Рішення
від 20.08.2020 по справі 616/422/20
ВЕЛИКОБУРЛУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер № 616/422/20 Провадження № 2/616/170/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

„20" серпня 2020 року Великобурлуцький районний суд

Харківської області

в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.

за участю секретаря ЛОГВІНОВОЇ М.В.

позивача не з`явився,

представника відповідача не з`явився,

справа № 616/422/20,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до територіальної громади Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, в якому просить визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті його сестри - ОСОБА_3 строком в 2 місяці.

Позивач в обґрунтування позовної заяви пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його троюрідна сестра ОСОБА_3 . Після її смерті відкрився спадок у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,2341 га, що розташована на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,0000 га, що розташована на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області. За оформленням спадку він своєчасно не звернувся до Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області через те, що він не мав документів, які б підтверджували його родинні відносини з ОСОБА_3 . Коли позивач звернувся до Великобурлуцької нотаріальної контори з питання оформлення спадку після смерті ОСОБА_3 , постановою про відмову у вчинення дії від 31 січня 2018 року нотаріусом було відмолено в даному питанні через пропуск позивачем шестимісячного строку для прийняття спадку. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 немає. Спадкова справа не заводилась. ОСОБА_2 просить суд визначити додатковий строк у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач ОСОБА_2 про час та місце розгляду даної справи був повідомлений належним чином, на адресу суду надав заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.12).

Представник відповідача голова Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області Ковиршин М.І. до суду не з`явився, про час і місце судового засідання відповідача було повідомлено належним чином (а.с.19), на адресу суду сільський голова направив листа, в якому вказав, що сільська рада з позовом згодна, просять розглядати справу без їх участі (а.с.22).

Суд вважає можливим розглянути даний позов без представника відповідача.

Суд всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, які є належними, допустимими і достовірними у їх сукупності, знаходить за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності до того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, воно підлягає прийняттю, а позов - задоволенню.

Так, згідно з положеннями ч.1 ст.1268 ЦК України , спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно із ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з вимогами ст.1272 ЦК України , якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно роз`яснень Пленуму Верховного Суду України у п. 24 постанови "Про практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року № 7 особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України . Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.

Із матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.08).

Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,2341 га, що розташована на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,0000 га, що розташована на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, відповідно до Державного акту серія ХР № 091308 та серії ЯА № 639511(а.с.10). За життя ОСОБА_3 заповіту не склала.

У встановлений законом строк ОСОБА_2 не подав до Великобурлуцької державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки вважав, що він не може звернутися до нотаріуса через відсутність у нього документів, які б підтверджували його родинні відносини з ОСОБА_3 .

ОСОБА_2 звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом, після померлої ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкового майна, проте постановою державного нотаріуса Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області від 31.01.2018 р. йому було відмовлено в прийняті спадщини, оскільки ОСОБА_2 пропустив встановлений закон шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.05).

Відповідач у справі - Міловська сільська рада Великобурлуцького району Харківської області в заяві за від 20 серпня 2020 року, підписаною повноважною особою - сільським головою Ковиршиним М.І., визнав позов та не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 (а.с.22).

Згідно зі статтею 5 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Суд повинен поряд із застосуванням норм матеріального права керуватись нормами процесуального права (ст.ст. 263 , 265 ЦПК України ).

Частиною 1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно ст.4 ЦПК України - кожна особа має право звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

З`ясовані у судовому засіданні обставини щодо повного визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, дають підстави для висновку про його задоволення на підставі ч.4 ст.206 ЦПК України. Підстав для відмови у прийнятті заяви відповідача про визнання позову суд не вбачає.

Відповідно до п.24 Постанови № 2 Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року, у разі визнання відповідачем позову, суд ухвалює рішення про його задоволення, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову, без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

Згідно до вимог ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, визнані сторонами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

Оскільки на даний час заяв про відмову від спадщини позивач не подавав, спадщина не визнана судом відумерлою, позивач в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє право на спадкування не може.

Обставини, на які посилається позивач як на підстави пропуску встановленого законом шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 , заслуговують на увагу та на думку суду є поважними причинами. Доказів, які спростовують твердження позивача щодо поважності причин пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини суду не надано, крім того, відповідачем позов визнано, заперечень він не має. Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до п.п.2,6 ст.3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність і ними суд має керуватися при вирішенні питання про права на спадкування.

З урахуванням вищенаведених вимог закону, визначення додаткового строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини буде відповідати загальним засадам цивільного законодавства, визначених у ст.3 ЦК України . Два місяці є достатнім строком для подання позивачем відповідної заяви, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, законними, та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 12 , 13 , 76 , 81 , 82 , 89 , 200, 206, 263-265 ЦПК України , ч.3 ст.1272 ЦК України , районний суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 до територіальної громади Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити.

Визначити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю с. Мілове, Великобурлуцького району, Харківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 додатковий строк у 60 (шістдесят) днів з моменту набрання цим рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Великобурлуцький районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с. Мілове, Великобурлуцького району, Харківської області, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , паспорт серія НОМЕР_3 , виданий Великобурлуцьким РВ УМВС України у Харківській області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: територіальна громада Міловської сільської ради в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, місцезнаходження: вул. Центральна, буд.96, с. Мілове, Великобурлуцький район, Харківська область, код ЄДРПОУ: 04399281.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 20 серпня 2020 року.

Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду

Харківської області М.І.РИКОВ

СудВеликобурлуцький районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення20.08.2020
Оприлюднено26.08.2020
Номер документу91130582
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —616/422/20

Рішення від 20.08.2020

Цивільне

Великобурлуцький районний суд Харківської області

Риков М. І.

Ухвала від 30.07.2020

Цивільне

Великобурлуцький районний суд Харківської області

Риков М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні