13.08.2020
Провадження №2/389/299/20
ЄУН 389/1446/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
заочне
13 серпня 2020 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Берднікової Г.В.,
при секретарі - Чукановій О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Казарнянської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку, площею 3,9580 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3522282600:03:000:0011, розташовану на території Казарнянської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Свої вимоги обґрунтував тим, що він є спадкоємцем в порядку спадкування за заповітом від 21 червня 2016 року, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на спадкове майно у вигляді земельної частки (пай), площею 4,6 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Казарнянської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області та своєчасно звернувся до відповідної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини останнього. Право на земельну частку (пай) спадкодавець ОСОБА_2 отримав на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 21 червня 2016 року, після смерті матері, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За життя ОСОБА_2 розпочав дії із замовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0071572, виданого Знам`янською районною державною адміністрацією, де розмір земельної ділянки визначений - 4,46 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в результаті чого йому розпорядженням голови Знам`янської районної державної адміністрації від 05 серпня 2016 року було надано дозвіл на виготовлення технічної документації землеустрою на земельну ділянку, загальною площею 3,96 га ріллі (ділянка № НОМЕР_1 ) із земель колективної власності колишнього АТ Мрія , розташованої на території Казарнянської сільської ради., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 21 червня 2016 року.
Таким чином, до нього в порядку спадкування за заповітом від 21 червня 2016 року, після ОСОБА_2 перейшло право на земельну частку (пай), яке останній у свою чергу успадкував після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_2 , проте розмір успадкованої ділянки в результаті звернення за життя ОСОБА_2 до Знам`янської районної державної адміністрації вже на місцевості склав - 3,96 га (ріллі), після виділення земельної ділянки в натурі, що унеможливлює отримання ним свідоцтва про право на спадщину за заповітом, після померлого ОСОБА_2 ,оскільки відбулася зміна розміру земельної ділянки на місцевості. Заповіт від 21 червня 2016 року, який на випадок смерті склав ОСОБА_2 виготовлено до розпорядження голови Знам`янської районної державної адімінстрації - 05 серпня 2016 року, проте за життя отримати державний акт на зазначену земельну ділянку, якій було присвоєно вже кадастровий номер 3522282600:03:000:0011, спадкодавець не встиг у зв`язку зі смертю.
Постановою від 27 лютого 2020 року приватного нотаріуса Онуфріївського районного нотаріального округу Нижник О.П. йому відмовлено у видачі свідоцтва про паво на спадщину за заповітом після померлого ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що згідно заповіту від 21 червня 2016 року він отримав у спадок право на земельну частку (пай), розміром 4,46 умовних кадастрові га, яка розташована на території Казарнянської сільсокї ради, але відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру за ОСОБА_2 (спадкодавцем) рахується земельна ділянка, площе. 3,9580 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Казарнянської сільської ради.
Таким чином інакше ніж у судовому порядку він позбавлений можливості реалізувати свої право на спадщину, а тому вирішив звернутися з даним позовом до суду.
Позивач у судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі і просить розглядати справу за його відсутності. Заперечень щодо можливості заочного розгляду справи від нього не надходило.
Представник відповідача Казарнянської сільської ради у судове засідання також не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, причини неявки не повідомив, відзив на позов, будь-які клопотання чи заяви від нього не надходили.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, проти чого не заперечує у своїй заяві позивач. Ненадання відповідачем відзиву та доказів в обґрунтування своїх можливих заперечень проти позову з причини ухилення від участі в судовому засіданні, дає суду право при заочному розгляді справи обмежитися доказами, наданими позивачем, що відповідає положенням ч.1 ст.280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Кременчук Полтавської області померла ОСОБА_3 (а.с. 8).
01 червня 2016 року приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полавської області Доценком А.М. за реєстровим номером 373, видано свідоцтво про право на її спадщину, в якому вказано, що спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_3 , є її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Спадщина, на яку видане це свідоцтво, складається з права на земельну частку (пай), площею 4,46 га умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Казарнянської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області. Право на земельну частку (пай) належало на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0071572, виданого Знам`янською районною державною адміністрацією Кіровоградської області від 20 лютого 1997 року, який виданий на підставі рішення Знам`янської районної державної адміністрації від 29 травня 1996 року №212-р, що належало матері померлої, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкоємцем якої була донька ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав (а.с. 9).
21 червня 2016 року ОСОБА_2 склав заповіт, яким належне йому на підставі вказаного вище свідоцтва про право на спадщину за законом, право на земельну частку (пай), площею 4,46 га умовних кадастрових гектарів, яка розташована на території Казарнянської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Вказаний заповіт посвідчено приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Доценком А.М. та зареєстровано в реєстрі за №374 (а.с.6).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Кременчук Полтавської області помер ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 5).
Після його смерті, за заявою ОСОБА_1 від 29 березня 2019 року про прийняття спадщини за заповітом від 21 червня 2016 року зареєстрованим в реєстрі за №374, приватним нотаріусом Онуфріївського районного нотаріального округу Кіровоградської області Цибульським Г.В. відкрито спадкову справу №7/2019 (а.с.31-68).
27 лютого 2020 року ОСОБА_1 подав нотаріусу заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, в якій просив видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на його ім`я, на земельну ділянку кадастровий номер 3522282600:03:000:0011, площею 3,9580 га, з цільовим призначенням - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Казарнянської сільської ради.
27 лютого 2020 року нотаріусом винесено постанову, якою ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, з огляду на те, що з поданих заявником документів вбачається, що спадкоємцем ОСОБА_2 було складено заповіт, за яким він заповідав ОСОБА_1 належне йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 21 червня 2016 року за реєстровим №373 ,- право на земельну частку (пай), площею 4,46 умовних кадастрових гектарів, яка розташована на території Казарнянської сільської ради Знам`янського району Кіровоградскьої області.Відповідно до інформації, що міститься в поданих заявником документах, ОСОБА_2 за життя було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які були надані окремим фізичним особам - власникам сертифікатів, із земель колишніх сільськогосподарських підприємств, на підставі вказаного вище свідоцтва про право на спадщину за законом,- на земельну ділянку, загальною площею 3,96 га ріллі ) ділянка № НОМЕР_1 , із земель колективної власності колишнього АТ Мрія , розташованої на території Казарнянської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На запит нотаріуса Знам`янською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та відділом у Знам`янському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомлено, що відповідно до відомостей з державного земельного кадастру за ОСОБА_2 рахується земельна ділянка за кадастровим номером 3522282600:03:000:0011, площею 3,9580 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Казарнянської сільської ради. Таким чином, у зв`язку з використанням ОСОБА_2 особисто за життя права на земельну частку (пай) шляхом виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки вказане право було реалізоване, тому встановити склад спадкового майна та видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом немає можливості.
З Витягу з розпорядженням голови Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05 серпня 2016 року №210-р Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, вбачається, що ОСОБА_2 , надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 21 червня 2016 року посвідченого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області та зареєстрованого в реєстрі за №373, на земельну ділянку загальною площею 3,96 га ріллі (ділянка № НОМЕР_1 ) із земель колективної власності колишнього АТ Мрія , розташованої на території Казарнянської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.10).
Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3510162602019, сформований 07 листопада 2019 року свідчить про те, що 15 березня 2017 року відділом у Знам`янському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області зареєстровано земельну ділянку, кадастровий номер 3522282600:03:000:0011, площею 3,9580 га, яка розташована на території Казарнянської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Державна реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 02 лютого 2017 року. У розділі Відомості про право власності /право постійного користування Витягу зазначено, що земельна ділянка належить на праві власності ОСОБА_2 . Також до витягу долучено кадастровий план вказаної в ньому земельної ділянки (а.с. 16-17).
Також позивачем до матеріалів справи долучено копію сертифіката на право на земельну частку (пай) серії КР №0071572, виданого головою Знам`янської районної державної адміністрації від 20 лютого 1997 року, з якої вбачається, що члену Акціонерного товариства Мрія ОСОБА_4 на підставі рішення Знам`янської районної державної адміністрації від 29 травня 1996 року №212-р належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності АТ Мрія , розміром 4,46 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с.7).
Відомостей, що за спадкодавцем ОСОБА_2 зареєстровано право власності на вказану вище земельну ділянку з кадастровим №3522282600:03:000:0011 не надано.
Відповідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до положень ст.ст.1268-1269 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно із статтею 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення.
Згідно зі ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.
За змістом статті 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статті 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації (Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування").
Відповідно до абз.2 п.1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Верховний Суд в Постанові від 21 березня 2018 року по справі № 623/633/17, провадження № 61-6243 св. 18 зазначив, що: Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації, а не права власності на земельну ділянку.
Такий правовий висновок зроблено і у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 14-652цс18, у подібних правовідносинах.
З урахуванням змісту вищевикладених норм права, правових позицій Верховного Суду, а також встановлених судом обставин справи, суд приходить до висновку, що спадкодавець ОСОБА_2 не набув право власності на земельну ділянку, яка є предметом даного спору, а ним була лише розпочата процедура приватизації земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, при цьому відповідно до ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором, у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 , з тих підстав, що обраний ним спосіб захисту права не відповідає способу, визначеному закону, так як у даному випадку його порушене право на спадкування підлягає захисту в порядку визнання права на завершення процедури приватизації.
В порядку ст.141 ЦПК України, судові витрати слід залишити за позивачем по фактично понесеним.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4, 5, 10-13, 19, 76-78, 81, 82, 141, 198, 200, 206, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Казарнянської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку, залишити без задоволення.
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивачем на рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня проголошення через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Казарнянська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04365282, місце знаходження: вулиця Молодіжна, 18 село Казарня Знам`янського району Кіровоградської області.
Суддя Г.В. Берднікова
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2020 |
Оприлюднено | 19.08.2020 |
Номер документу | 91025585 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні