ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2020 року Справа № 918/286/20
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Василишин А.Р. , суддя Бучинська Г.Б.
розглянувши у порядку письмового провадження без виклику сторін апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" на рішення господарського суду Рівненської області від 27.05.2020 р. у справі №918/286/20, ухвалене суддею Романюк Р.В., повний текст рішення складено 28.05.2020 р.
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром"
про стягнення коштів
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" (далі - Позивач) звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром" (далі - Відповідач), в якому просить стягнути 17 915,94 грн штрафу за дострокове розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу № 1017-ВЦ від 28.12.2018 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач (споживач) до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору (до 31.12.2019 року), змінив з 01.04.2019 року постачальника електричної енергії, а відтак зобов`язаний сплатити штраф у розмірі вартості електричної енергії, заявленої споживачем, як прогнозований обсяг споживання в місяці в якому було подано повідомлення про дострокове припинення дії договору, передбачений п. 8 Додатку 2 до Договору. За твердженням позивача, зміна споживачем електропостачальника до закінчення строку дії чинного договору за своєю суттю є достроковим розірвання договору і за такі дії передбачена відповідальність у вигляді штрафу, розмір якого складає 17 915,94 грн. Рішенням господарського суду Рівненської області від 27.05.2020 р. у справі №918/286/20 в позові Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 27.05.2020 у справі №918/286/20 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Рівненська обласна енергопостачальна компанія до Товариства з обмеженою відповідальністю Захід агропром про стягнення штрафу за дострокове розірвання договору в сумі 17 915,94 грн. задовольнити в повному обсязі, судові витрати покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю Захід агропром .
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.06.2020 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" в порядку письмового провадження та запропоновано Товариству з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром" у строк до 22.07.2020 р. надати до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу.
10.07.2020 р. від Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром" надійшов відзив, за змістом якого представник заперечував проти доводів апеляційної скарги, та стверджує, що суд першої інстанції, вірно зробив висновок та виніс законне та обгрунтоване рішення.
Відповідно до ч.10 ст.270 ГПК України апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
За приписами ч.13 ст.8 ГПК України визначено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться. З урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи ( абзац 2 частина 10 статті 270 ГПК України).
Від учасників справи клопотань про розгляд апеляційної скарги у цій справі в судовому засіданні з повідомленням учасників справи не надходило.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" на рішення господарського суду Рівненської області від 27.05.2020 р. у справі №918/286/20 без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Розглянувши апеляційну скаргу в межах вимог та доводів наведених в ній, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши надану юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесені оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, Північно-західний апеляційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
1.Зміст рішення суду першої інстанції.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 27.05.2020 р. у справі №918/286/20 в позові Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" - відмовлено. Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що законодавцем визначено термін - 21 календарний день, який є достатнім для суб`єктів ринку електричної енергії та учасників роздрібного ринку, які задіяні у цьому процесі для проведення процедури зміни електропостачальника і дотримання цього строку є необхідною умовою для уникнення споживача від негативних наслідків у вигляд сплати штрафу на користь попереднього електропостачальника.
2.Узагальнені доводи апеляційних скарг та заперечення щодо них інших учасників справи.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" стверджує, що судом першої інстанції при ухвалені оспорюваного рішення не повно з`ясовано обставини порушення відповідачем зобов`язань по договору щодо його припинення, що мають значення для справи.
Позивач стверджує, що споживач, приєднавшись, відповідно до заяви-приєднання, до умов договору, яким зокрема встановлено його строк дії, відповідно до абзацу другого пункту 13.7. договору, зобов`язаний повідомити Позивача про дострокове припинення (розірвання) договору у 30-денний строк.
Однак, споживач повідомив постачальника про припинення договору у строк, який менший 30 днів, чим допустив порушення зобов`язання.
Таким чином, за не повідомлення (повідомлення з порушенням строків) за дострокове припинення (розірвання) договору, відповідачу правомірно у відповідності до умов договору нарахований штраф в сумі 17 915,94 грн.
Відтак, на підставі вищевикладеного вбачається, що судом першої інстанції при ухвалені оспорюваного рішення не з`ясовано повно і всебічно вказані обставини та не досліджено докази, наявні в матеріалах справи. У зв`язку з чим винесено необгрунтоване рішення.
Мотивуючи заперечення на апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром" звертає увагу на те, що позивач безпідставно стверджує у апеляційній скарзі, що у відповідності до п.13.7 та Заяви-приєднання, яка є додатком до Договору відповідач зобов`язаний повідомити про розірвання договору за 30 днів, оскільки ні пунктом 13.7 Договору ні заявою-приєднання, не регулюються питання зміни електропостачальника, як помилково стверджує позивач. Абзацом 3 пункту 6.1.3 Правил, передбачається - Якщо споживач має чинний договір про постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, з метою уникнення штрафних санкцій за дострокове розірвання договору з боку попереднього електропостачальника споживач повинен повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору.
Позивачем помилково тлумачиться абз.3 п.6.1.3 ПРРЕЕ, а саме, що дана норма передбачає право споживача на попередження електропостачальника про розірвання договору за 21 календарний день до його закінчення (31.12.2019р.), оскільки в такому разі не відбувається попередження про дострокове припинення договору, (як передбачено абз. 3 п.6.1.3 ПРРЕЕ та п.10.1, 10.2 Договору), а буде констатуватися сама подія, яка неминуче настане через 21 календарний день, навіть без такого повідомлення про розірвання договору - закінчення терміну дії (строку) договору, укладеного сторонами до 31.12.2019р. Аналіз норми зазначеної в п.6.1.3 Правил вказує на умову за якої штрафні санкції з боку попереднього електропостачальника не можуть бути застосовані - повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору, і такі умови виконані відповідачем про що детально описано в рішенні суду 1 інстанції, а письмові докази повідомлення нового електропостачальника за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) - дії чинного договору є в матеріалах справи.
3.Обставини справи, встановлені апеляційним судом.
28 грудня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром" (Споживач) укладено договір № 1017-ВЦ про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір), за умовами якого цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір) встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - споживач) постачальником електричної енергії (далі - постачальник). Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ) (п. 1.1 та п. 1.2. Договору).
Відповідно до пункту 2.1 Договору, за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Пунктом 3.2. Договору передбачено, що споживач має право вільно змінювати постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього Договору.
Відповідно до п.п. 10, 13 п. 6.1 Договору, споживач має право: вільно обирати іншого електропостачальника та розірвати цей Договір у встановленому цим Договором та чинним законодавством порядку; перейти на постачання електричної енергії до іншого електропостачальника, у разі наявності договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та відсутності припинення постачання електричної енергії внаслідок наявності заборгованості за постачання електричної енергії перед діючим постачальником, та/або достроково призупинити чи розірвати цей договір у встановленому ним порядку.
Споживач зобов`язується: відшкодувати постачальнику збитки, понесені ним у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням споживачем своїх зобов`язань перед позичальником, що покладені на нього чинним законодавством та/або Договором (п.п. 7 п. 6.2 Договору).
Постачальник має право: отримувати відшкодування збитків від споживача, що понесені постачальником у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням споживачем своїх зобов`язань перед постачальником, відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства, у тому числі отримувати відшкодування збитків від споживача за дострокове розірвання Договору у випадках, не передбачених Договором (п.п. 6 п. 7.1. Договору).
Відповідно до пункту 10.1 Договору, споживач має право у будь-який момент часу змінити постачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії з новим електропостачальником, принаймні за 21 день до такої зміни вказавши дату або строки, в які буде відбуватися така зміна (початок дії нового договору про постачання електричної енергії).
Згідно пункту 10.2. Договору, зміна постачальника електричної енергії здійснюється згідно з порядком, встановленим ПРРЕЕ.
Пунктом 13.1. Договору передбачено, що цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції (додаток 2 до договору), яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви - приєднання (додаток 1 до договору) і договірних величин споживання електричної енергії (додаток 3 до договору) та укладається на строк до 31.12.2019 р., але підлягає обов`язковому перегляду протягом 10 днів від дати вказаної в п. 2 Розділу XVII Закону України "Про ринок електричної енергії".
За умови дострокового розірвання договору за ініціативою споживача, споживач зобов`язаний сплатити постачальнику передбачені обраною споживачем комерційною пропозицією штрафні санкції чи іншу фінансову компенсацію за дострокове припинення договору (п.13.3. Договору).
Згідно Заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, яка є Додатком №1 до Договору, споживач зобов`язується у місячний строк повідомити постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених у заяві-приєднанні.
Згідно з п. 8 та п. 9 комерційної пропозиції № 2.01/1-РОЕК (Додаток 2 до Договору про постачання електричної енергії споживачу), у випадку не повідомлення (повідомлення з порушенням строків) постачальника про дострокове припинення (розірвання) договору Споживачем, Споживач сплачує штраф у розмірі вартості електричної енергії, заявленої Споживачем, як прогнозований обсяг споживання в місяці, в якому було подано повідомлення про дострокове припинення дії договору. Договір набуває чинності з дати подання (підписання) споживачем заяви-приєднання до додатку 3 "Договірні величини споживання електричної енергії" до договору, та укладається на строк до 31.12.2019 р., але підлягає обов`язковому перегляду протягом 10 днів від дати вказаної в п. 2 Розділу XVII Закону України "Про ринок електричної енергії".
06.03.2019 року відповідач повідомив (вих. № 110) про зміну постачальника електричної енергії, у якому зазначив про намір змінити постачальника ТОВ "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" на нового постачальника ТОВ "ГАЗ-ОІЛ ГРУПП" та про укладення з новим постачальником договору на постачання електричної енергії згідно умов якого новий постачальник зобов`язується забезпечити підприємство необхідним (підтвердженим) обсягом електричної енергії з 01.04.2019 року. Також відповідач в даному повідомленні зазначив, що дане повідомлення просить вважати пропозицією про припинення дії договору № 470050312 від 01.04.2019 року про постачання електричної енергії укладеного з позивачем з 01.04.2019 року. Позивач отримав вищезазначене повідомлення 06.03.2019 р., про що свідчить штамп TOB "РОЕК" вх. № 540.
28.02.2020 року ТОВ "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" на адресу ТОВ "Захід Агропром" направлено претензію №436 від 27.02.2020 р. з проханням сплатити заборгованість в сумі 36 934,60 грн (в тому числі 18 334,60 грн штрафу та 18 600,00 грн збитків) у зв`язку з достроковим розірванням споживачем договору.
Оскільки, ТОВ "Захід Агропром" в добровільному порядку не оплатило заборгованість в сумі 18 334,60 грн штрафу та 18 600,00 грн збитків, ТОВ "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" звернулася до господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром" (далі - Відповідач) в якому просить стягнути 17 915,94 грн штрафу за дострокове розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу № 1017-ВЦ від 28.12.2018 року.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 27.05.2020 р. у справі №918/286/20 в позові Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" - відмовлено.
4.Правові норми, застосовані апеляційним судом до спірних правовідносин.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
За змістом частин 1, 4, 7 ст.179 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майново - господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства (ч.1 ст.180 ГК України).
Відповідно до ч.1 ст.633 та ч.1 ст.634 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до ч.ч. 1 - 2 ст.275 ГК За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії". Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
За змістом ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу. У договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, зокрема, строк дії договору, умови припинення, пролонгації та розірвання договору, зокрема в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, а також умови дострокового розірвання договору із зазначенням наявності чи відсутності санкції (штрафу) за дострокове розірвання договору. Жодне положення договору постачання електричної енергії споживачу не має створювати обмежень права споживача на зміну електропостачальника. Крім того, договір не може містити положення, що накладають додаткові фінансові зобов`язання на споживача, який здійснює зазначене право. В іншому разі таке положення вважається недійсним з моменту укладення договору.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач має право змінювати електропостачальника на умовах, визначених цим Законом та правилами роздрібного ринку.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 59 Закону України "Про ринок електричної енергії" Зміна електропостачальника споживачем здійснюється на безоплатній основі у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку. Порядок зміни електропостачальника має зокрема, визначати: 1) умови та процедури зміни електропостачальника; 2) положення щодо забезпечення належного та достовірного комерційного обліку споживача при зміні електропостачальника; 3) положення щодо обміну інформацією при зміні електропостачальника; 4) права та обов`язки електропостачальників, оператора системи передачі та/або оператора системи розподілу, споживача при зміні електропостачальника. Зміна електропостачальника за ініціативою споживача має бути завершена у строк не більше трьох тижнів з дня повідомлення таким споживачем про намір змінити електропостачальника. Згідно з пунктом 1.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі. виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до пункту 3.1.8 ПРРЕЕ договір постачання електричної енергії споживач) укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачанні споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.
Споживач має право в установленому цими Правилами порядку на змін; електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електрично енергії споживачу (постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг) новим електропостачальником (пункт 6.1.1 ПРРЕЕ).
Згідно пункту 6.1.3 ПРРЕЕ зміна електропостачальника за ініціативою споживача ма бути завершена протягом періоду, що починається з дня повідомлення споживачем новог електропостачальника про наміри змінити попереднього електропостачальника, але у строк що не перевищує 21 календарний день з дня вказаного повідомлення. Днем повідомлення споживачем про намір змінити електропостачальника вважається дата зафіксованого звернення споживача до нового електропостачальника щодо наміру укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу. Якщо споживач має чинний договір про постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії. з метою уникнення штрафних санкцій за дострокове розірвання договору з боку попередньої електропостачальника споживач повинен повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору.
Датою початку процедури зміни електропостачальника вважається дата отримання всіх необхідних даних, передбачених пунктом 6.1.5 цієї глави (пункт 6.1.6 ПРРЕЕ).
Пунктом 6.1.16 ПРРЕЕ передбачено, що попередній електропостачальник після отримання від адміністратора комерційного обліку повідомлення про зміну електропостачальника повинен здійснити всі необхідні заходи щодо припинення дії договору про постачання електричної енергії споживачу зі споживачем на заплановану дату зміни електропостачальника. До припинення дії договору про постачання електричної енергії споживачу попередній електропостачальник зобов`язаний забезпечувати постачання електричної енергії на умовах чинного договору.
Згідно зі ст. 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов`язання; у разі поєднання управненої та зобов`язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених цим Кодексом або іншими законами. Господарське зобов`язання припиняється також у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду. До відносин щодо припинення господарських зобов`язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
У разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються (ч. 2 ст. 653 ЦК України).
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з частинами першою і другою статті 598 ЦК України Зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом. Враховуючи вищевказане, у зазначеній нормі наведено основне правило щодо можливості припинення зобов`язання лише на підставі договору або закону. При цьому припинення зобов`язання на вимогу однієї зі сторін можливе, якщо такі дії вчинені відповідно до вимог закону або передбачені умовами договору.
5. Правова позиція апеляційного суду стосовно обставин справи і доводів апеляційної скарги.
Розглянувши наявні матеріали справи та положення чинного законодавства суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для скасування або зміни рішення господарського суду Рівненської області, при цьому врахувавши наступне.
Припинення зобов`язання на вимогу однієї зі сторін можливе, якщо такі дії вчинені відповідно до вимог закону або передбачені умовами договору.
Порядок зміни енергопостачальника за ініціативою споживача врегульовано розділом 6.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312, згідно положень якого зміна постачальника електричної енергії без настання негативних наслідків для споживача можлива лише за умови повідомлення нового постачальника за 21 календарний день до дати закінчення терміни строку дії чинного договору. Процес зміни електропостачальника за ініціативою споживача здійснюється на безоплатній основі і повинен завершитись у строк, що не перевищує 21 календарний день з дня повідомлення.
Відповідно до пункту 10.1 Договору, споживач має право у будь-який момент часу змінити постачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії з новим електропостачальником, принаймні за 21 день до такої зміни вказавши дату або строки, в які буде відбуватися така зміна (початок дії нового договору про постачання електричної енергії).
Таким чином, законодавцем та договором визначено термін - 21 календарний день, який є достатнім для суб`єктів ринку електричної енергії та учасників роздрібного ринку, які задіяні у цьому процесі для проведення процедури зміни електропостачальника і дотримання цього строку є необхідною умовою для уникнення споживача від негативних наслідків у вигляд сплати штрафу на користь попереднього електропостачальника.
Відтак, відсутні підстави для застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром" відповідальності передбаченої у пункті 13.3. договору.
6.Висновки за результатами апеляційного розгляду.
Таким чином, у апеляційній скарзі не наведено достатніх та переконливих доводів, на підставі яких колегія суддів могла б прийти до висновку про помилковість рішення суду першої інстанції.
Виходячи з положень статті 11 ГПК України, апеляційний суд виходить з того, що як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
Відтак, застосовуючи наведену практику європейського суду, апеляційний суд вважає що, враховуючи зміст статті 269 ГПК України, надавши оцінку основним доводам апеляційної скарги, а також не встановивши у рішенні суду першої інстанції неправильного застосування норм матеріального права в сукупності з відсутніми порушеннями норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, прийшла до висновку про відсутність таких доводів, які б були оцінені як переконливі і достатні для скасування рішення суду.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів за наслідком апеляційного перегляду приходить до висновку, що доводами апеляційної скарги висновків господарського суду не спростовано, підстав скасування чи зміни рішення, передбачених ст.277-279 Господарського процесуального кодексу України не встановлено, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, рішення господарського суду - без змін.
Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта згідно ст.129 ГПК.
Керуючись ст.ст.269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" на рішення господарського суду Рівненської області від 27.05.2020 р. у справі №918/286/20 - залишити без задоволення, рішення господарського суду Рівненської області - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і не може бути оскаржена в касаційному порядку згідно п.2 ч.3 ст.287 ГПК України.
Справу №918/286/20 повернути господарському суду Рівненської області.
Повний текст постанови складений "21" серпня 2020 р.
Головуючий суддя Філіпова Т.Л.
Суддя Василишин А.Р.
Суддя Бучинська Г.Б.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2020 |
Оприлюднено | 26.08.2020 |
Номер документу | 91116837 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Філіпова Т.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні