Рішення
від 19.08.2020 по справі 153/1088/20
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" серпня 2020 р. Справа153/1088/20

Провадження2-о/153/27/20-ц

Ямпільський районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Дзерина М.М.

за участю секретаря судового засідання Гулковської Т.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області у місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних стосунків,

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин. Вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після смерті батька відкрилась спадщина, яку вона має намір успадкувати та оформити належним чином спадкове майно в порядку спадкування за законом. При зверненні до нотаріальних органів Ямпільського району виявилось, що в документах мають місце розбіжності у прізвищах, а саме у паспорті та свідоцтві про народження заявника її прізвище вказано, як - ОСОБА_3 , а в свідоцтві про смерть батька заявниці прізвище померлого вказано ОСОБА_4 . В зв`язку з цим вона вимушена звертатись до суду для встановлення факту родинних відносин. Просить суд встановити факт родинних стосунків, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 являється її батьком. Крім того заявниця просить встановити факт родинних стосунків із матір`ю, в паспорті якої прізвище зазначено як ОСОБА_4 , що не відповідає прізвищу в її свідоцтві про народження, яке вказано як " ОСОБА_3 ".

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву вх.№4899 від 19 серпня 2020 року, заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи Клембівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області в судове засідання не з`явився. Суду надано заяву, вх.№4682 від 07.08.2020 за підписом сільської голови із клопотанням розглянути справу без участі представника сільської ради. Не заперечують проти задоволення заявлених вимог.

Зацікавлена особа ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.

Заяви, клопотання: заяви заявника та представника заінтересованої особи про розгляд справи без їхньої участі.

Інші процесуальні дії у справі: відкриття провадження у справі та призначення справи до розгляду, про що 05.08.2020 постановлено ухвалу окремим документом.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З досліджених судом письмових доказів встановлена наступні фактичні обставини:

З копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , який виданий 21.09.1998 р. Ямпільським РВ УМВС України у Вінницькій області встановлено, що вірним прізвище імям та по батькові заявника є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5).

Із копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 , виданого 01.03.2017 року виконавчим комітетом Клембівської сільської Вінницькій області, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 помер ОСОБА_2 (а.с.9).

Із копії свідоцтва про народження, серія НОМЕР_3 , встановлено, що батьками ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Клембівка Ямпільського району Вінницької області, зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с.7).

Із копії свідоцтва про одруження, серії НОМЕР_4 , встановлено, що ОСОБА_2 29.08.1965 року одружився із ОСОБА_6 , яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_4 (а.с.8).

Вказані докази є належними та допустимими, відповідають вимогам ст.ст.76-80 ЦПК України, тобто є належними, допустимими, достовірними та достатніми.

Оцінюючи усі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд вважає вимоги заявниці обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами. Частиною 2 передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

У відповідності із п.7 Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення фактів родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Оцінюючи усі докази, суд вважає доведеними обставини, на які посилається заявниця, а саме - що дійсно ОСОБА_2 є рідним батьком ОСОБА_1 . Вказані обставини знайшли своє підтвердження дослідженими письмовими доказами, які не суперечать між собою. Встановлення факту має для заявниці юридичне значення, оскільки необхідне для реалізації її права на спадщину, що відкрилася після смерті батька ОСОБА_2 .

В задоволенні іншої частини заявлених вимог суд має підстави відмовити. Як видно із тексту заяви та поданих документів, на час звернення до суду мати і дочка є живими фізичними особами і не йдеться про право заявниці на спадщину після зацікавленої особи.

Верховний Суд України в листі 01.01.2012 року Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення зазначає, що заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути: - спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки; - особи, які мають право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини; - інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом). При цьому до заяви про встановлення факту родинних відносин, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися такі документи та докази: 1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб); 2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану (далі - РАЦС) про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану; 3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.

Пунктом 1 ч.1 ст.315 ЦПК України, яким встановлюється можливість встановлення факту родинних відносин між фізичними особами в судовому порядку, в сукупності з висновками Верховного Суду України в листі 01.01.2012 року, вказує на те, що встановлення такого факту в судовому порядку можливо за умови смерті особи, з якою заявник бажає встановити факт родинних відносин.

До того ж заявниця не вказує, що вона зверталися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису про її народження з правильним написом прізвища її матері. За таких обставин, заявником потрібно було надати суду відмову органу, який видав документ про внесенні виправлень у документі, що підтверджує родинні відношення та дані про те, що встановлення факту для неї є юридичним наслідком не пов`язаним із спором про право.

Таким чином, оскільки підтвердження факту родинних відносин між живими фізичними особами здійснюється іншим шляхом, зокрема шляхом внесення змін до відповідних документів у встановленому законом порядку через органи, які видавали документи, суд приходить до висновку, що дана вимога заявника є передчасною, оскільки живі громадяни не позбавлені права змінити своє ім`я, в тому числі прізвище, одержавши новий документ.

З урахуванням наведеного, суд має підстави для задоволення заявлених вимог частково.

Відповідно до ч.7 ст. 294 ЦПК України при ухвалені судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82, 263, 264, 265, 315 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин - задовольнити частково.

Встановити юридичний факт, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Клембівка Ямпільського району Вінницької області, є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 жительки АДРЕСА_1.

В задоволенні іншої частини заявлених вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пунктів 15,15.5 Розділу ХІІІ Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України (у редакції Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року) до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду через Ямпільський районний суд Вінницької області.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Заінтересована особа: Клембівська сільська рада Ямпільського району Вінницької області, яка знаходиться за адресою вулиця Наконечного, 19 село Клембівка Ямпільського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325868.

Головуючий М.М. Дзерин

СудЯмпільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення19.08.2020
Оприлюднено21.08.2020
Номер документу91071578
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —153/1088/20

Рішення від 19.08.2020

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

Ухвала від 05.08.2020

Цивільне

Ямпільський районний суд Вінницької області

Дзерин М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні