ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" липня 2020 р. справа № 300/488/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
представника позивача - Шунтова О.М.,
представника третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Лукініва М.П.,
третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Борщівської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 про визнання протиправним та скасування рішення від 23.12.2019 №755, визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання до вчинення дій, утримання від вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Борщівської сільської ради, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати рішення від 23.12.2019 №755 в повному обсязі; визнати протиправними дії щодо винесення на вирішення сесії питання, що стосується приєднання до об`єднаної територіальної громади, всупереч рішенню громади Борщівської сільської ради; зобов`язати утриматися в подальшому від вчинення дій щодо прийняття рішень, що стосуються приєднання до об`єднаної територіальної громади, всупереч рішенням громади Борщівської сільської ради; визнати бездіяльність - невинесення на сесію питання щодо добровільного приєднання територіальної громади Борщівської сільської ради до Матеївецької сільської ради ОТГ, протиправною; зобов`язати скликати позачергову сесію, до порядку денного якої включити питання про добровільне приєднання територіальної громади Борщівської сільської ради до Матеївецької сільської ради ОТГ.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що приймаючи оскаржуване рішення Борщівська сільська рада всупереч вимог ст.140 Конституції України порушила право позивача, як громадянина, члена територіальної громади на участь у місцевому самоврядуванні, проігнорувавши думку позивача та більшості членів громади стосовно приєднання територіальної громади Борщівської сільської ради до Матеївецької сільської ради ОТГ. В порушення вимог частин 3, 4 статті 5 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад після завершення громадського обговорення не подано до відповідної ради на наступну сесію пропозиції щодо добровільного об`єднання для прийняття відповідного рішення та делегування представника до спільної робочої групи. Позивач зазначає, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення не врахував думку громадськості, не виніс на обговорення сесії питання щодо добровільного приєднання до Матеївецької сільської ради ОТГ, проігнорував думку жителів громади при прийнятті оскаржуваного рішення. Вважає, що рішення від 23.12.2019 №755 є протиправним також з підстав необґрунтованості, відсутності в розпорядженні про скликання сесії в переліку питань.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 23.04.2020 до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача залучено ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Ухвалою суду від 19.05.2020 до участі у справі, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору залучено депутатів Борщівської сільської ради - ОСОБА_1., ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 .
Ухвалою суду від 19.05.2020 підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до розгляду по суті.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов в якому зазначив, що позов визнає повністю. Зазначає, що за результатами опитування територіальних громад сіл Борщів, Борщівська Турка, Хлібичин, по трьох селах окремо: с.Борщів, с.Борщівська Турка, с.Хлібичин, результати розподілились таким чином, що за приєднання до Заболотівської ОТГ проголосувало 329 чоловік, до Матеївецької ОТГ - 451. Стверджує, що 01.10.2019 Борщівська сільська рада звернулась до голови Івано-Франківської ОДА та голови Івано-Франківської обласної ради з проханням врахувати результати обговорення та віднести Борщівську сільську раду до перспективного плану Матеївецької сілсьської ради ОТГ Коломийського району. Попри неодноразові намагання голови Борщівської сільської ради скликати позачергові сесії, які не відбувались у зв`язку з відсутністю необхідної кількості депутатів, 23.12.2019 було прийнято оскаржуване позивачем рішення, яке не відповідає волі територіальної громади та є незаконним. Зазначає, що більшість виборців виявили бажання приєднатись до Матеївецької сільської ради ОТГ Коломийського району, тому законних підстав для прийняття оскаржуваного рішення не було (а.с.99 т.1).
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 надали суду письмові пояснення, в яких зазначили, що оскаржуване рішення прийняте незаконно, без дотримання регламенту та всупереч волевиявленню більшості громади, в порушення вимог ст.15 Закону України Про доступ до публічної інформації проект рішення не оприлюднено. Просили позов задовольнити (а.с.182, 186 т.1).
Представником третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, надано суду письмові пояснення, згідно яких просить у задоволенні позову відмовити. Викладені у позові доводи позивача заперечує. Зазначає, що підставою для прийняття оскаржуваного позивачем рішення, за яке проголосувало 12 депутатів із 15 голосуючих, стало врахування Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 за №214, спроможності населених пунктів смт.Заболотів та с.Матеївці, територіального розміщення сіл, якість і доступність публічних послуг, думку депутатів ради та громади. Також зазначає, що при голосуванні депутатами враховано рішення обласної ради від 24.07.2015 №1722-36/2015 Про перспективний план формування територій громад області , пункт 14 Методики формування спроможних територіальних громад. Вважає, що депутати Борщівської сільської ради при прийнятті рішення від 23.12.2019 №755 врахували всі обставини та принципи добровільного об`єднання. Зазначає, що порушення порядку оприлюднення рішення не може бути підставою для його скасування.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Додатково пояснив, що рішення Борщівської сільської ради №755 від 23.12.2019 прийнято з порушенням регламенту та без врахування думки більшості жителів громади сіл Борщів, Борщівська Турка, Хлібичин. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні суду пояснив, що після прийняття рішення Борщівської сільської ради №469 від 27.07.2018 обговорення пропозиції проводилось в вересні 2019 року. На засіданні сесії Борщівської сільської ради 12.09.2019 було визначено порядок обговорення пропозиції шляхом голосування, при цьому на сесії голосування з цього питання не проводилось, рішення не приймалось. Повідомлення про день голосування було вивішено на інформаційному стенді Борщівської сільської ради, а також вивішувались оголошення в селах. Бюлетені друкувались в Борщівській сільській раді, їх кількість визначена за кількістю виборців, які приймали участь в голосуванні під час виборів Президента в 2019 році. Всього виборців в 2019 році було 1685. При прийнятті оскаржуваного рішення №755 від 23.12.2019 протоколи результатів проведення голосування не обговорювались.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача в судовому засіданні надали пояснення аналогічні письмовим поясненням, просили позов задовольнити.
Представник третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача та треті особи на стороні відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечили з підстав, наведених у письмовому поясненні. Додатково треті особи суду пояснили, що опитування не мало офіційного характеру, в ньому прийняло участь менше половини виборців і проводилось для того, щоб депутати знали приблизну думку громади. Зазначили, що оскаржуване рішення прийнято у межах повноважень, при повному складі депутатів, із дотриманням і врахуванням інтересів громади сіл Борщів, Борщівська Турка, Хлібичин та спроможності населених пунктів Заболотівської ОТГ та Матеївецької ОТГ. Просять у задоволенні позову відмовити.
Судом не прийнято визнання позову відповідачем та продовжено розгляд адміністративної справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, представника третіх осіб, дослідивши надані суду письмові докази, суд встановив наступне.
13.10.2015 розпорядженням Кабінету Міністрів України №1077-р Про затвердження перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області затверджено перспективний план формування територій громад Івано-Франківської області. Пунктом 2 цього розпорядження доручено Івано-Франківській ОДА продовжити роботу з підготовки пропозицій про внесення змін до плану, затвердженого цим розпорядженням, та внесення таких пропозицій в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України. Згідно цього перспективного плану, Борщівську територіальну громаду віднесено до Заболотівської територіальної громади (Снятинський район), з адміністративним центром -смт. Заболотів (а.с.161 т.1, а.с.170 т.1).
Рішенням Борщівської сільської ради №469 від 27.07.2018 вирішено провести обговорення пропозиції Матеївецької сільської ради ОТГ та Заболотівської селищної ради ОТГ щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Борщів, Борщівська Турка та Хлібичин на сходах селян по трьох селах окремо: с.Борщів, с.Борщівська Турка, с.Хлібичин (а.с.150 т.1).
12.09.2019 на засіданні 34 чергової сесії Борщівської сільської ради при розгляді питання денного Різне за ініціативою сільського голови проведено без прийняття рішення обговорення проведення опитування щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл Борщів, Борщівська Турка та Хлібичин до ОТГ шляхом голосування (а.с.138 т.2).
За змістом протоколу результатів проведення голосування щодо приєднання до Заболотівської ОТГ чи Матеївецької ОТГ у селі Борщівська Турка Снятинського району Івано-Франківської області від 19.09.2019 за приєднання до Заболотівської ОТГ проголосувало 9 осіб, до Матеївецької ОТГ -120 осіб, зіпсовано бюлетенів - 1, отримано бюлетенів - 160, використано - 130 (а.с. 10, 158 т.1).
За змістом протоколу результатів проведення голосування щодо приєднання до Заболотівської ОТГ чи Матеївецької ОТГ у селі Борщів Снятинського району Івано-Франківської області від 21.09.2019 за приєднання до Заболотівської ОТГ проголосувало 89 осіб, до Матеївецької ОТГ - 296 осіб, загальна кількість отриманих бюлетенів - 650, кількість виборців, які отримали бюлетені - 402, невикористаних бюлетенів - 248, кількість бюлетенів, визнаних недійними - 17 (а.с.11, 159 т.1).
За змістом протоколу результатів проведення голосування щодо приєднання до Заболотівської ОТГ чи Матеївецької ОТГ у селі Хлібичин Снятинського району Івано-Франківської області від 22.09.2019 за приєднання до Заболотівської ОТГ проголосувало 231 особа, до Матеївецької ОТГ - 35 осіб, загальна кількість отриманих бюлетенів - 400, кількість виборців, які отримали бюлетені - 274, невикористаних бюлетенів - 126, кількість бюлетенів, визнаних недійними - 8 (а.с.10 т.1).
Розпорядженнями Про скликання позачергової 35 сесії сільської ради за №28/01-10 від 21.10.2019, №29-01-10 від 25.10.2019, №30/01-10 від 28.10.2019, №34/01-10 від 27.11.2019, №35/01-10 від 29.11.2019, №36/01-10 від 02.12.2019, керуючись вимогами п.8 ст.42, ст.53 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільський голова проводив скликання 35-ої позачергової сесії 7 скликання (а.с.104-110 т.1).
23.12.2019 Борщівською сільською радою на тридцять п`ятій черговій сесії сьомого демократичного скликання прийнято рішення №755 про залишення затвердженого перспективного плану, який існує на сьогоднішній день, по об`єднанню територіальних громад Снятинського району Івано-Франківської області без змін і в майбутньому не піднімати дане питання (а.с.110 т.1).
Відповідно до протоколу засідання 35 чергової сесії Борщівської сільської ради VІІ демократичного скликання від 23.12.2019 за результатами поіменного голосування депутатів Борщівської сільської ради, із обраних 14 депутатів та сільського голови по питанню Про залишення перспективного плану, який існує на сьогоднішній день по об`єднанню територіальних громад без змін і в майбутньому не піднімати дане питання , за проголосувало 12 депутатів, проти - 2, утримались - 1, не брали участь у голосуванні - 0 (а.с.10 т.2).
Не погоджуючись із рішенням Борщівської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області №755 від 23.12.2019 позивач звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним публічно-правовим відносинам, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
У відповідності до статті 2 Закону України Про місцеве самоврядування в України місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування (ст.4 Закону №280/97).
Статтею 6 вказаного Закону визначено, що первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об`єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову. Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об`єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об`єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.
Згідно із частиною 1 статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування в України сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до статті 25 Закону України Про місцеве самоврядування в України сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад, регулює Закон України Про добровільні об`єднання територіальних громад .
Частиною 1 статті 2 цього Закону визначено, що добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.
Добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: 1) у складі об`єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування; 2) територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися; 3) об`єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області; 4) при прийнятті рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади; 5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання; 6) об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області (ч.1 ст.4 Закону №157-VIII).
За змістом статті 8-1 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад добровільно приєднатися до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади.
Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.
Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися.
Згідно частини 4 статті 5 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
При цьому, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням (частини 1, 2, 3 ст.59 Закону України Про місцеве самоврядування в України ).
Таким чином, сільські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах визначені законодавством функції і повноваження місцевого самоврядування. При цьому, рада на здійснення і в межах своїх повноважень приймає акти у формі рішень, які приймаються за результатами голосування, як правило, більшістю депутатів від загального складу ради.
У разі надходження до сільської ради пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до певної об`єднаної територіальної громади, на протязі 30 днів з дня надходження такої пропозиції проводяться громадські обговорення, порядок проведення яких визначається сільською радою. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до сільської ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади. У разі прийняття сільською радою такого рішення, сільський голова надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися.
Як встановлено в судовому засіданні, Борщівська сільська рада після отримання пропозицій Заболотівської ОТГ та Матеївецької ОТГ щодо добровільного приєднання до вказаних об`єднаних територіальних громад, не визначила у встановленому законом порядку шляхом прийняття рішення процедури проведення громадських обговорень з вказаного питання, внаслідок чого порядок проведення обговорення не було належним чином визначено, оприлюднено і доведено до відома жителів територіальної громади.
Отже, проведене 19.09.2019, 21.09.2019, 22.09.2019 опитування жителів сіл Борщівська Турка, Борщів та Хлібичин здійснено з порушенням вимог чинного законодавства, без прийняття відповідного рішення про його проведення, а тому, на переконання суду, не є громадським обговоренням пропозицій добровільного приєднання до відповідних об`єднаних територіальних громад в розумінні Закону України Про добровільні об`єднання територіальних громад .
При цьому суд звертає увагу, що вказані опитування проведені на 7, 9, 10 дні, відповідно, після засідання 34 чергової сесії Борщівської сільської ради 12.09.2019. Зазначене свідчить про неналежне і незавчасне повідомлення жителів територіальної громади Борщівської сільської ради про проведення такого опитування. Крім того, 19.09.2019 є робочим днем. Із змісту протоколів результатів опитування та наданих в судовому засіданні учасниками справи пояснень слідує, що участь в такому опитуванні взяло менше половини жителів територіальної громади, які мають право голосу.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо винесення на вирішення сесії питання, що стосується приєднання до об`єднаної територіальної громади, всупереч рішенню громади Борщівської сільської ради; зобов`язання Борщівську сільську раду утриматися в подальшому від вчинення дій щодо прийняття рішень, що стосуються приєднання до об`єднаної територіальної громади, всупереч рішенням громади Борщівської сільської ради; визнання протиправною бездіяльності щодо невинесення на сесію питання стосовно добровільного приєднання територіальної громади Борщівської сільської ради до Матеївецької сільської ради ОТГ; зобов`язання Борщівську сільську раду скликати позачергову сесію, до порядку денного якої включити питання про добровільне приєднання територіальної громади Борщівської сільської ради до Матеївецької сільської ради ОТГ, є необґрунтованими і не підлягають задоволенню, тому в задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення Борщівської сільської ради №755 від 23.12.2019, суд зазначає наступне.
Як наведено судом вище, згідно статті 8-1 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.
Отже, із змісту цієї норми права слідує, що рішення з розгляду пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до певної об`єднаної територіальної громади приймається відповідною радою після громадського обговорення. За результатами розгляду такої пропозиції рада приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до відповідної об`єднаної територіальної громади або про відмову у наданні такої згоди.
Як встановлено судом, громадське обговорення пропозицій Заболотівської ОТГ та Матеївецької ОТГ щодо добровільного приєднання Борщівської сільської ради до вказаних об`єднаних територіальних громад не проводилось, а відповідачем прийнято рішення №755 від 23.12.2019, яким вирішено залишити затверджений перспективний план, який існує на сьогоднішній день, по об`єднанню територіальних громад Снятинського району Івано-Франківської області без змін і в майбутньому не піднімати дане питання.
При цьому, у відповідності до частин 1, 3 статті 11 Закону України Про добровільне об`єднання територіальних громад перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області розробляється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією згідно з методикою формування спроможних територіальних громад і охоплює всю територію Автономної Республіки Крим, області. Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації.
Пунктом 4 Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 за №214 (в редакції на час прийняття спірного рішення), визначено, що формування спроможних територіальних громад здійснюється шляхом: розроблення Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією проекту перспективного плану; схвалення проекту перспективного плану Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою; затвердження Кабінетом Міністрів України перспективних планів; добровільного об`єднання територіальних громад; добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", суміжної сільської, селищної територіальної громади, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади; формування органів місцевого самоврядування спроможних територіальних громад.
На переконання суду, рішення Борщівської сільської ради, яким вирішено залишити затверджений перспективний план, який існує на сьогоднішній день, по об`єднанню територіальних громад Снятинського району Івано-Франківської області без змін і в майбутньому не піднімати дане питання, прийнято необґрунтовано, поза межами повноважень Борщівської сільської ради, оскільки питання розроблення, схвалення і затвердження перспективного плану не відноситься до повноважень сільської ради, прийняте рішення стосується питань об`єднання територіальних громад всього Снятинського району Івано-Франківської області, що також є поза межами повноважень Борщівської сільської ради. Крім того, вирішивши не піднімати в подальшому питання по об`єднанню територіальних громад, Борщівська сільська рада порушила право територіальної громади на добровільне об`єднання територіальних громад.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що рішення Борщівської сільської ради №755 від 23.12.2019 є протиправним і підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При цьому суд погоджується з доводами позивача про порушення оскаржуваним рішенням її прав як члена територіальної громади Борщівської сільської ради.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 840,00 грн. (1/3 задоволених позовних вимог).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Борщівської сільської ради від 23.12.2019 №755.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Борщівської сільської ради (код ЄДРПОУ 04355378, вул. Шевченка 76, с. Борщів, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78317) 840,00 грн. (вісімсот сорок гривень 00 копійок) сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
відповідач - Борщівська сільська рада (код ЄДРПОУ 04355378, вул. Шевченка 76, с. Борщів, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78317)
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача:
ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ),
ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 )
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
ОСОБА_1 (с. Хлібичин, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78318)
ОСОБА_6 (с. Борщів, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78317)
ОСОБА_7 (с.Хлібичин, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78318)
ОСОБА_2 ( с.Хлібичин, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78318)
ОСОБА_8 (с.Хлібичин, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78318)
ОСОБА_9 (с. Борщів, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78317)
ОСОБА_10 (с.Борщів, Снятинський район, Івано-Франківська область, 78317)
ОСОБА_11 (с. Борщів , Снятинський район, Івано-Франківська область, 78317)
ОСОБА_12 (с.Борщівська Турка, Снятинський район, Івано-Франківська область,78317)
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 30.07.2020.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2020 |
Оприлюднено | 05.08.2020 |
Номер документу | 90776182 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.