Рішення
від 06.08.2020 по справі 596/1026/20
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" серпня 2020 р. Справа № 596/1026/20

Провадження № 2/596/397/2020

Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого суду Лисюк І.О.

за участю секретаря судового засідання Федорів О.П.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження в смт. Гусятин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Калагарівка Гусятинського району Тернопільської області помер її батько ОСОБА_2 та відповідно до заповіту, посвідченого виконавчим комітетом Калагарівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області 11 вересня 2007 року за реєстровим №28, все своє майно батько заповів їй.

До складу спадкового майна, що залишилося після смерті батька входить також житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться по АДРЕСА_1 . Оскільки відповідний правовстановлюючий документ на житловий будинок на ім`я спадкодавця відсутній, видати свідоцтво на право на спадщину за заповітом після смерті батька нотаріус не може, тому немає змоги оформити право власності на вищевказане спадкове майно, тому просить суд визнати за нею - ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 41,2 кв. м., житловою площею 26,9 кв.м., який знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді Гусятинського районного суду Тернопільської області від 15 липня 2020 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася, звернулася із письмовою заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.

Представник відповідача Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області в підготовче засідання не з`явився через канцелярію суду звернувся із письмовою заявою проти позовних вимог не заперечує, просив розгляд справи проводити у відсутності їх представника.

Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Перевіривши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 і її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 видане 25 травня 1965 року Гусятинським райбюро ЗАГС Тернопільської області (а.с.9).

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу від 29 жовтня 1977 року ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 після укладення шлюбу з ОСОБА_6 присвоєно прізвище ОСОБА_7 (а.с.9)

Відповідно до копії заповіту зареєстрованого в реєстрі за № 28 від 11 вересня 2007 року та посвідченого секретарем виконавчого комітету Калагарівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті, все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все, що належатиме йому на день смерті і на що за законом матиме право, заповів ОСОБА_1 (а.с.8).

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 видане 12 січня 2009 року Калагарівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області (а.с.6).

Спадкодавець ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно був зареєстрований і проживав до дня смерті в спадковому будинку в АДРЕСА_1 і разом з ним у вказаному будинку на день його смерті проживала і була зареєстрованого його дочка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 17 вересня 2008 року і по даний час, відповідно до довідки виданої Вікнянською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області 25 травня 2020 року (а.с.7).

До складу спадкового майна, яке належало ОСОБА_2 , входить житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 41,2 кв.м., житловою площею 26,9 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 належав житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , що видно із виписки з погосподарської книги № 5, виданою Вікнянською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області № 206 від 11.06.2020 року (а.с.12).

Із копії технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , виготовленого Гусятинським районним комунальним бюро технічної інвентаризації станом на 09.06.2010 року вбачається, що загальна площа будинковолодіння становить 41,2 м 2 , житлова - 26,9 м 2 (а.с.10-11).

Станом на 20.05.2020 року, ринкова вартість житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 складає 74 300 грн., згідно висновку про вартість об`єкту нерухомого майна ПП ОСОБА_8 (а.с.14).

Державний нотаріус Борщівської державної нотаріальної контори Дідик І.О., в.о. державного нотаріуса Гусятинської державної нотаріальної контори довідкою № 265/02-14 від 20.05.2020 року відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно на ім`я спадкодавця та надала роз`яснення звернення до суду (а.с.21).

Практика Верхового Суду України (п.23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року) при розгляді справ даної категорії вказує на те, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно із ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Як суспільна група "робітничий двір" існував до 15 квітня 1991 року, тобто, до прийняття постанови Верховної Ради Української РСР № 885-ХІІ, якою було введено в дію Закон України "Про власність".

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 04.10.91 р. N 7 "Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок", право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.

Згідно ст.17 Закону України "Про власність" від 07 лютого 1991 року майно, придбане внаслідок спільної праці членів сім`ї, є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено письмовою угодою між ними; майно, придбане внаслідок спільної праці громадян, що об`єдналися для спільної діяльності, є їх спільною частковою власністю, якщо інше не встановлено письмовою угодою між ними; розмір частки кожного визначається ступенем його трудової участі. Дані положення поширюються на правовідносини, які виникли після введення в дію цього Закону з 15 квітня 1991 року.

Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Частиною 1 статті 1218 цього Кодексу передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з частиною 5 статті 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини 1 статті 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якого є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно з статтею 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до частини 1 статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України.

Судом встановлено, що до спадкового майна належить житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 41,2 кв.м., житловою площею 26,9 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 , який належав спадкодавцю ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Враховуючи те, що зазначені обставини є перешкодою для набуття позивачем права власності на зазначене спадкове майно, є підстави у судовому порядку для визнання за ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 41,2 кв.м., житловою площею 26,9 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 .

Враховуючи встановлені судом обставини позов ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно підлягає до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, 206, 223, 258, 263-265, 268, 273, 355 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1233, 1268 ЦК України,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , жительки с.Калагарівка, Гусятинського району Тернопільської області, паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (с.Вікно, Гусятинського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04392876) про визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителькою с.Калагарівка, Гусятинського району Тернопільської області, паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 41,2 кв.м., житловою площею 26,9 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином", відповідно пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області І.О. Лисюк

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.08.2020
Оприлюднено07.08.2020
Номер документу90817854
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —596/1026/20

Рішення від 06.08.2020

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 15.07.2020

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні