Номер провадження 2/754/852/20
Справа №754/7700/19
РІШЕННЯ
іменем України
10 серпня 2020 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Саламон О.Б.
з участю секретаря Крутікової-Вільховченко І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, треті особи Житлово-будівельний кооператив Швейник , Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про визнання права власності на кв. АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті її чоловіка ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи вимоги позову, посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_5 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшла й вище зазначена квартира. Проте, право власності на вказану квартури у відповідності до чинного законодавства оформлено не було, що перешкоджає в отриманні свідоцтва про право на спадщину. З огляду на викладене позивач вимушена звертатись до суду з вказаним позовом.
26.07.2019 ухвалою суду відкрито провадження по справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами та в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
13.09.2019 зі сторони ЖБК Швейник до суду надійшли письмові пояснення, у відповідності до яких ОСОБА_5 09.10.1985 сплатив повністю суму пайового внеску за кв. АДРЕСА_1 . У зв`язку з чим, третя особа не заперечує щодо задоволення позову.
30.10.2019 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.
26.02.2020 до суду надійшла позовна заява уточнена в частині кола учасників справи, а саме залучено до участі у справі в якості третіх осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4
13.05.2020 до суду зі сторони відповідача надійшов відзив на позов, у відповідності до якого просить ухвалити рішення згідно чинного законодавства.
Від представника позивача до суду надходила заява про розгляд справи за його відсутності, вимоги позову підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, в поданому відзиві просить розглядати справу за його відсутності.
Представник третьої особи ЖБК Швейник в судове засідання не з`явився, в поданих письмових поясненнях просить розглядати справу за його відсутності.
Третя особа Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Авдієнко О.В. в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про розгляд справи повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в судове засідання не з`явились, причини неявки суду не повідомили, про розгляд справи повідомлялись належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Приймаючи до уваги викладене, визнавши матеріали справи достатніми для вирішення справи, а неявку учасників справи такою, що не перешкоджає розгляду заяви, суд розглядає заяву без участі сторін по справі.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з"явились,відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Встановлено, що 29.12.1979 між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 було зареєстровано шлюб, що підтверджується копіє свідоцтва про укладення шлюбу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.
У відповідності до спадкової справи №6/2019 щодо майна померлого ОСОБА_5 , з заявою про прийняття спадщини 12.03.2019 звернулась позивач.
15.05.2019 до приватного нотаріуса звернувся ОСОБА_4 з заявою про відмову в прийнятті спадщини після смерті ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1
11.06.2019 постановою приватного нотаріуса КМНО Авдієнко О.В. відмовлено позивачу в видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на кв. АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю оригіналу документу, що підтверджує право власності на вказану квартиру.
З матеріалів спадкової справи вбачається, що інші спадкоємці з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 до нотаріуса не звертались.
У відповідності до довідки ЖБК Швейник від 26.02.2019 №6, 09.10.1985 ОСОБА_5 сплачено суму пайового внеску за кв. АДРЕСА_1 в повному обсязі.
Як, передбачено ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Вбачається, що позивач є спадкоємцем майна після смерті чоловіка ОСОБА_5 , вчасно звернулась з заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріусу, при цьому інші спадкоємці в передбачені законом строки спадщину не прийняли.
На підставі п. 4.14 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів.
Згідно зі ст. 182 ЦК України та ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 року №1952-ІV, право власності на нерухомість підлягає обов`язковій державній реєстрації та виникає з моменту такої реєстрації. Будь-які правочини щодо нерухомого майна, в тому числі видача свідоцтва про право на спадщину, вчиняються, якщо право власності на таке майно зареєстровано згідно з вимогами цього Закону.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Як роз`яснено у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування , якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК України, відповідно якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Згідно п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи те, що позивач в іншій спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про визнання права власності в порядку спадкування, захистити своє порушене право не може, враховуючи те, що до суду не надійшло доказів на спростування викладених в позові обставин, суд вважає, що позовні вимоги про визнання за позивачем права власності на спадкове майно ґрунтуються на чинному законодавстві, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 5-7, 10-12, 76-83, 189, 200, 211, 258, 259 ЦПК України, ст.ст. 182, 1216-1218, 1268, 1297 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Київської міської ради, треті особи Житлово-будівельний кооператив Швейник , Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на кв. АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його проголошення/складання повного тексту шляхом подання безпосередньо до Київського апеляційного суду апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Деснянський районний суд міста Києва.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .
Відповідач - Київська міська рада, код ЄДРПОУ 22883141, м. Київ, вул. Хрещатик, 36.
Третя особа - Житлово-будівельний кооператив Швейник , код ЄДРПОУ 22894618, м. Київ, вул. Курчатова, 3А.
Третя особа - ОСОБА_6 , Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу , м. Київ, вул. Кіото, 3, оф. 181.
Третя особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП невідомий, АДРЕСА_3 .
Третя особа - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП невідомий, АДРЕСА_3 .
Третя особа - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення складено 10.08.2020.
Суддя О.Б. Саламон
Суд | Деснянський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2020 |
Оприлюднено | 17.08.2020 |
Номер документу | 90981510 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деснянський районний суд міста Києва
Саламон О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні