Рішення
від 26.08.2020 по справі 702/380/20
МОНАСТИРИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/702/224/20

Справа № 702/380/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 серпня 2020 року м. Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:

головуючої судді Жежер Ю.М.

за участю секретаря судового засідання Шковири А.М.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2

представник відповідача Зарубинецької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області не з`явився,

розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань м. Монастирище в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зарубинецької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Підставами позову вважає те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Позивачка була подругою покійної ОСОБА_3 , родинних відносин між ними не було. Після смерті ОСОБА_3 вона провела її поховання, поминальні обіди. З приводу оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_3 вона не зверталася, так як родинних відносин між ними не було. Під час проведення прибирання в травні 2020 року в с.Зарубинці в житловому будинку, в якому проживала ОСОБА_3 , нею було виявлено теку з документами. Згідно даних документів, ОСОБА_3 мала у власності земельну ділянку площею 2,779 га. На випадок своєї смерті заповіла земельну ділянку їй, ОСОБА_1 .

Через відсутність інформації про наявність у ОСОБА_3 спадкового майна, а також про те, що вона є спадкоємцем майна покійної ОСОБА_3 , вона не зверталася до нотаріальних органів з приводу оформлення спадкових прав. Органами нотаріату її не було повідомлено про наявність спадкового майна у покійної ОСОБА_3 . Лише в травні 2020 року їй стало відомо, що на її ім`я складено заповіт, в зв`язку з цим вона була позбавлена можливості звернутися у встановлений законом шестимісячний строк в нотаріальну контору із відповідною заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

На даний час вона не має можливості оформити право власності на спадкове майно, так як державним нотаріусом Уманської районної державної нотаріальної контори видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, згідно якої не можливо видати на її ім`я свідоцтво про право на спадщину за заповітом, через пропуск шестимісячного терміну подачі заяви про прийняття спадщини.

Просить визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 03.08.2020 відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого судового засідання за правилами загального позовного провадження.

В підготовчому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала повністю, просить його задовольнити, вважає заяву відповідача про визнання позову такою, що не суперечить закону.

В підготовчому судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позов підтримав повністю, просить його задовольнити, вважає заяву відповідача про визнання позову такою, що не суперечить закону.

В підготовче судове засідання представник Зарубинецької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області не з`явився. Про дату, час та місце підготовчого розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду подав заяву, відповідно до якої просить розглянути справу без участі представника сільської ради. Позовні вимоги визнає повністю та не заперечує проти їх задоволення.

Перевіривши викладені у заявах по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявних для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.

Визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, не суперечить положенням ч.4 ст. 206 ЦПК України, а тому є всі підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно 08.01.2020 виконавчим комітетом Зарубинецької сільської ради Монастирищенського району Черкаській області ( а.с. 8).

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).

Факт наявності у покійної ОСОБА_3 спадкового майна, підтверджується копією Державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР № 12 - 8 - 628 від 12.04.2001, відповідно до якого ОСОБА_3 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,779 га на території с. Зарубинці Зарубинецької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 10 - 11).

За таких обставин, із досліджених судом доказів вбачається, що ОСОБА_3 за життя володіла, користувалася та розпоряджалася згаданим вище майном, а отже воно перебувало у її власності.

Згідно з ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Віповідно до ч. 1 ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до заповіту, посвідченого 17.12.2007 секретарем виконавчого комітету Половинчицької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, ОСОБА_3 на випадок своєї смерті земельну ділянку (пай) площею 2,779 га, державний акт ЧР № 12-8-628, виданий 12.04.2001 заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Доказів наявності осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, відповідно до ст. 1241 ЦК України та доказів недійсності заповіту відповідно до ст. 1257 ЦК України суду не надано.

Згідно з копією довідки у зв"язку з оформленням спадкових прав, виданою виконавчим комітетом Зарубинецької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області № 72 від 12.06.2020 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживала та була зареєстрована до дня смерті в АДРЕСА_1 . Після її смерті залишилось спадкове майно. На день смерті у померлої не залишилося рідних, дітей, братів, сестер, дядьків, тіток, членів сім"ї та інших родичів до шостого ступеня споріднення, в тому числі малолітніх та неповнолітніх дітей, а також інших непрацездатних, які б проживали, чи були зареєстровані з покійною в одному будинку. (а.с. 9)

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 16.06.2020, виданої державним нотаріусом Уманської районної державної нотаріальної контори, що діє в порядку заміщення Монастирищенської державної нотаріальної контори відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском строку прийняття спадщини. Згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась (а.с. 14).

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Верховний Суд у постанові від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17 зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Суд вважає, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, які зазначені позивачем в позовній заяві, а саме відсутність інформації про наявність спадкового майна, а також інформації про те, що вона є спадкоємцем майна ОСОБА_3 пов`язані з необізнаністю про наявність заповіту, а отже є поважними.

Відповідачем не надано суду доказів на спростування обставин викладених позивачем в позовній заяві.

Таким чином, на підставі всіх вищеописаних обставин суд вважає, що позов обґрунтований, підтверджений належними та допустимими доказами та підлягає задоволенню на підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України, оскільки позивачка є спадкоємицею померлої ОСОБА_3 , після смерті останньої залишилося спадкове майно, що до моменту смерті належало спадкодавцю.

Зважаючи на викладені обставини, та із врахуванням того, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, іншим чином захистити права позивача неможливо, причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини є поважними, позов визнано відповідачем, а тому суд вважає за необхідне позов задовольнити повністю, визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини в один місяць, так як саме такий строк буде достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2-7, 11-13, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 351, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Зарубинецької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в один місяць, з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 08.01.2020, видане повторно, актовий запис № 12).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрована та проживає: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Зарубинецька сільська рада Монастирищенського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 34324208, місцезнаходження: вул. Центральна, 2, с. Зарубенці Монастирищенського району Черкаської області, 19121).

Суддя Ю.М. Жежер

СудМонастирищенський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення26.08.2020
Оприлюднено28.08.2020
Номер документу91148303
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —702/380/20

Рішення від 26.08.2020

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Жежер Ю. М.

Ухвала від 03.08.2020

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Жежер Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні