печерський районний суд міста києва
Справа № 757/34983/20-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2020 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві судове провадження за клопотанням заступника начальника другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні управління процесуального керівництва відділу військової прокуратури Центрального регіону України ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019110330000024 від 26.02.2019 за ознакою кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 426, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 382 КК України,
В С Т А Н О В И В :
17.08.2020 у провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання заступника начальника другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні управління процесуального керівництва відділу військової прокуратури Центрального регіону України ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019110330000024 від 26.02.2019 за ознакою кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 426, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 382 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що Слідчими Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019110330000024 від 26.02.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 426, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 382 КК України.
Процесуальне керівництво у зазначеному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами військової прокуратури Центрального регіону України.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні спливає 26.08.2020, однак закінчити його до вказаної дати не можливо, оскільки у кримінальному провадженні № 42019110330000024 від 26.02.2019 необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій для прийняття законного рішення у даному провадженні, що потребує додаткового часу, а тому сторона обвинувачення просить продовжити строк досудового розслідування на 6 місяців.
Прокурор в судове засідання не з`явився, до суду подав заяву, в якій просить клопотання розглянути за його відсутності, вимоги підтримує в повному обсязі, та просить його задовольнити.
Вивчивши клопотання, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч.1 ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Частиною 2 статті 219 КПК України, передбачено, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Судовим розглядом встановлено, що з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань в кримінальному провадженні проведено наступні слідчі та процесуальні дії:
- призначено оціночно-земельну експертизу земельних ділянок, кадастрові номери 8000000000:63:427:0005 та 8000000000:63:389:0023, розташованих за адресами: м. Київ, вул. Бориспільська, 30а та 40, проведення якої доручено Київському науково-дослідного інституту судових експертиз;
- на виконання клопотання експерта у Печерському районному суді м. Києва отримано дозволи на проведення оглядів вищевказаних земельних ділянок;
- відповідно до отриманих дозволів проведено огляд земельних ділянок, кадастрові номери 8000000000:63:427:0005 та 8000000000:63:389:0023;
- направлено 11 запитів у порядку ст. 93 КПК України до Міністерства оборони України, Головного управління майна та ресурсів Міністерства оборони України, Центрального територіального управління капітального будівництва, Департамента представництва інтересів держави в суді Офісу Генерального прокурора, Головного управління Держгеокадастру у м. Києві, Департаменту земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації про надання відомостей та документів, що стосуються предмету доказування у кримінальному провадженні;
- у порядку ст. 93 КПК України до Міністерства оборони України призначено проведення відомчої перевірки щодо належності земельних ділянок, кадастрові номери 8000000000:63:427:0005 та 8000000000:63:389:0023, до земель оборони, визначення обсягу та вартості квартир, які підлягають передачі Міністерству оборони України при забудові вказаних ділянок, правомірності дій колишнього начальника Центрального територіального управління капітального будівництва ОСОБА_4 без проведення конкурсу та без погодження з Міністерства оборони України укладати 13.10.2016 від імені Центрального територіального управління капітального будівництва договір з ТОВ «РЕАЛБУД ІНВЕСТ» про будівництво житлового комплексу на земельних ділянках, а також про обґрунтованість визначення ним частки приміщень, які підлягають передачі за договором Міністерству оборони України, що дозволить більш детально визначити заподіяні державі збитки.
26.08.2020 закінчується строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, однак, закінчити досудове розслідування до спливу вказаного строку неможливо, у зв`язку із тим, що з метою забезпечення повного, всебічного та неупередженого розслідування та подальшого судового розгляду у кримінальному провадженні необхідно виконати значний обсяг слідчих та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу.
При розгляді даного клопотання слідчий суддя приймає до уваги ч. 4 ст. 295-1 КПК України, якою законодавець передбачив, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
У відповідності до стандарту доказування «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), який застосовується при оцінці доказів, докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення у справі «Коробов проти України»).
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Слідчим суддею встановлено, що кримінальне провадження триває, досудове розслідування не завершено, хоча і виконано значний обсяг роботи, але для закінчення досудового розслідування кримінального провадження № 42019110330000024 від 26.02.2019 потрібно виконати ще ряд необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій, а саме:
- після завершення проведення оціночно-земельної експертизи та відомчої перевірки призначити судову економічну з метою встановлення завданих злочинними діями збитків, проведення якої доручити експертам КНДІСЕ;
- призначити військову експертизу для встановлення відповідності дій посадових осіб вимогам керівних документів та покладених обов`язків, проведення якої також доручити експертам КНДІСЕ;
- допитати службових осіб Центрального територіального управління капітального будівництва та ТОВ «РЕАЛБУД ІНВЕСТ» про обставини укладання договору від 13.10.2016 про будівництво житлового комплексу на земельних ділянках;
- допитати службових осіб Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України;
- виконати слідчі (розшукові) дії, у яких виникне необхідність.
Крім того, як зазначив прокурор в клопотанні, з урахуванням сукупності вже отриманих даних та доказів, в процесі розслідування може виникнути необхідність в проведенні інших слідчих (розшукових), а також процесуальних дій, спрямованих на встановлення обставин, які підлягають доказуванню у відповідності до ст. 91 КПК України та сприятимуть встановленню істини у кримінальному провадженні.
Разом з тим, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження № 42019110330000024 від 26.02.2019, спрямовані на забезпечення повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.
При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує особливу складність провадження та виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості, що як наслідок свідчить про наявну об`єктивну необхідність у продовженні строку досудового розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).
З огляду на викладене, строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити на 6 місяців, що у світлі встановлених обставин, являється достатнім для отримання достатніх доказів у кримінальному провадженні задля завершення досудового розслідування та прийняття законного рішення.
Керуючись ст.ст. 28, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019110330000024 від 26.02.2019 на шість місяців, тобто до 26.02.2021.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2020 |
Оприлюднено | 09.02.2023 |
Номер документу | 91021100 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Литвинова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні