Рішення
від 22.07.2020 по справі 127/25/20
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Cправа № 127/25/20

Провадження № 2/127/3/20

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

22 липня 2020 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Гуменюка К.П.,

за участю секретаря судового засідання Рудої В.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

представника третьої особи Олексюк Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради про усунення перешкод у користуванні власністю,

вимоги позивача: усунути перешкоди у користуванні ОСОБА_3 власністю шляхом визнання за нею права на подачу документів для отримання будівельного паспорту забудови земельної ділянки без засвідченої в установленому порядку згоди співвласника - земельної ділянки (житлового будинку) на забудову земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 ,

в с т а н о в и в:

В січні 2020 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради про усунення перешкод у користуванні власністю.

В обґрунтування вимог позовної заяви позивачем зазначено, що вона являється співвласником житлового будинку АДРЕСА_1 . Крім цього, вона є власником земельної ділянки, кадастровий номер 0510100000:02:069:0045, розташованої за тією ж адресою.

Іншим співвласником вказаного житлового будинку та суміжної земельної ділянки являється відповідач по справі - ОСОБА_2 .

Маючи намір здійснити реконструкцію частини житлового будинку з надбудовою, власницею якого є позивач, для отримання будівельного паспорту для проектування, реконструкції частки житлового будинку остання звернулась із заявою до Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради додавши до неї документи визначені законом, окрім згоди співвласника - відповідача, на забудову земельної ділянки.

Листом Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради від 07 серпня 2019 року позивачу було відмовлено у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки та надано роз`яснення про необхідність надання вищезазначеної згоди співвласників, засвідченої у встановленому законом порядку.

Оскільки позивач не має згоди співвласника, яка є обов`язковою, позивач не може отримати будівельний паспорт для проектування, реконструкції своєї частки житлового будинку, чим, на думку позивача, порушується її право як власника нерухомого майна.

З підстав зазначених вище позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 28 січня 2020 року у даній цивільній справі прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 28 травня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги позову підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовільнити.

Відповідач ОСОБА_2 вимоги позову не визнав, просив суд у їх задоволенні відмовити.

Представник третьої особи Олексюк Т.С. заперечувала щодо позову, просила суд відмовити в його задоволенні.

Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у судовому процесі, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов до наступного висновку.

Згідно з ч.4 ст. 357 ЦК України співвласник житлового будинку, іншої будівлі, споруди може зробити у встановленому законом порядку за свій рахунок добудову (прибудову) без згоди інших співвласників, якщо це не порушує їхніх прав. Така добудова (прибудова) є власністю співвласника, який її зробив, і не змінює розміру часток співвласників у праві спільної часткової власності.

За положеннями ч.2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації. Якщо договір між співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов`язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно.

Як встановлено судом, позивач являється співвласником житлового будинку АДРЕСА_1 , якій належить Ѕ частка будинковолодіння, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 29 лютого 2012 року (а.с. 5) та договором купівлі-продажу частки житлового будинку від 08 жовтня 2013 року (а.с. 12).

Крім цього, позивач є власником земельної ділянки, кадастровий номер 0510100000:02:069:0045, площею 0,0245 га, розташованої за вказаною вище адресою, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 29 лютого 2012 року (а.с. 9) та договором купівлі продажу земельної ділянки від 08 жовтня 2013 року (а.с. 14).

Відповідно до ст. 27 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до п. 2.1. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 липня 2011 № 103, видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:

заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;

засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;

ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);

проект будівництва (за наявності);

засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Маючи намір здійснити реконструкцію частини житлового будинку з надбудовою, власницею якого є позивач, для отримання будівельного паспорту для проектування, реконструкції частки житлового будинку остання звернулась із заявою до Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради додавши до неї документи визначені законом, окрім згоди співвласника - відповідача, на забудову земельної ділянки.

Листом Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради від 07 серпня 2019 року позивачу було відмовлено у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки та надано роз`яснення про необхідність надання згоди співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову, засвідченої у встановленому законом порядку (а.с. 16).

Вирішуючи даний спір, суд звертає увагу та те, що необхідність отримання згоди іншого співвласника на реалізацію прав відносно майна, зокрема здійснення реконструкцію частини житлового будинку з надбудовою, не можна вважати абсолютною, та, на думку суду, в кожному випадку повинно визначатись з урахуванням характеру можливих порушень інтересів такого власника.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви позивачем надано докази, які підтверджують право власності позивача на її частку будинковолодіння та земельної ділянки, а також відмова уповноваженого органу містобудування та архітектури - Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради.

Проте в матеріалах справи відсутні докази, щодо ескізних намірів забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо) та докази того, враховуючи предмет спору, відповідність будівельно-технічним нормам вказаних ескізних намірів забудови (висновок експерта).

Відсутні в матеріалах справи також докази того, що відповідач є співвласником іншої частини будинковолодіння та суміжної земельної ділянки. Не заявлялись позивачем клопотання про витребування таких доказів судом.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити у зв`язку з його недоведеністю.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 81, 223, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради про усунення перешкод у користуванні власністю - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Вінницький міський суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Третя особа: Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Пушкіна, буд. 38, ЄДРПОУ 37618246.

Повне судове рішення складено 03 серпня 2020 року.

Суддя Вінницького міського суду

Вінницької області К.П. Гуменюк

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.07.2020
Оприлюднено11.08.2020
Номер документу90874956
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —127/25/20

Рішення від 22.07.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Гуменюк К. П.

Ухвала від 28.05.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Гуменюк К. П.

Ухвала від 28.01.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Гуменюк К. П.

Ухвала від 15.01.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Гуменюк К. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні