Рішення
від 21.08.2020 по справі 195/1149/20
ТОМАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 195/1149/20

2/195/271/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

(заочне)

21.08.2020 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Скрипченка Д.М., за участю секретаря судового засідання Левкович Н.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства "Світлана" про розірвання договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

24.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Селянського (фермерського) господарства "Світлана" (далі - СФГ "Світлана") про розірвання договору оренди земельної ділянки.

Позов мотивовано тим, що він являється власником земельної ділянки з кадастровим номером: 1225485500:01:002:0184, площею 6,10 гектарів в межах Мирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області.

23.12.2008 року між ним та СФГ "Світлана" укладено договір оренди вказаної земельної ділянки строком на 20 років, до 01.11.2028 року.

Посилаючись на порушення майнових прав, у зв`язку з тим, що СФГ "Світлана" з 2016 року їй орендну плату не сплачує в повному обсязі, чим порушує вимоги договору оренди, просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 23.12.2008 року.

Рух справи в суді.

Ухвалою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 29.07.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено за правилами спрощеного позовного провадження, відповідачу надано термін для подання відзиву на позов.

Відзив на позов не подано.

З урахуванням того, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив, суд постановив ухвалу про заочний розгляд на підставі наявних у справі доказів згідно ст.ст. 280, 281 ЦПК України, оскільки представник позивача не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Відповідно до Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ДП №072423, виданого на підставі рішення 10 сесії ХХІІІ скликання Мирівської сільської ради від 06.09.2000 року, ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 6,100 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Мирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області.

23.12.2008 року між ОСОБА_1 та СФГ "Світлана" укладено договір оренди належної йому земельної ділянки площею 6,10 гектарів строком на 20 років, який 10.12.2010 року зареєстровано Томаківським відділом ДРФ Центру ДЗК, про що в Книзі записів державної реєстрації догорів оренди землі вчинено запис за №041013400864.

Пунктом 4.1 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем щорічно у розмірі 1,5 відсотка від вартості земельної ділянки, тобто 836,28 гривень.

Пунктом 4.2 договору передбачено, що розмір орендної плати є договірним і складає: грошова форма оплати в сумі 836,28 гривень; натуральна форма: фуражне зерно 1900 кг., соняшник - 100 кг., цукор - 40 кг., солома 1 тн.; відробіткова плата: оранка земельної ділянки 0,25 га.

Відповідно до п. 4.4 порядок, строки та умови сплати орендної плати - розрахунки по орендній платі орендарем закінчуються не пізніше 1 грудня поточного року. Розрахунки по орендній платі (надання послуг та передача натуральної продукції) оформляється відповідними документами засвідченими підписами сторін.

Відомостей про сплату орендної плати у період 2016 - 2019 років справа не містить.

Позиція суду.

Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У ст. 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

За положеннями ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Водночас у пункті д) ч. 1 ст. 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.

Таким чином, СФГ "Світлана" не спростовано фактів виплати ОСОБА_1 з 2016 року своєчасно та систематично орендну плату за земельну ділянку, на підставі укладеного між ними договору про оренду землі від 23.12.2008 року, що є підставою для розірвання договору оренди землі у зв`язку із порушенням відповідачем його умов.

Сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, а позивач не отримав того, на що він розраховував при укладанні договору. Разом з тим, сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Виходячи з того, що саме на відповідача у справі покладено обов`язок доказування відсутності вини у невиконанні зобов`язання за договором оренди з внесення орендної плати або ж доведення факту виконання ним цього зобов`язання, позов підлягає задоволенню. СФГ "Світлана" не надало суду належних і допустимих доказів на підтвердження того, що позивач відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, а саме, отримати орендну плату за 2016-2019 роки у строки та на умовах, що встановлені договором оренди, не доведено відсутності вини у порушенні зобов`язання щодо внесення орендної плати та прийняття заходів щодо внесення орендної плати за договором оренди щороку. Порушення відповідачем умов договору щодо виплати орендної плати є істотним, оскільки позивач внаслідок такого порушення значною мірою позбавлявся того, на що він розраховував при укладенні договору.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 10, 11, 19, 81, 263, 264 ЦПК України, ст.ст. 526, 610, 625, 651 ЦК України, ст.ст. 124, 141, ст.ст. 1, 13, 21, 24, 32 Закону України Про оренду землі , суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстрованого за місцем проживання по АДРЕСА_1 , до Селянського (фермерського) господарства "Світлана", код ЄДРПОУ 31037271, зареєстрованого за місцем знаходження по вул. Стадіонна, 12, с. Топила Томаківського району Дніпропетровської області, про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 23.12.2008 року між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством "Світлана", зареєстрований Томаківським відділом Дніпропетровської регіональної філії Центру ДЗК 10.12.2010 року, про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №041013400864 та припинити речове право по такому договору.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Світлана" на користь ОСОБА_1 сплачений по справі судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, відповідно до п. 15.5 Розділ у XIII Перехідні положення ЦПК України до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд Дніпропетровської області.

Головуючий суддя: Д. М. Скрипченко

СудТомаківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення21.08.2020
Оприлюднено27.08.2020
Номер документу91122415
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —195/1149/20

Рішення від 21.08.2020

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Скрипченко Д. М.

Ухвала від 29.07.2020

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Скрипченко Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні