ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
м. Київ
17.08.2020Справа № 910/4218/20 Господарський суд міста Києва у складі судді Васильченко Т.В. , розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) та Товариства з обмеженою відповідальністю ЄВРО-ЮГ (02002, м. Київ, вул. Марини Раскової, буд. 19, оф. 900-С) про визнання недійсним договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства, заяви про відступлення частки, визнання недійсними рішень загальних зборів, скасування дій державних реєстраторів та витребування частки
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач-1), ОСОБА_3 (далі - відповідач-2) та Товариства з обмеженою відповідальністю ЄВРО-ЮГ (далі - відповідач-3) про визнання недійним договору купівлі-продажу, заяви про відступлення частки в статутному капіталі товариства, скасування рішень загальних зборів, скасування дій державних реєстраторів та витребування частки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що права на 100% статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю ЄВРО-ЮГ , власником яких була ОСОБА_1 , внаслідок низки протиправних та незаконних дій відповідачів, вибули із її володіння, а тому повинні бути повернуті позивачу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.03.2020 судом залишено позовну заяву без руху, встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом десяти днів з дня отримання ухвали, та спосіб їх усунення
З метою повідомлення позивача про залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про залишення позовної заяви без руху від 27.03.2020 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на визначену заявником адресу її місцезнаходження, яка підтверджена суду органом реєстрації.
Втім, конверти з ухвалою суду, які направлялися 31.03.2020 та повторно 29.04.2020 за адресою визначеною самим позивачем та вказаною органом реєстрації, було повернуто до суду відділенням поштового зв`язку з відміткою адресат відсутній за вказаною адресою .
За приписами пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітка про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, враховуючи, що позивач іншої адреси не повідомляв суду, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки адресат відсутній за вказаною адресою , вважається днем вручення позивачу ухвали суду про залишення позовної заяви без руху в силу положень пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 116 Господарського процесуального кодексу України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Таким чином, враховуючи дату проставлення у поштовому повідомленні відмітки адресат відсутній за вказаною адресою - 09.04.2020, позивач вважається таким, що отримав ухвалу Господарського суду міста Києва від 27.03.2020 у справі №910/4218/20 - 09.04.2020 , в якій було встановлено позивачу строк на усунення недоліків - протягом десяти днів з дня отримання ухвали, а відтак позивач повинен був усунути недоліки позовної заяви у строк до 20.04.2020 включно.
В той же час, відповідно до редакції пункту 4 Розділу Х "Прикінцеві положення" (чинної до 17.07.2020) Господарського процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено з 12 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р. на всій території України карантин. Постановою Кабінету Міністрів України №392 від 20.05.2020 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" (з урахуванням внесених змін згідно Постанови Кабінету Міністрів України №500 від 17.06.2020), з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, установлено карантин з 22.05.2020 по 31.07.2020, із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні, продовжено на всій території України дію карантину.
17.07.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" №731-IX від 18.06.2020, за яким процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом (пункт 2 розділ ІІ "Прикінцеві та перехідні положення").
Отже, з 17.07.2020 автоматичне продовження процесуальних строків на період дії карантину припинено, однак законодавцем надано проміжний термін тривалістю 20 днів для учасників справи на вчинення відповідних процесуальних дій, тобто до 06.08.2020.
Однак, ані у встановлений судом строк, ані протягом 20-денного строку встановленого Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", позивачем не усунуто недоліки позовної заяви, вказані в ухвалі Господарського суду міста Києва від 27.03.2020 у справі №910/4218/20, а саме не подано: письмової заяви із визначенням ціни позову; оригіналу платіжного документа про сплату судового збору за вимоги немайнового характеру в розмірі 29428,00 грн; оригіналу платіжного документа про сплату судового збору за вимогу майнового характеру, виходячи з визначеної ціни позову; письмової заяви із зазначенням номерів засобів зв`язку, офіційних електронних адрес, адрес електронної пошти відповідача-3 або заяви про те, що такі відомості позивачу невідомі або відсутні; належних доказів направлення відповідачу-3 за адресою його місцезнаходження копії даної позовної заяви та доданих до неї документів листом з описом вкладення; письмової заяви щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до позовної заяви; документів (доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги) в оригіналах або в належним чином засвідчених копіях, згідно з п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003).
При цьому судом враховано, що, як визначено у рішенні від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України", Європейський суд з прав людини зробив, зокрема, висновок про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України" та від 15.05.2019 у справі "Молдавська проти України" зазначив, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений Господарським процесуальним кодексом України.
Згідно з ч. 6 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Відтак, враховуючи, що у встановлений строк позивачем не були усунуті недоліки, вказані в ухвалі Господарського суду міста Києва від 27.03.2020 у справі №910/4218/20, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви ОСОБА_1 .
При цьому, суд звертає увагу заявника, що відповідно до ч. 8 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Керуючись статями 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Повернути ОСОБА_1 позовну заяву до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та Товариства з обмеженою відповідальністю ЄВРО-ЮГ про визнання недійсним договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства, заяви про відступлення частки, визнання недійсними рішень загальних зборів, скасування дій державних реєстраторів та витребування частки з доданими до неї документами.
2. Ухвала набирає законної сили 17.08.2020 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Суддя Т.В. Васильченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2020 |
Оприлюднено | 18.08.2020 |
Номер документу | 91015832 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Васильченко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні