ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10 E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 серпня 2020 року Справа № 903/214/20
Господарський суд Волинської області у складі судді Войціховського Віталія Антоновича
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи матеріали справи
за позовом Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп", м. Луцьк
до відповідача: Приватного підприємства "Корсак-Л", м. Луцьк
про стягнення 283 817,64 грн.
Встановив: 30 березня 2020 року Державне підприємство "Волинський військовий лісгосп" звернулось до господарського суду з позовом від 27.03.2020р. про стягнення з Приватного підприємства "Корсак-Л" 283 817,64 грн. заборгованості по оплаті поставлених у червні-жовтні місяцях 2019 року товарно-матеріальних цінностей.
На обґрунтування позовних вимог позивач посилався на невиконання відповідачем умов договорів купівлі-продажу необробленої деревини №63/63/л/2019 від 29.01.2019р., №62/62/л/2019 від 05.02.2019р., №115/115/л/2019 від 08.06.2019р., №119/119/л/2019 від 08.06.2019р., №136//136/л/2019 від 01.07.2019р., а також договорів, укладених у спрощений спосіб в частині проведення належних та своєчасних розрахунків по оплаті товарно-матеріальних цінностей.
Також 30 березня 2020 року відділом документального забезпечення та контролю Господарського суду Волинської області було зареєстровано клопотання Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" від 30.03.2020р. про здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 02.04.2019р. за вказаним позовом було відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, запропоновано сторонам вчинити певні дії та надати суду відповідні додаткові матеріали.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Частинами 2, 4, 7 ст. 120 ГПК України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та право подати відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення на відповідь позивача, заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 02.04.2020 року направлялась судом рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на юридичні адреси сторін.
При цьому, суд засвідчує, що згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, зокрема, розділ Х "Прикінцеві положення" доповнено пунктом 4 такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Відповідні положення п. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" ГПК України у визначеній редакції були чинними до 16.07.2020 року включно.
З 17.07.2020 року набули чинності зміни до ГПК України, внесені згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.2020р. № 731-ІХ.
Відповідно до положень визначеного законодавчого акту пункт 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України було викладено в наступній редакції: "4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином".
При цьому пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.2020р. № 731-ІХ було визначено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Однак, відповідач вимог ухвали суду від 02.04.2020р. про відкриття провадження у справі не виконав, своїм процесуальним правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, інших передбачених ГПК України заяв та клопотань, не скористався, останніх суду, у визначені ГПК України строки, зокрема, з врахуванням пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України, не подав, хоча ухвала суду від 02.04.2020р., направлена на адресу Приватного підприємства "Корсак-Л", що вказана у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, а саме: Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 50, примірник ухвали суду від 02.04.2020р. був повернутий до суду органом поштового зв`язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Враховуючи, що положення ст.74 ГПК України щодо обов`язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п.4 ст.129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд, оцінюючи подані докази за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов до висновку, що пред`явлений до відповідача позов підставний та підлягає до задоволення.
Викладена позиція суду пов`язана з наступними обставинами:
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 29 січня 2019 року між Волинським військовим лісгоспом Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" (продавець) та Приватним підприємством "Корсак-Л" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу необробленої деревини №63/63/л/2019 згідно п. п. 1.1.-1.3. котрого за результатами проведення аукціону із продажу ресурсів необробленої деревини заготівлі 1 кварталу 2019 року, який відбувся 29.01.2019р., продавець передає у власність на умовах франко-склад продавця необроблену деревину (надалі-товар), за номерами лотів /п.4.1./, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього ціну відповідно до умов, що визначені в цьому Договорі. Відповідно до Регламенту біржі продавець продає, а покупець купує товар для власної переробки. Право власності на майно переходить до покупця з моменту повної оплати продавцю вартості купленого на аукціоні товару.
У відповідності до п. п. 2.1.-2.2. договору по якості необроблена деревина відповідає вимогам чинних стандартів. Об`єм товару визначається згідно ДСТУ.
Ціна на товар встановлена в гривнях за 1 куб.м на умовах франко-склад продавця згідно Аукціонного свідоцтва про результати проведення аукціону від 29.01.2019р. та становить: лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 1b (15-19), довжина L2, склад верхній, кількість 150 куб.м., ціна 984 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 147 600,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 2а (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 80 куб.м., ціна 1224 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 97 920,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 50 куб.м., ціна 1314 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 65 700,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 3а (30-34), довжина L2, склад верхній, кількість 5 куб.м., ціна 1374 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 6 870,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 1b (15-19), довжина L2, склад верхній, кількість 250 куб.м., ціна 696 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 174 000,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 2a (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 90 куб.м., ціна 792 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 71 280,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 60 куб.м., ціна 894 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 53 640,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 3a (30-34), довжина L2, склад верхній, кількість 15 куб.м., ціна 978 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 14 670,00грн. (з ПДВ). Загальна сума договору становить 631 680,00грн. (з ПДВ) (п.п 3.1.-3.2. договору).
У відповідності до п.п. 4.1.-4.4. цього договору поставка товару по даному договору здійснюється згідно щомісячного графіку поставок, який є невід`ємною частиною даного договору, на умовах франко-(нижній/проміжний/ верхній/) склад Продавця. (Додаток №1). Місячна партія становить пропорційну частину загальної кількості товару, що забезпечує рівномірну поставку та погоджується нами графіком поставки. Покупець оплачує вартість витрат на реквізит (вагонні стійки, дошки для оббивки, цвяхи). Комплект товаросупровідних документів: - товаротранспортна (залізнична) накладна; рахунок-фактура; податкова накладна; специфікація.
Пунктами 5.1.-5.5. вказаного договору сторони визначили, що прийом-передача товару здійснюється на складі продавця за умовами: франко-(нижній/ проміжний/ верхній/) склад продавця за якістю - у відповідності з нормами відповідних ДСТУ, ТУ, та ін. згідно законодавства України; за кількістю - у відповідності з товарно-транспортними чи залізничними накладними та специфікаціями до них з підписом уповноваженої особи та печаткою продавця. Не пізніше 5 діб до передачі товару продавець повідомляє покупця про дату та місце поставки. Датою передачі товару продавцем та прийому його покупцем, тобто датою поставки, вважається дата товарно-транспортної накладної. Приймання товару по кількості і якості здійснюється у відповідності з вимогами інструкцій про порядок приймання лісопродукції по кількості і якості та підтверджується актом приймання передачі, що підписується Сторонами за фактичної відгрузки партії товару. В разі, якщо при прийманні-передачі товару покупець виявить неякісний товар, розходження по кількості товару між фактично наявним і зазначеним в товаросупровідних документах обсягах, складається Акт за підписами представників обох сторін в двох екземплярах по одному кожній із сторін.
Згідно п. п. 6.1.-6.4. договору платіж (передоплата 100% вартості) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця за кожну партію товару, згідно виставленого рахунку-фактури на протязі 5 календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Банківські витрати, пов`язані із перерахуванням коштів, оплачуються покупцем. Сума гарантійного внеску перерахована покупцем на рахунок Біржі для участі в аукціоні із продажу ресурсів необробленої деревини, зараховується продавцю в якості частини оплати за проданий товар. У випадку ненадходження коштів на рахунок продавця в зазначений у пункті 7.1. договору термін, покупець втрачає право на придбання даної партії товару і вона залишається у власності продавця.
У відповідності до п. п. 7.1.-7.5. цього договору покупець зобов`язаний здійснювати попередню оплату за кожну партію товару протягом 5-ти календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Покупець зобов`язаний прийняти товар в установлений цим договором термін. Продавець зобов`язаний передати покупцю товар після сплати рахунку-фактури протягом 15 календарних днів. Продавець зобов`язаний здійснювати поставку товару на умовах даного договору відповідно до погодженого сторонами графіка поставки, який є невід`ємною частиною даного договору. Покупець купує товар для власної переробки без права подальшої реалізації в необробленому вигляді.
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами і скріплення печатками сторін. Даний договір діє з 29 січня 2019 року по 31 березня 2019 року. Закінчення строку цього договору не звільняє сторін від відповідальності за його порушення під час дії цього договору (п. п. 11.1.-11.3. договору).
Договір купівлі-продажу необробленої деревини №63/63/л/2019 від 29.01.2019р. підписано сторонами та скріплено відтисками круглих печаток господарюючих суб`єктів.
Водночас, 05 лютого 2019 року між Волинським військовим лісгоспом Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" (продавець) та Приватним підприємством "Корсак-Л" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу необробленої деревини №62/62/л/2019 згідно п. п. 1.1.-1.3. котрого за результатами проведення аукціону із продажу ресурсів необробленої деревини заготівлі 1 кварталу 2019 року, який відбувся 05.02.2019р., продавець передає у власність на умовах франко-склад продавця необроблену деревину (надалі-товар), за номерами лотів /п.4.1./, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього ціну відповідно до умов, що визначені в цьому Договорі. Відповідно до Регламенту біржі продавець продає, а покупець купує товар для власної переробки. Право власності на майно переходить до покупця з моменту повної оплати продавцю вартості купленого на аукціоні товару.
У відповідності до п. п. 2.1.-2.2. договору по якості необроблена деревина відповідає вимогам чинних стандартів. Об`єм товару визначається згідно ДСТУ.
Ціна на товар встановлена в гривнях за 1 куб.м на умовах франко-склад продавця згідно Аукціонного свідоцтва про результати проведення аукціону від 05.02.2019р. та становить: лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості В, діаметр 2а (20-24), довжина L2, склад нижній, кількість 30 куб.м., ціна 1350 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 40 500,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості В, діаметр 2 b (25-29), довжина L2, склад нижній, кількість 30 куб.м., ціна 1452грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 43 560,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості В, діаметр 3а (30-34), довжина L2, склад нижній, кількість 50 куб.м., ціна 1578 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 78 900,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості В, діаметр 3b (35-39), довжина L2, склад нижній, кількість 10 куб.м., ціна 1602 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 16 020,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості В, діаметр 4 (40-49), довжина L2, склад нижній, кількість 10 куб.м., ціна 1662 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 16 620,00грн. (з ПДВ). Загальна сума договору становить 195 600,00грн. (з ПДВ) (п.п 3.1.-3.2. договору).
У відповідності до п.п. 4.1.-4.4. цього договору поставка товару по даному договору здійснюється згідно щомісячного графіку поставок, який є невід`ємною частиною даного договору, на умовах франко-(нижній/проміжний/верхній/) склад Продавця (Додаток №1). Місячна партія становить пропорційну частину загальної кількості товару, що забезпечує рівномірну поставку та погоджується нами графіком поставки. Покупець оплачує вартість витрат на реквізит (вагонні стійки, дошки для оббивки, цвяхи). Комплект товаросупровідних документів: - товаротранспортна (залізнична) накладна; рахунок-фактура; податкова накладна; специфікація.
Пунктами 5.1.-5.5. вказаного договору сторони визначили, що прийом-передача товару здійснюється на складі продавця за умовами: франко-(нижній/ проміжний/ верхній/) склад продавця за якістю - у відповідності з нормами відповідних ДСТУ, ТУ, та ін. згідно законодавства України; за кількістю - у відповідності з товарно-транспортними чи залізничними накладними та специфікаціями до них з підписом уповноваженої особи та печаткою продавця. Не пізніше 5 діб до передачі товару продавець повідомляє покупця про дату та місце поставки. Датою передачі товару продавцем та прийому його покупцем, тобто датою поставки, вважається дата товарно-транспортної накладної. Приймання товару по кількості і якості здійснюється у відповідності з вимогами інструкцій про порядок приймання лісопродукції по кількості і якості та підтверджується актом приймання передачі, що підписується Сторонами за фактичної відгрузки партії товару. В разі, якщо при прийманні-передачі товару покупець виявить неякісний товар, розходження по кількості товару між фактично наявним і зазначеним в товаросупровідних документах обсягах, складається Акт за підписами представників обох сторін в двох екземплярах по одному кожній із сторін.
Згідно п. п. 6.1.-6.4. договору платіж (передоплата 100% вартості) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця за кожну партію товару, згідно виставленого рахунку-фактури на протязі 5 календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Банківські витрати, пов`язані із перерахуванням коштів, оплачуються покупцем. Сума гарантійного внеску перерахована покупцем на рахунок Біржі для участі в аукціоні із продажу ресурсів необробленої деревини, зараховується продавцю в якості частини оплати за проданий товар. У випадку ненадходження коштів на рахунок продавця в зазначений у пункті 7.1. договору термін, покупець втрачає право на придбання даної партії товару і вона залишається у власності продавця.
У відповідності до п. п. 7.1.-7.5. цього договору покупець зобов`язаний здійснювати попередню оплату за кожну партію товару протягом 5-ти календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Покупець зобов`язаний прийняти товар в установлений цим договором термін. Продавець зобов`язаний передати покупцю товар після сплати рахунку-фактури протягом 15 календарних днів. Продавець зобов`язаний здійснювати поставку товару на умовах даного договору відповідно до погодженого сторонами графіка поставки, який є невід`ємною частиною даного договору. Покупець купує товар для власної переробки без права подальшої реалізації в необробленому вигляді.
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами і скріплення печатками сторін. Даний договір діє з 05 лютого 2019 року по 31 березня 2019 року. Закінчення строку цього договору не звільняє сторін від відповідальності за його порушення під час дії цього договору (п. п. 11.1.-11.3. договору).
Договір купівлі-продажу необробленої деревини №62/62/л/2019 від 05.02.2019р. підписано сторонами та скріплено відтисками круглих печаток господарюючих суб`єктів.
В той же час, 08 червня 2019 року між Волинським військовим лісгоспом Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" (продавець) та Приватним підприємством "Корсак-Л" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу необробленої деревини №115/115/л/2019 згідно п. п. 1.1.-1.3. котрого за результатами проведення аукціону із продажу ресурсів необробленої деревини заготівлі 2 кварталу 2019 року, який відбувся 08.06.2019р., продавець передає у власність на умовах франко-склад продавця необроблену деревину (надалі-товар), за номерами лотів /п.4.1./, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього ціну відповідно до умов, що визначені в цьому Договорі. Відповідно до Регламенту біржі продавець продає, а покупець купує товар для власної переробки. Право власності на майно переходить до покупця з моменту повної оплати продавцю вартості купленого на аукціоні товару.
У відповідності до п. п. 2.1.-2.2. договору по якості необроблена деревина відповідає вимогам чинних стандартів. Об`єм товару визначається згідно ДСТУ.
Ціна на товар встановлена в гривнях за 1 куб.м на умовах франко-склад продавця згідно Аукціонного свідоцтва про результати проведення аукціону від 08.06.2019р. та становить: лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості А, діаметр 2а (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 2 куб.м., ціна 1524грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 3048,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості А, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 5 куб.м., ціна 1620 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 8 100,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості В, діаметр 2а (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 3 куб.м., ціна 1236 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 3708,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості В, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 2 куб.м., ціна 1332 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 2664,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості B, діаметр 3a (30-34), довжина L2, склад верхній, кількість 3 куб.м., ціна 1446,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 4338,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості C, діаметр 1b (15-19), довжина L2, склад верхній, кількість 7 куб.м., ціна 984 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 6888,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 2а (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 8 куб.м., ціна 1224 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 9792,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 8 куб.м., ціна 1314 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 10512,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 3а (30-34), довжина L2, склад верхній, кількість 5 куб.м., ціна 1374 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 6870,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 1b (15-19), довжина L2, склад верхній, кількість 25 куб.м., ціна 696 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 17400,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 2a (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 20 куб.м., ціна 792 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 15840,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 7 куб.м., ціна 894 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 6258,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 3a (30-34), довжина L2, склад верхній, кількість 5 куб.м., ціна 978,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 4890,00грн. (з ПДВ). Загальна сума договору становить 100 308,00грн. (з ПДВ) (п.п 3.1.-3.2. договору).
У відповідності до п.п. 4.1.-4.4. цього договору поставка товару по даному договору здійснюється згідно щомісячного графіку поставок, який є невід`ємною частиною даного договору, на умовах франко-(нижній/проміжний/ верхній/) склад Продавця. (Додаток №1). Місячна партія становить пропорційну частину загальної кількості товару, що забезпечує рівномірну поставку та погоджується нами графіком поставки. Покупець оплачує вартість витрат на реквізит (вагонні стійки, дошки для оббивки, цвяхи). Комплект товаросупровідних документів: - товаротранспортна (залізнична) накладна; рахунок-фактура; податкова накладна; специфікація.
Пунктами 5.1.-5.5. вказаного договору сторони визначили, що прийом-передача товару здійснюється на складі продавця за умовами: франко-(нижній/ проміжний/ верхній/) склад продавця за якістю - у відповідності з нормами відповідних ДСТУ, ТУ, та ін. згідно законодавства України; за кількістю - у відповідності з товарно-транспортними чи залізничними накладними та специфікаціями до них з підписом уповноваженої особи та печаткою продавця. Не пізніше 5 діб до передачі товару продавець повідомляє покупця про дату та місце поставки. Датою передачі товару продавцем та прийому його покупцем, тобто датою поставки, вважається дата товарно-транспортної накладної. Приймання товару по кількості і якості здійснюється у відповідності з вимогами інструкцій про порядок приймання лісопродукції по кількості і якості та підтверджується актом приймання передачі, що підписується Сторонами за фактичної відгрузки партії товару. В разі, якщо при прийманні-передачі товару покупець виявить неякісний товар, розходження по кількості товару між фактично наявним і зазначеним в товаросупровідних документах обсягах, складається Акт за підписами представників обох сторін в двох екземплярах по одному кожній із сторін.
Згідно п. п. 6.1.-6.4. договору платіж (передоплата 100% вартості) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця за кожну партію товару, згідно виставленого рахунку-фактури на протязі 5 календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Банківські витрати, пов`язані із перерахуванням коштів, оплачуються покупцем. Сума гарантійного внеску перерахована покупцем на рахунок Біржі для участі в аукціоні із продажу ресурсів необробленої деревини, зараховується продавцю в якості частини оплати за проданий товар. У випадку ненадходження коштів на рахунок продавця в зазначений у пункті 7.1. договору термін, покупець втрачає право на придбання даної партії товару і вона залишається у власності продавця.
У відповідності до п. п. 7.1.-7.5. цього договору покупець зобов`язаний здійснювати попередню оплату за кожну партію товару протягом 5-ти календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Покупець зобов`язаний прийняти товар в установлений цим договором термін. Продавець зобов`язаний передати покупцю товар після сплати рахунку-фактури протягом 15 календарних днів. Продавець зобов`язаний здійснювати поставку товару на умовах даного договору відповідно до погодженого сторонами графіка поставки, який є невід`ємною частиною даного договору. Покупець купує товар для власної переробки без права подальшої реалізації в необробленому вигляді.
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами і скріплення печатками сторін. Даний договір діє з 08 червня 2019 року по 30 червня 2019 року. Закінчення строку цього договору не звільняє сторін від відповідальності за його порушення під час дії цього договору (п. п. 11.1.-11.3. договору).
Договір купівлі-продажу необробленої деревини №115/115/л/2019 від 08.06.2019р. підписано сторонами та скріплено відтисками круглих печаток господарюючих суб`єктів.
Крім того, 08 червня 2019 року між Волинським військовим лісгоспом Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" (продавець) та Приватним підприємством "Корсак-Л" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу необробленої деревини №119/119/л/2019 згідно п. п. 1.1.-1.3. котрого за результатами проведення аукціону із продажу ресурсів необробленої деревини заготівлі 2 кварталу 2019 року, який відбувся 08.06.2019р., продавець передає у власність на умовах франко-склад продавця необроблену деревину (надалі-товар), за номерами лотів /п.4.1./, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього ціну відповідно до умов, що визначені в цьому Договорі. Відповідно до Регламенту біржі продавець продає, а покупець купує товар для власної переробки. Право власності на майно переходить до покупця з моменту повної оплати продавцю вартості купленого на аукціоні товару.
У відповідності до п. п. 2.1.-2.2. договору по якості необроблена деревина відповідає вимогам чинних стандартів. Об`єм товару визначається згідно ДСТУ.
Ціна на товар встановлена в гривнях за 1 куб.м на умовах франко-склад продавця згідно Аукціонного свідоцтва про результати проведення аукціону від 08.06.2019р. та становить: лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 1b (15-19), довжина L2, склад верхній, кількість 20 куб.м., ціна 984,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 19680,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 2а (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 5 куб.м., ціна 1224,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 6 120,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 5 куб.м., ціна 1314,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 6570,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 1b (15-19), довжина L2, склад верхній, кількість 30 куб.м., ціна 696,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 20 880,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 2a (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 10 куб.м., ціна 792,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 7920,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості D, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 10 куб.м., ціна 894 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 8940,00грн. (з ПДВ). Загальна сума договору становить 70 110,00грн. (з ПДВ) (п.п 3.1.-3.2. договору).
У відповідності до п.п. 4.1.-4.4. цього договору поставка товару по даному договору здійснюється згідно щомісячного графіку поставок, який є невід`ємною частиною даного договору, на умовах франко-(нижній/проміжний/ верхній/) склад Продавця. (Додаток №1). Місячна партія становить пропорційну частину загальної кількості товару, що забезпечує рівномірну поставку та погоджується нами графіком поставки. Покупець оплачує вартість витрат на реквізит (вагонні стійки, дошки для оббивки, цвяхи). Комплект товаросупровідних документів: - товаротранспортна (залізнична) накладна; рахунок-фактура; податкова накладна; специфікація.
Пунктами 5.1.-5.5. вказаного договору сторони визначили, що прийом-передача товару здійснюється на складі продавця за умовами: франко-(нижній/ проміжний/ верхній/) склад продавця за якістю - у відповідності з нормами відповідних ДСТУ, ТУ, та ін. згідно законодавства України; за кількістю - у відповідності з товарно-транспортними чи залізничними накладними та специфікаціями до них з підписом уповноваженої особи та печаткою продавця. Не пізніше 5 діб до передачі товару продавець повідомляє покупця про дату та місце поставки. Датою передачі товару продавцем та прийому його покупцем, тобто датою поставки, вважається дата товарно-транспортної накладної. Приймання товару по кількості і якості здійснюється у відповідності з вимогами інструкцій про порядок приймання лісопродукції по кількості і якості та підтверджується актом приймання передачі, що підписується Сторонами за фактичної відгрузки партії товару. В разі, якщо при прийманні-передачі товару покупець виявить неякісний товар, розходження по кількості товару між фактично наявним і зазначеним в товаросупровідних документах обсягах, складається Акт за підписами представників обох сторін в двох екземплярах по одному кожній із сторін.
Згідно п. п. 6.1.-6.4. договору платіж (передоплата 100% вартості) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця за кожну партію товару, згідно виставленого рахунку-фактури на протязі 5 календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Банківські витрати, пов`язані із перерахуванням коштів, оплачуються покупцем. Сума гарантійного внеску перерахована покупцем на рахунок Біржі для участі в аукціоні із продажу ресурсів необробленої деревини, зараховується продавцю в якості частини оплати за проданий товар. У випадку ненадходження коштів на рахунок продавця в зазначений у пункті 7.1. договору термін, покупець втрачає право на придбання даної партії товару і вона залишається у власності продавця.
У відповідності до п. п. 7.1.-7.5. цього договору покупець зобов`язаний здійснювати попередню оплату за кожну партію товару протягом 5-ти календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Покупець зобов`язаний прийняти товар в установлений цим договором термін. Продавець зобов`язаний передати покупцю товар після сплати рахунку-фактури протягом 15 календарних днів. Продавець зобов`язаний здійснювати поставку товару на умовах даного договору відповідно до погодженого сторонами графіка поставки, який є невід`ємною частиною даного договору. Покупець купує товар для власної переробки без права подальшої реалізації в необробленому вигляді.
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами і скріплення печатками сторін. Даний договір діє з 08 червня 2019 року по 30 червня 2019 року. Закінчення строку цього договору не звільняє сторін від відповідальності за його порушення під час дії цього договору (п. п. 11.1.-11.3. договору).
Договір купівлі-продажу необробленої деревини №119/119/л/2019 від 08.06.2019р. підписано сторонами та скріплено відтисками круглих печаток господарюючих суб`єктів.
Також судом встановлено, що 01 липня 2019 року між Волинським військовим лісгоспом Державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" (продавець) та Приватним підприємством "Корсак-Л" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу необробленої деревини №136/136/л/2019 згідно п. п. 1.1.-1.3. котрого за результатами проведення аукціону із продажу ресурсів необробленої деревини заготівлі 3 кварталу 2019 року, який відбувся 01.07.2019р., продавець передає у власність на умовах франко-склад продавця необроблену деревину (надалі-товар), за номерами лотів /п.4.1./, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього ціну відповідно до умов, що визначені в цьому Договорі. Відповідно до Регламенту біржі продавець продає, а покупець купує товар для власної переробки. Право власності на майно переходить до покупця з моменту повної оплати продавцю вартості купленого на аукціоні товару.
У відповідності до п. п. 2.1.-2.2. договору по якості необроблена деревина відповідає вимогам чинних стандартів. Об`єм товару визначається згідно ДСТУ.
Ціна на товар встановлена в гривнях за 1 куб.м на умовах франко-склад продавця згідно Аукціонного свідоцтва про результати проведення аукціону від 01.07.2019р. та становить: лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості С, діаметр 1b (15-19), довжина L2, склад верхній, кількість 10 куб.м., ціна 822,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 8 220,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості C, діаметр 2a (20-24), довжина L2, склад верхній, кількість 20 куб.м., ціна 1 020 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 20 400,00грн. (з ПДВ); лісоматеріали круглі, порода Pinus (сосна), клас якості C, діаметр 2b (25-29), довжина L2, склад верхній, кількість 11 куб.м., ціна 1 098,00 грн./куб.м. (з ПДВ), вартість 12 078,00грн. (з ПДВ). Загальна сума договору становить 40 698,00грн. (з ПДВ) (п.п 3.1.-3.2. договору).
У відповідності до п.п. 4.1.-4.4. цього договору поставка товару по даному договору здійснюється згідно щомісячного графіку поставок, який є невід`ємною частиною даного договору, на умовах франко-(нижній/проміжний/ верхній/) склад Продавця. (Додаток №1). Місячна партія становить пропорційну частину загальної кількості товару, що забезпечує рівномірну поставку та погоджується нами графіком поставки. Покупець оплачує вартість витрат на реквізит (вагонні стійки, дошки для оббивки, цвяхи). Комплект товаросупровідних документів: - товаротранспортна (залізнична) накладна; рахунок-фактура; податкова накладна; специфікація.
Пунктами 5.1.-5.5. вказаного договору сторони визначили, що прийом-передача товару здійснюється на складі продавця за умовами: франко-(нижній/ проміжний/ верхній/) склад продавця за якістю - у відповідності з нормами відповідних ДСТУ, ТУ, та ін. згідно законодавства України; за кількістю - у відповідності з товарно-транспортними чи залізничними накладними та специфікаціями до них з підписом уповноваженої особи та печаткою продавця. Не пізніше 5 діб до передачі товару продавець повідомляє покупця про дату та місце поставки. Датою передачі товару продавцем та прийому його покупцем, тобто датою поставки, вважається дата товарно-транспортної накладної. Приймання товару по кількості і якості здійснюється у відповідності з вимогами інструкцій про порядок приймання лісопродукції по кількості і якості та підтверджується актом приймання передачі, що підписується Сторонами за фактичної відгрузки партії товару. В разі, якщо при прийманні-передачі товару покупець виявить неякісний товар, розходження по кількості товару між фактично наявним і зазначеним в товаросупровідних документах обсягах, складається Акт за підписами представників обох сторін в двох екземплярах по одному кожній із сторін.
Згідно п. п. 6.1.-6.4. договору платіж (передоплата 100% вартості) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця за кожну партію товару, згідно виставленого рахунку-фактури на протязі 5 календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Банківські витрати, пов`язані із перерахуванням коштів, оплачуються покупцем. Сума гарантійного внеску перерахована покупцем на рахунок Біржі для участі в аукціоні із продажу ресурсів необробленої деревини, зараховується продавцю в якості частини оплати за проданий товар. У випадку ненадходження коштів на рахунок продавця в зазначений у пункті 7.1. договору термін, покупець втрачає право на придбання даної партії товару і вона залишається у власності продавця.
У відповідності до п. п. 7.1.-7.5. цього договору покупець зобов`язаний здійснювати попередню оплату за кожну партію товару протягом 5-ти календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати. Покупець зобов`язаний прийняти товар в установлений цим договором термін. Продавець зобов`язаний передати покупцю товар після сплати рахунку-фактури протягом 15 календарних днів. Продавець зобов`язаний здійснювати поставку товару на умовах даного договору відповідно до погодженого сторонами графіка поставки, який є невід`ємною частиною даного договору. Покупець купує товар для власної переробки без права подальшої реалізації в необробленому вигляді.
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами і скріплення печатками сторін. Даний договір діє з 01 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року. Закінчення строку цього договору не звільняє сторін від відповідальності за його порушення під час дії цього договору (п. п. 11.1.-11.3. договору).
Договір купівлі-продажу необробленої деревини №136/136/л/2019 від 01.07.2019р. підписано сторонами та скріплено відтисками круглих печаток господарюючих суб`єктів.
На виконання умов вищевказаних договорів позивачем було відпущено, а Приватним підприємством "Корсак-Л", прийнято, товар на загальну суму 196 367,40грн., що стверджується товарно-транспортними накладними Серія ВВЛ №6086 від 25.07.2019р. на суму 19 126,98грн., Серія ВВЛ №6249 від 23.08.2019р. на суму 9 914,40грн., Серія ВВЛ №6208 від 13.08.2019р. на суму 23 673,42грн., Серія ВВЛ №6413 від 10.09.2019р. на суму 30 307,44грн., Серія ВВЛ №6412 від 12.09.2019р. на суму 27 047,94грн., Серія ВВЛ №5866 від 04.06.2019р. на суму 17 963,22грн., Серія ВВЛ №5873 від 19.06.2019р. на суму 8 781,60грн., Серія ВВЛ №5876 від 20.06.2019р. на суму 10 803,60грн., Серія ВВЛ №5877 від 20.06.2019р. на суму 19 817,40грн., Серія ВВЛ №5878 від 21.06.2019р. на суму 19 079,40грн., Серія ВВЛ №5884 від 24.06.2019р. на суму 9 852,00грн., які підписані сторонами та скріплені відтисками круглих печаток господарюючих суб`єктів.
Відповідно до ст. ст. 1, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг. Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Судом встановлено, що зазначені вище накладні на відпуск Волинським військовим лісгоспом відповідачу товару та його отримання Приватним підприємством "Корсак-Л" підписані уповноваженими представниками сторін, скріплені відтисками печаток суб`єктів господарювання, містять в собі всі визначені законодавством обов`язкові реквізити, в повному об`ємі відображають зміст та обсяги здійснених сторонами на їх підставі, згідно умов підписаних договорів купівлі-продажу необробленої деревини господарських операцій.
Відповідно до ст. ст. 174, 181 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність, з акту управління господарською діяльністю, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать. Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
З положень ст. 509 ЦК України вбачається, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та закону, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
В силу статті 538 Цивільного кодексу України виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання, при якому сторони повинні виконувати свої обов`язки одночасно, якщо інше не встановлено умовами договору, актами цивільного законодавства тощо.
Отримання відповідачем поставленого товару є підставою виникнення у відповідача зобов`язання оплатити поставлений товар відповідно до умов договорів купівлі-продажу, а також чинного законодавства на підставі оформлених відповідно до умов договорів товарно-транспортних накладних.
Статтею 692 ЦК України визначено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Суд встановив, що в даному випадку відносини між сторонами носять договірний характер, укладені між ними договори купівлі-продажу необробленої деревини №63/63/л/2019 від 29.01.2019р., №62/62/л/2019 від 05.02.2019р., №115/115/л/2019 від 08.06.2019р., №119/119/л/2019 від 08.06.2019р., №136/136/л/2019 від 01.07.2019р. предметом судових розглядів не виступали, недійсними судом не визнавалися, договірними сторонами розірвані не були.
Згідно з положеннями статті 193 Господарського кодексу України, статей 526, 527, Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено законом або договором, не випливає із суті зобов`язання.
Згідно із статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Статтею 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
При цьому, суд засвідчує, що у відповідності до пунктів 6.1. договорів купівлі-продажу необробленої деревини №63/63/л/2019 від 29.01.2019р., №62/62/л/2019 від 05.02.2019р., №115/115/л/2019 від 08.06.2019р., №119/119/л/2019 від 08.06.2019р., №136/136/л/2019 від 01.07.2019р., платіж (передоплата 100% вартості) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця за кожну партію товару, згідно виставленого рахунку-фактури на протязі 5 календарних днів з дати пред`явлення рахунку до сплати.
Проте матеріали справи не містять, а сторонами не надано доказів виконання п. 6.1 Договорів.
Разом з тим, з метою забезпечення гарантованого ст. 16 ЦК України права на захист прав і охоронюваних законом інтересів позивача суд вважає за можливим до спірних правовідносин застосувати положення ст. 692 ЦК України.
Зокрема, зі змісту ст. 692 ЦК України слідує, що якщо інше не встановлено укладеним сторонами договором або актом цивільного законодавства, перебіг строку виконання грошового зобов`язання, яке виникло на підставі договору купівлі-продажу, починається з моменту прийняття товару або прийняття товаророзпорядчих документів на нього.
При цьому підписання покупцем товарно-транспортних накладних, які є первинними обліковими документами у розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" і які фіксують факт здійснення господарської операції і встановлення договірних відносин, є підставою виникнення обов`язку щодо здійснення розрахунків за отриманий товар. Строк виконання відповідного грошового зобов`язання визначається за правилами, встановленими частиною першою статті 692 ЦК України.
Відтак, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлено інший строк оплати товару, відповідна оплата має бути здійснена негайно після такого прийняття.
Враховуючи ту обставину, що матеріалами справи підтверджується факт прийняття відповідачем товару за кожною з товарно-транспортних накладних, а відповідач не надав суду будь-яких доказів в підтвердження того, що він відмовився від прийняття такого товару, суд вважає, що строк оплати відпущеного позивачем відповідачу товару наступив з моменту прийняття відповідачем товару та підписання кожної окремої товарно-транспортної накладної.
Відтак, на переконання суду, сторони вчинили дії, які свідчать про зміну умов договорів купівлі-продажу необробленої деревини №63/63/л/2019 від 29.01.2019р., №62/62/л/2019 від 05.02.2019р., №115/115/л/2019 від 08.06.2019р., №119/119/л/2019 від 08.06.2019р., №136/136/л/2019 від 01.07.2019р. в частині проведення розрахунків за отриманий товар, а саме позивач, на виконання умов договорів купівлі-продажу необробленої деревини №63/63/л/2019 від 29.01.2019р., №62/62/л/2019 від 05.02.2019р., №115/115/л/2019 від 08.06.2019р., №119/119/л/2019 від 08.06.2019р., №136/136/л/2019 від 01.07.2019р., передав відповідачу згідно товарно-транспортних накладних товар на загальну суму 196 367,40 грн., а відповідач прийняв його шляхом підписання відповідних товарно-транспортних накладних, однак оплати отриманого товару не здійснив, що спричинило звернення кредитора з позовом до суду.
Поруч з цим, суд засвідчує, що позивачем було відпущено Приватному підприємству "Корсак-Л", а останнім прийнято, товару на загальну суму 87 450,24 грн., а саме, згідно товарно-транспортних накладних Серія ВВЛ №6805 від 09.10.2019р. на суму 15 610,68грн., Серія ВВЛ №6822 від 17.10.2019р. на суму 14 895,60грн., Серія ВВЛ №6135 від 26.09.2019р. на суму 23 775,12грн., Серія ВВЛ №6133 від 20.09.2019р. на суму 18 318,18грн., Серія ВВЛ №6131 від 18.09.2019р. на суму 14 850,66грн.
В даному випадку суд вважає, що досягнуті між сторонами і оформлені шляхом підготовки, виписки та підписання відповідних товарно-транспортних накладних Серія ВВЛ №6805 від 09.10.2019р., Серія ВВЛ №6822 від 17.10.2019р., Серія ВВЛ №6135 від 26.09.2019р., Серія ВВЛ №6133 від 20.09.2019р., Серія ВВЛ №6131 від 18.09.2019р. усні домовленості містять в собі ознаки договорів купівлі-продажу у відповідності до котрих відповідачем було взято на себе зобов`язання щодо оплати отриманої від позивача необробленої деревини.
Відповідно до ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
Правочин відповідно до ч. 1 ст. 207 ЦК України вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
За вказаним положенням ч. 1 ст. 207 ЦК України зміст правочину або окремі його умови можуть бути зафіксовані в документі, на який сторони посилаються в іншому документі, як це мало місце у цій справі.
Аналогічна правова позиція щодо порядку укладення договору у спрощений спосіб наведена у постанові Верховного Суду від 20.04.2018р. по справі №904/6559/17.
Також згідно з ч. 1, 2 ст. 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.
Таким чином, законодавством передбачена можливість укладення договорів у спрощеному порядку, зокрема, через ділову переписку - шляхом обміну документами та у вигляді конклюдентних дій (прийняття поставленого товару).
При цьому договори, укладені зазначеними способами, вважаються такими, що вчинені у письмовій формі.
Зі змісту ст. 181 ГК України вбачається, що прийняття пропозиції укладення договору можливе у вигляді конклюдентних дій, тобто здійснення особою, яка отримала оферту, дій з виконання вказаних в ній умов договору.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що вчиненням конклюдентних дій, сторони підтвердили укладення договору купівлі-продажу у спрощеній формі. Таке оформлення договірних правовідносин між сторонами відповідає вимогам чинного законодавства.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 655 ЦК України).
Згідно з ч.1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Таким чином, суд виходить з того, що відповідач був зобов`язаний оплатити товар після його прийняття, що відповідає положенням ст. 692 ЦК України.
Отже, з огляду на викладене, враховуючи укладення між сторонами договорів купівлі-продажу необробленої деревини, відпуск позивачем відповідачу товарів, їх отримання відповідачем та не проведення при цьому всіх належних розрахунків і платежів, суд прийшов до висновку про підставність пред`явленого позивачем до відповідача позову в частині стягнення заборгованості в сумі 283 817,64грн., яка складається з 196 367,40 грн. заборгованості за отриманий по товарно-транспортним накладним Серія ВВЛ №6086 від 25.07.2019р., Серія ВВЛ №6249 від 23.08.2019р., Серія ВВЛ №6208 від 13.08.2019р., Серія ВВЛ №6413 від 10.09.2019р., Серія ВВЛ №6412 від 12.09.2019р., Серія ВВЛ №5866 від 04.06.2019р., Серія ВВЛ №5873 від 19.06.2019р., Серія ВВЛ №5876 від 20.06.2019р., Серія ВВЛ №5877 від 20.06.2019р., Серія ВВЛ №5878 від 21.06.2019р. Серія ВВЛ №5884 від 24.06.2019р. товар, який був поставлений на виконання умов договорів купівлі-продажу необробленої деревини №63/63/л/2019 від 29.01.2019р., №62/62/л/2019 від 05.02.2019р., №115/115/л/2019 від 08.06.2019р., №119/119/л/2019 від 08.06.2019р., №136/136/л/2019 від 01.07.2019р., а також з 87 450,24 грн. заборгованості за отриманий по товарно-транспортним накладним Серія ВВЛ №6805 від 09.10.2019р., Серія ВВЛ №6822 від 17.10.2019р., Серія ВВЛ №6135 від 26.09.2019р., Серія ВВЛ №6133 від 20.09.2019р., Серія ВВЛ №6131 від 18.09.2019р. товар, який був поставлений позивачем відповідачу на виконання усних домовленостей сторін. Сума боргу повністю підтверджується наявними в матеріалах справи документами, у встановленому випадку не була спростована чи заперечена відповідачем.
В той же час судом встановлено, що 15 травня 2019 року Міністерством оборони України було видано Наказ № 233 "Про виділ із складу державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" деяких структурних підрозділів і створення на їх базі державних підприємств", згідно пункту 1 котрого вказано виділити зі складу державного підприємства "Львівський військовий лісокомбінат" (код ЄДРПОУ 07361304) структурні підрозділи, а саме: Костопільський військовий лісгосп, Магерівський військовий лісгосп, Волинський військовий лісгосп та створити на їх базі державні підприємства "Костопільський військовий лісгосп", "Магерівський військовий лісгосп", "Волинський військовий лісгосп", до яких переходять за розподільчим балансом у відповідній частині майно, права та обов`язки, у тому числі щодо здійснення охорони, захисту, використання та відтворення лісів на закріплених лісових земельних ділянках.
На підставі даного наказу, 23 вересня 2019 року Міністром оборони А. Загороднюком було затверджено розподільчий баланс ДП "Львівський військовий лісгосп" на 31 серпня 2019 року.
Відповідно до розподільчого балансу (рядок 1125) до Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" перейшла дебіторська заборгованість за отриману лісоспродукцію ПП "Корсак-Л". Детально рядок 1125 розподільчого балансу міститься у наявній в матеріалах справи розшифровці дебіторської заборгованості станом на 30.09.2019р., згідно котрої заборгованість ПП "Корсак-Л" перед Волинським військовим лісгоспом станом на 30.09.2019р. становить 257 629,69грн.
26.09.2019 року було проведено державну реєстрацію новоствореної юридичної особи - Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" (код ЄДРПОУ - 43250603). Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань державна реєстрація Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" була проведена у зв`язку з виділенням. Також в реєстрі містяться відомості про те, що ДП "Волинський військовий лісгосп" є правонаступником ДП "Львівський військовий лісокомбінат", яке з 16.10.2019р. перебуває в стані припинення.
У відповідності до частини 1 статті 109 Цивільного кодексу України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов`язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.
Аналіз положень Цивільного кодексу України дає можливість зробити висновок, що виділ не віднесений до способів реорганізації, а виступає одним із шляхів утворення юридичної особи та тягне за собою перехід частини майна, прав та обов`язків від особи з якої здійснюється виділ до однієї або кількох новоутворених осіб. В той же час слід зазначити, що при здійсненні виділу особа з якої він здійснюється не обов`язково припиняється.
Згідно частини 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", у разі виділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація юридичних осіб, утворених у результаті виділу, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про юридичну особу, з якої здійснено виділ, щодо юридичної особи - правонаступника. Виділ вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі, про юридичну особу, з якої здійснено виділ, щодо юридичної особи - правонаступника.
Частиною 4 статті 87 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Така правова позиція відображена і в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 31.05.2018 року у справі 910/1879/17.
Момент правонаступництва має вирішуватися з моменту передання майна, прав та обов`язків від правопопередника до правонаступника. У вирішенні питань, пов`язаних з правонаступництвом слід здійснювати аналіз документів, що стосуються переходу прав і обов`язків на майно (майнові права).
Дана правова позиція відображена і в постановах Верховного Суду від 31.05.2018р. у справі №910/1879/17, від 13.08.2018р. у справі №910/25268/15, від 14.08.2019р. у справі №910/17846/14.
Згідно розподільчого балансу, затвердженого 23.09.2019р. Міністром оборони А. Загороднюком, який долучено до матеріалів справи, вбачається, що ДП "Волинський військовий лісгосп" є правонаступником ДП "Львівський військовий ліспромкомбінат" у правовідносинах, щодо яких заявлено позовні вимоги.
Водночас, суд зазначає, що в Україні основоположним принципом судочинства згідно Конституції України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є принцип верховенства права.
Як вказано у Рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року №15-рп/2004 верховенство права - це панування права в суспільстві. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 09.01.2013р. у справі „Волков проти України" зазначено, що в країнах повинен діяти принцип правової визначеності, який зобов`язує держави та їх органи здійснювати реалізацію прав та їх захист шляхом прийняття законодавства з чітким правовим визначенням спірних правовідносин та гарантує громадянам очікувати від держав та їх органів своєчасних та вичерпних дій відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно з усталеною прецедентною практикою Європейського Суду з прав людини основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб`єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає існуючим в суспільстві нормативним приписам.
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", від 20.05.2010р. і "Тошкуце та інші проти Румунії", від 25.11.2008р.) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини", та "Беєлер проти Італії"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії").
Разом з цим, Європейській суд з прав людини вказував, що поняття "майно" в розумінні статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод охоплює поняття "правомірні очікування" тобто законні сподівання вчиняти певні дії відповідно до виданого державними органами дозволу. ("Пайн Велі Девелопмент Лтд. та інші проти Ірландії").
Відтак, з огляду на викладене, на переконання суду, момент переходу прав та обов`язків від Державного підприємства "Львівський військовий лісгосп" до Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" на даний час відбувся, а тому у Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" наявне право вимоги до Приватного підприємства "Корсак-Л" про стягнення існуючої заборгованості в розмірі 283 817,64грн.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову з наведених вище підстав.
Згідно п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При цьому, частиною 9 вказаної статті визначено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи, що спір до суду було доведено з вини відповідача, суд вважає, що витрати, пов`язані з поданням позовної заяви до суду та розглядом справи в суді (сплата судового збору), котрі поніс позивач, слід відшкодувати йому у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України в повному обсязі за рахунок Приватного підприємства "Корсак-Л".
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 14, 73, 74, 75, 76-80, 129, 232, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Корсак-Л" (Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 50, код ЄДРПОУ 23251578) на користь Державного підприємства "Волинський військовий лісгосп" (Волинська область, місто Луцьк, Героїв УПА, будинок 5, код ЄДРПОУ 43250603) 283 817,64 грн. заборгованості та 4 257,26 грн. витрат, пов`язаних з оплатою судового збору.
3. Наказ на виконання рішення суду видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
У той же час згідно підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне судове рішення
складено 07.08.2020р.
Суддя В. А. Войціховський
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2020 |
Оприлюднено | 10.08.2020 |
Номер документу | 90824867 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні