ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.08.2020 Справа № 914/390/20
За позовом Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, м.Полтава
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Східницянафтогаз", м. Львів
про стягнення 13 523,77 грн
Суддя Галамай О.З.
Секретар судового засідання Толочко І.І.
Представники сторін не з'явились
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Господарського суду Львівської області Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східницянафтогаз" про стягнення 13 523,77 грн за договором на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об`єктів та окремих територій № 908/884юр від 17.07.2019.
Хід розгляду справи.
Ухвалою суду від 24.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження.
Розгляд справи відображено у відповідних ухвалах суду.
В судове засідання сторони явку повноважних представників не забезпечили.
Проте 10.08.2020 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Слід зазначити, що поштова кореспонденція скеровувалась судом на адресу відповідача, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак повернута відділенням поштового зв`язку із зазначенням причин: «за закінченням встановленого строку зберігання» .
З метою належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи, суд скеровував копію ухвали від 25.06.2020 засновникам Товариства з обмеженою відповідальністю "Східницянафтогаз" за адресами, вказаними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак така поштова кореспонденція також повернулась суду. Причиною повернення вказано: за закінченням терміну зберігання .
Відповідно до пункту 4 частини 6 статті 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Однак, у разі якщо копію прийнятого судового рішення (ухвали, постанови, рішення) направлено судом листом за належною поштовою адресою, тобто повідомленою суду учасником справи, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання чи закінчення строку зберігання поштового відправлення, то вважається, що адресат повідомлений про прийняте судове рішення.
З огляду на викладене, відповідач є належним чином повідомлений про розгляд цієї справи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін та за наявними в матеріалах доказами.
Аргументи сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням укладеного сторонами договору на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об`єктів та окремих територій № 908/884юр від 17.07.2019 в частині оплати за надані послуги на суму 12 486, 32 грн. Також за прострочення виконання грошового зобов`язання позивачем на підставі пункту 6.3. договору заявлено до стягнення 3,66 грн пені, 874, 04 грн штрафу та на підставі ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України 49, 94 грн інфляційних втрат, 109, 81 грн 3% річних.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, проти позову в установленому порядку не заперечив.
Обставини справи.
17 липня 2019 року між Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (за текстом договору - Аварійно-рятувальна служба) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східницянафтогаз" (за текстом договору - замовник) укладено договір на постійне та обов`язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об`єктів та окремих територій № 908/884юр (далі - договір), предметом якого є організація та здійснення аварійно-рятувального обслуговування Аварійно-рятувальною службою об`єктів замовника згідно ДК 016:2020 (84.22.1) (а.с. 10-11).
Згідно з п. 2.2 договору аварійно-рятувальне обслуговування включає в себе: забезпечення готовності їх органів управління, сил і засобів до дій за призначенням; виконання аварійно-рятувальних робіт; виконання профілактичної роботи із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій.
Вартість функціонування структурних підрозділів Аварійно-рятувальної служби в режимі постійної готовності до виконання необхідного комплексу аварійно-рятувальних робіт в умовах надзвичайної ситуації або загрози її виникнення (згідно п. 2.2.1 договору) у кількості однієї оперативної одиниці складає 939, 07 грн на місяць в тому числі ПДВ. Ця вартість встановлена сторонами на основі калькуляції, яка є невід`ємною частиною договору, виконана згідно з вимогами порядку визначення розмірів оплати послуг з обслуговування об`єктів та окремих територій державними аварійно-рятувальними службами (п. 5.1 договору).
Відповідно до п. 5.2 договору вартість виконання аварійно-рятувальних робіт (згідно п. 2.2.2) визначається Аварійно-рятувальною службою за фактом проведення рятувальних робіт і ліквідації надзвичайних ситуацій на об`єкті замовника на підставі довідки про виконані роботи. Ця вартість визначається згідно з вимогами порядку визначення розмірів оплати послуг з обслуговування об`єктів та окремих територій державними аварійно-рятувальними службами (Наказ МНС України від 15.12.2003 № 495/369).
Вартість виконання профілактичної роботи із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій зазначено в калькуляціях, які є невід`ємною частиною даного договору (Додаток №2, 3, 4, 5, 7) (п. 5.3 договору).
Оплата замовником за виконання аварійно-рятувального обслуговування здійснюється щомісячно, не пізніше п`яти днів з моменту отримання рахунку і акту виконання умов договору. Акти виконання умов договору та рахунок надаються Аварійно-рятувальною службою до 5-го за звітним місяцем числа рекомендованою з повідомленням кореспонденцією на адресу замовника вказану в договорі чи вручаються замовнику (п. 5.4 договору).
За порушення терміну оплати замовник сплачує Аварійно-рятувальній службі пеню у розмірі 0,1 відсотка вартості робіт і послуг, з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості. На прострочену суму заборгованості нараховуються 3 відсотки річних та індекс інфляції (п. 6.3 договору).
В додатку № 1 до договору визначеного перелік об`єктів, що підлягають постійному та обов`язковому обслуговуванню Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України у Полтавській області, а саме: свердловина 1 - Південно-Стинавська; технічний стан: малодебітна; термін обслуговування об`єкта: один раз на місяць.
На виконання умов договору сторонами підписано та скріплено печатками акти виконання умов договору № 908/884юр від 17.07.2019 за серпень-листопад 2019 року на загальну суму 12 486, 32 грн (кожен акт на 3 121, 58 грн) (а.с. 12-15).
Позивач звертався до відповідача з претензією № 40-3451/45.03 від 20.11.2019 про погашення заборгованості за надані послуги (фіскальний чек № 3600700876223). Дана претензія залишена відповідачем без відповіді.
Отже, позивач зазначає, що відповідач не виконав свої зобов`язання щодо здійснення оплати за надані послуги, у зв`язку з чим у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 12 486, 32 грн, на яку останній нарахував пеню, штраф, 3% річних, інфляційні втрати та просить стягнути їх в судовому порядку.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення, висновки суду.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ст. 903 ЦК України).
Статтею 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Матеріалами справи, зокрема актами, підписаними та скріпленими печатками обох сторін, підтверджується факт належного виконання позивачем умов договору. Акти підписано без жодних зауважень керівниками відповідних юридичних осіб, а саме: від позивача - Кириленком Р.П., а від відповідача - Бобельським Б.І. Повноваження підписантів підтверджуються витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Обов`язок відповідача сплачувати розраховану згідно з умовами договору вартість аварійно-рятувального обслуговування щомісячно встановлений в п. 5.4 договору.
Отже, позивачем правомірно заявлено до стягнення 12 485, 32 грн основної заборгованості.
Щодо заявленої до стягнення неустойки.
Статтею 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 231 ГК України у разі якщо порушено господарське зобов`язання, в якому хоча б одна сторона є суб`єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов`язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов`язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах за порушення строків виконання зобов`язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.
Перевіривши нараховану позивачем пеню за кожним актом окремо, судом встановлено, що така фактично становить більше, однак, до стягнення підлягає заявлена сума - 3,66 грн.
Перевіривши нарахований позивачем штраф за прострочення терміну оплати понад тридцять днів на суму 874, 04 грн, судом встановлено, що такий нараховано правильно та підлягає до стягнення.
Щодо заявлених до стягнення на підставі ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України 49, 94 грн інфляційних втрат та 109, 81 грн 3% річних.
Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, судом встановлено, що такі нараховано правильно та підлягають до стягнення.
Враховуючи досліджені та встановлені вище обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східницянафтогаз" про стягнення 12 486, 32 грн основної заборгованості, 3,66 грн пені, 874, 04 грн штрафу, 49, 94 грн інфляційних втрат та 109, 81 грн 3% річних є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 77 ГПК України).
Згідно з статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 ГПК України).
Судові витрати.
В силу приписів статті 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 129, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Східницянафтогаз" (місцезнаходження: 79011, місто Львів, вул. Стрийська, будинок 48, ідент. код: 40919165) на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (місцезнаходження: 36007, місто Полтава, вул. М. Бірюзова, будинок 53, ідент. код: 08804689) 13 523, 77 грн, з яких: 12 486, 32 грн основної заборгованості, 3,66 грн пені, 874, 04 грн штрафу, 109, 81 грн 3% річних, 49, 94 грн інфляційних втрат та 2 102, 00 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в строки, визначені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 13.08.2020.
Суддя Галамай О.З.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2020 |
Оприлюднено | 14.08.2020 |
Номер документу | 90935551 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Галамай О. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні