Рішення
від 03.08.2020 по справі 126/1222/20
БЕРШАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

Справа № 126/1222/20

Провадження № 2/126/605/2020

"03" серпня 2020 р. м. Бершадь

Бершадський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Хмель Р. В.

секретар Дончик О. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним в порядку спадкуваня після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на:

- земельну ділянку, розміром 1,1999 га, що розташована на території Великокиріївської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку;

- житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_5 на підставі договору купівлі- продажу.

Позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла його бабуся - ОСОБА_5 .. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: житловий будинок та земельну діллянку. Спадщину фактично прийняв її чоловік ОСОБА_4 , проте ІНФОРМАЦІЯ_3 він помер, належним чином так і не оформивши свої спадкові права. Іншому спадкоємцю за законом - сину померлої ОСОБА_4 рішенням Бершадського районного суду Вінницької області було визначено додатковий строк для прийняття спадщини, проте ІНФОРМАЦІЯ_1 він також помер, не отримавши за життя правовстановлюючий документ на спадкове майно.

Позивач, ОСОБА_1 , як спадкоємець першої на майно померлого спадщину прийняв належним чином. Проте звернувшись до нотаріуса з заявою про отримання свідоцтва на право на спадщину, йому було відмовлено, оскільки в наданих ним документах, а саме свідоцтві про смерть батька його прізвище вказано як ОСОБА_4 тоді як в свідоцтві про народження позивача та свідоцтві про народження батька його прізвище вказано як ОСОБА_4 .

11.02.2020 року Бершадським районним судом Вінницької області було ухвалено рішення, яким встановлено факт, що позивач, ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4 ..

Проте незважаючи на встановлення вищезгаданого факту, позивач позбавлений можливості належним чином оформити свої спадкові права, оскільки при зверненні до нотаріуса позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказане майно, у зв`язку з тим, що за життя його батько не отримав правовстановлюючий документ на зазначену спадщину, яку прийняв після смерті своєї матері. Крім того, в постанові нотаріус вказав, що надані правовстановлюючі документи не відповідають визначеним законом вимогам.

Дана позовна заява надійшла до суду 12.06.2020 року та відповідно до автоматизованого розподілу судових справ між суддями була передана на розгляд судді Хмель Р.В.. Ухвалою суду від 15.06.2020 року відкрито загальне позовне провадження та приззначено судове засідання.

Позивач, ОСОБА_1 , через канцелярію суду подав заяву про підтримання позовних вимог, справу просив слухати у його відсутність.

Відповідач, ОСОБА_2 , через канцелярію суду подала заяву про визнання позовних вимог, справу просила слухати у її відсутність.

Відповідач, ОСОБА_3 , також через канцелярію суду подала заяву про визнання позовних вимог, справу просила слухати у її відсутність.

Ч. 3 ст. 200 ЦПК України визначає, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 81 рік, померла ОСОБА_5 , що підтверджується наявним в матеріалах справи свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 01.07.2008 року, виданим виконкомом Великокиріївської сільської ради Бершадського району Вінницької області. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: земельну ділянку, розміром 1,1999 га, що розташована на території Великокиріївської сільської ради, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та житловий будинок, що знаходить в АДРЕСА_1 .

Згідно наявної в матеріалах справи довідки № 1219 від 19.12.2019 року, виданої виконавчим комітетом Великокиріївської сільської ради Бершадського району Вінницької області, спадкоємцями за законом на майно померлої є син ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ..

Відповдно до рішення Бершадського районного суду Вінницької області від 24.05.2018 року ОСОБА_4 було надано двомісячний додатковий строк для прийняття спадщини.

ОСОБА_4 спадщину прийняв після померлої ОСОБА_5 , однак належним чином оформити свої спадкові права не встиг та ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про його смерть, серії НОМЕР_2 від 11.12.2018 року, виданим виконавчим комітетом Великокиріївської сільської ради Бершадського району Вінницької області.

Згідно довідки №1217 від 19.12.2019 року, виданої виконавчим комітетом Великокиріївської сільської ради Бершадського району Вінницької області спадкоємцями на майно померлого за законом є: син - ОСОБА_1 , 1981 року народження та дочка - ОСОБА_3 , 1977 року народження.

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до нотаріуса для оформлення своїх спадкових прав, проте йому було відмовлено, оскільки у поданих ним документах було виявлено розбіжність, а саме виявилося, що прізвище батька позивача у свідоцтві про смерть вказано як ОСОБА_4 тоді як у свідоцтві про його народження та свідоцтві про народження батька прізвище вказано як ОСОБА_4 .

ОСОБА_1 , звернувся до суд з заявою про встановлення факту родинних відносин, в якій просив встановити факт, що він є сином ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та, що ОСОБА_4 є сином ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Бершадського районного суду від 11.02.2020 року його заяву було задоволено, що підтверджується копією вказаного судового рішення.

Маючи на меті отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на майно ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивач звернувся до нотаріуса з відповідною заявою, проте йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії. Причиною відмови стало те, що його батько, ОСОБА_4 не отримав за життя правовстановлюючого документу на спадщину після смерті своєї матері - ОСОБА_5 .. Крім того, у своїй постанові нотаріус вказала, що надані правовстановлюючі документи на ім`я ОСОБА_5 не відповідають визначеним законом вимогам.

За приписами ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту прав та законних інтересів особи є визнання права.

Відповідно до ст. ст. 1217-1219 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом; до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та припинились внаслідок його смерті, крім прав та обов`язків, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця.

Ч .1 ст. 1223 ЦК України визначає, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1225 цього ж кодексу, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.Положення ч. 1 ст. 15 та ст. 392 ЦК України вказують, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. ст. 319, 321 ЦК України та ст. 41 Конституції України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справі про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно ч.3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Ст.1 Протоколу №1 до Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини гарантує право на вільне володіння своїм майном: Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права .

Згідно ч.3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Вимоги щодо стягнення судових витрат позивачем не пред`являлись.

На підставі ст.ст. 319, 321, 392, 1216 -1219, 1223, 1225, 1261 ЦК України, керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 12, 13, 19, 263-267 ЦПК України суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ОСОБА_2 (1961 року народження, жительки АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , жительки АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на :

- земельну ділянку, розміром 1,1999 га кадастровий номер 0520480900:01:002:0100, що розташована на території Великокиріївської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку;

- житловий будинок -А, загальною площею 69,2 кв.м., житловою площею 34 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами: а - веранда, Б - літня кухня, Б - під - погріб, б - сарай, В - літня кухня, в - веранда, К-колодязь, 1,2 - огорожа, що розташований в АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_5 на підставі договору купівлі- продажу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.15.5 перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами ,що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Згідно пункту 3 розділу XII Прикінцеві положення ЦПК України в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 18 червня 2020 року №731-IX, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 03.08.2020 року.

Суддя Р. В. Хмель

СудБершадський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення03.08.2020
Оприлюднено06.08.2020
Номер документу90776537
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —126/1222/20

Рішення від 03.08.2020

Цивільне

Бершадський районний суд Вінницької області

Хмель Р. В.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Бершадський районний суд Вінницької області

Хмель Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні