Справа № 467/691/20
Провадження № 2/361/3175/20
25.08.2020
У Х В А Л А
25 серпня 2020 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Селезньова Т.В., розглянувши позовну заяву Фермерського господарства «Шепіт» до ОСОБА_1 , третя особа: Фермерське господарство «Ліспома» про визнання Фермерського господарства «Ліспома» незаконним,-
встановив:
Дану справу передано за підсудністю до Броварського міськрайонного суду Київської області за ухвалою Арбузинського районного суду Миколаївської області від 02.07.2020р.
Згідно ст.32 ЦПК не допускаються спори між судами з приводу територіальної підсудності цивільних справ.
Разом з тим суд не вбачає підстав для відкриття провадження у цивільній справі за даним позовом, виходячи з наступного:
У позовній заяві позивач просить визнати незаконним ФГ «Ліспома» , створене ОСОБА_1 на земельних ділянках з кадастровими номерами 4820383800:04:000:0027 площею 25,9 га та 4820383800:04:000:0026 площею 24,1 га, які виготовлені на підставі державного акту № 489 від 10.04.1993р.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у даній справі суд виходить з наступного:
Згідно ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється за правилами іншого судочинства.
Згідно ст.20 ГПК господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; 3) справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; 6) справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
Згідно ст.2 Господарського Кодексу України - учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Згідно ст.4 ГПК України ю ридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Для вирішення питання щодо юрисдикції даної справи слід виходити з того, який характер спору, з яких правовідносин і між ким він виник, та хто є сторонами за позовом.
В даному випадку, позивачем є юридична особа- суб`єкт господарювання, відповідачем є засновник іншого суб`єкта господарювання (юридичної особи); позов пред?явлено до ОСОБА_1 , який є членом ФГ «Шепіт» та засновником ФГ «Ліспома» з приводу законності створення юридичної особи (ФГ «Ліспома» ).
При цьому суд виходить виключно з позовної вимоги, яка вона сформульована позивачем і з визначених позивачем підстав та учасників справи.
Тобто даний спір виник між суб`єктами господарювання, з приводу законності створення юридичної особи, у сфері господарських правовідносин, - тобто за будь-якою і за сукупністю даних ознак - даний спір не є приватно-правовим і не відноситься до цивільної юрисдикції.
Тому за ознакою спірних правовідносин і за суб`єктним складом - даний спір є господарським і за приписами п.1 ст.20 ГПК України дана справа , як така , що виникла у спорі про визнання незаконним створеного відповідачем фермерського господарства - має розглядатись в порядку господарського судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК суд відмовляє у відкриті провадження у справі, якщо позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Також суд звертає увагу, що у разі звернення позивача до суду за захистом його прав в порядку цивільного судочинства, то даний спір має ознаки спору з приводу користування землею, а відтак на нього поширюється правило виключної підсудності (ст.30 ЦПК України) - за місцем знаходження земельної ділянки (ділянок). Тому і у такому випадку цивільний спір не підсудний територіально даному суду, і порушення правил виключної підсудності є неприпустимим.
Оскільки суд відмовляє у відкриті провадження з підстав неможливості розгляду даного позову в порядку цивільного судочинства, то відсутні підстави для залишення позову без руху чи для пересилання позову суду за виключною підсудністю.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 186, ст.19 ЦПК України, суд
ухвалив:
Відмовити у відкриті провадження у цивільній справі за позовом Фермерського господарства «Шепіт» до ОСОБА_1 , третя особа: Фермерське господарство «Ліспома» про визнання Фермерського господарства «Ліспома» незаконним, - , як таким, що не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Строк подання апеляційної скарги на ухвалу- 15 днів з дня оголошення. У разі, якщо ухвалу не було вручено в день її оголошення чи складення - скарга має бути подана протягом 15 днів з дня отримання копії. Скарга подається до Апеляційного суду Київської області безпосередньо або через Броварський міськрайонний суд Київської області згідно п.15.5 Перехідних положень ЦПК України в редакції від 15.12.2017р.
Відповідно п. 3 Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину суд за заявою учасників справи поновлює процесуальні строки встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними, і такими, що зумовлені обмеженнями впровадженими у зв?язку з карантином.
Суддя Т.В. Селезньова
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2020 |
Оприлюднено | 27.08.2020 |
Номер документу | 91126089 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Селезньова Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні