Номер справи 220/1170/20
Номер провадження № 2/220/481/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2020 року Великоновосілківський районний суд Донецької області в складі:
головуючої судді Фисун Л.С.
за участю секретаря Григораш В. А.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
у с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції заявника.
21 липня 2020 року представник позивача звернулася до суду з зазначеною позовною заявою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Благодатне Великоновосілківського району Донецької області померла рідна тітка позивача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя ОСОБА_4 прийняла спадщину після свого померлого чоловіка ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вигляді земельної ділянки шляхом проживання із спадкодавцем. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 4,760 га кадастровий номер 1421281800:01:001:0078, цільове призначення -для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У спадкодавиці дітей не було, тому спадкоємців першої черги остання не мала. До теперішньогочасу ніхто зі спадкоємців до нотаріальної контори не звернувся. Померла змінювала своє прізвище при одруженні з ОСОБА_4 на ОСОБА_4 . Позивач не зміг звернутись із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори у встановлений строк, оскільки тривалий час після смерті тітки хворів, а потім не мав коштів для подачі заяви про прийняття спадщини. 16.07.2020 року позивач звернувся до нотаріальної контори для оформлення спадщини, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини через пропуск шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини, а також через розбіжності у прізвищах матері позивача ОСОБА_3 та померлої ОСОБА_4 , зокрема померла згідно Свідоцтва про народження ОСОБА_4 , а мати позивача ОСОБА_4 . У зв`язку з цим, просить встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , а саме, що остання являється його рідною тіткою та визначити позивачу ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті тітки ОСОБА_4 .
Відповідач своїм правом на надання відзиву на позов не скористалася.
У судове засідання сторони не з`явилися, представник позивача ОСОБА_2 надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити. Відповідач ОСОБА_3 у судове не з`явилася, надала заяву в якій просила розглянути справу за її відсутності, вимоги визнала в повному обсязі.
За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу без участі сторін, які належним чином повідомлені про дату та час судового розгляду, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 30 липня 2020 року за вказаною позовною заявою відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 18 серпня 2020 року. За клопотанням представника позивача витребувано копію актового запису про смерть ОСОБА_5
За результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 актовий запис № 16 (а.с. 16).
Згідно свідоцтва про народження серії № НОМЕР_2 ОСОБА_4 (російською) народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками вказані ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (російською) (а.с.13).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 (російською) народилася ІНФОРМАЦІЯ_10 , батьками вказані ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (російською) (а.с.14).
Згідно свідоцтва про одруження серія НОМЕР_4 від 22.05.1970 року вбачається, що ОСОБА_4 , після одруження змінила прізвище на ОСОБА_4 (російською) (а.с.11).
Згідно свідоцтва про одруження серія НОМЕР_5 від 20.06.1968 року вбачається, що ОСОБА_3 , після одруження змінила прізвище на ОСОБА_3 (російською) (а.с.12).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 20.06.1968 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , матір`ю вказана ОСОБА_3 (а.с.15).
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 був племінником ОСОБА_4 .
Згідно довідок виконкому Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області ОСОБА_4 проживала разом з чоловіком ОСОБА_5 по день його смерті, від імені ОСОБА_5 та ОСОБА_4 у сільській раді заповіти не посвідчувались (а.с.18-19).
Приватним нотаріусом Великоновосліківського районного нотаріального округу контори у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_4 відмовлено через пропуск шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини, а також через розбіжності у прізвищах спадкодавця та матері позивача, тобто факт родинних відносин не підтверджено (а.с. 20).
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Щодо встановлення факту родинних відносин.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно п.7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 р. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вбачається, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення запису в актах громадянського стану.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема: родинних відносин між фізичними особами.
Щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Частиною 1 ст.1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, за його позовом суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, що передбачено ч.3 ст.1272 ЦК України.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування при розгляді справ про визначення додаткового строку для прийняття спадщини слід перевіряти наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як слідує з правового висновку Верховного Суду України, прийнятого Судовою палатою у цивільних справах при розгляді справи №6-85 цс 12 від 26.09.2012 року, правила ч. 3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Аналіз наведених норм дає можливість дійти висновку про те, що в законодавстві не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини, їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи.
Висновки суду.
Таким чином, проаналізувавши надані заявником докази, суд вважає доведеним факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , а саме те, що померла є рідною тіткою позивача, у зв`язку з чим, для реалізації позивачем свого права на спадщину, вважає за потрібне задовольнити вказану позовну вимогу.
Стосовно продовження строку для прийняття спадщини суд вважає що причина пропуску позивачем шестимісячного строку для прийняття спадщини, а саме те, що ОСОБА_1 через хворобу та брак коштів не міг звернутися до нотаріуса -є поважною.
Враховуючи викладене, відсутність заперечень зі сторони відповідача щодо задоволення позовних вимог, суд вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, терміном у два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 259, 263- 265, 268, 293,294, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме те, що померла ОСОБА_4 є рідною тіткою ОСОБА_1 .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у два місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Представник позивача: ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 .
Суддя: Л.С. Фисун
Суд | Великоновосілківський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2020 |
Оприлюднено | 20.08.2020 |
Номер документу | 91050729 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великоновосілківський районний суд Донецької області
Фисун Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні