КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/546/20
Провадження №2/319/281/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2020 року смт.Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Мальованого В.О.,
за участю секретаря судового засідання Синякової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новоукраїнської сільської ради Більмацького району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, представник позивача ОСОБА_2 ,-
В С Т А Н О В И В:
08 липня 2020 року ОСОБА_2 в інтересах позивача звернулась до суду з позовною заявою до Новоукраїнської сільської ради Більмацького району Запорізької області про визначення додаткового строку тривалістю 3 місяці для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядько позивача - ОСОБА_3 . Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки розміром 11,45 га , яка розташована на території Смілівської сільської ради Більмацького району Запорізької області .
Відповідно до заповіту від 14 серпня 2002 року, ОСОБА_3 заповідав все його майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося - ОСОБА_1 .
З метою прийняття спадщини позивач звернувся до приватного нотаріуса Більмацького районного нотаріального округу Запорізької області Ярошенка С.В., який листом від 20 травня 2020 року повідомив про необхідність звернення до суду з заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини , оскільки ним пропущено визначений законом шестимісячний строк.
Представником позивача в позові зазначено, що строк звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини позивач пропустив з поважної причини, оскільки не проживав із спадкодавцем на момент смерті, не є спадкоємцем першої черги за законом, а тому об"єктивно не міг знати про наявність на його ім"я заповіту.
У зв`язку з вище викладеними обставинами позивач змушений звернутися до суду з даним позовом. (а.с.2-4).
Сторони в судове засідання не з"явились, про місце , час і дату розгляду повідомлені належним чином.
Представник позивача - адвокат Єрмоленко Л.В. у відповідній письмовій заяві, поданій до суду, вказала про те, що позивач від позову не відмовляється та прохає їх задовольнити по тих підставах, які були викладені в позовній заяві .
Представник Новоукраїнської сільської ради Більмацького району Запорізької області, як відповідач у справі в судове засідання не з"явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності за наявними у справі матеріалами ( а.с. 18).
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Суд, з"ясувавши позиції сторін, викладені в письмових заявах, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, надавши їм оцінку, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 05 лютого 2010 року виконкомом Смілівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (а.с. 6).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, зокрема, на земельну ділянку площею 11,45 га, розташовану на територію Смілівської сільської ради Більмацького району Запорізької області ( а.с.11).
За правилами стст.1216-1218 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкодавець ОСОБА_3 за життя на випадок своєї смерті склав заповіт, яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося заповідав ОСОБА_1 .
Позивач, з метою прийняття спадщини, 20 травня 2020 року звернувся до приватного нотаріуса Ярошенко C.B. про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Приватним нотаріусом Ярошенко C.B. 20 травня 2020 року позивачу роз`яснено, що ним пропущено встановлений законом шестимісячний строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1268 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За правилами статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частиною 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
В пункті 24 Постанови Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року №7 (далі - Постанова) Пленум Верховного Суду України роз`яснив, що суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вирішуючи питання поважності причин пропущення позивачем законодавчо встановленого строку для прийняття спадщини, судом враховане, що ОСОБА_1 не проживав зі спадкодавцем на момент смерті, не є спадкоємцем першої черги за законом, а тому об`єктивно не міг знати про наявність на його ім`я заповіту від померлого дядька.
Відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладених в постановах від 06 червня 2018 року у справі № 315/765/14-ц, від 20 листопада 2019 року у справі №209/1795/18, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права (постанова Верховного суду України від 6 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17).
Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктом 2.2 чинного на час виникнення спірних правовідносин Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.
Пунктом 3.2. глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, передбачено, що для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру ( спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право власності) від 20 травня 2020 року № 60243526, інформація по ОСОБА_3 відсутня.
Зазначена інформація свідчить про те, що до нотаріальної контори будь-які особи із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 не звертались та спадкова справа не заводилась, відповідно не надсилалася позивачу та не розміщувалася в пресі інформація про наявність заповіту на користь позивача.
Тож, наведені позивачем причини пропуску строку, встановленого ст. 1270 ЦК України суд визнає поважними.
При вирішенні питання про можливість визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 суд приймає до уваги, щоспадкоємець за заповітом, пропустив визначений строк з поважних причин, враховуючи, що відповідач Новоукраїнська сільська рада не заперечує проти задоволення позову, інших спадкоємців які прийняли спадщину немає , суд вважає за необхідне визначити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Питання розподілу судових витрат позивачем не порушувалось.
Керуючись стст.1216-1218,1268-1270,1272 ЦК України, ст.12,76,77,81,83,211,223,247,258,259, 265,268,273 ЦПК України суд,
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Рішення суду відповідно до частини 1 статті 273 ЦПК України набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 17 серпня 2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 );
Представник позивача: ОСОБА_2 ( адреса робочого місця: АДРЕСА_2 );
Відповідач: Новоукраїнська сільська рада Більмацького району Запорізької області ( ЄДРПОУ 04352629, юридична адреса: вул. Снитка, буд.63 с.Новоукраїнка Більмацького району Запорізької області).
Суддя: В.О.Мальований
Суд | Куйбишевський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2020 |
Оприлюднено | 19.08.2020 |
Номер документу | 91032820 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куйбишевський районний суд Запорізької області
Мальований В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні