Рішення
від 07.08.2020 по справі 576/1497/20
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 576/1497/20

Провадження № 2/576/437/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2020 року м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Мазура С.А.,

за участі:

секретаря Пугач В.Л.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пустогородської сільської ради Глухівського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з позовом до Пустогородської сільської ради Глухівського району Сумської області (далі - Відповідач) про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пустогород Глухівського району Сумської області помер її дядько, ОСОБА_2 , останнє постійне місце проживання якого було: АДРЕСА_1 . На момент смерті проживав один. Заповіт від імені дядька не складався. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина - земельна ділянка згідно державного акту на право власності на земельну ділянку: серія СМ № 105874, виданого на підставі розпорядження голови Глухівської райдержадміністрації № 215 від 23.04.2004 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1147 га. Спадщину після ОСОБА_2 вона переоформити не може, оскільки свідоцтво про народження її батька ОСОБА_3 втрачено, отримати дублікат не є можливим. З приводу оформлення спадщини вона звернулась до приватного нотаріуса Глухівського районного нотаріального округу Сумської області Янкової О.О. із заявою про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_2 . Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної від 15 липня 2020 року за № 113-02/31, приватним нотаріусом Янковою Є.О. їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно ОСОБА_2 , оскільки відсутній факт прийняття спадщини, а також не підтверджуються родинні відносини. Протягом шести місяців з дня відкриття спадщини вона із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталася, оскільки їй не було відомо, що після смерті ОСОБА_2 залишилося майно, також на той момент вона не мала документів, які б підтверджували її родинні відносини. Вважає причини пропуску поважними. Просить встановити факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був її дядьком та визначити їй додатковий строк тривалістю в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пустогород Глухівського району Сумської області.

В судове засідання Позивач не з`явилася, але нею надіслано заяву про підтримання позовних вимог та про розгляд справи без її участі.

Представник Відповідача - Пустогородської сільської ради Глухівського району Сумської області в судове засідання не з`явився, але до суду продано заяву, в якій зазначив, що Пустогородська сільська рада не заперечує проти позову ОСОБА_1 та просить розглянути справу без участі представника Пустогородської сільської ради.

Згідно частини третьої статті 211 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

З урахуванням зазначеного положення ЦПК України та клопотання учасників справи суд вирішив можливим розглянути справу у їх відсутність.

Відповідно до положення частини другої статті 247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.

Враховуючи те, що Позивач позов підтримала, Відповідач проти задоволення позову не заперечував, тому розгляд даної справи по суті був проведений, відповідно до статті 198 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), у підготовчому судовому засіданні з постановленням рішення на підставі частини третьої статті 200 ЦПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, заяву Відповідача щодо позову, суд приходить до наступного.

Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 66 років в с. Пустогород Глухівського району Сумської області помер ОСОБА_2 (а.с.7).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 03.05.1967, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 і її батьками є ОСОБА_3 і ОСОБА_5 (а.с.9). Факт зміни прізвища позивача з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.10).

Згідно довідки про склад сім`ї спадкодавця № 107 виданої виконкомом Пустогородської сільської ради Глухівського району Сумської області від 06.07.2020, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , на час смерті проживав один за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_2 Пустогородською сільською радою не посвідчувався (а.с.12).

Згідно інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину та заповіти/спадкові договори) від 09.07.2020, інформація після смерті ОСОБА_2 відсутня (а.с.16-17).

Позивач, за змістом позову, своєчасно не подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_2 , оскільки їй не було відомо про спадкове майно та не мала документів, які б підтверджували її родинні відносини.

Інші спадкоємці, які прийняли спадщину і могли б надати згоду на подання ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини, відсутні. Визначення додаткового строку позивачу необхідно для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_2 .

Крім того, позивач не може оформити у нотаріуса свої спадкові права після смерті дядька ОСОБА_2 у зв`язку з неможливістю підтвердити родинні відносини між нею та її тіткою ОСОБА_2 , оскільки відсутнє свідоцтво про народження батька позивача, ОСОБА_3 .

З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії виданої приватним нотаріусом Глухівського районного нотаріального округу Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) Янковою Є.О. від 15.07.2020, вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, що залишилася після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв`язку із відсутністю факту прийняття спадщини та відсутністю документів, що підтверджують родинні стосунки з померлим (а.с.15).

Відповідно до записів погосподарської книги - особовий рахунок № НОМЕР_2 ОСОБА_8 , 1909 р.н., записаний головою родини; ОСОБА_9 , 1917 р.н., по відношенню до голови родини записана дружиною; ОСОБА_10 , 1871 р.н., по відношенню до голови родини записана матір`ю; ОСОБА_11 , 1936 р.н. по відношенню до голови родини записаний сином; ОСОБА_3 , 1940 р.н., по відношенню до голови родини записаний сином; ОСОБА_2 , 1946 р.н., по відношенню до голови родини записаний сином (а.с.11).

Частиною першою статті 1270 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частинами першою та другою статті 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в абзаці 6 пункту 24 постанови пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №8 від 30 травня 2008 року вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293, пункту 1 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Оскільки встановлення факту родинних відносин між позивачем та ОСОБА_2 має для позивача юридичне значення, а саме, необхідне для оформлення нею своїх спадкових прав; цей факт знайшов своє підтвердження під час розгляду справи в суді і позасудовим шляхом встановити цей факт позивач не має можливості, а тому його необхідно встановити за рішенням суду.

Дослідивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що строк для прийняття спадщини, який закінчився 20 травня 2013 року, пропущений позивачем з поважних причин, а тому суд вважає, є підстави у відповідності з вимогами частини третьої статті 1272 ЦК України визначити додатковий строк для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, терміном один місяць, та встановити факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був дядьком ОСОБА_1 .

Керуючись ст. 1272 ЦК України, ст. ст. 4,5,81,200, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 315 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був дядьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) додатковий строк - один місяць для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пустогород Глухівського району Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя С.А. Мазур

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення07.08.2020
Оприлюднено11.08.2020
Номер документу90875512
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —576/1497/20

Рішення від 07.08.2020

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Мазур С. А.

Ухвала від 21.07.2020

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Мазур С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні