Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/1127/20
провадження № 2/650/255/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2020 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області
в складі: головуючого Сікора О.О.,
за участю секретаря Пилипенко Л.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Велика Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
встановив:
23 липня 2020 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом в якому просить: визнати за ОСОБА_1 , право власності на земельну ділянку розташовану на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області контур НОМЕР_4 площею 3,5233 - кадастровий номер 6520984300:02:001:0440, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 .
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивача - ОСОБА_3 , після якого відкрилась спадщина у виді земельної ділянки площею 7,1100 га що розташована на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, державний акт серії НОМЕР_1 виданого на ім`я ОСОБА_3 . Зазначена спадщина була прийнята в рівних частинах по 1/2 бабусею позивача ОСОБА_2 та її сином ОСОБА_4 ОСОБА_2 належним чином оформила спадщину, отримала свідоцтво про право власності та в подальшому почала збирати документи з метою виділення земельної ділянки в натурі. Відповідно до розробленої документації ОСОБА_2 повинна була належати земельна ділянка виділена з спільного користування, яка знаходиться на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області контур НОМЕР_4 площею 3,5233.
Однак ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а відтак право власності на зазначену земельну ділянку оформити не встигла, в зв`язку з чим позивач не може оформити спадщину за відсутності правовстановлюючого документа.
Оскільки оформлення вказаних спадкових прав у позасудовому порядку неможливе, позивач звернулася до суду із вказаними вимогами.
Відзив на позов не подано.
У відповідності до частини третьої статті 200 ЦПК України, зважаючи на визнання позову відповідачем, суд вважає за можливе ухвалити рішення у підготовчому судовому засіданні.
На судове засідання позивач не з`явилася, надала заяву про проведення розгляду справи за її відсутності, позовні вимоги просить задовольнити.
На судове засідання представник відповідача не з`явився, надав заяву про проведення розгляду справи за його відсутності, позовні вимоги визнає.
Дослідивши письмові докази, перевіривши наведені позивачем обставини, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до свідоцтва на право на спадщину за законом спадкова справа № 170/2014 зареєстрованого у реєстрі під № 1003 виданого державним нотаріусом Карастан О . І . ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який заповів своє майно дружині ОСОБА_2 та його сину ОСОБА_4 1/2 частку спадщини кожному, яка складається з земельної ділянки площею 7,1100 га, що розташована на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, державний акт серії НОМЕР_1 виданого на ім`я
ОСОБА_3 подальшому ОСОБА_2 разом з ОСОБА_4 , з метою впорядкування документів, користування земельною ділянкою та виділення її в натурі, вирішили розділити належну їм на праві спільної часткової власності земельну ділянку кадастровий номер 6520984300:05:008:0008 на дві та зареєструвати за кожним право власності. З цією метою обидва надали згоду на поділ земельної ділянки, що підтверджено заявами від 12 січня 2018 року засвідчених підписами останніх, після чого було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки відповідно до якого ОСОБА_2 виділено земельну ділянку розташовану на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області - контур НОМЕР_4 площею 3,5233 га.
Вказана технічна документація була надана до відділу у Великоолександрівському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та за заявою ОСОБА_2 24.04.2018 року було зареєстровано та присвоєно земельній ділянці розташованій на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області - контур НОМЕР_4 площею 3,5233 га кадастровий номер 6520984300:02:001:0440, що підтверджується відповіддювідділу у Великоолександрівському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 28 липня 2020 року № 19-21-0.22-210/106-20 відповідно до якої згідно зі свідоцтвом про право на спадщину від 01.12.2014 року № 1003 виданого державним нотаріусом Великоолександрівської державної нотаріальної контори Карастан Ольгою Іванівною, громадянка ОСОБА_2 успадкувала 1/2 частку земельної ділянки загальною площею 7,1100 га, кадастровий номер 6520984300:05:008:0008, яка згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серія ХС № 043443 належала громадянину ОСОБА_3 . В результаті чого за заявою гр. ОСОБА_2 на підставі технічної документації щодо поділу вищезазначеної земельної ділянки була сформована земельна ділянка площею 3,5233 га в контурі НОМЕР_5), що розташована на території Старосільської сільської ради Веилкоолександрівського району Херсонської області з кадастровим номером 6520984300:02:901:0440, що також вбачається з листа Відділу у Великоолександрівському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 28 липня 2020 року.
Тобто ОСОБА_2 було виділено земельну ділянку в натурі, визначено її межі та присвоєно кадастровий номер. Відповідно свідоцтва про смерть від 17 травня 2018 року виданого Снігурівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області 15 травня 2018 року померла ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 , актовий запис № 174), а відтак право власності на відповідну частку земельної ділянки ОСОБА_2 за життя зареєструвати не встигла. Відповідно до заповіту від 19 грудня 2014 року зареєстрованого в реєстрі № 27 ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 1/2 земельної ділянки площею 7,1100 га що розташована на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області.
Відповідно до листа приватного нотаріуса Гідулян І.Ю. від 16 липня 2019 року № 487/02-14 позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину щодо земельної ділянки розташованої на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області - контур НОМЕР_4 площею 3,5233 га - кадастровий номер 6520984300:02:001:0440, цільове призначення для сільськогосподареького виробництва, приватним нотаріусом відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку (яка утворилася в результаті поділу) за спадкодавцем.
ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_3 земельну ділянку, яка була визначена як 1/2 частка в спільній власності з ОСОБА_4 , після чого земельна ділянка була виділена в натурі площею 3,5233 га, на яку спадкодавець не встигла оформити документи так як померла, тобто волею спадкодавиці було передати майно позивачу, що не можливо виконати через відсутність правовстановлюючого документу.
Зміст позовних вимог, підстави позову та встановлені судом фактичні обставини свідчать про те, що між сторонами виникли цивільні правовідносини з приводу спадкових прав позивача на майнові права, які залишились після смерті спадкодавця, що врегульовані нижченаведеними положеннями цивільного законодавства.
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до частини першої статті 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
У відповідності до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права, одним із способів захисту цивільного права та інтересу може бути визнання права.
Суд установив, що позивач, будучи спадкоємцем за заповітом має право вимагати визнання за нею права на спадщину, що не була оформлена, при тому, що здійснення останнього не обмежено будь-якими строками.
Наведені докази є належними та допустимими, оскільки отримані у встановленому законом порядку, містять інформацію щодо предмету доказування, узгоджуються між собою, не заперечуються сторонами та не викликають сумніву щодо їх достовірності.
З огляду на те, що нотаріальним органом позивачу було відмовлено в оформленні спадкових прав правомірно, за відсутності правовстановлюючого документу на спадкове майно, що виключає можливість видачі свідоцтва про право на спадщину, суд констатує невизнання права позивача, за захистом якого мало місце звернення до суду, яке може бути захищене в судовому порядку.
Обраний позивачем спосіб захисту невизнаного права відповідає вимогам закону та змісту правовідносин.
Увалюючи рішення, суд врахував, що при такому вирішенні спору буде досягнуто справедливий баланс інтересів як позивача, який прийняв спадщину, що належала спадкодавцю, так і відповідача, який не набув таке право на спірне майно у порядку встановленому законом.
Отже, ураховуючи встановлені фактичні обставини, зокрема, наявність у померлого спадкового майна, прийняття позивачем спадщини, не прийняття спадщини іншими родичами померлого, а також з огляду на те, що у позасудовий спосіб визнати право на земельну частку неможливо, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання за позивачем права на земельну частку в у порядку спадкування за законом.
Відповідно до частини першої, пункту першого частини другої та частини третьої статті 141 ЦПК України судові витрати у виді сплаченого позивачем судового збору суд покладає на позивача, враховуючи при цьому, що право останнього не було порушене неправомірними діями або бездіяльністю відповідача, відповідачем позовні вимоги не заперечувалися та його участь обумовлена особливістю порядку вирішення спорів подібної категорії.
Судове рішення ухвалено в підготовчому судовому засіданні у відповідності до частини третьої статті 200 ЦПК України, у зв`язку з визнанням позову відповідачем.
Керуючись статтями 12, 13, 141, 200, 209, 259, 263 - 265 ЦПК України, Великоолександрівський районний суд Херсонської області
вирішив:
Позов позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області (місцезнаходження: Херсонська область, Великоолександрівський район, с. Старосілля, вул. Миру, 46) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку розташовану на території Старосільської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області контур НОМЕР_4 площею 3,5233 - кадастровий номер 6520984300:02:001:0440, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 .
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.О. Сікора
Суд | Великоолександрівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2020 |
Оприлюднено | 05.08.2020 |
Номер документу | 90767107 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Сікора О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні