Рішення
від 21.08.2020 по справі 912/1655/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2020 рокуСправа № 912/1655/20 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу № 912/1655/20

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ", 67571, Одеська область, Лиманський район, с. Фонтанка, вул. Незалежності, буд. 13-А,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра", 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Пермська, буд. 8Ж,

про стягнення 106 769,99 грн.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ", яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" про стягнення 106 769,99 грн заборгованості, з яких: 105 157,50 грн основного боргу та 1 612,49 грн - 3% річних, з покладанням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов Договору оренди транспортних засобів та самохідних машин чи механізмів з екіпажем від 03.10.2019 № 2/03/10/19 щодо оплати наданих послуг.

Ухвалою від 19.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/1655/20; постановлено справу № 912/1655/20 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження; розгляд справи № 912/1655/20 здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами.

Відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач не скористався своїм правом подання відзиву на позовну заяву.

Згідно ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

За ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.

03.10.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ" (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю (Орендар) укладено Договір оренди транспортних засобів та самохідних машин чи механізмів з екіпажем № 2/03/10/19 (далі - Договір, а.с. 7-8), відповідно до п. 1.1. якого у порядку та на умовах, визначених цим Договором та згідно статті 805 Цивільного кодексу України, Орендодавець зобов`язується передати Орендареві в строкове платне користування транспортні засоби та самохідні машини чи механізми (далі - Техніка) разом із обслуговуючим персоналом (далі - Екіпажем), а Орендар зобов`язується прийняти Техніку Орендодавця та сплачувати Орендодавцеві орендну плату за її використання.

Ознаки техніки, її характеристики, в розрізі кожної одиниці відображаються в акті приймання-передачі до цього договору (п. 1.2 Договору).

Згідно п. 3.1, 3.2 Договору техніка повинна бути передана Орендодавцем та прийнята Орендарем в момент підписання акту приймання-передачі або в інший термін додатково погоджений Сторонами. Передача техніки здійснюється за місцезнаходженням Орендаря. Передача техніки в оренду здійснюється сторонами за Актом приймання-передачі. Акт приймання-передачі підписується повноважними представниками сторін та скріплюється печатками орендаря та орендодавця (за наявності у орендодавця печатки).

Відповідно до п. 4.1, 4.2 Договору техніка вважається переданою в оренду з дати підписання сторонами Акту приймання-передачі. Строк оренди (використання Техніки): з моменту підписання акту приймання-передачі техніки та закінчується в момент підписання акту повернення (дати вказані на Актах) На вимогу Орендодавця строк оренди можу бути скорочений, в такому випадку термін дії Договору та строк оренди за ним припиняються з моменту отримання Орендодавцем відповідно вимоги Орендаря (якщо інший строк припинення зазначено у вимозі - зі вказаною у вимозі моменту), а Техніка повинна бути повернутою Орендарем Орендодавцеві з моменту припинення терміну дії оренди.

За п. 5.1. Договору, орендна плата за Договором визначається у Додатковій угоді до договору, що є його невід`ємною частиною.

Відповідно до п. 5.3. Договору загальна ціна договору обчислюється виходячи з усіх Актів передачі-приймання наданих послуг, в яких зазначається об`єм виконаних робіт Технікою, підписані сторонами та скріплені печатками.

Пунктом 5.4. Договору передбачено, що розрахунок за даним договором здійснюється протягом 14 робочих днів з моменту підписання сторонами фінального Акту приймання-передачі наданих послуг з оренди.

Згідно п. 7.1. Договору факт виконання обсягу робіт підтверджується сторонами Актом приймання-передачі наданих послуг, якщо у разі прийняття виконаних робіт виявлено недоліки Орендарем, орендодавець повинен їх усунути, після чого підписується Акт приймання-передачі наданих послуг, який підписується Сторонами не пізніше 3 діб з моменту закінчення Орендодавцем наданих послуг.

Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором (п. 10.1. Договору).

Договір підписано сторонами та скріплено печатками.

03.10.2019 між сторонами укладено Додаткову угоду до Договору оренди транспортних засобів та самохідних машин чи механізмів з екіпажем № 2/03/10/19 від 03.10.2019 (а.с. 9), відповідно до якої, сторони відповідно до п. 5.1. Договору дійшли згоди, що орендна плата за Договором становить загальну вартість наданих послуг з оренди сплачених Орендарем Орендодавцеві протягом дії Договору на підставі актів приймання-передачі наданих послуг та розраховується відповідно до таких показників: С=А х Б, де С - загальний розмір орендної плати за певний проміжок часу, А - фактично оброблені гектари земельної ділянки, Б - вартість одного обробленого гектара земельної ділянки.

Також сторони дійшли згоди, що орендна плата визначається за один гектар збирання соняшника - 750 грн/га з ПДВ. Всі інші умови вищезазначеного Договору залишаються без змін.

Додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

На виконання умов Договору 03.10.2019 позивач передав відповідачу в оренду техніку, а саме: Комбайн зерновий John Deere 9760, 2005 року випуску, реєстраційний номер: НОМЕР_1 , що підтверджується Актом приймання-передачі техніки до Договору оренди транспортних засобів та самохідних машин чи механізмів з екіпажем № 2/03/10/19 від 03.10.2019 (а.с. 10).

18.10.2019 відповідач повернув орендовану техніку а саме: Комбайн зерновий John Deere 9760, 2005 року випуску, реєстраційний номер: НОМЕР_1 , що підтверджується Актом приймання-передачі техніки (повернення) до Договору оренди транспортних засобів та самохідних машин чи механізмів з екіпажем № 2/03/10/19 від 03.10.2019 (а.с. 11).

Актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 17.10.2019 № 03/10 (а.с. 12) підтверджується, що в рамках виконання Договору позивач передав відповідачу в оренду техніку - комбайн John Deere 9760 з екіпажем (збір врожаю соняшнику), на загальну суму 105 157,50 грн з ПДВ (750,00 грн/га х 140,21 га = 105 157,50 грн).

Вказаний акт здачі - прийняття робіт (надання послуг) погоджений відповідачем, свідченням чого є підпис посадової особи та відсутність заперечень відповідача.

В свою чергу, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов Договору оренди транспортних засобів та самохідних машин чи механізмів з екіпажем від 03.10.2019 №2/03/10/19, щодо повної оплати наданих послуг, позивач звернувся з позовом у даній справі.

Відповідач зазначені обставини не спростував.

Суд визнає вказані обставини встановленими з огляду на вірогідність наданих позивачем доказів.

Господарський суд вважає, що відповідачем були порушені права позивача на отримання повної та вчасної оплати згідно умов Договору.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує наступні норми права.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

Із змісту договору вбачається, що на його підставі між сторонами виникли правовідносини найму (оренди).

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно ч. 1, 2 ст. 798 Цивільного кодексу України предметом договору найму транспортного засобу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо. Договором найму транспортного засобу може бути встановлено, що він передається у найм з екіпажем, який його обслуговує.

Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначено вище, пунктом 5.4. Договору сторони дійшли згоди, що розрахунок за даним договором здійснюється протягом 14 робочих днів з моменту підписання сторонами фінального Акту приймання-передачі наданих послуг з оренди.

Таким чином, з врахуванням дати підписання Акт здачі-прийняття робіт (наданих послуг) - 17.10.2019, відповідач повинен був сплатити послуги по орендній платі не пізніше 06.11.2019.

Відповідач доказів виконання зобов`язання за договором щодо сплати орендної плати суду не надав.

Враховуючи вище встановлені обставини, вимоги позивача про стягнення 105 157,50 грн заборгованості по орендній платі є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 3% річних нарахованих за період з 07.11.2019 до 12.05.2020 у загальній сумі 1 612,49 грн.

Відповідно до п. 9.1. Договору у разі порушення своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором і чинним законодавством України. Порушенням зобов`язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Відповідно до норм ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Господарським судом перевірено поданий позивачем розрахунок 3% річних на суму основного боргу у розмірі 105 157,50 грн за період з 07.11.2019 до 12.05.2020 у розмірі 1 612,49 грн, та встановлено, що він відповідає вимогам чинного законодавства, встановленим обставинам справи, визначена позивачем сума знаходиться в межах можливих нарахувань.

Враховуючи викладені обставини, стягненню з відповідача підлягає 3% річних в сумі 1 612,49 грн.

Таким чином, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ" є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, сплачений позивачем за подання позову, покладається на відповідача повністю.

Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ" просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5 000,00 грн.

Положеннями статті 123 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (частини 1-4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, 29.04.2020 між Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ" та Адвокатом Цибулевським Андрієм Володимировичем укладено Договір про надання професійної правничої допомоги (а.с. 13), відповідно до п. 1 якого Адвокат бере на себе зобов`язання надавати юридичні послуги (правову допомогу) в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, а Замовник зобов`язаний оплатити надані послуги (професійну правничу допомогу), у порядку та строки обумовлені Сторонами, з питань стягнення заборгованості за позовом Замовника до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра", а саме: правовий аналіз документів про підстави виникнення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" перед Замовником; підготовка позовної заяви про стягнення заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" та оформлення пакету документів (додатку до позовної заяви) відповідно до процесуального законодавства; консультування Замовника з питань порядку подання (направлення) позовної заяви до господарського суду.

Умовами п. 4.2. Договору сторони погодили, що розмір гонорару на надання правової допомоги за цим договором становить 5 000,00 грн, який сплачено адвокату протягом календарних днів з дати винесення рішення господарським судом першої інстанції.

Як зазначає сам позивач у позовній заяві, адвокатом Цибулевським А.В. було проведено аналіз взаємовідносин Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ" з Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" та складено відповідний позов, в зв`язку чим гонорар адвоката за надання правової допомоги становить 5 000,00 грн.

Господарський суд вважає за необхідне зазначити, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).

У розумінні положень частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Крім того, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.

Зазначеної позиції дотримується Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного суду у справі № 922/445/19 від 03.10.2019.

Відповідач клопотання про недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим на виконання робіт до суд не подав.

Таким чином, з огляду на предмет позову та розмір витрат позивача на професійну правничу допомогу, враховуючи ступінь складності справи та обсяг наданих послуг, суд вважає, що витрати позивача на професійну правничу допомогу в розмірі 5 000,00 грн документально доведені.

Згідно ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:

1) у разі задоволення позову - на відповідача;

2) у разі відмови в позові - на позивача;

3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи задоволення позовних вимог повністю, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 5 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Пермська, буд. 8Ж; код ЄДРПОУ 39046346) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ" (67571, Одеська область, Лиманський район, с. Фонтанка, вул. Незалежності, буд. 13-А; код ЄДРПОУ 39068071) 106 769,99 грн заборгованості, з яких: 105 157,50 грн основного боргу та 1 612,49 грн - 3% річних, а також судовий збір в сумі 2 102,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5 000,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень одночасно з врученням (надсиланням/видачею) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "КРИМ-УКРПРОДУКТ" (67571, Одеська область, Лиманський район, с. Фонтанка, вул. Незалежності, буд. 13-А); Товариству з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра", (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Пермська, буд. 8Ж).

Рішення складено 21.08.2020.

Суддя О.Л. Бестаченко

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення21.08.2020
Оприлюднено21.08.2020
Номер документу91091510
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/1655/20

Рішення від 21.08.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 19.05.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні