Рішення
від 14.08.2020 по справі 484/2308/20
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/484/1058/20

Справа № 484/2308/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2020 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі : головуючого - судді Шикері І.А.

за участю секретаря судового засідання - Туркалової І.В.

розглянувши y підготовчому засіданні, в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Первомайська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на земельну ділянку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання права власності на земельну ділянку, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що їй на підставі договору купівлі-продажу від 01.12.1995 року належить садовий будинок АДРЕСА_1 . Вказаний садовий будинок знаходиться на земельній ділянці площею 0,0442 га, яка була свого часу приватизована відповідачкою, відповідно до рішення виконкому Первомайської міської ради від 05.04.1995 року № 114. Цільове призначення землі - для ведення садівництва. Вважає, що в силу ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 328 Цивільного кодексу України, разом з переходом права власності на садовитй будинок до неї перейшло і право власності на спірну земельну ділянку.

В підготовче засідання позивачка та її представник ОСОБА_2 не з`явились, однак позивачка подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, у якій позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.

Відповідачка ОСОБА_3 в підготовче засідання не з`явилась надала до суду заяву з клопотанням, про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнає повністю, проти їх задоволення не заперечує.

Дослідивши матеріали справи, заяви сторін у справі, інвентаризаційну справу на садовий будинок АДРЕСА_1, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки обґрунтовані, ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Судом встановлено, що 01.12.1995 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу садового будинку АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці площею 446 кв.м, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю б/н, виданого виконкомом Первомайської міської ради від 05.04.1995 року № 114, зареєстрованого в книзі реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 4386. За цим договором продвець ОСОБА_3 продала, а ОСОБА_1 купила зазначений вище садовий будинок. Договір посвідчено Сулімою В.Ф. завідуючою 2-ї Первомайської держнотконтори, зареєстрований в реєстрі за № 3732 (а.с.7).

Позивачка зареєструвала своє право власності на садовий будинок АДРЕСА_1 (а.с.8).

Разом з тим, згідно ксерокопії Державного акту на право приватної власності на землю серії МК б/н, земельна ділянка, площею 0,0442 га, цільове призначення - для індивідуального садівництва, в АДРЕСА_5, зареєстрована за ОСОБА_3 (а.с.13).

Відповідно до частин першої, другої статті 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Поняття земельної ділянки як об`єкта права власності визначено у частині першій статті 79 ЗК України як частини земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Перехід права власності на земельну ділянку при переході права власності на будівлю або споруду, які розташовані на ній, визначається на підставі цивільно-правових угод (частина перша статті 120 ЗК України).

Встановлено, що при переході права власності на садовий будинок, питання щодо набуття позивачкою ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку, яка призначена для індивідуального садівництва не вирішувалось.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом України у справі № 6-253цс16, за змістом статті 377 ЦК України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Згідно статті 120 ЗК України, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.

Зазначена норма закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований. За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.

При цьому, при застосуванні положень статті 120 ЗК України у поєднанні з нормою статті 125 ЗК України, слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об`єкт нерухомості у встановленому законом порядку, право власності на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об`єкти.

Таким чином, за загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 120 ЗК України, особа, яка набула права власності на будівлю чи споруду, стає власником земельної ділянки на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику, якщо інше не передбачено у договорі відчуження нерухомості.

Враховуючи, вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 набувши право власності на садовий будинок на підставі договору купівлі-продажу, набула також і право власності на земельну ділянку площею 0,0442 га, кадастровий номер 4810400000:01:003:0045, цільове призначення - для індивідуального садівництва, надану відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії МК б/н, виданого громадянці ОСОБА_3 на підставі рішення, виданого виконкомом Первомайської міської ради від 05.04.1995 року № 114, зареєстрованого в книзі реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 4386.

Керуючись ст.ст.4,12,81, 200,206, 263-265,268 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , яка проживає по АДРЕСА_2 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_3 , яка проживає по АДРЕСА_4 про визнання права власності на земельну ділянку - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , право власності на земельну ділянку площею 0,0442 га, кадастровий номер 4810400000:01:003:0045, для ведення індивідуального садівництва, розташовану в АДРЕСА_1.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.

Повний текст судового рішення складено 14 серпня 2020 року.

С У Д Д Я: І.А Шикеря

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення14.08.2020
Оприлюднено17.08.2020
Номер документу90973270
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —484/2308/20

Рішення від 14.08.2020

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Ухвала від 24.07.2020

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні