Справа №613/437/20 Провадження № 2-о/613/29/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2020 року Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого-судді - Уварової Ю.В.,
за участю секретаря - Макушинської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Богодухові цивільну справу 613/437/20, провадження 2-о/613/29/20 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сіннянська сільська рада Богодухівського району Харківської області, Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, у якій просить встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не менше п`яти років, до дня відкриття спадщини, а саме з 01.02.2008 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заяву ОСОБА_1 мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 . Після його смерті залишилась спадщина - земельна частка (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Вперед , розміром 8,55 в умовних кадастрових гектарах, яка належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27.04.2005 року після смерті його матері ОСОБА_3 . ОСОБА_2 заповіту не складав. Інші спадкоємці за законом чи за заповітом відсутні.
ОСОБА_1 вказала, що з ОСОБА_2 вона проживала з 2008 року без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , до моменту його смерті, однією сім`єю. Спадкоємець є далеким родичем і вони були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, разом брали участь у спільних витратах на продукти харчування. ОСОБА_1 допомагала по домашньому господарству, обробляла земельну ділянку, допомагала проводити поточний ремонт будинку. В період спільного проживання з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 здійснювала за ним догляд, у зв`язку з погіршенням стану його здоров`я та після смерті здійснила його поховання.
Зазначила, що встановлення факту проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 , не менш як п`ять років до відкриття спадщини, необхідно ОСОБА_1 для оформлення спадкового майна після смерті спадкодавця, оскільки вона є спадкоємцем четвертої черги за законом.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою заяву підтримала, посилаючись на викладені в ній обставини, просила її задовольнити. Пояснила, що померлий ОСОБА_2 був її далеким родичем, його дружина та син померли. ОСОБА_2 ще за життя прохав заявницю за ним доглянути, тому вони проживали разом, вели спільне господарство, разом харчувались. ОСОБА_2 хотів залишити заповіт, але не встиг. Заявник здійснила поховання ОСОБА_2 .
Представник заявника - адвокат Векленко В.І. в судовому засіданні заяву підтримав. Пояснив, що суду надано достатньо доказів про факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не менше п`яти років, до дня відкриття спадщини. Зазначив, що вони не просто проживали разом, а мали спільні права та обов`язки, були пов`язані спільним побутом.
Представник заінтересованої особи - Сіннянської сільської ради Богодухівського району Харківської області, в судовому засіданні не заперечував проти задоволення заявлених вимог. Пояснив, що ОСОБА_1 знає, часто бачив її з померлим ОСОБА_2 , вони разом проживали. Він у вказаний період не був головою Сіннянської сільської ради, а відомості внесені в довідку на підставі записів з погосподарської книги.
Представник заінтересованої особи - Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області , у судове засідання не з`явився, надав заяву, у якій просив розглядати справу без участі представника, не заперечував проти задоволення заяви.
Суд, заслухавши вступне слово заявника, пояснення представника заінтересованої особи, допитавши свідків, дослідивши і оцінивши докази у справі, приходить до такого.
Згідно з копією актового запису про смерть №5 від 06 травня 2014 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с. 60/.
Відповідно до довідки Сіннянської сільської ради Богодухівського району Харківської області № 02-25/293 від 24.07.2020 року ОСОБА_1 з січня 2008 року проживала без реєстрації/тимчасово за адресою: АДРЕСА_1 . Вибула (знята з тимчасової реєстрації) в травні 2014 року відповідно до запису в погосподарській книзі № 5, Сіннянської сільської ради, на 2011-2015 рр, особистий рахунок № НОМЕР_1 /а.с. 64/.
Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина - земельна частка (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Вперед , розміром 8,55 в умовних кадастрових гектарах, право на яку посвідчено сертифікатом на земельну частку (пай), серії ХР №0164318, виданим Богодухівською РДА 16.09.1996 року, зареєстрованим у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 102, яка належить померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27.04.2005 року після смерті його матері ОСОБА_3 /а.с.8-9/.
Як вбачається з повідомлення Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області № 254/02-17 від 21.02.2020 року, ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори з питання отримання свідоцтва про право на спадщину після померлого ОСОБА_2 . Під час огляду документів виявилось, що родинні відносини між ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 відсутні. У зв`язку з чим ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини, для подальшого оформлення спадщини як спадкоємець четвертої черги /7/.
За заявою ОСОБА_1 від 21.02.2020 року у Богодухівській державній нотаріальній конторі Харківської області було заведено спадкову справу № 89/2020 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 . Відомостей про інших спадкоємців матеріали спадкової справи не містять.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема на підставі ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Той факт, що заявник ОСОБА_1 та померлий ОСОБА_2 дійсно проживали разом, однією сім`єю, вели спільне господарство підтвердили в судовому засіданні свідки - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила, що померлий ОСОБА_2 є їхнім далеким родичем, її чоловік йому троюрідний брат. Його дружина давно померла, ще був син, однак з померлим не проживав та також помер. За життя ОСОБА_2 попрохав ОСОБА_1 його доглянути. Своєї сім`ї у ОСОБА_1 немає тому вона погодилась та вони проживали разом з 2008 року по 2014 рік. Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що у січні його батько перевозив речі ОСОБА_1 в с. Сінне Богодухівського району Харківської області до ОСОБА_2 , де заявниця проживала до смерті останнього. Зазначили, що ОСОБА_1 здійснила поховання ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Сімейного Кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Так, крім вказаного вище, факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджується іншими матеріалами справи: довідкою, виданою Сіннянською сільською радою Богодухівського району Харківської області № 02-25/293 від 24.07.2020, відповідно до якої за час проживання однією сім`єю ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вели спільне господарство, обробляли земельну ділянку, провели поточний ремонт будинку. В період спільного проживання здійснювала догляд за ОСОБА_2 в зв`язку з погіршенням стану його здоров`я. Після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 здійснювала його поховання за власні кошти.
З метою перевірки відомостей, зазначених у цій довідці, судом відповідно до ч.2 ст. 294 ЦПК України були витребувані виписки з погосподарької книги, які були надані суду та також підтверджують пояснення заявника.
Досліджені докази свідчать, що заявник ОСОБА_1 та померлий ОСОБА_2 не тільки проживали разом, а і були пов`язані спільним бюджетом, спільним побутом, спільно несли витрати по утриманню житла, отже мали взаємні права та обов`язки.
Встановлення даного факту заявниці необхідно для оформлення спадкового майна.
Враховуючи відомості, які містяться в досліджених судом письмових доказах, враховуючи показання свідків, а також те, що в іншому порядку встановити факт спільного проживання з померлим однією сім`єю неможливо, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 259, 263-265, 293, 315-319, 354, пп. 15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживала однією сім`єю з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 01 лютого 2008 року по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Богодухівський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ч. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, суд за заявою учасників справи, які не брали участі у справі, поновлює процесуальні строки, встановлені нормами ЦПК України, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Заявник - ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Представник заявника - адвокат Векленко Віталій Іванович, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_3 .
Заінтересована особа - Сіннянська сільська рада Богодухівського району Харківської області, розташована за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Сінне, вул. Центральна, буд. 14, код в ЄДРПОУ 04397247.
Заінтересована особа - Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області, розташована за адресою: Харківська область, м. Богодухів, вул. Чернієнка, буд. 7, код в ЄДРПОУ 02900618.
Повне судове рішення складено 14 серпня 2020 року.
Суддя -
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2020 |
Оприлюднено | 17.08.2020 |
Номер документу | 90972686 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Уварова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні