30/236-07-6459
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" серпня 2007 р.Справа № 30/236-07-6459
За позовом:Приватне підприємство „Легіон плюс”
До відповідача: Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради
Про зобов'язання укласти договір та вчинити певні дії
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: Фірсов Д.О. - згідно довіреності від 14.08.2007 р.
Від відповідача: Халдай І.В.- довіреність №01-13\67 від 12.01.2007р.
СУТЬ СПОРУ: позивач , приватне підприємство (далі - ПП) „Легіон плюс”, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (далі - Представництво) про зобов'язання Представництва підготувати пакет документів, необхідний для укладення договору купівлі-продажу об'єкта комунальної власності - нежилого приміщення першого поверху, загальною площею 99,6 кв.м, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, 12 та зобов'язання укласти договір купівлі-продажу зазначеного об'єкту комунальної власності.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні.
Відповідач письмових заперечень щодо позову до суду не надав, представник відповідача проти позову заперечує, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
17 листопада 2003р. між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (Орендодавець) та ПП „Легіон плюс” (орендар був укладений Договір оренди нежитлового приміщення №24\3, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у тимчасове платне користування нежилі приміщення першого поверху №502, загальною площею 101,6 кв.м, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, 12. 01 червня 2005р. сторони за взаємною згодою виклали зазначений Договір оренди у новій редакції. Строк дії Договору –до 21 червня 2010р.
20 квітня 2004р. Одеською міською радою було прийнято рішення № 2378-ХХІУ «Про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню у 2004 році, та внесення змін до рішень Одеської міської ради», п. 2 якого затверджено перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають відчуженню у 2004р. Серед зазначених об'єктів під п.3 значиться: „приміщення першого поверху площею 99,6 кв.м, вул. Рішельєвська, 12, викуп орендарем за грошові кошти”.
Позивач, на виконання зазначеного рішення Одеської міської ради, листом від 27.12.2005р. звернувся до Представництва з заявою про викуп об'єкту оренди за виконання зазначеного рішення Одеської міської ради , але отримав відмову , згідно якої об'єкт купівлі-продажу розташований у будівлі, що пам'яткою архітектури місцевого значення, і відповідно до Закону України „Про тимчасову заборону приватизації пам'яток (об'єктів) культурної спадщини” від 01.02.2005р. не підлягає відчуженню.
Листом від 29.05.2006р. ПП „Легіон плюс” знов звернулося до Представництва з заявою поновлення процедури викупу , але позитивної відповіді отримано не було.
Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови від укладення договору купівлі-продажу порушують його права та охоронювані законом інтереси, оскільки суперечать загальним засадам цивільного законодавства, положенням ст. 41 Конституції України, ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Представник Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради проти позову заперечує, посилаючись на те, що дійсно Представництво зобов'язане виконувати рішення Одеської міської ради, але на даний момент виконати рішення в частині відчуження на користь ПП «Легіон плюс»нежилого приміщення 1-го поверху, загальною площею 99,6 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, 12, неможливо, у зв'язку з тимчасовою забороною приватизації пам'яток культурної спадщини.
Розглянувши матеріали справи суд доходить до такого висновку:
Відповідно ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” місцеве самоврядування в Україні –це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста –самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно п.30 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації.
З урахуванням зазначених нормативних актів рішення Одеської міської ради від 20.04.2004 р. № 2378 –ХХІV «Про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню у 2004 році, та внесення змін до рішень Одеської міської ради»видане у спосіб та в межах визначеної законом компетенції.
Згідно ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради , прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями , посадовими особами, а також громадянами , які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Отже, рішення Одеської міської ради від 20.04.2004 р. № 2378 –ХХІV «Про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню у 2004 році, та внесення змін до рішень Одеської міської ради», у тому числі і п.3 ч.2 , згідно якого до складу об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають відчуженню у 2004р., включено приміщення першого поверху площею 99,6 кв.м, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, 12, яке має бути викуплено орендарем за грошові кошти.
Слід також зауважити, що відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України. Відповідно до ч. 3 зазначеної статті цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Матеріали справи свідчать, що кожна із сторін прийняла на себе зобов'язання, що випливають з виконання рішення Одеської міськради від 20.04.2004 р. № 2378 –ХХІV . Так, позивач, на виконання своїх зобов'язань, звернувся до Представництва з заявою про викуп, а Представництво прийняло зобов'язання щодо підготовки пакету документів та проекту договору купівлі-продажу з метою його укладення.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно положення про Представництво по управлінню комунальною власністю одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради №20-У від 27.06.2006р., Представництво є виконавчим органом Одеської міської ради, наділеним повноваженнями щодо управління комунальною власністю територіальної громади міста. До функцій Представництва відносяться повноваження з організації та проведення приватизації, продажу комунальної власності територіальної громади міста. При цьому Представництво здійснює повноваження власника майна у процесі приватизації та відчуження, здійснює перед приватизаційну підготовку, укладає договори купівлі-продажу. Отже, позивач правомірно звернувся до Представництва з вимогою про зобов'язання укласти договір купівлі-продажу .
За таких обставин , правомірною є вимога позивача щодо зобов'язання Представництва укласти з ним договір купівлі-продажу.
Відповідно до п.2.2.19 положення про Представництво договори купівлі-продажу об'єктів комунальної власності, що укладаються Представництвом від імені Ради на виконання відповідних рішень про приватизацію та відчуження об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, оформлюються на підставі довіреності, що видається міським головою у встановленому законодавством порядку. За таких обставин, слід зобов'язати Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради укласти з ПП „Легіон плюс” договір купівлі-продажу, на підставі довіреності, виданої міським головою у встановленому законодавством порядку.
На підставі викладеного , суд дійшов висновку, що укладення на виконання рішення Одеської міської ради від 20.04.2004 р. № 2378 –ХХІV договору купівлі-продажу з метою продажу ПП «Легіон плюс»об'єкта комунальної власності територіальної громади м. Одеси –нежилого приміщення 1-го поверху, загальною площею 99,6 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, 12, є виконанням сторонами у справі прийнятих на себе зобов'язань, не суперечить чинному законодавству України.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на Закон України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини»як на підставу відмови від укладання договору, так як згідно з абз.1 ч.1 та абз.3 ч.1 ст.18 зазначеного Закону об'єкти культурної спадщини, що є пам'ятками (за винятком пам'яток, відчуження яких обмежується законодавчими актами України) можуть бути відчужені власником або уповноваженим ним органом. Також вказано, що перелік пам'яток, які не підлягають приватизації, затверджується Верховною радою України.
На час прийняття Одеською міською радою рішення від 20.04.2004 р. № 2378 –ХХІV та протягом двохмісячного строку з дня прийняття рішення, визначеного для здійснення підготовки об'єкту до приватизації, перелік пам'яток, які не підлягають приватизації, не був затверджений Верховною Радою України .
Отже, позивачем були дотримані всі вимоги законодавства, що діяли на момент строку, визначеного законодавством для підготовки до приватизації та здійснення приватизації об'єкту, який було внесено до переліку об'єктів комунальної власності, що підлягають відчуженню.
Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання Представництва підготувати пакет документів, необхідний для укладення договору купівлі-продажу, то у цій частині позов задоволенню не підлягає, у зв'язку з тим, що, по-перше, позивачем не надано доказів відмови Представництва від підготовки необхідного пакету документів, по-друге, частину необхідних документів має надати сам позивач .
За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача відповідно до ст.ст.44,49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Приватного підприємства «Легіон плюс»задовольнити частково.
2. Зобов'язати Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595) на підставі довіреності , виданої міським головою у встановленому законодавством порядку , укласти з Приватним підприємством «Легіон плюс»(65011, м. Одеса, вул. Рішельєвська , 45, код ЄДРПОУ 25617693) договір купівлі-продажу об'єкту комунальної власності –нежилого приміщення першого поверху, загальною площею 99,6 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, 12.
3. Стягнути з Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595) на користь Приватного підприємства «Легіон плюс»(65011, м. Одеса, вул. Рішельєвська , 45, код ЄДРПОУ 25617693) судові витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 118 грн..
Рішення набирає законної сили протягом 10-денного строку з дня його підписання.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 16 серпня 2007 р.
Суддя
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2007 |
Оприлюднено | 05.09.2007 |
Номер документу | 910834 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні