Рішення
від 07.08.2020 по справі 621/593/20
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

621/593/20

2/621/475/20

РІШЕННЯ

іменем України

07 серпня 2020 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області в складі:

судді Бібіка О.В.

з участю секретаря Горобець Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області, третя особа ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

03.03.2020 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до територіальної громади Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області з наступними вимогами: встановити факт його проживання з матір`ю ОСОБА_3 , померлою 29.06.2019 за адресою: АДРЕСА_1 , на момент відкриття спадщини та визнати за ним право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що належав матері на підставі договору купівлі - продажу від 13.04.2002.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 , після смерті якої залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будвілями про АДРЕСА_1 . На момент смерті матері він проживав разом з нею, то фактично прийняв спадщину. Батько ОСОБА_2 відмовився від спадщини. При звернення до нотаріуса йому було відмовлено у видачі свідоцтва про спадщину, у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують факт прийняття спадщини.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 04.03.2010 провадження у справі вдкрито, справу призначено до розгляду у підготовче судове засіданння.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 30.03.2020 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 18.05.2020 залучено до участі у справі у якості третьої особи ОСОБА_2 .

Учасники справи в судове засідання не з`явилися.

Позивач ОСОБА_1 надав заяву про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позову наполягає, просив розгляд справи проводити без фіксування судового процесу технічними засобами.

Представник відповідача територіальної громади Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області у листі від 24.06.2020 просила розгляд справи проводити за відсутності представника селищної ради.

Третя особа ОСОБА_2 надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив розгляд справи проводити за його відсутністю та без фіксування судового процесу технічними засобами.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо за положеннями ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина друга статті 247 ЦПК України).

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , зареєстрованого виконавчим комітетом Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області (а.с. 8)

Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 9)

Після смерті ОСОБА_3 залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_2 , що належав їй на підставі договору купівлі - продажу, посвідченого приватним нотаріусом Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Трубніковою В.В., зареєстровано в реєстрі за № 3-272 (а.с. 12) та даними технічного паспорту на вказаний будинок (а.с. 11-15)

Вартість житлового будинку, станом на 03.03.2020, становить 25950,00 грн (а.с. 19)

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно до п. п. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

З акту обстеження, складеного 28.02.2020 депутатом Зідьківської селищної ради ОСОБА_4 у присутності двох свідків, вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 . На день смерті ОСОБА_3 її син ОСОБА_1 проживав разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 , та здійснював за нею догляд (а.с. 17)

Таким чином, судом достовірно встановлено, що позивач на час відкриття спадщини проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_3 однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 ,по день смерті останньої, що настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.), ратифікована Законом України від 17 липня 1997 р. № 475/97-ВР, зокрема ст. 1 Протоколу № 1 (1952 р.) передбачає право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускає позбавлення особи свого майна, крім як в інтересах суспільної необхідності і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнає право держави на здійснення контролю за використанням власності у відповідності з загальними інтересами або для забезпечення податків, інших зборів чи штрафів.

Відповідно до п. 6 Постанови №5 Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Матеріали справи містять нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_2 (чоловіка померлої ОСОБА_3 ), якою він від прийняття належної йому частки спадкового майна відмовився на користь сина спадкодавця ОСОБА_1 (а.с. 16)

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Листом приватного нотаріуса Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Лещенко Л.В. від 03.03.2020 № 56/01-16 від 03.03.2020 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують факт прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Листом приватного нотаріуса Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Лещенко Л.В. №159/01-16 від 13.07.2020 повідомлено про те, що після смерті 29.06.2019 ОСОБА_3 із заявами про прийняття спадщини чи про відмову від спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася, свідоцтво про право на спадщину не видавалося .

Із роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30. 05.2008 р. Про судову практику у справах спадкування , слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Таким чином, позивач надав докази, сукупністю яких підтверджується факт його постійно проживання рпзом із спадкодавцем ОСОБА_5 на час відкриття спадщини 29.06.2019 за адресою: АДРЕСА_1 та прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України.

За таких обставин, є законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 247, 258-259, 263-265, 272, 273, 315-319 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 ) до територіальної громади Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397495, місце знаходження: смт. Зідьки Зміївського району Харківської області, вул. Шкільна, 5), третя особа ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 ) про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 однією сім`єю з матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Повне рішення складено 07.08.2020.

Суддя:

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення07.08.2020
Оприлюднено10.08.2020
Номер документу90842986
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —621/593/20

Рішення від 07.08.2020

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

Ухвала від 18.05.2020

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

Ухвала від 30.03.2020

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

Ухвала від 04.03.2020

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні