Рішення
від 10.08.2020 по справі 548/2604/19
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/2604/19

Провадження № 2/548/147/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.08.2020 р. Хорольський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого - судді Старокожка В.П.,

за участю секретаря судового засідання - Комаренко В.М.,

представника позивача - Сенчук А.В. ,

представника органу опіки та піклування виконавчого комітету Староаврамівської сільської ради Хорольського району - Лозенко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол цивільну справу за позовом Хорольської районної державної адміністрації в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , треті особи: Служба у справах дітей Хорольської районної державної адміністрації, орган опіки та піклування виконавчого комітету Староаврамівської сільської ради про позбавлення батьківських прав,

В С Т А Н О В И В:

Позиція позивача та заперечення відповідача, процесуальні дії, вчинені по справі.

Хорольська районна державна адміністрація Полтавської області звернулася до суду з позовом в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , треті особи: Служба у справах дітей Хорольської районної державної адміністрації, орган опіки та піклування виконавчого комітету Староаврамівської сільської ради про позбавлення батьківських прав,

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків відносно всіх неповнолітніх дітей, не забезпечує їх матеріально, не створює їм умови для проживання та гармонійного розвитку, в результаті чого ці діти буди в неї відібрані, при цьому старший ОСОБА_2 проживає разом із біологічним батьком в с. Вишняки Хорольського району, а інші діти перебувають на утриманні в патронатній родині в с. Андріївка Хорольського району полтавської області. відповідачка не цікавиться їх долею, за своїм місцем проживання не створила умов для проживання дітей, що створює їх життю та здоров`ю. Неодноразові виїзди за місцем проживання відповідачки в с. Княжа Лука Хорольського району підтверджують дані факти, про що складено відповідні акти огляду житлово-побутових умов. Висновком Комісії з питань захисту прав дитини Хорольської РДА встановлена доцільність позбавлення відповідачки батьківських прав щодо 4-х малолітніх дітей. Виходячи з того, що поведінка відповідачки по відношенні до своїх дітей, яка виражається в невиконання своїх батьківських обов`язків, порушує права дітей, тому позивач просить суд позбавити відповідачку батьківських прав відносно всіх її малолітніх дітей.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позов, просила його задовольнити з підстав, зазначених у ньому, також додала, що під час судового провадження комісією служби у справах дітей було здійснено обстеження умов проживання відповідачки, яким виявлено незадовільний стан господарства та відсутність умов проживання для дитей у будинку.

Відповідач ОСОБА_6 в судове засідання не з`явилася про причини неявки суд не повідомила.

Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Староаврамівської сільської ради Хорольського району Лозенко О.А. в судовому засіданні просив позов задовольнити.

Вивчивши матеріали справи, належно оцінивши надані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Фактичні обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що відповідачка по справі є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями свідоцтв про народження цих дітей..

З матеріалів справи вбачається, що комісією служби у справах дітей Хорольської РДА неодноразово проводились перевірки умов проживання родини відповідачки за адресою: с. Княжа Лука Хорольського району Полтавської області, якими було встановлено неналежні умови проживання для малолітніх дітей, зокрема незадовільний санітарний стан помешкання, безлад у кімнатах, відсутність меблів, посуду, продуктів харчування, відсутність місця для сну та відпочинку дітей, умов для виховання, іграшок, книг, стільців, столів тощо, сам будинок потребує капітального ремонту, вікна в ньому побиті та незасклені, що підтверджується актами обстеження умов проживання та фотосвітлинами, зробленими в ході останнього обстеження.

Крім цього, згідно висновку комісії з питань захисту прав дитини Хорольської райдержадміністрації від 16.12.2019 року відповідач ОСОБА_6 підлягає позбавленню батьківських прав відносно 4-х малолітніх дітей, у зв`язку з тим що батьки ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до них, не піклується про їх життя, здоров`я та майбутнє.

Норми права, застосовані судом.

Статтею 150 СК України передбачено обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме: батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов`язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Відповідно дост. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є не право згідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до ч. 1ст. 164 СК Українимати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Відповідно до ч. 2ст. 164 СК Українимати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав, встановлених пунктами 2, 4 і 5 частини першої цієї статті, лише у разі досягнення ними повноліття.

Відповідно до ст. 8 Закону України Про охорону дитинства (зі змінами), кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

За нормою ст. 11 цього Закону, сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.

Батьки зобов`язані піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Також батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя (ст.150 СК України).

Статтею 164 Сімейного кодексуУкраїни встановлено, що батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від своїх обов`язків по вихованню дітей.

Відповідно дост. 180 Сімейного кодексу Українибатьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 27.02.1991 року, яка набула чинності в Україні 27.09.1991 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини .

Суд звертає увагу, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) (пункт 47 рішення Європейського Суду з прав людини (далі Європейський Суд) у справі Савіни проти України , пункт 49 рішення у справі Хант проти України ).

В даній конкретній ситуації існують виключні обставини, за яких відповідач може бути позбавлений батьківських прав, що не суперечить статті 9 Конвенції про права дитини, статті 8 Конвенції(п. 59 рішення Європейського Суду у справі Ньяоре проти Франції ), і, в такому випадку, Судом на перше місце ставляться якнайкращі інтереси дитини оцінка яких включала в себе оцінку і знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення в даному випадку стосовно даної особи (п. 47 Зауважень загального порядку Комітету ООН з прав дитини № 14 (2013) про право дитини на приділення першочергової уваги якнайкращому забезпеченню його інтересів (п. 1 статті 3)).

Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Частиною 3 ст. 166 СК України встановлено, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Згідно ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Пунктами 1-3 ч. 1 ст. 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина.

Згідно з ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мотивована оцінка аргументів сторін.

Суд вважає, що в матеріалах справі достатньо доказів того, що відповідачка ОСОБА_6 неналежно виконуює батьківські обов`язки відносно своїх малолітніх дітей, не піклується про її фізичний і духовний розвиток, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що погано впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не відвідує малолітніх дітей в патронатній родині в с. Андріївка Хорольського району, не спілкуються із старшим сином, який проживає в родині біологічного батька.

Відповідачка перебувають під контролем служби у справах дітей, з останньою неодноразово проводилися бесіди спрямовані на зміну її відношення до дітей. Староаврамівська сільська рада Хорольського району виділяла кошти відповідачці на покращення побутових умов, заготівлю дров, про те відповідачка свого відношення до дітей не змінила.

При таких обставинах справи, коли судом встановлено, що відповідачка ухиляється від своїх батьківських обов`язків по вихованню малолітніх дітей, у суду є всі передбачені законом підстави для позбавлення її батьківських прав.

Зважаючи на викладене вище, та те, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд вважає за необхідне стягнути із відповідачка в дохід держави судовий збір в сумі 768 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов Хорольської районної державної адміністрації в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

(код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 )

до ОСОБА_6 ,

( ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: с. Княжа Лука Хорольського району Полтавської області, паспорт серія НОМЕР_2 )

третя особа: Служба у справах дітей Хорольської районної державної адміністрації

(код ЄДРПОУ: 34170800, адреса: м. Хорол, вул. 1 Травня, буд. 4, Полтавська область)

третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Староаврамівської сільської ради про позбавлення батьківських прав

(код ЄДРПОУ: 22535552, адреса: с. Староаврамівка Хорольського оайону Полтавської області)

про позбавлення батьківських прав

задовольнити повністю .

Позбавити ОСОБА_6 батьківських прав щодо її малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави судовий збір в розмірі 768 грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення шляхом подачі відповідної заяви до Полтавського апеляційного суду або, у відповідності до п. 15.5 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, до Хорольського районного суду Полтавської області (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи). Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено 10.08.2020 року.

Головуючий

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення10.08.2020
Оприлюднено11.08.2020
Номер документу90866160
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —548/2604/19

Рішення від 10.08.2020

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Рішення від 10.08.2020

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 06.05.2020

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 25.03.2020

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 27.01.2020

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні