Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2020 р. Справа№200/426/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа: ТОВ "ЮНІКОС" про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа: ТОВ "ЮНІКОС" про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач та третя особа уклали між собою договір позики на 530 000, 00грн., в якому позичальником був позивач. Зазначена сума коштів була перерахована на картковий рахунок, відкритий позивачем у Акціонерному товаристві "ВТБ БАНК" на підставі договору № 25166750 від 16.11.2018 року. Проте позивач отримав кошти лише в розмірі 1000 грн. Наприкінці 2018 року позивачу стало відомо про впровадження процедурі ліквідації Акціонерного товариства "ВТБ БАНК". У відповідь на заяву позивача про визнання його вимог в якості кредитора банківської установи, отримано повідомлення про нікчемність правочину на підставі п. 7 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Вважаючи свої права порушеними позивач просить суд:
визнати незаконною бездіяльність відповідача 1, який безпідставно не включив до Реєстру відшкодувань вкладникам АТ "ВТБ БАНК" додаткові грошові зобов`язання для виплати вкладникові - ОСОБА_1 , отримані ним по транзакції (операції) від 7 листопада 2018 року, внаслідок перерахування коштів в сумі 530000 грн. ТОВ "ЮНІКОС" (код ЄДРПОУ 33320202) на поточний (картковий) рахунок НОМЕР_1;
зобов`язати відповідача 1 включити до Реєстру відшкодувань вкладникам АТ "ВТБ БАНК" додаткові грошові зобов`язання для виплати вкладникові - ОСОБА_1 ;
зобов`язати відповідача 1 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладника - ОСОБА_1 , як такого, який має право на відшкодування коштів за вкладами в банку за рахунок Фонду;
Ухвалою суду від 16.01.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК" Шевченка Олександра Володимировича про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено засідання по справі.
Ухвалою суду від 10.02.2020 року у задоволені клопотання ОСОБА_1 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції відмовлено.
Ухвалою суду від 19.02.2020 року клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі другого відповідача та третьої особи задоволено частково. Залучено ТОВ "Юнікос" (ЄДРПОУ 33320202, м. Київ, просп. Глушкова, б. 9-є, кв. 374, 03187) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача. В іншій частині клопотання, - відмовлено. Відкладено розгляд справи.
Ухвалою суду від 04.03.2020 року клопотання ОСОБА_1 про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлення строку звернення до суду по справі № 200/426/20 задоволено. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновити пропущений строк. В задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, - відмовлено. Замінинено відповідача - Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК" Шевченка Олександра Володимировича на належного - Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК". Витребувано у Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК" відзив на позов за даною справою. Витребувану інформацію ухвалено надати до 25.03.2020 року. Розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК", третя особа: ТОВ "ЮНІКОС" про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 08.04.2020 року повторно витребувано у Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК" відзив на позов за даною справою. Відкладено розгляд справи до 28.04.2020 року.
Ухвалою від 28.04.2020 року залучено Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ЄДРПОУ 21708016, 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17) до участі у справі в якості відповідача 2. Відкладено розгляд справи тощо.
05.05.2020 року відповідач 1 через канцелярію суду надав відзив на позов, згідно змісту якого вказав, що залишок коштів по рахунку позивача станом на день початку процедури виведення АТ "ВТБ БАНК" з ринку становив 523 700, 00грн. Також, зазначаючи про наявність обставин, які дають підстави вважати про "нікчемність операції", просив відмовити в задоволені позову.
18.05.2020 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач 1 наголошує, що початок процедуру ліквідації, це унеможливлює стягнення коштів у будь-який інший спосіб, аніж це передбачено Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Відповідач 2 вважає, що правочин є нікчемним у зв`язку з порушенням нормативно-правових актів в момент його укладення. У фонду гарантування ще не виникло жодного обов`язку перед Позивачем і тому права Позивача не могли бути порушені Фондом гарантування, жодної підстави для спонукання Фонду гарантування судом до вчинення відповідних дій на даний час не існує.
10.06.2020 року представник третьої особи через канцелярію суду надав клопотання, в якому посилаючись на судову практику Верховного суду, просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 21.06.2020 року відкладено розгляд справи. Продовжено строк підготовчого засідання по справі № 200/426/20-а на 30 днів.
Ухвалою суду від 15.07.2020 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа: ТОВ "ЮНІКОС" про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,- до судового розгляду.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.
Відповідно договору позики № 2 від 05.11.2018 року ТОВ "Юнікос" (позикодавець) передає у власність позичальника грошові кошти, що обумовлені цим договором, а саме: 560 000, 00грн. (п. 2.1 Договору № 2).
07.11.2018 року на поточний картковий рахунок Позивача № НОМЕР_2 від кредитора Банку ТОВ "ЮНІКОС" надійшли грошові кошти у сумі 530 000,00 грн. призначенням платежу: "Пополнение карт, счета НОМЕР_2 UАН 530 000, 00 ПАК 530 000, 00 ОСОБА_1 инн НОМЕР_4 (Переч-е средств согл. договора займа № 2 от 05.11.18г)", що підтверджується відповідним платіжним дорученням.
Відповідно Заяви-договору на оформлення банківських продуктів № 25166750 від 16.11.2018 року, укладеним між ОСОБА_1 та АТ "ВТБ БАНК", банк за клопотанням клієнта відкриває йому поточний рахунок, операції за яким можуть здійснюватись з використанням електронних платіжних засобів в тому числі для розміщення коштів та відображення операцій, здійснених з використанням картки, з дебетовим порядком обслуговування рахунку № НОМЕР_1 у валюті UAН на умовах Тарифного плану, який обирається Клієнтом і зазначається ним у Анкеті для оформлення банківських послуг. Банк відкриває картковий рахунок після укладання цього Договору, надання документів і виконання вимог, передбачених чинним законодавством України.
В подальшому 18.11.2018 року Позивач зі свого карткового рахунку № НОМЕР_2 перерахував на свій поточний картковий рахунок № НОМЕР_1 кошти у розмірі 523 700,00 грн. (з урахуванням комісії банку 5300, 00 грн. та переведенням у готівку суми в розмірі 1000, 00грн.). Зазначена сума залишку підтверджується Випискою по рахунку, сформованою 10.04.2020 року. Станом на день початку процедури виведення АТ "ВТБ БАНК" Фондом з ринку залишок коштів по рахунку Позивача становив 523 700 ,00 грн.
Рішенням Правління НБУ № 764-рш/БТ від 13.11.2018 року "Про віднесення АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ВТБ БАНК" до категорії проблемних", АТ "ВТБ БАНК" було віднесено до категорії проблемних строком на 180 днів.
На підставі рішення Правління Національного банку України 27 листопада 2018 року № 796-рш/БТ "Про віднесення АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИС ТВА "ВТБ БАНК- до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 27 листопада 2018 року № 3180 "Про запровадження тимчасової адміністрації в АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВІ "ВТБ БАНК" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку".
Згідно з даним рішенням розпочато процедуру виведення АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ВТБ БАНК" з ринку шляхом запровадженням в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 28 листопада 2018 року до 27 грудня 2018 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження'' тимчасового адміністратора АТ "ВТБ БАНК", визначені статтями 37-39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" начальнику відділу аналізу фінансового стану банків департаменту дистанційного та інспекційного моніторингу діяльності банків Фонду Заболотній Юлії Юріївні строком до 27 грудня 2018 року включно.
В подальшому, на підставі рішення Правління Національного банку України від 18.12.2018 № 849-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ВТБ БАНК" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі також Фонд) 18.12.2018 року прийнято рішення № 3392 "Про початок процедури ліквідації АТ "ВТБ БАНК" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ВТБ БАНК" з 19.12.2018 року по 18.12.2020 року включно та призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора АТ "ВТБ БАНК", визначені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52, 53 Закону, в тому числі з підписання всіх договорів, пов`язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами Шевченка Олександра Володимировича.
Згідно заяви ОСОБА_1 № 805 від 28.12.2018 року, яка була надана до АТ "ВТБ БАНК" просив визнати себе кредитором АТ "ВТБ БАНК" щодо залишків коштів на його поточних/вкладних рахунках та за іншими видами заборгованості у сумі всіх належних йому коштів.
31.05.2019 року Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "ВТБ БАНК" було прийнято повідомлення про нікчемність правочину № 3150/1-2 від 31.05.2019 року по перерахуванню коштів в сумі 530 000,00 грн. ТОВ "ЮНІКОС" на поточний (картковий) рахунок НОМЕР_1 фізичної особі клієнта банку ОСОБА_1 ), що була здійснена з призначенням платежу "Пополнение карт. Счета26256001756614 ОСОБА_1 инн НОМЕР_4 (Переч-е средств согд. Договора займа № 2 от 05.11.18г) согл.дог. № 51679/ЗП від 10.03.15г", відповідно до пункту 7частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Відповідно до ст.. 216 Цивільного Кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім того, що пов`язані з його недійсністю.
Згідно виписки по рахунку приватного клієнта ОСОБА_1 від 27.12.2018 року, 18.11.2018 року було зараховано 523 700, 00грн.
На підставі рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 24 жовтня 2019 року № 2706 "Про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АТ "ВТБ БАНК" з 04.11.2019 року призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію та делеговано всі повноваження ліквідатора АТ "ВТБ БАНК", провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами Стрюкову Ірину Олександрівну.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад, відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.
Суд зауважує, що підставою для поширення на особу гарантій, передбачених Законом №4452-VI щодо відшкодування вкладу, є наявність у такої особи залишку коштів на банківському рахунку, що відкритий на її ім`я, тобто наявність вкладу та статусу вкладника у особи. При цьому положення чинного законодавства не пов`язують визначення статусу вкладника банку та виникнення у нього права на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу із походженням на відповідному вкладному (депозитному, поточному) рахунку коштів.
Як підтверджується матеріалами справи, на дату прийняття рішення Правління Національного банку України від 13.11.2018 року №764-рш/БТ "Про віднесення АТ "ВТБ БАНК" до категорії проблемних" на вкладному (депозитному) рахунку позивача відкритому відповідно до договору з АТ "ВТБ БАНК", знаходились грошові кошти у розмірі 524 700 грн. 16.11.2018 року позивачем було знято з рахунку 1000, 00грн.
Частина друга статті 38 Закону № 4452-VI (в редакції, чинній на дату укладення договорів банківського вкладу) визначає, що протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов`язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Відповідно п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону № 4452-VI (яка покладена в обгрунтування рішення про нічнемність правочину), правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;
Відповідно до частини четвертої статті 38 Закону № 4452-VI, в редакції, чинній з 11 липня 2014 року, Фонд, зокрема, протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
З аналізу вищенаведеного слідує, що Уповноважена особа дійсно наділена правом перевірки вчинених (укладених) банком правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних, але це право не є абсолютним та кореспондується з обов`язком встановити обставини, з якими закон пов`язує нікчемність правочину. Висновок про нікчемність правочину має ґрунтуватися виключно на встановлених та доведених обставинах, які за законом тягнуть за собою застосування певних наслідків, зокрема щодо не включення особи до переліку вкладників банку для отримання в подальшому гарантованої суми вкладу.
Застосовуючи частину третю статті 38 Закону №4452-VI Фонд або його уповноважена особа, зобов`язані дотримуватися положень частини другої статті 19 Конституції України відповідно до якої, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до повідомлення № 3150/1-2 від 31.05.2019 року, повідомлено позивача про нікчемність транзакції від 07.11.2018 року по перерахуванню коштів в сумі 530 000,00 грн. ТОВ "ЮНІКОС" на поточний (картковий) рахунок НОМЕР_1 фізичної особі клієнта банку ОСОБА_1 ), що була здійснена з призначенням платежу "Пополнение карт. СчетаНОМЕР_2 ОСОБА_1 инн НОМЕР_4 (Переч-е средств согд. Договора займа № 2 от 05.11.18г) согл.дог. № 51679/ЗП від 10.03.15г", відповідно до пункту 7частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Відповідно до ст.. 216 Цивільного Кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім того, що пов`язані з його недійсністю.
Так, пункт 7 частини 3 статті 38 Закону №4452-VI (в редакції, чинній з 10.11.2018) визначає, що правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними, зокрема у випадку, якщо банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку
Разом з тим, вказане повідомлення не містять посилань на конкретні підстави, визначені статтею 38 Закону № 4452-VI, в редакції, чинній саме на час укладення договору банківського вкладу та вчинення відповідної трансакції, з якими відповідач-1 пов`язує нікчемність правочину (договору) банківського вкладу позивача.
При цьому зазначення відповідачем-1 пункту 7 частини 3 статті 38 Закону № 4452-VI як підставу для віднесення спірного правочину до категорії нікчемних, визнаються судом безпідставними, оскільки відповідачем-1 всупереч приписів частини 2 статті 71 КАС України не було доведено належними та допустимими доказами, що саме внаслідок укладення спірного правочину у позивача виникли переваги (пільги) стосовно інших кредиторів банку. Як вбачається з матеріалів справи, при укладенні договору на оформлення банківських продуктів позивачем не отримано жодних переваг від АТ "ВТБ БАНК", банк не здійснив жодного платежу на користь позивача, а лише отримав кошти як вклад у банку, вказаний договір є типовим.
Слід зазначити, що відповідно до наданого платіжного доручення від 07.11.2018 року №529 відбулось перерахування коштів з поточного рахунку ТОВ "ЮНІКОС" № НОМЕР_3 на поточний рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , з якого позивач в подальшому перерахував вказані кошти на інший рахунок, і це не суперечить приписам Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою правління НБУ від 12 листопада 2003 року № 492.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що позивач є вкладником у розумінні приписів статті 2 Закону №4452-VI, вклад розміщено на рахунку в АТ "ВТБ БАНК" до запровадження тимчасової адміністрації та навіть до визнання банку проблемним, а тому ОСОБА_1 підпадає під дію гарантій відшкодування коштів за вкладом на підставі статті 26 Закону №4452-VI. При цьому відповідачем-1 не наведено правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників АТ "ВТБ БАНК", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до приписів Закону №4452-VI.
Відтак, керуючись вищенаведеними висновками суд вважає за належне визнати незаконною бездіяльність відповідача 1, який безпідставно не включив до Реєстру відшкодувань вкладникам АТ "ВТБ БАНК" додаткові грошові зобов`язання для виплати вкладникові - ОСОБА_1 , отримані ним по транзакції (операції) від 7 листопада 2018 року, внаслідок перерахування коштів в сумі 530000,00 грн. ТОВ "ЮНІКОС" (код ЄДРПОУ 33320202) на поточний (картковий) рахунок НОМЕР_1.
Згідно пунктів 3 - 5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладам, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини 4 статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення, протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників.
Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, передбачає такі послідовні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників загального реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду загального реєстру.
Відповідно до положень пункту 5 розділу ІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 14 від 09.08.2012, протягом дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду може надавати зміни та доповнення до переліків.
Тобто, в даному випадку, відповідач 1 наділений повноваженнями на подання додаткової (уточнюючої) інформації про вкладників, які мають право на відшкодування.
Вищенаведені положення законодавства регламентують повноваження у Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "ВТБ БАНК" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб доповнення до переліку, за яким ОСОБА_1 має право на відшкодування коштів за вкладом у АТ "ВТБ БАНК" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах гарантованої суми відшкодування, які, з метою всебічного та належного захисту моїх прав, зобов`язаний виконати відповідач 1.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання включити позивача до Загального реєстру вкладників, то суд звертає увагу на те, що такий обов`язок виникає у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі наявності відомостей про особу позивача у переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, складеному Уповноваженою особою Фонду.
З огляду на те, що на час розгляду справи до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не надходив перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, у якому були б зазначені відомості про позивача, такі вимоги є передчасними та такими, що не пов`язані із захистом порушеного права, а тому у їх задоволенні слід відмовити.
Частиною 2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкту владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись положеннями КАС України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства "ВТБ БАНК", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа: ТОВ "ЮНІКОС" про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати незаконною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "ВТБ БАНК", який безпідставно не включив до Реєстру відшкодувань вкладникам АТ "ВТБ БАНК" додаткові грошові зобов`язання для виплати вкладникові - ОСОБА_1 , отримані ним по транзакції (операції) від 7 листопада 2018 року, внаслідок перерахування коштів в сумі 530000 грн. ТОВ "ЮНІКОС" (код ЄДРПОУ 33320202) на поточний (картковий) рахунок НОМЕР_1 .
Зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "ВТБ БАНК" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладника - ОСОБА_1 , як такого, який має право на відшкодування коштів за вкладами в банку за рахунок Фонду.
В решті позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Строк оскарження підлягає застосуванню з урахуванням приписів Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID - 2019)" від 30.03.2020 року №540.
Суддя В.В. Стойка
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2020 |
Оприлюднено | 10.08.2020 |
Номер документу | 90835244 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Стойка В.В.
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні