Рішення
від 05.08.2020 по справі 601/1313/20
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №601/1313/20

Провадження № 2/601/488/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2020 року м. Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої Мочальської В.М.,

з участю секретаря Коляди О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Кременці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лосятинської сільської ради про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

У липні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Лосятинської сільської ради про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Свої вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її сестра ОСОБА_2 .. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме на: земельні ділянки розміром 1,48 га та 0,34 га, які розташовані на території Лосятинської сільської ради Кременецького району Тернопільської області.

В січні 2020 року вона звернулася до приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу Осієвської О.М. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .. Однак нотаріусом їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутні документи, що підтверджують факт проживання разом з спадкодавцем ОСОБА_2 ..

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, однак від неї надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак від сільського голови надійшла заява в якій він просить розглядати справу у відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнає.

Суд, в силу ч.3 ст.211 ЦПК України, вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності сторін.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановивши фактичні обставини та зміст спірних правовідносин приходить до наступних висновків.

З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 20 жовтня 2007 року, виданого Лосятинською сільською радою Кременецького району у Тернопільській області вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 201151 вбачається, що ОСОБА_2 на підставі розпорядження Кременецької районної державної адміністрації від 09 лютого 2007 року №65 є власником земельної ділянки площею 1,82 га, яка розташована території Лосятинської сільської ради Кременецького району Тернопільської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастрові номери: 6123484700010010490; 6123484700010011068.

З довідки від 23 січня 2020 року № 108, виданої виконкомом Лосятинської сільської ради Кременецького району Тернопільської області вбачається, що на момент смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою по АДРЕСА_1 з нею був зареєстрований та проживав чоловік - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З довідки від 23 січня 2020 року №121, виданої виконкомом Лосятинської сільської ради Кременецького району Тернопільської області вбачається, що на момент смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою по АДРЕСА_1 з ним ніхто не був зареєстрований та не проживав.

З архівної довідки про народження № Ф-1/04/11 від 27 лютого 2019 року вбачається, що в документах архівного фонду Парафіяльні управління православного віросповідання Кременецького повіту Волинської губернії в метричній книзі про народження, шлюб і смерть за 1935 -1936 роки с.Лосятин (є записи сіл Левківці, Раславка) Кременецького повіту (сучасного Кременецького району) є відомості, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 , хрещена 28 липня 1936 року в с. Лосятин. Батько: ОСОБА_5 , віком 36 років, мати: ОСОБА_6 , дівоче ОСОБА_7 , віком 35 років. Обоє православного віросповідання. Номер метричного запису - 20.

З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 13 листопада 1962 року вбачається, що ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 . Її батьками були ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .

З свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_8 листопада 1962 року вбачається, що ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_8 листопада 1962 року зареєстрував шлюб з ОСОБА_8 у Лосятинській сільській раді Кременецького району Тернопільської області, актовий запис № 23. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_12 .

З повідомлення приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу Осієвської О.М. від 27 січня 2020 року №29/01-16 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутні документи, що підтверджують факт проживання ОСОБА_1 разом з спадкодавцем ОСОБА_2 ..

Відповідно до положень ст.ст. 55, 124 Конституції України, ст. 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) та ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про доведеність факту родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а саме те, що позивач є рідною сестрою померлої, у зв`язку з чим, для реалізації позивачем свого права на спадщину, вважає за потрібне задовольнити вказану позовну вимогу.

Стосовно продовження строку для прийняття спадщини суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У постанові № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування Пленум Верховного Суду України роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що не мала змоги вчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, що відкрилася внаслідок смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що були відсутні правовстановлюючі документи.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Враховуючи вищенаведені обставини справи, а саме те, що відповідачем відповідно до поданої заяви позов визнано, вказане визнання не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а також із врахуванням поважності причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд вважає, що ОСОБА_1 слід визначити додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

При цьому у відповідності до ч.1 ст. 142 ЦПК України та ч.2 ст. 7 Закону України Про судовий збір , у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

З огляду на наведене, дослідивши причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини після смерті сестри, суд дійшов висновку про їх поважність, у зв`язку з чим вважає за потрібне задовольнити позовну вимогу про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-83, 89, 141, 315 ЦПК, ст. 1216, 1269, 1270, 1272 ЦК, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме факт, що, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є рідною сестрою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 2 (два) місяці.

Повернути ОСОБА_1 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову, що становить 630 (шістсот тридцять гривень) гривень 60 (шістдесят) копійок сплаченого по квитанції № 60 від 15 липня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або скаладення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , жителька с. Лосятин Кременецького району Тернопільської області.

Відповідач: Лосятинська сільська рада, місцезнаходження вул. Варшавська, 23 с. Лосятин Кременецького району Тернопільської області, ЄДРПОУ: 04395722.

Повний текст рішення складено 05 серпня 2020 року.

Головуючий

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення05.08.2020
Оприлюднено07.08.2020
Номер документу90817995
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —601/1313/20

Рішення від 05.08.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 16.07.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні