Рішення
від 10.08.2020 по справі 701/690/20
МАНЬКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №701/690/20

Номер провадження2/701/304/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2020 року Маньківський районний суд, Черкаської області

в складі: головуючого - судді - В.Л. Маренюка

за участю секретаря - Н.В. Філіпчак

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа Потаська сільська рада Маньківського району Черкаської області про визнання права власності на майно,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання права власності на майно.

На підставу своїх вимог спирається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Поташ, Маньківського району, Черкаської області померла мати позивача ОСОБА_3 .

Довідка виконавчого комітету Потаської сільської ради Маньківського району Черкаської області від 02.10.2018 року № 618, надана для оформлення спадщини, підтверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла гр. ОСОБА_3 , яка до дня смерті була зареєстрована і постійно проживала в АДРЕСА_1 .

Також дана довідка підтверджує, що на день смерті ОСОБА_3 проживала із співмешканцем ОСОБА_4 , 1957р.н., який із 2002 року проживав без реєстрації та помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Також дана довідка інформує, що спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 є діти: ОСОБА_1 , 1970р.н. та ОСОБА_5 , 1975р.н.

Заповіт від імені ОСОБА_3 на все належне майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось на ім`я ОСОБА_4 , посвідчений виконкомом Потаської сільської ради 01.11.2006 року за № 85, відмінений не був.

За життя мати позивача ОСОБА_3 залишила заповіт, посвідчений виконкомом Потаської сільської ради Маньківського району Черкаської області 01.11.2006 року за р.№ 85, яким все своє майно заповіла ОСОБА_4 .

Позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері, крім того, має право на обов`язкову частку у спадщині як непрацездатна особа-спадкоємець першої черги за законом відповідно до ст. 1241 Цивільного кодексу України, за якою малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Як син своєї матері, позивач є спадкоємцем першої черги за законом, і після її смерті подав заяву про прийняття спадщини за законом до Маньківської державної нотаріальної контори, де заведено спадкову справу № 65 за 2013 рік, номер у Спадковому реєстрі: 54141415.

Як позивачу стало відомо, заяву про прийняття спадщини за заповітом подав також ОСОБА_4 , про що він повідомив позивачу. Однак, після розмови зі позивачем він йому повідомив, що оформляти заповідану спадщину він не має бажання, та віддав позивачу оригінал вищевказаного заповіту та оригінал Витягу про реєстрацію спадкової справи в Спадковому реєстрі №33225121 від 08.02.2013 року, яким підтверджується заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_3 у Маньківській державній нотаріальній конторі. При цьому повідомив, що коли буде необхідно, він надасть потрібну відмову від спадщини за заповітом.

Пізніше, у лютому місяці 2013 року позивач домовився з ОСОБА_4 про продаж позивачу заповіданого йому майна - будинку з надвірними спорудами та земельної ділянки по АДРЕСА_1 , яке позивачу було дорогим як пам`ять про батька і матір, пообіцявши йому дати можливість проживати в даному будинку до його смерті.

На виконання домовленостей фактично укладеного договору купівлі-продажу, ОСОБА_4 надав позивачу розписку, якою підтвердив, що отримав від позивача домовлену суму коштів за продаж вказаного майна, та претензій до позивача не має.

Однак, виконати домовленості за фактично укладеним договором купівлі-продажу шляхом формального оформлення не вдалось по причині того, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Поташ Маньківського району Черкаської області.

Таким чином, із смертю ОСОБА_4 , припинилась його правоздатність та дієздатність у відповідності до ст. 25 ЦК України, за якою цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті, також згідно ст. 346 ЦК України, право власності припиняється в разі смерті власника.

За наявною інформацією, спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 , який міг би претендувати на спадкове майно, яке було йому заповідане, залишилась його мати - ОСОБА_2 , відповідач по справі.

Довідка виконавчого комітету Потаської сільської ради Маньківського району Черкаської області від 20.07.2020 року № 355 підтверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер гр. ОСОБА_4 , 1957р.н., який із 2002 року до дня смерті постійно проживав без реєстрації в АДРЕСА_1 .

Також дана довідка підтверджує, що на день смерті ОСОБА_4 проживав одиноко, відомою спадкоємицею після його смерті є його мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заповіт від імені ОСОБА_4 виконкомом Потаської сільської ради посвідчений не був.

З метою оформлення спадкових прав після смерті матері ОСОБА_3 , 26.08.2020 року позивач звернувся до Маньківської державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини з відповідною заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок та присадибну земельну ділянку.

Наявність та належність спадкового майна спадкодавцеві підтверджується наявними копіями правовстановлюючих документів: Рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 18.01.2005р. у справі № 2-442005р., яким визнано право власності на будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_6 (батька позивача). Право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 04.03.2005 №6670048.

Право власності спадкодавця на присадибну земельну ділянку площею 0,2535га підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 521008 від 16.10.2009 року, отриманою на звернення у відділі Держгеокадастру у Маньківському районі.

Також, листом відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області від 15.07.2020 №Б-54/0-0.300-54/138-20 з доданою копією Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №521008 від 16.10.2009 року підтверджується, що відповідно записів в реєстраційній книзі було виготовлено на підставі рішення Потаської сільської ради від 15.04.2008 року №28-13/V зареєстровано та видано Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_3 серії ЯИ №521008 від 16.10.2009 року, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,2535га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.

В процесі оформлення виявилось, що у позивача немає можливості оформити у спадщину в нотаріальному порядку вказане спадкове майно.

На заяву позивача про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок та земельну ділянку після смерті матері ОСОБА_3 , 26.06.2020 року державним нотаріусом Маньківської державної нотаріальної контори Шевченко Н.Г., позивачу надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на майно та як випливає з повідомленої нотаріусом інформації, фактично існує спір про право між спадкоємцями, що у свою чергу виключає можливість оформлення спадщини в нотаріальному порядку.

Так, як вбачається з наведеної у вказаній постанові інформації нотаріусом повідомлено, що за результатами розгляду заяви позивача встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_4 від 08.02.2013 року про прийняття спадщини за заповітом після смерті - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , державним нотаріусом Маньківської державної нотаріальної контори Заїчко В.П., була відкрита спадкова справа № 65 за 2013 рік. За даними Спадкового реєстру перевірено наявність відкритої спадкової справи, спадкового договору чи заповіту, складеного спадкодавцем. На момент заведення спадкової справи було виявлено заповіт від імені ОСОБА_3 , посвідчений виконкомом Потаської сільської ради 01.11.2006 року за р.№85 на ім`я ОСОБА_7 .

Також повідомлено, що 12.02.2013 року поступила заява про прийняття спадщини за законом від ОСОБА_1 (позивач по справі).

Також повідомлено, що на підставі заяви ОСОБА_2 від 07.08.2018 року про прийняття спадщини за законом після смерті сина - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , державним нотаріусом Маньківської державної нотаріальної контори Шевченко Н.Г. була відкрита спадкова справа № 134 за 2018 рік. За даними Спадкового реєстру перевірено наявність відкритої спадкової справи, спадкового договору чи заповіту, складеного спадкодавцем. На момент заведення спадкової справи, заповіти, спадкові договори та спадкові справи на ім`я та від імені ОСОБА_4 були відсутні, що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.

Позивач до суду не з`явився, але в своїй позовній заяві просить справу слухати в його відсутності, позовні вимоги підтримує.

Відповідач в підготовче засідання не з`явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у його відсутності.

Представник третьої особи в підготовче засідання не з`явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у його відсутності.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.

У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із того, що як дійсно встановлено в судовому засіданні, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Поташ, Маньківського району, Черкаської області у віці 61 року померла мати позивача ОСОБА_3 , про що 27.08.2012 року в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за № 16, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 27.08.2012 року виконавчим комітетом Потаської сільської ради Маньківського району Черкаської області.

Довідка виконавчого комітету Потаської сільської ради Маньківського району Черкаської області від 02.10.2018 року № 618, надана для оформлення спадщини, підтверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла гр. ОСОБА_3 , яка до дня смерті була зареєстрована і постійно проживала в АДРЕСА_1 .

Також дана довідка підтверджує, що на день смерті ОСОБА_3 проживала із співмешканцем ОСОБА_4 , 1957р.н., який із 2002 року проживав без реєстрації та помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Крім того довідка інформує, що спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 є діти: ОСОБА_1 , 1970р.н. та ОСОБА_5 , 1975р.н.

Заповіт від імені ОСОБА_3 на все належне майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось на ім`я ОСОБА_4 , посвідчений виконкомом Потаської сільської ради 01.11.2006 року за № 85, відмінений не був.

За життя мати позивача ОСОБА_3 залишила заповіт, посвідчений виконкомом Потаської сільської ради Маньківського району Черкаської області 01.11.2006 року за р.№ 85, яким все своє майно заповіла ОСОБА_4 .

Позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері, крім того, має право на обов`язкову частку у спадщині як непрацездатна особа-спадкоємець першої черги за законом відповідно до ст. 1241 Цивільного кодексу України, за якою малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Як син своєї матері, позивач є спадкоємцем першої черги за законом, і після її смерті подав заяву про прийняття спадщини за законом до Маньківської державної нотаріальної контори, де заведено спадкову справу № 65 за 2013 рік, номер у Спадковому реєстрі: 54141415.

Позивач є спадкоємцем першої черги за законом, він перебуває на пенсії з 2009 року, що підтверджується даними пенсійного посвідчення.

Заяву про прийняття спадщини за заповітом подав також ОСОБА_4 , про що він повідомив позивачу. Однак, після розмови зі позивачем він йому повідомив, що оформляти заповідану спадщину він не має бажання, та віддав позивачу оригінал вищевказаного заповіту та оригінал Витягу про реєстрацію спадкової справи в Спадковому реєстрі №33225121 від 08.02.2013 року, яким підтверджується заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_3 у Маньківській державній нотаріальній конторі. При цьому повідомив, що коли буде необхідно, він надасть потрібну відмову від спадщини за заповітом.

Пізніше, у лютому місяці 2013 року позивач домовився з ОСОБА_4 про продаж позивачу заповіданого йому майна - будинку з надвірними спорудами та земельної ділянки по АДРЕСА_1 , яке позивачу було дорогим як пам`ять про батька і матір, пообіцявши йому дати можливість проживати в даному будинку до його смерті. На виконання домовленостей фактично укладеного договору купівлі-продажу, ОСОБА_4 надав позивачу розписку, якою підтвердив, що отримав від позивача домовлену суму коштів за продаж вказаного майна, та претензій до позивача не має.

Однак, виконати домовленості за фактично укладеним договором купівлі-продажу шляхом формального оформлення не вдалось по причині того, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 60 років в селі Поташ Маньківського району Черкаської області, про що 02.02.2018 року складено відповідний актовий запис за №3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 02.02.2018 року виконкомом Потаської сільської ради Маньківського району Черкаської області.

Таким чином, із смертю ОСОБА_4 , припинилась його правоздатність та дієздатність у відповідності до ст. 25 ЦК України, за якою цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті, також згідно ст. 346 Цивільного кодексу України, право власності припиняється в разі смерті власника.

За наявною інформацією, спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 , який міг би претендувати на спадкове майно, яке було йому заповідане, залишилась його мати - ОСОБА_2 - відповідач по справі.

Довідка виконавчого комітету Потаської сільської ради Маньківського району Черкаської області від 20.07.2020 року № 355 підтверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер гр. ОСОБА_4 , 1957р.н., який із 2002 року до дня смерті постійно проживав без реєстрації в АДРЕСА_1 .

Також дана довідка підтверджує, що на день смерті ОСОБА_4 проживав одиноко, відомою спадкоємицею після його смерті є його мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заповіт від імені ОСОБА_4 виконкомом Потаської сільської ради посвідчений не був.

З метою оформлення спадкових прав після смерті матері ОСОБА_3 , 26.08.2020 року позивач звернувся до Маньківської державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини з відповідною заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок та присадибну земельну ділянку.

Наявність та належність спадкового майна спадкодавцеві підтверджується наявними копіями правовстановлюючих документів: Рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 18.01.2005р. у справі № 2-442005р., яким визнано право власності на будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_6 (батька позивача). Право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 04.03.2005 №6670048.

Право власності спадкодавця на присадибну земельну ділянку площею 0,2535га підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 521008 від 16.10.2009 року, отриманою на звернення у відділі Держгеокадастру у Маньківському районі.

Листом відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області від 15.07.2020 №Б-54/0-0.300-54/138-20 з доданою копією Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №521008 від 16.10.2009 року підтверджується, що відповідно записів в реєстраційній книзі було виготовлено на підставі рішення Потаської сільської ради від 15.04.2008 року №28-13/V зареєстровано та видано Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_3 серії ЯИ №521008 від 16.10.2009 року, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,2535га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.

В процесі оформлення виявилось, що у позивача немає можливості оформити у спадщину в нотаріальному порядку вказане спадкове майно.

На заяву позивача про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок та земельну ділянку після смерті матері ОСОБА_3 , 26.06.2020 року державним нотаріусом Маньківської державної нотаріальної контори Шевченко Н.Г., позивачу надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на майно та як випливає з повідомленої нотаріусом інформації, фактично існує спір про право між спадкоємцями, що у свою чергу виключає можливість оформлення спадщини в нотаріальному порядку.

Так, як вбачається з наведеної у вказаній постанові інформації нотаріусом повідомлено, що за результатами розгляду заяви позивача встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_4 від 08.02.2013 року про прийняття спадщини за заповітом після смерті - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , державним нотаріусом Маньківської державної нотаріальної контори Заїчко В.П., була відкрита спадкова справа № 65 за 2013 рік. За даними Спадкового реєстру перевірено наявність відкритої спадкової справи, спадкового договору чи заповіту, складеного спадкодавцем. На момент заведення спадкової справи було виявлено заповіт від імені ОСОБА_3 , посвідчений виконкомом Потаської сільської ради 01.11.2006 року за р.№85 на ім`я ОСОБА_4 .

Також повідомлено, що 12.02.2013 року поступила заява про прийняття спадщини за законом від ОСОБА_1 (позивач по справі).

Також повідомлено, що на підставі заяви ОСОБА_2 від 07.08.2018 року про прийняття спадщини за законом після смерті сина - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , державним нотаріусом Маньківської державної нотаріальної контори Шевченко Н.Г. була відкрита спадкова справа № 134 за 2018 рік. За даними Спадкового реєстру перевірено наявність відкритої спадкової справи, спадкового договору чи заповіту, складеного спадкодавцем. На момент заведення спадкової справи, заповіти, спадкові договори та спадкові справи на ім`я та від імені ОСОБА_4 були відсутні.

Згідно п.п.4.12 п.4 гл.10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595 (далі Порядок), свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

У відповідності до пункту 4.15 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Таким чином, між позивачем та ОСОБА_4 фактично було укладено договір щодо купівлі-продажу житлового будинку з надвірними спорудами, однак, переоформити майно на ім`я позивача ОСОБА_4 так і не встиг, тому що помер.

Позивач опікується вказаним будинком та присадибною земельною ділянкою, доглядає за майном та користується ним повністю.

Після смерті ОСОБА_4 його спадкоємцем першої черги за законом є відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Позивач звертався до відповідача щодо долі оформлення житлового будинку та присадибної земельної ділянки по АДРЕСА_1 , який належав матері позивача ОСОБА_3 , заповіданий нею ОСОБА_4 . На що відповідач усно повідомила, що дійсно вона є спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 та разом з тим повідомила, що їй відомо про обставини того, що позивач володіє цим майном з волі її сина після того, як вони домовились з ним про купівлю-продаж садиби, відомо їй також про оплату позивачем коштів.

Позивач постійно, відкрито і добросовісно володіє даним майном, відколи це було дозволено, утримує та обслуговує будинок з надвірними будівлями та спорудами, відкрито, безперервно та добросовісно ним володію, дотримуючись вимог щодо приписів законодавства про зобов`язання власності в частині тягаря утримання майна, не порушення прав інших осіб та держави.

Таким чином, за сукупністю викладених та підтверджених обставин, позивач постійно відкрито і добросовісно володіє майном, утримує та обслуговую будинок з надвірними будівлями та спорудами та присадибною землею, відкрито, безперервно та добросовісно ним володіє. Протягом усього часу ніхто ніяких претензій щодо прав власності на майно не пред`являв, не претендував, весь цей час позивач володіє майном відкрито, добросовісно і безперервно.

Однак, такий стан невизначеності у реально-формальному стані володіння майном при наявності смерті титульного власника перешкоджає здійсненню права власності, не дає змоги здійснювати утримання майна, загрожує його пошкодженню.

Відповідно до ч.1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За ч.4 ст. 202 ЦК України, дво-чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.

За вимогами ст. 209 ЦК України правочин, який вчинений у письмовій формі підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. Договір купівлі-продажу обєкта нерухомості підлягає нотаріальному посвідченню. Однак, за життя титульний власник фактично ухилилася від нотаріального посвідчення договору, що робить неможливим нотаріальне посвідчення договору в даний час, оскільки фактично всі умови правочину виконано - майно мені передано, кошти за нього сплачено власнику за життя. Якщо навіть припустити нове посвідчення договору з якимось новим титульним власником, це зробить цей договір нікчемним, позаяк він (договір) як правочин є вже вчиненим.

Віповідно до ч. 2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права. В процесі виконання домовленостей щодо купівлі-продажу майна мною дотримано всіх необхідних умов для цього. Відсутність в даному випадку належного оформлення правочину внаслідок ухилення від його нотаріального посвідчення перешкоджає реєстрації та здійсненню права власності позивача на майно, яке набуто у незаборонений спосіб.

Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

За ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

За ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов`язує.

За ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Відповідно до ст.325 ЦК України, суб`єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

За ст. 386 ЦК України Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності.

Статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правомірності правочину, відповідно до якої, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

У відповідності до ч. 5 ст. 12 ЦК України, якщо законом встановлені правові наслідки недобросовісного або нерозумного здійснення особою свого права, вважається, що поведінка особи є добросовісною та розумною, якщо інше не встановлено судом.

Позивач є добросовісним набувачем майна за договором, і відсутні правові підстави позбавлення позивача права власності за відсутності таких підстав.

За ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, а також завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства - ст. 14 ЦК України.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 16 ЦК України надано право кожній особі звертатися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав може бути визнання права.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 ЦК України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Частина 4 ст. 319 ЦК України визначає, що власність зобов`язує. Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить. Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини. Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини. За ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.

За ч. 3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

За ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст. ст. 55, 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Статтею 16 ЦК України надано право кожній особі звертатися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав може бути визнання права, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до повного задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 200, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. 16, 319, 322, 328, 376, 1216, 1218, 1220, 1223, 1268ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , згідно даних технічного паспорта, та на земельну ділянку площею 0,2535 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства під кадастровим номером 7123187200:01:001:0107.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.

Суддя В.Л. Маренюк

СудМаньківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.08.2020
Оприлюднено11.08.2020
Номер документу90869485
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —701/690/20

Рішення від 10.08.2020

Цивільне

Маньківський районний суд Черкаської області

Маренюк В. Л.

Ухвала від 29.07.2020

Цивільне

Маньківський районний суд Черкаської області

Маренюк В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні