Справа № 368/1375/19
Рішення 2/368/132/20
Іменем України
"06" серпня 2020 р. Кагарлицький районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Кириченка В.І.
при секретарі Марчук Н.М.
з участю представника позивача - адвоката Матюшенкова Д.В.
представника відповідачів - адвоката Клапчука Ф.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кагарлику справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання права власності на обов`язкову частку в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду та просив визнати за ним право власності на 1/6 частку земельної ділянки площею 5,55 га, кадастровий номер:3222284800:03:007:0003, яка розташована в межах Леонівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що складає обов`язкову частку у спадщині після смерті ОСОБА_6 .
Мотивував позов тим, що він є рідним сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За життя ОСОБА_6 належала земельна ділянка площею 5,55 га, кадастровий номер: 3222284800:03:007:0003, яка розташована в межах Леонівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 523459, що виданий Кагарлицькою районною державною адміністрацією 19.12.2005 року.
Після смерті спадкодавця, в січні 2019 року позивач звернувся до Кагарлицької районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, внаслідок чого, 30.01.2019 року була заведена спадкова справа 14/2019, про що свідчить витяг про реєстрацію у спадковому реєстрі.
19 червня 2019 року позивач звернувся до Кагарлицької районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину на Земельну ділянку. Проте, 19.06.2019 року державний нотаріус виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у якій зазначив, що Позивач не надав документів підтверджуючих право власності у спадкодавця на земельну ділянку та витягу з Державного земельного кадастру.
Згодом надавши державному нотаріусу витяг з Державного земельного кадастру та копію державного акту, 29 серпня 2019 року державний нотаріус надав лист у якому зазначив, що спадкодавець - ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя залишила заповіт на ім`я ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , які подали заяви про прийняття спадщини.
Також цим листом нотаріус повідомила позивача про те, згідно ст.. 1241 .н вільного кодексу України, він є спадкоємцем на обов`язкову частку, як спадкоємець, непрацездатна особа, ІНФОРМАЦІЯ_3 , інвалід 2 групи, який спадкує, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка) та за наявності попередньої постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії та радила звернутися до суду.
Згодом, листом від 09.10.2019 року державний нотаріус надала лист у якому зазначила, що їй відомо, що оригінал документа на земельну ділянку не втрачений, не зіпсований та знаходиться у інших спадкоємців, які прийняли спадщину в установленому законом порядку.
Таким чином, за відсутності оригіналу державного акту, нотаріус не може видати Позивачу свідоцтво про право власності на Земельну ділянку.
Згідно довідки про склад спадкоємців від 08.10.2019 року, Кагарлицька районна державна нотаріальна контора Київської області повідомляє, що в провадженні контори знаходиться спадкова справа № 14/2019, заведена після смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 та яка на момент смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , її серпня 1958 року народження, ОСОБА_4 ,
ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є єдиними спадкоємцями, що прийняли спадщину на все майно, яке належало ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Окрім позивача спадкоємці являються наступними спадкодавцю родичами:
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 - донька;
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 - донька;
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 - онука;
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 - онука.
Цивільним кодексом України визначено обмеження волі заповідача щодо права розпоряджатися власністю (обмеження принципу свободи заповіту) шляхом установлення права окремої категорії осіб на обов`язкову частку у спадщині, де право на обов`язкову частку у спадщині мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки, які спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
Право на обов`язкову частку виникає лише у разі спадкування за заповітом, оскільки особи, що мають таке право, належать до спадкоємців за законом першої черги, а відтак, за відсутності заповіту (визнання його недійсним, усунення спадкоємців за заповітом від права на спадкування тощо) неодмінно закликаються до спадкування. Отже, обов`язковий спадкоємець наділений правом на спадкування у разі, якщо: він взагалі не вказаний у заповіті як спадкоємець; він прямо позбавлений права на спадкування змістом заповіту: частка спадщини цієї особи визначена змістом заповіту в меншому розмірі, ніж це встановлено законом.
Позивач на момент смерті спадкодавця був інвалідом 2 групи, яким являється і наразі, а відтак, має право вимагати обов`язкову частку в силу ст.1241 ЦК України.
Згідно довідки про склад спадкоємців від 08.10.2019 року, єдиними спадкоємцями першої черги, що прийняли спадщину на все майно, яке належало ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 - доньки спадкодавця.
Отже, виходячи із зазначених норм законодавства, за відсутності б заповіту, спадкоємці - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та позивач, як спадкоємці першої черги, успадкували б по 1/3 частині земельної ділянки.
З цього, обов`язкова частки у спадщині позивача, складає 1/6 частку земельної ділянки.
Позивач і представник позивача - адвокат Матюшенков Дмитро Вікторович позов підтримали і уточнили, що позивач є особою яка має третю, а не другу групу інвалідності та просили задоволити позов.
Представник відповідачів - адвокат Клапчук Ф.П. в судовому засіданні позов не визнав. Подав відзив, в якому пояснив, що позовні вимоги позивача є необгрунтованими . Виходячи з положень ч. 1 ст. 1241 Цивільного кодексу України позивач має право на отримання половини частки, яка належала б позивачу у разі спадкування за законом, а саме на 1/8 частку спірного майна, але просить більший розмір і тому слід відмовити в задоволенні позову.
У померлої ОСОБА_6 було четверо дітей тобто спадкоємців за законом першої черги, а саме позивач ОСОБА_1 та відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_7 , частку якої відповідно до ч. 1 ст. 1266 Цивільного кодексу України успадковують її діти ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , оскільки вона померла раніше ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Отже, після померлої ОСОБА_6 залишилося четверо спадкоємців за законом.
Судом встановлено слідуюче. Позивач є рідним сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За життя ОСОБА_6 належала земельна ділянка площею 5,55 га, кадастровий номер: 3222284800:03:007:0003, яка розташована в межах Леонівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 523459, що виданий Кагарлицькою районною державною адміністрацією 19.12.2005 року.
Після смерті спадкодавця, в січні 2019 року позивач звернувся до Кагарлицької районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, внаслідок чого, 30.01.2019 року була заведена спадкова справа 14/2019, про що свідчить витяг про реєстрацію у спадковому реєстрі.
19 червня 2019 року позивач звернувся до Кагарлицької районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку. Проте, 19.06.2019 року державний нотаріус виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у якій зазначив, що Позивач не надав документів підтверджуючих право власності у спадкодавця на земельну ділянку та витягу з Державного земельного кадастру.
Згідно листа державного нотаріуса від 29.08.2019 року спадкодавець - ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя залишила заповіт на ім`я ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , які подали заяви про прийняття спадщини.
Згідно довідки про склад спадкоємців від 08.10.2019 року Кагарлицької районної державної нотаріальної контори Київської області в провадженні контори знаходиться спадкова справа № 14/2019, заведена після смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 та яка на момент смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , є єдиними спадкоємцями, що прийняли спадщину на все майно, яке належало ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Окрім позивача спадкоємці являються наступними спадкодавцю родичами:
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 - донька;
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 - донька;
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 - онука;
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 - онука.
Позивач на момент смерті спадкодавця був особою яка має інвалідність 3 групи з 1.12.2005 року згідно довідки до акту огляду МСЕК, а відтак має право вимагати обов`язкову частку в силу ст.1241 ЦК України.
Згідно ч. 1 ст. 1241 Цивільного кодексу України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
Виходячи з вказаних положень ч. 1 ст. 1241 Цивільного кодексу України позивач має право на отримання половини частки, яка належала б позивачу у разі спадкування за законом.
Згідно ст. 1261 ч.1 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У померлої ОСОБА_6 було четверо дітей тобто спадкоємців за законом першої черги, а саме: позивач - ОСОБА_1 та відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_7 , яка померла раніше ІНФОРМАЦІЯ_12 і відповідно до ч. 1 ст. 1266 Цивільного кодексу України її діти : ОСОБА_4 і ОСОБА_5 , які є онуками померлої ОСОБА_6 і прийняли спадщину після смерті своєї матері як спадкоємці першої черги за законом та після смерті баби ОСОБА_6 за правом представлення відповідно до ст.1266 ч.1ЦК України.
У разі відсутності заповіту, спадкове спірне майно успадковувалась би вказаними трьома дітьми спадкодавця в рівних частках, тобто по 1/4 частині і ще ј частина належала б ОСОБА_7 якби вона була жива на час відкриття спадщини після смерті матері.
Таким чином, у разі відсутності заповіту ОСОБА_6 позивач успадкував би 1/4 частину спадкової земельної ділянки, але оскільки відповідно до ч. 1 ст. 1241 Цивільного кодексу України він успадковує половину вказаної частки, він має право лише на 1/8 частину спірного спадкового майна померлої матері ОСОБА_6 .
Спадкування за правом представлення згідно ст.1266 ч.1 ЦК України знаходиться в Главі 86 ЦК України спадкування за законом і посилання позивача та представника позивача, що онуки спадкодавця не враховуються при визначенні розміру обов`язкової частки у спадщині не ґрунтується на нормах ЦК України та встановлених обставинах.
Тому визнати за позивачем право власності на 1/8 частку земельної ділянки площею 5,55 га, кадастровий номер:3222284800:03:007:0003, яка розташована в межах Леонівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що складає обов`язкову частку у спадщині після смерті ОСОБА_6 .
Вартість земельної ділянки 210600,13 грн. Позивач просив визнати за ним право власності на 1/8 частку земельної ділянки вартість якої 35100,02 грн. , а задоволено судом частково і визнано право власності на 1/8 частку земельної ділянки вартість якої 26325,02 грн. , що становить 75% . Сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн. і 75% від вказаної суми становить 630,60 грн. які підлягають стягненню на користь позивача з відповідачів по 1/3 частці вказаної суми з кожного, що становить 157,65 грн. відповідно до положень ст.141 ч.1 ЦПК України пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ч.1 ст. 1241, ст. 1261, ч.1 ст. 1266 ЦК України, ст.ст. 12, 81, 89, 263-265 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позов задоволити частково.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) право власності на 1/8 частку земельної ділянки площею 5,55 га, кадастровий номер:3222284800:03:007:0003, яка розташована в межах Леонівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що складає обов`язкову частку у спадщині після смерті ОСОБА_6 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (рнокпп: НОМЕР_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 157,65 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (рнокпп: НОМЕР_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 157,65 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (рнокпп: НОМЕР_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 157,65 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (рнокпп: НОМЕР_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_5 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 157,65 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
В частині позову про визнання права власності на більшу частку земельної ділянки - відмовити.
Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 17.08.2020 року.
Суддя: В.І. Кириченко
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2020 |
Оприлюднено | 19.08.2020 |
Номер документу | 91018537 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Кириченко В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні