Рішення
від 13.08.2020 по справі 567/709/20
ОСТРОЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 567/709/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2020 року м. Острог

Острозький районний суд Рівненської області у складі:

головуючий суддя Венгерчук А.О.

секретар Самолюк А.В.

з участю представника позивача адвоката Нікітюка П.М.

представника відповідача ОСОБА_1

представника відповідача Губернюка М.І.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Острог цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до комісії з врегулювання майнових відносин КСП "Межиріцький", Межиріцької сільської ради Острозького району Рівненської області про визнання права власності на нерухоме майно

в с т а н о в и в

в Острозький районний суд Рівненської області з позовом до комісії з врегулювання майнових відносин КСП "Межиріцький", Межиріцької сільської ради Острозького району Рівненської області про визнання права власності на нерухоме майно звернувся ОСОБА_2 .

Вказуючи, що з метою реалізації прав як співвласника майнових паїв звернувся до майнової комісії з проханням виділити йому в рахунок належних йому майнових паїв майно, в результаті чого протоколом №15 зборів Комісії з врегулювання майнових відносин КСП Межиріцький від 19.06.2020 вирішено передати йому майно з пайового фонду КСП Межиріцький на суму 20000 грн., а саме: навіс на сіно (с. Слобідка) вартістю 20000 грн., що знаходиться по АДРЕСА_1 .

Зазначаючи, що у відповідь на заяву від 23.06.2020 Комісія з врегулювання майнових відносин КСП Межиріцький повідомила, що відповідне рішення, яким для Комісії делеговані повноваження щодо виділення майна в натурі та його передачі, відсутнє, а скликати загальні збори неможливо, оскільки частина пайовиків померла і більшість їхніх спадкоємців невідомі, а значна частина співвласників КСП Межиріцький продали свої паї для людей, відомості про яких у Комісії відсутні, тому просить виділити для нього майновий пай на суму 20000 грн. та визнати за ним, в рахунок майнового паю, право приватної власності на приміщення навісу на сіно вартістю 20000 грн., що знаходиться по АДРЕСА_1 .

У судовому засіданні представник позивача підтвердив обставини наведені у позовній заяві та просив задоволити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача - комісії з врегулювання майнових відносин КСП "Межиріцький" в судовому засіданні позов визнав, не заперечив проти задоволення вимог, які у судовому засіданні просив задоволити представник позивача.

Представник відповідача - Межиріцької сільської ради в судовому засіданні позов визнав, не заперечив проти задоволення вимог, які у судовому засіданні просив задоволити представник позивача.

Суд, вислухавши представників позивача та відповідачів, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

ОСОБА_2 , є власником Свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнового сертифіката) серії РВ №217456, виданого 17.04.2020 Межиріцькою сільською радою Острозького району Рівненської області, згідно якого має право на пайовий фонд майна Колективного сільськогосподарського підприємства Межиріцький часткою 2,874 % та вартістю 20240 грн. (а.с.8)

Розмір частки позивача, вартості в загальному пайовому фонді КСП Межиріцький становить 20240 грн. або 2,874 відсотків.

З метою реалізації свого права як співвласника майнових паїв реформованого КСП Межиріцький він звернувся до майнової комісії із письмовою заявою про видачу майна пайового фонду в рахунок належного йому паю. (а.с.11)

Протоколом № 15 зборів Комісії з врегулювання майнових відносин КСП Межиріцький від 19.06.2020 вирішено передати ОСОБА_2 , майно з пайового фонду КСП Межиріцький на суму 20000 грн., а саме: навіс на сіно (с. Слобідка) вартістю 20000 грн., що знаходиться по АДРЕСА_1 , а голові комісії з врегулювання майнових відносин ОСОБА_1 здійснити передачу вказаного майна ОСОБА_2 , у триденний термін з оформленням відповідного акту прийому-передачі майна. (а.с.12)

Відповідно до Акта прийому-передачі від 22.06.2020 головою комісії з врегулювання майнових відносин ОСОБА_1 вищевказане майно позивачу було передано в натурі. (а.с.13)

23.06.2020 у зв`язку з потребою у проведенні необхідних реєстраційних дій щодо державної реєстрації права на вищевказане нерухоме майно позивачем була подана заява на адресу комісії з врегулювання майнових відносин КСП Межиріцький з проханням надати належним чином засвідчену копію протоколу загальних зборів КСП Межиріцький , яким для Комісії з врегулювання майнових відносин КСП Межиріцький делеговані повноваження щодо виділення майна в натурі та його передачі, а у випадку відсутності такого рішення загальних зборів КСП Межиріцький просив скликати загальні збори з метою вирішення питання про виділ йому, як власнику Свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнового сертифіката) серії РВ №217456, виданого 17.04.2020 Межиріцькою сільською радою Острозького району Рівненської області, майна, а саме: навісу на сіно (с. Слобідка), що знаходиться по АДРЕСА_1 , вартістю 20000 грн. (а.с.22-24)

У відповідь на заяву від 23.06.2020 Комісія з врегулювання майнових відносин КСП Межиріцький повідомила, що відповідне рішення, яким для Комісії делеговані повноваження щодо виділення майна в натурі та його передачі, відсутнє, а скликати загальні збори неможливо, оскільки частина пайовиків померла і більшість їхніх спадкоємців невідомі, а значна частина співвласників КСП Межиріцький продали свої паї для людей, відомості про яких у Комісії відсутні. Повідомлено, що майно КСП Межиріцький згідно рішення Загальних зборів виділяється за рішенням Загальних зборів або за рішенням суду (а.с.25)

Так, згідно п. 1 Рекомендацій щодо проведення загальних зборів колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України №16 від 07.02.2001 метою проведення загальних зборів колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства, які є співвласниками його майна, є організація процесу врегулювання майнових відносин між користувачами майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства та співвласниками цього майна, оформлення майна пайового фонду у спільну часткову власність.

Відповідно до п. 4 наказу на розгляд перших Зборів Співвласників виносяться такі питання: обрання голови і секретаря зборів, визначення порядку голосування та прийняття рішень; ознайомлення Із законодавчими та нормативно-правовими актами щодо відносин власності при реформуванні колективного сільськогосподарського підприємства; створення Комісії з організації вирішення майнових питань, що витікають у процесі реформування (надалі - Комісія); затвердження Положення про Комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектора економіки (згідно з Типовим положенням про Комісію); затвердження порядку скликання та організації роботи наступних Зборів Співвласників.

Згідно п. 4.2. наказу робота зборів і прийняття рішень оформляються протоколом, підписаним головою та секретарем Зборів Співвласників.

Відповідно до пп. 11-13 п. 5 на наступні Збори Співвласників виносяться такі питання: затвердження пропозицій щодо виділення групі осіб (окремим особам), які є власниками паїв, індивідуально визначених об`єктів із складу майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств та передачі у власність співвласникам майна на підставі договорів про спільне володіння, користування та розпорядження майном; прийняття рішення щодо організації підготовки документального посвідчення права власності на паї та виписки свідоцтв про право власності на пай члена колективного сільськогосподарського підприємства; інші питання (зокрема, щодо делегування повноважень із виділення групі осіб (окремим' особам), які є власниками паїв, індивідуально визначених об`єктів із складу майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств для Комісії з врегулювання майнових відносин).

Згідно п. п. 9, 16 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства агрополітики України від 14.03.2001 №62, виділення із складу пайового фонду майна у натурі окремим власникам чи групам власників за їх бажанням у процесі вирішення майнових питань здійснюється згідно із затвердженою загальними зборами членів колективного сільськогосподарського підприємства структурного пайового фонду на підставі рішення зборів співвласників майнових паїв. При цьому визначення конкретного майна для виділення окремому власнику чи групі власників майнових паїв може бути здійснено одним із нижченаведених способів за рішенням зборів співвласників: за структурою пайового фонду; конкретним майном за взаємною згодою співвласників; на конкурентних засадах шляхом проведення аукціону.

Спірні питання щодо розподілу майна між співвласниками вирішуються в судовому порядку.

На підставі вищевказаного порядку державні реєстратори реєстрували право власності селян на виділену їм в натурі частку майна. Однак 11.04.2013 вказаний порядок втратив чинність у відповідності до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №253.

Відповідно до ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство член підприємства має право отримати майновий пай натурою, грішми або цінними паперами. Оскільки, позивач не може реалізувати своє право на виділення конкретного легалізованого майна з пайового фонду згідно рішення загальних зборів пайовиків, єдиним способом захисту свого права на виділення майна в натурі є звернення до суду з позовом про визнання права власності на майно.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів є, в тому числі, визнання права.

Відповідно до ч. 1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У відповідності до змісту статей 7, 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємства , майно КСП належить його членам на праві спільної часткової власності і пайовий фонд їх майна складається з балансової вартості основних виробничих та оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінних паперів, акцій та грошей.

Згідно ч. 2 ст. 9 вказаного закону, пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатись своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві.

Відповідно до п. 13 Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №177 від 28.02.2001, майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства за зразком згідно з, додатком. У разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування видається нове свідоцтво.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 317 ЦК України та ст. 41 Конституції України зміст права власності розуміється як право володіти, користуватись та розпоряджатись своїм майном на власний розсуд, однак даний арешт є цьому перешкодою.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованого Верховною Радою України 17.07.1997, визнано, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений права власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч.2 ст. 386 ЦК України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

В свою чергу положеннями ст.15 ЦК України передбачено право особи звернутися до суду на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання шляхом своїх прав.

Згідно статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права інтересу. Одним із способів захисту є відновлення становища, яке існувало до порушення.

Отже, прохання позивача щодо виділення у власність навісу на сіно (с. Слобідка), шо знаходиться по АДРЕСА_1 , вартістю 20000 грн., яке включене до структури пайового фонду, що підлягає виділенню колишнім членам КСП в натурі, та у зв`язку з неможливістю реалізації передбаченого ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство його права в інший спосіб, ніж звернення до суду та у зв`язку з передбаченням рішенням загальних зборів співвласників такого способу виділення майнового паю в натурі як за рішенням суду, така вимога є правомірною та підлягає задоволенню.

На підставі наведеного та ст. 15, 16, 317, 321, 328, 386, 392 ЦК України, керуючись ст. 5, 12, 13, 142, 211, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

у х в а л и в

позов ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП №№ НОМЕР_1 ) до комісії з врегулювання майнових відносин КСП "Межиріцький" (місцезнаходження: с.Межиріч, вул.Князів Острозьких, буд.37 Острозький район Рівненська область), Межиріцької сілської ради Острозького району Рівненської області (місцезнаходження: с.Межиріч, вул.Вигін, буд.1 Острозький район Рівненська область, код ЄДРПОУ 04387007) про визнання права власності на нерухоме майно задовольнити.

Виділити ОСОБА_2 , майновий пай на суму 20000 (двадцять тисяч) грн. та визнати за ним, ОСОБА_2 , в рахунок майнового паю, право приватної власності на приміщення навісу на сіно вартістю 20000 (двадцять тисяч) грн., що знаходиться по АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 14 серпня 2020 року.

Суддя Острозького районного судуВенгерчук А.О.

СудОстрозький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення13.08.2020
Оприлюднено17.08.2020
Номер документу90972214
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —567/709/20

Ухвала від 12.10.2020

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Венгерчук А.О.

Рішення від 13.08.2020

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Венгерчук А.О.

Рішення від 10.08.2020

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Венгерчук А.О.

Ухвала від 13.07.2020

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Венгерчук А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні