Справа № 709/1271/20
У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2020 року смт. Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романова О.Г., дослідивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Лихолітська сільська Рада Чорнобаївського району Черкаської області про встановлення факту не проживання спадкоємця постійно разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту не проживання спадкоємця постійно разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який постійно проживав у с. Лихоліти, Чорнобаївського району Черкаської області.
Після його смерті відкрилася спадщина за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,9433 га, що належала йому на підставі державного акту серії ЯГ № 620617.
Вона прийняла спадщину після смерті свого батька, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 подала відповідну заяву у Чорнобаївську державну нотаріальну контору. Однак, в будинку його батька у АДРЕСА_1 зареєстрована її рідна сестра, а його донька - ОСОБА_2 , яка фактично з ним постійно не проживала на час його смерті, оскільки перебувала за кордоном.
Її сестра - ОСОБА_2 , після закінчення школи навчалася в Інституті іноземних мов у м. Києві і після його закінчення у 2002 році виїхала за кордон до Німеччини, де до цього часу постійно проживає вже 18 років. На даний час вона має намір знятися з реєстрації в Україні, що підтверджується копією її довіреності від 01.01.2020.
Встановлення факту не проживання ОСОБА_2 постійно разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини їй необхідно для оформлення її спадкових справ на спадкове майно після смерті її батька.
Майнового спору між нею та ОСОБА_2 щодо спадкового майна немає, оскільки вона на нього не претендує і про те, що її батько помер їй відомо.
На підставі вищевикладеного просить суд встановити факт не проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 постійно разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття його спадщини в АДРЕСА_1 .
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження по справі з наступних підстав.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Відповідно до відомостей зазначених у свідоцтві про смерть серія НОМЕР_1 виданим виконавчим комітетом Лихолітської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно довідки виданої виконкомом Лихолітської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області від 18.08.2020 № 348 ОСОБА_3 був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 і мав такий склад сім`ї до дня своєї смерті: дружина - ОСОБА_4 та дочка ОСОБА_2 , яка хоч і зареєстрована в його будинку, але не проживала постійно з батьком ОСОБА_3 на час його смерті, оскільки з 2002 року вибула на постійне місце проживання за межі України, де проживає і в даний час.
Відповідно до відомостям зазначеним у витязі про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 60176222 від 14.05.2020 14.05.2020 у Чорнобаївській державній нотаріальній конторі була зареєстрована спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , номер у спадковому реєстрі: 65821661.
Згідно листа завідуючої Чорнобаївської нотаріальної контори Бабак Л.М. від 11.08.2020 № 193 спадкоємцями, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 являються: дочка померлого - ОСОБА_1 , яка подала заяву до Чорнобаївської ДНК та дочка померлого - ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину шляхом проживання на час відкриття спадщини.
За приписами ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відомості про те, що ОСОБА_2 подала до нотаріальної контори заяву про відмову від прийняття спадщини в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч.1, 2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем,має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Отже, зазначені норми цивільного закону не вимагають від спадкоємця, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, оскільки така умова прийняття спадщини прямо визначена у законі лише для спадкоємця, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем.
Тобто, якщо протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця ( ст. 1270 ЦК України) спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, не заявив про відмову від спадщини, після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини він може одержати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі, подавши відповідну заяву (ст.1296 - 1298 ЦК України).
Відповідно до п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, у разі відсутності спору, яка розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Аналіз установлених судом обставин справи дає підстави для висновку, що в даному випадку виник спір про право на спадщину, оскільки вказана у заяві заінтересована особа - ОСОБА_2 є спадкоємицею, яка вважаються такою, що прийняла спадщину, а отже у разі задоволення заяви про встановлення даного юридичного факту будуть порушені її права на отримання спадщини. Доказів того, що між заявницею та ОСОБА_2 відсутній спір щодо спадкового майна, як зазначено заявницею у заяві, в матеріалах справи відсутні. Довіреність ОСОБА_2 надана її матері - ОСОБА_4 щодо зняття її з реєстрації за місцем її проживання не
може, на думку суду, беззаперечно свідчити про її не бажання отримати спадщину після смерті батька.
Таким чином, ОСОБА_2 повинна мати процесуальний статус відповідача по справі, а ні заінтересованої особи.
Отже, суд вважає, що розгляд даного факту необхідно проводити за правилами позовного провадження, де відповідачем у такій справі є спадкоємець, який прийняв спадщину, а саме: ОСОБА_2 .
При зверненні до суду із вказаною заявою ОСОБА_1 було сплачено судовий збір у сумі 420 грн. 40 коп.
Згідно за п. 3 ч. 1 ст.7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається у разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Оскільки судом було відмовлено у відкритті провадження по справі, сплачений заявником судовий збір у сумі 420 грн. 40 коп. за подання заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, підлягає поверненню заявнику.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.133, 186, 294, 315 ч.4, 353, 354 ЦПК України, ЗУ Про судовий збір суд,
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Лихолітська сільська Рада Чорнобаївського району Черкаської області про встановлення факту не проживання спадкоємця постійно разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Роз`яснити заявнику, що вона має право подати позов на загальних підставах.
Повернути ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в розмірі 420 грн. 40 коп. на наступний рахунок:
Отримувач коштів УК у Чорн.р-н/Чорноб.р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 36782468
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA178999980313101206000023501
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Копію ухвали разом з доданими до неї матеріалами направити заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасником справи до або через відповідний суд.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу , якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення
відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Чорнобаївського
районного суду Черкаської області О. Г. Романова
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2020 |
Оприлюднено | 27.08.2020 |
Номер документу | 91131948 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Романова О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні