Рішення
від 05.08.2020 по справі 937/1259/20
МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 05.08.2020

Справа № 937/1259/20

Провадження № 2/937/1421/20

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2020 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді - Редько О.В.,

за участі секретаря судового засідання - Колеснікової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта про виплату заробітної плати та проведення розрахунку при звільненні,

В С Т А Н О В И В:

І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.

Позивач звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з позовними вимогами, які згодом збільшив та просить суд:

- стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта заробітну плату в розмірі 2 454 грн. 97 коп.;

- стягнути з відповідача середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 36 821 грн. 20 коп.;

- стягнути з відповідача компенсацію за відпустку в сумі 7 084 грн. 92 коп.

Позовна заява обґрунтована тим, що 03 жовтня 2017 року позивач - ОСОБА_1 був прийнятий на роботу на ТОВ Сайта на посаду заступника директора. 19.11.2019 року позивача було звільнено за угодою сторін на підставі ст. 36КЗпП України. Позивачу виплачувалась лише мінімальна заробітна плата, у відпустці він жодного разу не був. Виплата належних сум 19 листопада 2019 року позивачу виплачена не була. Позивач вважає, кількість днів затримки складає 260 днів (з 19 листопада 2019 року по 05 серпня 2020 року). Заробітна плата за вересень 2019 року складає 4 257 грн. 14 коп., за жовтень - 4 240 грн. Середня заробітна плата складає 4 248 грн. 57 коп. Середньоденна 141 грн. 62 коп. (4248 грн. 57 коп. / 30 днів), таким чином сума середнього заробітку за весь час затримки складає 36 821 грн. 20 коп.

ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Від позивача на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, на задоволенні позовних вимог наполягає в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся судом належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомив. Відзив на позовну заяву відповідач не надав, заяв чи клопотань на адресу суду також від відповідача не надходило.

Відповідно до вимог ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.

03 жовтня 2017 року ОСОБА_1 був прийнятий на посаду заступника директора Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта . 19 листопада 2019 року був звільнений з посади за угодою сторін згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України /а.с.11-12/.

Згідно довідки Пенсійного фонду України від 03.01.2020 року ОСОБА_1 виплачувалась мінімальна заробітна плата в розмірі 4 240 грн. 00 коп. /а.с.14/.

Згідно листа директора Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта від 20.01.2020 року за вих. № 2 заробітна плата за листопад 2019 року становить 3 049 грн. 65 коп., яка складається з окладу 2 624 грн. 76 коп. за 13 відпрацьованих днів та компенсацію за невикористану відпустку 424 грн. 89 коп. за період з 03.10.2019 року по 19.11.2019 року. Утримано податки: податок з доходів фіз. осіб 548 грн. 94 коп., військовий збір 45 грн. 74 коп. До виплати за листопад 2019 року 2 454 грн. 97 коп. Авансово виплачено за листопад 2019 року 2 000 грн. 00 коп., згідно відомості. Залишок у розмірі 454 грн. 97 коп. був переданий для отримання готівкою по відомості. ОСОБА_1 вчасно не прийшов для отримання коштів, тому виплата депонована та зберігається у касі ТОВ Сайта . Для отримання коштів необхідно з`явитись до ТОВ Сайта за юридичною адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Першотравнева, 15/1 для отримання виплати в розмірі 454 грн. 97 коп. /а.с.15/.

13 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до ТОВ Сайта з заявою про надання довідки про заробітну плату за весь період роботи (помісячно); довідки про середню заробітну плату - середньомісячну та середньоденну; копію відомості про виплату заробітної плати за жовтень, листопада 2019 року; пояснення про можливість виплати розрахункових сум при звільненні авансом; копії заяв про надання відпустки та накази про ознайомлення про надання щорічних відпусток за весь час роботи; докази отримання трудової книжки; докази нарахування та виплати за використані відпустки за весь час роботи.

ІV. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.

Статтею 233 КЗпП України встановлено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Згідно ст.10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право на захист цивільних прав та інтересів, а саме кожна особа має право па захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає захист цивільних прав та інтересів судом, а саме кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення правовідносин.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Так позивач, звертаючись до суду з позовом, просив суд витребувати у відповідача - ТОВ Сайта довідку про заробітну плату за весь період роботи (помісячно); довідку про середню заробітну плату - середньомісячну та середньоденну; копію відомості про виплату заробітної плати за жовтень, листопада 2019 року; пояснення про можливість виплати розрахункових сум при звільненні авансом; копії заяв про надання відпустки та накази про ознайомлення про надання щорічних відпусток за весь час роботи; докази отримання трудової книжки; докази нарахування та виплати за використані відпустки за весь час роботи

Так ухвалою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 17 березня 2020 року клопотання позивача про витребування доказів було задоволено, однак відповідачем ухвала виконана не була.

Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Відповідно до ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Відповідно до ст. 117 КЗпП в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

В п. 20 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 року № 13 Про практику застосування судами законодавства про оплату праці зазначено, що установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв`язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, - наступного дня після пред`явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі ст. 117 КЗпП стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при непроведенні його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності. У разі непроведення розрахунку у зв`язку із виникненням спору про розмір належних до виплати сум вимоги про відповідальність за затримку розрахунку підлягають задоволенню у повному обсязі, якщо спір вирішено на користь позивача або такого висновку дійде суд, що розглядає справу.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100, середньомісячна зарплата обчислюється, виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.

Відповідно до п.8 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 100 від 08.02.1995 року, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Так позивачем здійснено наступний розрахунок.

Термін затримки виплати з 19.11.2020 року по день судового засідання 05.08.2020 року становить 260 днів.

Заробітна плата позивача - ОСОБА_1 складає за вересень 2019 року 4257 грн. 14 коп.

Заробітна плата позивача - ОСОБА_1 складає за жовтень 2019 року 4 240 грн. 00 коп.

Таким чином, середня заробітна плата складає 4 248 грн. 57 коп.

Середньоденна заробітна плата складає 141 грн. 62 коп. (4 248 грн. 57 коп. / 30 днів)

Отже, середній заробіток ОСОБА_1 за весь час затримки виплати заробітної плати складає 36 821 грн. 20 коп. (141 грн. 62 коп. х 260 днів).

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 83 КЗпП у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Відповідно до ч. 6 ст. 10 Закону України Про відпустки до закінчення шестимісячного строку безперервної роботи щорічна основна відпустка надається пропорційно до відпрацьованого часу.

Таким чином, оскільки відповідач не скористався правом, передбаченим законодавством, та не надав жодних заперечень щодо заявлених позивачем вимог, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Крім того, у відповідності до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на корить держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 840 грн. 80 коп.

Керуючись ст. ст. 12, 81, 89, 133, 141, 247, 263, 265 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта про виплату заробітної плати та проведення розрахунку при звільненні - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта на користь ОСОБА_1 невиплачену заробітну плату в розмірі 2 454 грн. 97 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 36 821 грн. 20 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта на користь ОСОБА_1 компенсацію за невикористану відпустку в розмірі 7 084 грн. 92 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сайта на користь держави судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте Мелітопольським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

На рішення може бути подана апеляційна скарга позивачем до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце мешкання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Сайта , код ЄДРПОУ 41609655, юридична адреса: Полтавська область, місто Кременчук, вул. Першотравнева, буд. 15/1.

Суддя Мелітопольського

міськрайонного суду О.В.Редько

СудМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення05.08.2020
Оприлюднено19.08.2020
Номер документу91032900
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —937/1259/20

Рішення від 05.08.2020

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

Ухвала від 17.03.2020

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

Ухвала від 18.02.2020

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Редько О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні