Справа № 755/15159/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Гончарука В.П.,
за участі секретаря Гриценко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження, з повідомленням сторін в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго , треті особи: Житлово-будівельний кооператив КАДР , Житлово-будівельний кооператив ТЕМП-9 , Житлово-будівельний кооператив МЕТРОБУДІВЕЦЬ-2 , Житлово-будівельний кооператив АРСЕНАЛЕЦЬ-8 про відшкодування шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача майнову шкоду у розмірі 40 807,12 грн., витратина проведення експертизи у розмірі 1 700,00 грн., моральну шкоду у розмірі 2 000,00 грн., та витрати на правову допомогу та судовий збір.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 29.07.2019 року відбулось пошкодження трубопроводу поруч з двома будинками - будинком в„– 18 за адресою м. Київ, вул.. Жмаченка , та будинком № 16 за адресою: м. Київ, вул. Жмаченка. Висота струменю води та розлітання уламків склало більш ніж 20 метрів. Інформацію про причини аварії, особу, до відання якої належить відповідний трубопровід було виявлено після розміщення офіційного повідомлення на офіційному веб ресурсі КП Київтеплоенерго . Згідно з текстом повідомлення 29.07.2019 року пошкодження трубопроводу за адресою вул. Генерала Жмаченка, 18 виявлено під час проведення планових гідравлічних випробувань теплових мереж зони обслуговування ТЕЦ-6. У результаті такого випробування стався виток води назовні. Внаслідок описаного вище прориву труби уламками асфальто-бетонного покриття та каміння було пошкоджено автомобіль марки КІА Сегаtо державний номер НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 дата реєстрації 16.04.2008, а саме: пошкоджено лакофарбове покриття всього автомобіля, повністю розбито заднє скло та внаслідок падіння уламків з`явились тріщини переднього лобового скла.
На місце події Позивачем було викликано представників поліції, зафіксовано заяву про вчинення кримінального правопорушення, присвоєно реєстраційний № 54846 в ЄО Дніпровського УП ГУНП в м. Києві від 29.07.2019 року.
У подальшому, оскільки пошкодження трубопроводу, виклик аварійної техніки та локалізація аварії оформлюється відповідними документами Позивачем було надіслано запит від 01.08.2019 року до КП Київтеплоенерго з метою отримання копії запису з оперативного журналу про виявлення та направлення бригади з метою локалізації аварії трубопроводу від 29.07.2019 за адресою вул. Генерала Жмаченка, 18 , надання копії документів, щодо розслідування аварії трубопроводу, копії протоколу і акту випробування внаслідок чого сталось пошкодження трубопроводу, копію акту аварійного розкриття трубопроводу у зв`язку із його пошкодженням. У відповідь на вказаний вище запит від КП Київтеплоенерго отримано лист від 21.08.2019 № 40/27/842 за змістом якого Позивачу було повідомлено про те, що у КП Київтеплоенерго немає правових підстав для надання запитуваної інформації у зв`язку із тим, що на їх думку буде порушено права та інтереси інших осіб. При цьому КП Київтеплоенерго здійснено посилання на норми Конституції України, Закону України Про інформацію обґрунтовуючи відмову тим, що реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи, і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб. Які права та чиї свободи порушує запит і яких осіб ця інформація стосується, г зазначена відповідь не містить.
Оскільки для визначення розміру шкоди (збитків) які підлягають до відшкодування необхідні відповідні докази, між Позивачем та Суб`єктом оціночної діяльності ТОВ Клевер Експерт було укладено усний договір про проведення оцінки вартості матеріального збитку, заподіяного власнику колісного транспортного засобу. На виконання домовленостей між позивачем та судовим експертом, останнім на адресу Відповідача було надіслано телеграму від 31.07.2019 року. За змістом телеграми запрошено представника КП Київтеплоенерго для проведення експертного дослідження розміру відшкодування у зв`язку із пошкодженням автомобіля на 02.08.2019 року. 02.08.2019 Суб`єктом оціночної діяльності ТОВ Клевер Експерт за участі судового експерта Троян К.В. проведено експертне дослідження та надано Висновки від 02.08.2019 року, щодо вартості матеріального збитку заподіяного власнику колісного транспортного засобу № 421/08 - 19. За результатами проведеної експертизи серед іншого визначено, що розмір матеріального збитку заподіяного власнику автомобіля марки КІА Сегаtо державний номер НОМЕР_1 складає 40 807,12 грн .
Розмір витрат позивача на проведення експертизи яка оплачена експерту склала 1700,00 грн,, що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру № 60 від 05.08.2019 року.
Надалі на адресу Відповідача надіслано заяву про відшкодування шкоди від 05.08.2019 року з додатками яка зареєстрована за вхідною кореспонденцією відповідача за вх. № 4/ЗЦОК/2863 від 05.08.2019 року і запропоновано Відповідачу відшкодувати шкоду у розмірі вартості збитків, а саме - 40 807,12 грн а також відшкодувати витрати понесені внаслідок проведення такої експертизи у розмірі 1700,00 грн.
У відповідь на заяву про відшкодування шкоди отримано відповідь від 19.08.2019 року № 40/27/78, що на думку Відповідача вимоги є безпідставними, а з боку КП КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО відсутній склад цивільного правопорушення.
Позивач вважає, що відмова у відшкодуванні нанесеної шкоди порушує його права, оскільки автомобіль пошкоджено внаслідок проведення господарської діяльності підприємства - Відповідача, а вказане є підставою для відшкодування збитків.
23 вересня 2019 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго про відшкодування шкоди та постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02 грудня 2019 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва постановлено розгляд цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго , треті особи: Житлово-будівельний кооператив КАДР , Житлово-будівельний кооператив ТЕМП-9 , Житлово-будівельний кооператив МЕТРОБУДІВЕЦЬ-2 , Житлово-будівельний кооператив АРСЕНАЛЕЦЬ-8 про відшкодування шкоди - проводити за правилами спрощеного провадження, з повідомленням сторін.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином. До початку судового засідання надав письмову заяву з проханням розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав виколадених у змісті позовної заяви та письмовй відповіді на відзив долученої до матеріалів справи.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Поважність причин неявки та обгрунтованих доказів неявки в судове засідання представником відповідача не надано. Крім того, стороною відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі .
Представники третіх осіб у судове засідання не з`явилися, про місце і час розгляду справи повідомлені належним чином. До початку судового засідання надав письмові пояснення. В яких зазначили, що прорив тепломережі відбувся за межами зони обмдуговування житлово-ксплуатіційних організацій, у звя`зку з чим у третіх осіб відсутні будь-які права та обов`язки, щодо причині наслідків аварії тепломережі від 29.07.2019 року.
За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 , 4 ст. 279 ЦПК України. Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.
Всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має права на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно частин 1 та 2 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання правочину недійсним.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється у порядку іншого судочинства.
Згідно ч. 3 ст. 386 ЦК України передбачено, що власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Відповідно до п. п. 3, 4 ч. 2 ст. 6 Закону Країни Про житлово-комунальні послуги виконавцями комунальних послуг з постачання теплової енергії - є теплопостачальна організація; послуг з постачання гарячої води - суб`єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.12.2017 №1693 Про деякі питання припинення Угоди щодо реалізації проекту управління та реформування енергетичного комплексу м. Києва від 27 вересня 2001 року, укладеної між Київською міською державною адміністрацією та акціонерною енергопостачальною компанією Київенерго , КП КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО визначено підприємством, за яким закріплено на праві господарського відання майно комунальної власності територіальної громади міста Києва, що повернуто з володіння та користування ПАТ Київенерго . За розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.04.2018 №591 КП КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва та постачання теплової енергії споживачам.
В судовому засіданні встановлено, що 29.07.2019 року відбулось пошкодження трубопроводу поруч з двома будинками - будинком в„– 18 за адресою м. Київ, вул.. Жмаченка , та будинком в„– 16 за адресою: м. Київ, вул. Жмаченка .
Відповідно п. п. 2.2.1 та 2.2.5 Статуту Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго , метою та предметом діяльності підприємства є надання комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, постачання та розподіл енергетичної енергії. Виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Інформацію про причини аварії, особу, до відання якої належить відповідний трубопровід було виявлено після розміщення офіційного повідомлення на офіційному веб ресурсі КП Київтеплоенерго . Згідно з текстом повідомлення 29.07.2019 року пошкодження трубопроводу за адресою вул. Генерала Жмаченка, 18 виявлено під час проведення планових гідравлічних випробувань теплових мереж зони обслуговування ТЕЦ-6.
Крім того, відповідачем було повідомлено у письмову вигляді третіх осіб, що будуть виконуватися випробування на щільність теплових мереж СП Київські Теплові Мережі КП Київтеплоенерго з 08-00 год. 23.07.2019 року до 24-00 год. 06.08.2019 року, дані обставини підтверджуються приписами-попередженнями про випробування на щільність теплових мереж від 12.07.2019 року.
Відповідно до п. 6.3.27. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 р. № 71, організація, що експлуатує теплову мережу, повинна систематично, за графіком, здійснювати контроль стану будівельних конструкцій, трубопроводів і устаткування, антикорозійного покриття і теплової ізоляції трубопроводів теплової мережі із застосуванням сучасних ЗВТ і методів діагностики. Слід вести облік, систематизацію та аналіз виявлених дефектів за видами устаткування, виявляти причини, розробляти і впроваджувати заходи до запобігання виникненню дефектів. У разі відсутності сучасних ЗВТ і методів діагностики, як виняток, можливим є застосування шурфовок.
На час проведення випробувань теплової мережі пробним тиском теплові пункти і системи теплоспоживання відключають.
Результати випробувань вважаються задовільними, якщо під час їх проведення у зварних швах труб, фланцевих з`єднаннях, корпусах арматури тощо не виявлено тріщин, протікань чи запотівань, а також якщо протягом 10 хвилин не відбувся спад тиску.
Результати випробувань оформляють відповідними актами
Згідно п. 6.3.87. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 р. № 71 До пуску в експлуатацію і далі щороку (протягом ремонтного періоду) устатковання теплового пункту і опалювальної системи підлягає гідравлічному випробуванню.
Таким чином, вчинення відповідачем передбачених вказаними пунктами Правил дій щодо ділянки, на якій відбувся прорив, матеріали справи не містять.
Внаслідок описаного вище прориву труби було пошкоджено автомобіль марки КІА Сегаtо державний номер НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 дата реєстрації 16.04.2008 року.
Згідно із положеннями ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
У відповідності до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для відшкодування шкоди за правилами ст. 1166 ЦК України необхідно довести такі факти:
а) неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії.
б) наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки ст. 22 ЦК України).
в) причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов`язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.
г) вина завдавача шкоди, за виключенням випадків, коли в силу прямої вказівки закону обов`язок відшкодування завданої шкоди покладається на відповідальну особу незалежно від вини.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 6 від 27 березня 1992 року Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статей 440 і 450 ЦК України шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, факт пошкодження майна (транспортного засобу) належного на праві власності позивачу ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами, а саме: заявою про вчинення кримінального правопорушення, присвоєно реєстраційний № 54846 в ЄО Дніпровського УП ГУНП в м. Києві від 29.07.2019 року та Інформацією про причини аварії, після розміщення офіційного повідомлення на офіційному веб ресурсі КП Київтеплоенерго , відповідно до якої 29.07.2019 року пошкодження трубопроводу за адресою вул. Генерала Жмаченка, 18 виявлено під час проведення планових гідравлічних випробувань теплових мереж зони обслуговування ТЕЦ-6.
Частина 2 ст. 1166 ЦК України встановлює презумпцію вини завдавача шкоди, що означає, що особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини (у зв`язку із наявністю вини іншої особи або у зв`язку із дією об`єктивних обставин).
Відповідно до частини 2 ст. 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.
02.08.2019 Суб`єктом оціночної діяльності ТОВ Клевер Експерт за участі судового експерта Троян К.В. проведено експертне дослідження та надано Висновки від 02.08.2019 року, щодо вартості матеріального збитку заподіяного власнику колісного транспортного засобу № 421/08 - 19.
За результатами проведеної експертизи серед іншого визначено, що розмір матеріального збитку заподіяного власнику автомобіля марки КІА Сегаtо державний номер НОМЕР_1 складає 40 807,12 грн.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що особою, відповідальною за заподіяну в даному випадку шкоду, є саме Відповідач Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго , який не забезпечив вчинення ефективних та своєчасних дій з належного збереження, реконструкції, ремонту та експлуатації майна, яке було передано йому в управління, що призвело до прориву труби та пошкодження майна позивача.
Щодо вимоги сторони позивача про стягнення витрат на правову допомогу, суд дійшов до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частиною 3 статті 133 ЦПК України визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з частиною 2 статті 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат, ч. 2 ст. 137 ЦПК України.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд має з`ясувати склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та інше), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
Розмір витрат на оплату правової допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правову допомогу.
Витрати на правову допомогу стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів).
Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
Адвокатом Таболіним О.С. не було долучено Договір про надання правової допомоги, акту про обсяг наданої правової допомоги, квитанцію про сплату вартості наданих послуг правової допомоги на суму 5 000,00 грн.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги те, що адвокатом Таболіним О.С. документально не підтверджено понесені витрати на правничу допомогу у розмірі 5 000,00 грн., вказана сума не підлягає стягненню з відповідача.
Щодо відшкодування моральної шкоди на користь позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.22 ЦК України моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Частиною 5 цієї ж статті Кодексу визначено, що моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
При цьому слід зазначити, що згідно з пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.04.1996 № 5 Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів при вирішенні вимог споживачів про відшкодування на підставі статті 24 Закону моральної шкоди суди повинні виходити з роз`яснень, які Пленум Верховного Суду України надав у постанові від 31.03.1995 № 4 Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди . Зокрема, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру, яких споживач зазнав унаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, що настали через незаконні винні дії продавця, виготівника, виконавця або через їх бездіяльність. Розмір відшкодування моральної школи встановлюється судом і визначення його не ставиться в залежність від наявності матеріальної шкоди, вартості товару (робіт, послуг), суми неустойки, а має ґрунтуватися на характері й обсязі моральних і фізичних страждань, заподіяних споживачеві у кожному конкретному випадку.
Крім того, наявність моральної шкоди доводиться потерпілим, який в позовній заяві має зазначити, які моральні страждання та у зв`язку з чим він поніс і чим обґрунтовується розмір компенсації. Умовою відповідальності за моральну шкоду є неправомірне рішення, дія чи бездіяльність, внаслідок яких завдано моральну шкоду. Зобов`язання відшкодувати моральну (немайнову) шкоду виникає лише за умови, що вказана шкода є безпосереднім наслідком певної протиправної дії (бездіяльності).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що вимоги про відшкодування моральної шкоди в розмірі 2 000,00 грн. задоволенню не підлягає, оскільки вина відповідача у спричиненні позивачу моральної шкоди не доведена в судовому засіданні, відсутній причинний зв`язок між будь-яким погіршенням здоров`я позивача і діями відповідача, які мали б винний характер, разом з тим заявлені вимоги заявлені без достатніх правових підстав та обгрунтування.
Відповідно частин 1, 3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Рішення суду, як найважливіший акт правосуддя, покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права. У зв`язку з цим суди повинні неухильно додержуватись вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній справі.
Відхиляючи будь-які доводи сторін чи спростовуючи подані стороною докази, суди повинні у мотивувальній частині рішення навести правове обґрунтування і ті доведені фактичні обставини, з огляду на які ці доводи або докази не взято до уваги судом. Викладення у рішенні лише доводів та доказів сторони, на користь якої приймається рішення, є порушенням вимог щодо рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі Ruiz Torija v. Spain від 09 грудня 1994 року, серія А, № 303А, § 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі Suominen v. Finland від 01 липня 2003 року № 37801/97, § 36,). Ще одне призначення обґрунтування рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі Hirvisaari v. Finland від 27 вересня 2001 року № 49684/99, § 30).
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго , треті особи: Житлово-будівельний кооператив КАДР , Житлово-будівельний кооператив ТЕМП-9 , Житлово-будівельний кооператив МЕТРОБУДІВЕЦЬ-2 , Житлово-будівельний кооператив АРСЕНАЛЕЦЬ-8 про відшкодування шкоди.
За правилами ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 22, 1166,ЦК України, п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 6 від 27 березня 1992 року Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди , ст.ст. 12, 13, 81, 89, 133, 141, 247, 259, 263, 264-265, 273, 353, 430 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго , треті особи: Житлово-будівельний кооператив КАДР , Житлово-будівельний кооператив ТЕМП-9 , Житлово-будівельний кооператив МЕТРОБУДІВЕЦЬ-2 , Житлово-будівельний кооператив АРСЕНАЛЕЦЬ-8 про відшкодування шкоди - задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго на користь ОСОБА_1 відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 40.807, 12 гривень
Стягнути з Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 гривень.
В решті задоволення позовних вимог відмовити
Рішення може бути оскаржене до Київського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 12 червня 2020 року.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , (ІПН НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .)
Відповідач - Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київтеплоенерго , (місце знаходження: 01001, м. Київ, вул. Івана Франка, 5, ЄДРПОУ 40538421).
Треті особи:
Житлово-будівельний кооператив КАДР , (місце знаходження: 02192, м. Київ, вул. Жмаченка, 18, ЄДРПОУ 22884689).
Житлово-будівельний кооператив ТЕМП-9 , (місце знаходження: 02192, м. Київ, вул. Жмаченка, 18, ЄДРПОУ 22885217).
Житлово-будівельний кооператив МЕТРОБУДІВЕЦЬ-2 , (місце знаходження: 02192, м. Київ, вул. Жмаченка, 18, ЄДРПОУ 23697015).
Житлово-будівельний кооператив АРСЕНАЛЕЦЬ-8 , (місце знаходження: 02192, м. Київ, вул. Жмаченка, 16, ЄДРПОУ 22872551).
Суддя
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2020 |
Оприлюднено | 20.08.2020 |
Номер документу | 91061376 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Гончарук В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні