Ухвала
від 11.08.2020 по справі 522/11769/20
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/11769/20

Провадження № 2/522/5443/20

У Х В А Л А

11 серпня 2020 року м. Одеса

Суддя Приморського районного суду міста Одеси Науменко А.В., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом Громадської організації Ініціатива Городян до Одеської міської ради, третя особа Прокуратура Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Одеської міської ради, третя особа Прокуратура Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування.

Ухвалою суду від 27 липня 2020 року позовну заяву Громадської організації Ініціатива Городян залишено без руху. Одним із недоліків в оформленні позовної заяви є те, що позивачем не обґрунтовано підсудність справи Приморському районному суду м. Одеси, як суду загальної юрисдикції, оскільки цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції (стаття 15 ЦПК). Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції (статті 108 - 114 ЦПК).

11 серпня 2020 року представником позивача подано заяву про усунення недоліків позовної заяви.

У заяві про усунення недоліків, зазначено, що: позовні вимоги Громадської організації "Ініціатива Городян" у даному випадку пов`язані з рішенням суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Таким чином, спірні правовідносини стосуються зокрема і права інших осіб на земельну ділянку, а отже, існує спір про право, що виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства та такий спір має вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, у яких беруть участь суб`єкти господарської діяльності, проте предмет спору в яких безпосередньо стосується прав та обов`язків фізичних осіб, належать до розгляду за правилами цивільного судочинства.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.05.2018 р. по справі N 911/4144/16".

Вирішуючи питання щодо відкриття провадження по справі суд враховує наступне.

Частиною 1 ст. 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Частиною 1 статті 19 ЦПК визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Суд вбачає, що згідно, наданого до позову Статуту Громадська організація Ініціатива Городян є юридичною особою та без отримання прибутку за результатом діяльності.

Організація створена з метою задоволення та захисту законних соціальних, економічних, творчих, національно-культурних та інших спільних інтересів членів Організації та суспільства у цілому, сприяння зростанню громадянської свідомості суспільства.

Організація не має на меті одержання і розподіл прибутку між її членами.

Згідно ст. 2 ГПК України, учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих ЦК України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб`єктами господарської діяльності, а також спори, пов`язані з вимогами про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктом публічно-правових відносин, - за умови, що такі вимоги не об`єднуються з вимогою вирішити публічно-правовий спір і за своїм суб`єктним складом підпадають під дію статті 1 ГПК України.

У випадку, якщо суб`єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого суб`єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративної юрисдикції України ознак справи адміністративної юрисдикції та, відповідно, не повинен вирішуватися адміністративним судом.

Суб`єктом владних повноважень згідно зі статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, чинній на момент звернення із цим позовом, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний суд України у постанові від 26 червня 2018 року по справі № 914/582/17.

Таким чином, виходячи із підстав поданої заяви та предмету заявлених вимог вбачається, що Громадська організація Ініціатива городян є юридичною особою, спір виник між двома юридичними особами - суб`єктами господарювання, а позивач фактично звернувся до суду за вирішенням спору, який не підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Згідно положень п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України , суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

В зв`язку з цим, у відкритті провадження за заявою слід відмовити на підставі ч.4 ст.315 ЦПК України .

Керуючись ст.ст. 4 , 5 , 258-260 , 293 , 315 ЦПК України , -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження за позовом Громадської організації Ініціатива Городян до Одеської міської ради, третя особа Прокуратура Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування.

Розяснити, що позивач має право звернутись з даним позовом до суду господарської юрисдикції.

Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області шляхом подання апеляційної скарги через Приморський районний суду міста Одеси протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя А.В. Науменко

11.08.2020

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення11.08.2020
Оприлюднено14.08.2020
Номер документу90920308
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —522/11769/20

Ухвала від 22.09.2020

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Науменко А. В.

Ухвала від 14.09.2020

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Науменко А. В.

Ухвала від 11.08.2020

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Науменко А. В.

Ухвала від 27.07.2020

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Науменко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні