Рішення
від 06.08.2020 по справі 927/408/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

06 серпня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/408/20 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши матеріали справи у порядку спрощеного позовного провадження

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Енера Чернігів ,

код ЄДРПОУ 41823846, проспект Перемоги, 126-1, м. Чернігів, 14013

Відповідач: Комунальне некомерційне підприємство Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради,

код ЄДРПОУ 02006076, вул. І. Мазепи, 3, м. Чернігів, 14005

Предмет спору: про стягнення 24 815,21 грн,

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

не викликались,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Енера Чернігів звернулось до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради, у якому позивач просить суд стягнути з відповідача 24 815,21 грн заборгованості зі сплати за електричну енергію.

Дії суду, пов`язані з розглядом справи.

Ухвалою суду від 20.05.2020 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Також ухвалою від 20.05.2020 встановлено сторонам строки для подання заяв по суті.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доданими до нього документами, у тому числі доказами направлення їх позивачу.

Суд долучив до матеріалів справи відзив та додані до них документи, а спір вирішується з їх урахуванням.

Разом з відзивом на позов, від відповідача надійшли клопотання про залучення належного відповідача по справі - Комунальної установи "Чернігівський обласний центр соціальної адаптації" Чернігівської обласної ради та про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління комунального майна Чернігівської обласної ради.

Ухвалою суду 10.06.2020 відмовлено у задоволенні вказаних клопотань відповідача. Відповідне обґрунтування та висновки суду викладені в ухвалі від 10.06.2020.

11.06.2020 позивач подав до суду відповідь на відзив з доказами її направлення відповідачу.

Відповідно до наданих відповідачем доказів позивач отримав відзив на позов 03.06.2020, а відтак останнім днем для подання позивачем відповіді на відзив є 09.06.2020.

Таким чином, відповідь на відзив подана позивачем після закінчення встановленого строку для її подання.

Відповідно до пункту 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України, у редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) № 540-IX від 30 березня 2020 року, який був чинний на дату постановлення ухвали суду від 20.05.2020, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Отже, п. 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України не було передбачено автоматичного продовження процесуальних строків на подання відповіді на відзив та заперечень.

Заяви про поновлення пропущеного процесуального строку для подання відповіді на відзив позивач суду не надав.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи те, що відповідь на відзив подана не у встановлений судом строк, заяви про поновлення пропущеного процесуального строку для подання заяви по суті позивач суду не надав, суд на підставі положень ч. 2 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України залишив подану відповідь на відзив без розгляду, а спір вирішується без її урахування.

25.06.2020 до суду від відповідача надійшли письмові пояснення, у яких зазначено, що станом на 24.06.2020 відповідач не одержав від позивача відповідь на відзив на позовну заяву. Посилаючись на пропущення позивачем встановленого судом п`ятиденного строку для подання відповіді на відзив, відповідач вважає, що позивач погодився з відзивом, у якому зазначено про непричетність лікарні до заборгованості зі сплати електричної енергії у розмірі 24 815,21 грн.

Суд долучив до матеріалів справи письмові пояснення відповідача.

При цьому суд відхиляє викладені у цих письмових поясненнях доводи щодо визнання позивачем наданих відповідачем заперечень проти позову, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а не їх обов`язком.

Отже, ненадання учасниками справи у встановлений судом строк заяви по суті не може свідчити про відсутність у такого учасника заперечень із певною заявою по суті.

Разом з тим, позивач подав до суду та направив відповідачу відповідь на відзив, у якій не погодився з викладеними у відзиві доводами відповідача, хоча із порушенням встановленого судом строку.

Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11 березня 2020 року Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID 19 (зі змінами, внесеними постановами КМУ №239 від 25.03.2020, №255 від 02.04.2020, №291 від 22.04.2020, №343 від 04.05.2020) відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 12 березня до 22 травня 2020 року в Україні введено карантин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів з подальшими змінами продовжено дію карантину на всій території України до 31.07.2020.

Оскільки пунктом 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України передбачено продовження строків на час дії карантину, зокрема, щодо розгляду справи по суті, строк розгляду цієї справи судом не порушено.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Короткий зміст позовних вимог та узагальнені доводи учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №246-ТП/19 від 20.02.2019 в частині своєчасної оплати за поставлену у жовтні-листопаді 2019 року електричну енергію, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 24 815,21 грн.

Відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає себе неналежним відповідачем, виходячи з наступного:

- 12.08.2019 між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради (Позичкодавець) та Громадською організацією Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних (Користувач) укладено договір позички майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 1, відповідно до якого Позичкодавець передав, а Користувач прийняв в безоплатне користування майновий комплекс структурного підрозділу КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради - психоневрологічне відділення № 3 за адресою: Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1;

- рішенням Чернігівської обласної ради від 25.09.2019 № 50-19/VII створено Комунальну установу Чернігівський обласний центр соціальної адаптації та передано цій установі від Громадської організації Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних в оперативне управління майновий комплекс, розташований за адресою: Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1;

- згідно з наказом Управління комунального майна Чернігівської обласної ради від 20.12.2019 № 190 та актом приймання-передачі від 27.12.2019 передано в оперативне управління та на баланс комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, що перебуває на балансі комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради, яке розташоване за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1;

- 28.12.2019 КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради був направлений лист № 04-05/911 на адресу ТОВ Енера Чернігів з проханням виключити з договору постачання електричної енергії № 246-ТП/19 від 20.02.2019 точки комерційного обліку: 62 Z 6150825945506, 62 Z 0849404429350, які були передані разом зі всім майном, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1, комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради.

Таким чином, відповідач вважає, що заборгованість за електричну енергію в сумі 24 815,21 грн утворилась внаслідок фактичного користування електричною енергією і несплатою за неї Комунальною установою Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради.

Обставини, які є предметом доказування у справі. Докази, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

Щодо постачання електричної енергії.

Товариство з обмеженою відповідальністю Енера Чернігів є постачальником електричної енергії споживачам на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг згідно з постановою №429 від 14.06.2018 (а. с. 16).

20.02.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю Енера Чернігів (далі -Постачальник) та Комунальним лікувально-профілактичним закладом Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня (далі - Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 246-ТП/19 (далі - Договір) (а. с. 21-25).

Відповідно до п. 1.1, 1.2 Договору цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії споживачам постачальником, та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього Договору. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 та є однаковими для всіх споживачів.

Згідно з п. 2.1 Договору Постачальник продає електричну енергію ДК 021:2015 09310000-5 - Електрична енергія (Енергія електрична) Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії. Споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної, господарської, підприємницької та іншої діяльності (п. 2.2 Договору).

Згідно з п. 3.3 Договору Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього Договору.

У п. 3.4 Договору встановлено, що датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні.

За умовами п. 5.1 Договору Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.

Вартість поставленої електричної енергії Споживачу за цим Договором визначається у Порядку визначення вартості електричної енергії Споживачам, які здійснюють закупівлю за державні кошти , який є додатком 3 до цього Договору (п. 5.2 Договору).

Відповідно до п. 5.3, 5.7-5.9 Договору спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії. Інформація про діючу ціну на електричну енергію має бути розміщена на офіційному веб-сайті постачальника не пізніше ніж за 20 днів до початку її застосування із зазначенням порядку її формування. Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися Постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни. У випадку застосування до споживача диференційованих цін (тарифів) на електричну енергію суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін (тарифів). Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Згідно з п. 5.10 Договору розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі-спецрахунок). При цьому Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника та в інший, не заборонений чинним законодавством, спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.

Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений в рахунку, але не менше 5 (п`яти) робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунку, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки (п. 5.11. Договору).

Згідно з п. 6.2 Договору Споживач зобов`язується, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору.

У пункті 13.2 Договору сторони визначили, що цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.

Відповідно до п. 13.7 Договору дія цього Договору також припиняється у випадку зміни власника об`єкта Споживача.

20.02.2019 Споживачем підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, що є додатком №1 до Договору (а. с. 26). У заяві-приєднання зазначені адреси об`єктів та ЕІС-коди точок комерційного обліку за об`єктом споживання, зокрема, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1. Початок постачання електричної енергії - 01.01.2019.

Відповідно до комерційної пропозиції, що є додатком № 2 до Договору, розділом "Ціна (тариф) електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії здійснюється за регульованими цінами (тарифами) на електроенергію, затвердженими Регулятором, та включають в тому числі витрати на розподіл електричної енергії. Також в розділах: Спосіб оплати зазначено, що вона проводиться один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії по закінченню розрахункового періоду; Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію (дата) зазначено, що рахунок надається не пізніше п`ятого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Постачальник оформлює та надає акт про прийняття-передавання універсальної послуги; Строк оплати - протягом 5 робочих днів від дати отримання рахунка; Термін дії Договору та умови пролонгації - до 31 грудня 2019 року. Керуючись ст. 631 ЦК України, Сторони домовились, що умови даного Договору застосовуються до відносин між Сторонами, які виникли до укладання Договору, з 01 січня 2019 року.

Згідно з Порядком визначення вартості електричної енергії Споживачам, які здійснюють закупівлю за державні кошти, що є додатком №3 до Договору, вартість поставленої на період січень-грудень 2019 року електричної енергії відповідно до проведеної процедури закупівлі становить 2 621 905,00 грн з ПДВ, у тому числі: за рахунок кошторисних призначень - 2 186 690,00 грн з урахуванням ПДВ; за рахунок відшкодування орендарів - 435 215,00 грн з урахуванням ПДВ. Обсяги - 1 235 000 квт. год. Вартість електричної енергії розраховується як добуток обсягу очікуваного споживання електричної енергії на період січень-грудень 2019 року, визначеного Споживачем, на ціну (тариф) на електричну енергію, затверджену Регулятором, та є орієнтованою. Фактична вартість буде визначатися виходячи з тарифів, які щоквартально затверджуються Регулятором, та фактичного обсягу спожитої електричної енергії Споживачем. Бюджетні зобов`язання по Договору виникають при наявності відповідних кошторисних призначень. Сума договору про постачання електричної енергії (закупівлю) не може змінюватися після підписання договору до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадків передбачених ст. 36 Закону України Про публічні закупівлі .

23.07.2019 між ТОВ Енера Чернігів та Комунальним некомерційним підприємством Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради укладено додаткову угоду № 1, якою внесено зміни до Договору, а саме назву Споживача у тексті Договору замість Комунальний лікувально-профілактичний заклад Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня змінено на Комунальне некомерційне підприємство Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради (а. с. 29).

Згідно з інформацією АТ Чернігівобленерго , наданою в листі від 15.04.2020 № 07.1/2470, обсяги розподіленої електричної енергії КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня за жовтень 2019 року становлять 1795 кВт-год, за листопад 2019 року - 6262 кВт-год (а. с. 33).

Відповідно до інформації про ціни на електричну енергію, розміщеної на офіційному веб-сайті позивача, ціна для малих непобутових споживачів (споживачів 1-ї групи), електроустановки яких приєднані до електричних мереж (2 клас) у жовтні та у листопаді 2019 року становила 2566,63 грн без ПДВ/МВт-год (а. с. 38-39).

На підставі інформації щодо обсягів розподіленої електричної енергії Постачальник склав акти прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії від 05.11.2019 №3206021/184824/1 у кількості 1795 кВт-год на суму 5528,52 грн та від 09.12.2019 №3206021/205309/1 у кількості 6262 кВт-год на суму 19 286,69 грн, а усього на загальну суму 24 815,21 грн (а.с. 34, 36).

Позивач виставив відповідачу рахунки-фактури на оплату спожитого обсягу електроенергії:

- № 3206021/184824/1 від 05.11.2019 на суму 5528,52 грн з ПДВ (за жовтень 2019 року, платник КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня с. Левоньки);

- № 3206021/205309/1 від 09.12.2019 на суму 19 286,69 грн з ПДВ (за листопад 2019 року, платник КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня с. Левоньки) (а. с. 35, 37).

Листом від 01.04.2020 позивач повторно направив відповідачу вказані акти приймання-передавання електричної енергії та рахунки-фактури з проханням підписати акти та терміново оплатити заборгованість (а.с. 30-31).

Зазначений лист був отриманий відповідачем 02.04.2020 (а.с. 32), проте акти прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії від 05.11.2019 № 3206021/184824/1 та від 09.12.2019 № 3206021/205309/1 не були підписані відповідачем, а рахунки-фактури на оплату електричної енергії за жовтень-листопад 2019 року на загальну суму 24 815,21 грн залишилась не сплаченими.

Щодо майна, до точок комерційного обліку якого здійснювалась постачання електричної енергії та утворилась спірна заборгованість.

Майно, яке знаходиться за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1, належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та на час укладення договору про постачання електричної енергії від 20.02.2019 №246-ТП/19 перебувало в оперативному управлінні у КЛПЗ Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня , який було перетворено у КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради.

На вісімнадцятій сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради прийнято рішення Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в безоплатне користування (позичку) від 26.06.2019 №57-18/VII, у якому обласна рада вирішила передати Громадській організації Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних в безстрокове безоплатне користування (позичку) цілісний майновий комплекс структурного підрозділу (відділення №3) Комунального лікувально-профілактичного закладу Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня , що розташований за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1, у складі майнових та нематеріальних активів, що обліковуються станом на 01.06.2019, разом із земельними ділянками для його обслуговування площею 77,8449 га.

12.08.2019 між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради (Позичкодавець) та Громадською організацією Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних (Користувач) укладено договір позички майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 1, відповідно до якого Позичкодавець передав, а Користувач прийняв в безоплатне користування майновий комплекс структурного підрозділу (психоневрологічне відділення №3) КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради, який знаходиться за адресою: Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1.

Відповідно до п. 2 договору позички Користувач вступає у користування Майном не раніше дати підписання сторонами Договору та акта приймання-передачі Майна (Додаток 2).

На дев`ятнадцятій сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради прийнято рішення Про створення комунальної установи Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради від 25.09.2019 № 50-19/VII, у якому обласна рада вирішила:

- створити Комунальну установу Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради на базі майнового комплексу, що розташований за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1, у складі майнових та нематеріальних активів, що обліковуються станом на 01.06.2019, разом із земельними ділянками для його обслуговування площею 77,8449 га;

- передати в оперативне управління Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради майно комунальної власності, що розташоване за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1, згідно з додатком.

Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради видано наказ від 20.12.2019 №190 про передачу в оперативне управління та на баланс Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, що перебуває на балансі Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради.

Відповідно до акта приймання-передачі майна від 27.12.2019 комісія, створена відповідно до наказу по управлінню комунального майна Чернігівської обласної ради від 20.12.2019 №192, засвідчила факт передачі з оперативного управління Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради в оперативне управління Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради майна комунальної власності області, що знаходиться за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1 та 6, вул. Молодіжна, 4, 6 та 6а. До складу об`єкту передачі входять, у тому числі будівлі, споруди.

28.12.2019 КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради був направлений лист № 04-05/911 на адресу ТОВ Енера Чернігів з проханням виключити з договору постачання електричної енергії № 246-ТП/19 від 20.02.2019 точки комерційного обліку: 62 Z 6150825945506, 62 Z 0849404429350, які були передані разом зі всім майном, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1, Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради.

Оцінка суду.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно з ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (надалі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Учасники ринку електричної енергії згідно статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила).

У п. 2 вказаної постанови зазначено, що укладання договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п. 1.2.15 Правил для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

Договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником (п. 3.1.7 Правил).

Наведене узгоджується з умовами п. 3.2.5 Правил, за яким укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання.

Договір про постачання електричної енергії споживачу є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, та вважається укладеним з дати відкриття особового рахунка за об`єктом споживача або внесення змін до такого особового рахунка, про що споживач інформується у передбаченому договором порядку (3.2.13. Правил).

Частиною 4 ст. 63 Законом України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.

Відповідно до ч. 1, 2, 3, 5 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Положення ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України передбачають, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

За приписами ч. 1 ст. 276 Господарського кодексу України загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. У разі якщо енергія виділяється в рахунок замовлення на пріоритетні державні потреби (ліміту), енергопостачальник не має права зменшувати абоненту цей ліміт без його згоди.

Згідно з п. 4.12, 4.13, 4.14 Правил розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку. Платіжний документ формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу. Платіжні документи надаються електропостачальниками споживачам безкоштовно. Платіжні документи на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу.

У разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це заяву учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ (абз. 3 п. 2.3.5 розділу II Правил).

Як встановив суд, на підставі даних щодо обсягів спожитої КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради електричної енергії, отриманих від Акціонерного товариства "Чернігівобленерго", як оператора систем розподілу, позивачем були складені акти прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії від 05.11.2019 № 3206021/184824/1 у кількості 1795 кВт-год на суму 5528,52 грн (за жовтень 2019 року) та від 09.12.2019 № 3206021/205309/1 у кількості 6262 кВт-год на суму 19 286,69 грн (за листопад 2019 року) та виставлені рахунки-фактури №3206021/184824/1 від 05.11.2019, № 3206021/205309/1 від 09.12.2019 на вказані у актах суми.

Вказані акти та рахунки-фактури були отримані Споживачем, але не підписані його уповноваженими представниками, при цьому заперечення або заяви щодо незгоди з нарахованою в платіжних документах сумою, як передбачено абз. 3 п. 2.3.5 Правил, Споживачем (відповідачем) не подавалося.

Натомість, відповідач, посилаючись на договір позички від 12.08.2019 №1 (далі - Договір позички) та акт приймання-передачі майна від 27.12.2019, вважає, що заборгованість за електричну енергію у розмірі 24 815,21 грн утворилась внаслідок фактичного користування електричною енергією і несплатою за неї Комунальною установою Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради.

Однак суд не погоджується з вказаними доводами відповідача, враховуючи наступне.

Відповідно до укладеного між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради (Позичкодавець) та Громадською організацією Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних (Користувач) договору позички майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 1 від 12.08.2019, останній було передано в безоплатне користування майновий комплекс структурного підрозділу (психоневрологічне відділення №3) КНП Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради, який знаходиться за адресою: Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1.

У п. 2 цього договору зазначено, що Користувач вступає у користування Майном не раніше дати підписання сторонами Договору та акта приймання-передачі Майна (Додаток 2).

Відповідно до ст. 827 Цивільного кодексу України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов`язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.

Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.

До договору позички застосовуються положення глави 58 цього Кодексу.

У частині 3 ст. 828 Цивільного кодексу України встановлено, що договір позички будівлі, іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у формі, яка визначена відповідно до статті 793 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 793 Цивільного кодексу України (у редакції, чинній на момент укладення Договору позички) договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі.

Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню.

За приписами ст. 794 Цивільного кодексу України у редакції, чинній на момент укладення Договору позички) право користування нерухомим майном, яке виникає на підставі договору найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки, підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Оскільки строк Договору позички не встановлено, а закон прямо не регламентує правил нотаріального посвідчення договорів позички і реєстрації права безпосереднього користування нерухомим майном у разі укладання безстрокового договору, для визначення необхідності нотаріального посвідчення Договору позички та реєстрації відповідного права суд має встановити, чи підпадає безстроковий договір позички під застосування терміну більше трьох років .

Відповідно до ст. 831 Цивільного кодексу України якщо сторони не встановили строку користування річчю, він визначається відповідно до мети користування нею.

Надаючи оцінку строку користування зазначеним майном, з огляду на мету такого користування, суд виходить з такого.

На вісімнадцятій сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради прийнято рішення Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в безоплатне користування (позичку) від 26.06.2019 №57-18/VII, у якому обласна рада вирішила передати Громадській організації Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних в безстрокове безоплатне користування (позичку) цілісний майновий комплекс структурного підрозділу (відділення №3) Комунального лікувально-профілактичного закладу Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня , що розташований за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1, у складі майнових та нематеріальних активів, що обліковуються станом на 01.06.2019, разом із земельними ділянками для його обслуговування площею 77,8449 га.

Як вбачається з самої назви громадської організації та рішення власника майна, метою відповідної діяльності організації є надання житла (притулку) особам, які за визначенням його взагалі не мають, і вже у подальшому здійснення відповідних заходів щодо пристосування, адаптації таких осіб до життя і діяльності спочатку у певному колективі, а потім - загалом у суспільстві.

Такий колектив складається з певної кількості осіб, кожна з яких є особистістю, а тому строк адаптації кожної з них має індивідуальний характер і не може обмежуватись одним часом для всіх.

Загальновідомим є неможливість держави забезпечити окремим житлом усіх тих, хто його потребує.

Досягненням кінцевого результату такої діяльності може вважатись або набуття кожною з цих осіб свого окремого притулку (у будь-якій формі) за умови адаптації до самостійного повноцінного перебування у соціумі, досягти якого у конкретно визначений, і при цьому незначений (пів року, рік, два), строк неможливо; або забезпечення довічного проживання таких осіб у цьому або спеціально відведеному іншому об`єкті нерухомості.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на мету користування майном, безстроковість цих відносин є тотожним терміну постійне користування , яке хоча і за певних підстав може бути припиненим, проте за своєю суттю передбачає набагато більший строк, ніж три роки.

У даному випадку застосуванню підлягає також земельне законодавство, яке доповнюватиме правозастосування безстроковості договору.

Так, у складі спірного майнового комплексу мала бути передана земельна ділянка для його обслуговування площею 77,8449 га.

Земельне законодавство передбачає два види користування землею: строкове (оренда, строковий сервітут, емфітевзис тощо) та постійне.

Відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Тобто безстрокове користування земельною ділянкою підпадає під розуміння саме постійного користування.

Згідно зі ст. 225 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 ЗК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у редакції, чинній на момент укладення Договору позички) державній реєстрації прав підлягають:

1) право власності;

2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону;

3) право власності на об`єкт незавершеного будівництва;

4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Згідно зі ст. 220 Цивільного кодексу України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Відповідно до ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Згідно з ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (ч. 4 ст. 334 Цивільного кодексу України).

Доказів передачі вказаного у Договорі позички майна від Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Громадській організації Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних (підписання акта приймання-передачі майна), тобто доказів виконання Договору позички, доказів реєстрації цього договору матеріали справи не містять; відповідної вимоги про визнання Договору позички дійсним відповідач не заявляв.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що Договір позички не створює юридичних наслідків, право на майно ГО Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних не набуто, а громадська організація не є стороною правовідносин щодо договірного споживання електроенергії як титульний володілець майна.

У подальшому, рішенням Чернігівської обласної ради від 25.09.2019 № 50-19/VII створено Комунальну установу Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради та знову вирішено передати вже новоствореній установі в оперативне управління майно комунальної власності, що розташоване за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1.

Відповідно до акта приймання-передачі майна від 27.12.2019 комісія, створена відповідно до наказу по управлінню комунального майна Чернігівської обласної ради від 20.12.2019 №192, засвідчила факт передачі з оперативного управління Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради в оперативне управління Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради майна комунальної власності області, що знаходиться за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1 та 6, вул. Молодіжна, 4, 6 та 6а. До складу об`єкту передачі входять, у тому числі будівлі, споруди.

Отже, фактично майно з оперативного управління Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради в оперативне управління Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради було передано 27.12.2019, а відтак остання почала користуватись цим майном лише з 27.12.2019.

Крім того, лише після підписання акту приймання-передачі майна відповідач направив позивачу лист № 04-05/911 від 28.12.2019 з проханням виключити з договору постачання електричної енергії № 246-ТП/19 від 20.02.2019 точки комерційного обліку: 62 Z 6150825945506, 62 Z 0849404429350, які були передані разом зі всім майном, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Левоньки, вул. Садова, 1, Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради, що засвідчено актом приймання-передачі від 27.12.2019.

Тобто у зазначеному листі відповідач сам вказує про факт передачі майна Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради 27.12.2019.

Позивач же просить суд стягнути заборгованість за електричну енергію за період жовтень-листопад 2019 року, тобто до моменту передачі цього майна у користування Комунальній установі Чернігівський обласний центр соціальної адаптації Чернігівської обласної ради.

Таким чином, суд доходить висновку, що у період жовтень-листопад 2019 року вказане майно знаходилось в оперативному управлінні Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради, а отже і заборгованість зі сплати за електричну енергію за цей період на загальну суму 24 815,21 грн утворилась внаслідок несплати її саме відповідачем.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема, з договорів.

Сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор (ч. 1 ст. 510 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 ст. 520 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник у зобов`язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Доказів заміни Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради за зобов`язаннями щодо сплати за спожиту електричну енергію, які виникли з договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 246-ТП/19 від 20.02.2019, а також згоди позивача на таку заміну, відповідач суду не надав, а тому суд доходить висновку, що саме відповідач повинен сплатити заборгованість за спожиту у жовтні-листопаді 2019 року електроенергію.

Разом з тим, суд зазначає, що у разі наявності взаємовідносин щодо використання електричної енергії у відповідача з будь-якими іншими особами, питання щодо відшкодування понесених споживачем витрат мають вирішуватись в окремому порядку (за взаємною згодою сторін або шляхом звернення до суду із відповідним позовом), проте до оформлення відповідних договірних взаємовідносин з постачальником електричної енергії такі відносини не мають впливати на права та інтереси позивача.

За приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України.

Статтею 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Оскільки відповідач у порушення ст. 525, 526, 527, 530 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України взятих на себе зобов`язань не виконав та не сплатив кошти за спожиту ним у жовтні-листопаді 2019 року електричну енергію на загальну суму 24 815,21 грн у встановлений у Договорі та Комерційній пропозиції строк, суд доходить висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за поставлену електричну енергію у розмірі 24 815,21 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Висновки суду.

Доказами у справі, відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків (ч. 2 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно з ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", "Серявін та інші проти України" обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Судом було вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з`ясуванні усіх питань, винесених на його розгляд.

За наведених у їх сукупності обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 13, 14, 42, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради (код ЄДРПОУ 02006076, вул. І. Мазепи, 3, м. Чернігів, 14005) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Енера Чернігів (код ЄДРПОУ 41823846, проспект Перемоги, 126-1, м. Чернігів, 14013, на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № НОМЕР_1 у філії ЧОУ АТ "Ощадбанк", МФО 353553) 24 815,21 грн заборгованості за спожиту електричну енергію.

3. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради (код ЄДРПОУ 02006076, вул. І. Мазепи, 3, м. Чернігів, 14005) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Енера Чернігів (код ЄДРПОУ 41823846, проспект Перемоги, 126-1, м. Чернігів, 14013, на поточний рахунок № НОМЕР_2 в АТ "ОТП Банк") 2 102,00 грн витрат зі сплати судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, у строки, визначені ст. 256 цього Кодексу.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/ .

Суддя В.В. Шморгун

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення06.08.2020
Оприлюднено07.08.2020
Номер документу90827070
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/408/20

Рішення від 06.08.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 10.06.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 20.05.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні