Рішення
від 25.08.2020 по справі 451/1613/19
РАДЕХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

іменем України

25 серпня 2020 рокуСправа №451/1613/19 Провадження № 2/451/416/20

Радехівський районний суд Львівської області

у складі головуючого-судді Семенишин О.З.

секретаря судового засідання Табен Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Радехові цивільну справу №451/1613/19 за позовом ОСОБА_1 до Радехівської державної нотаріальної контори про скасування заборони відчуження з нерухомого майна,-

встановив:

29 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Радехівської державної нотаріальної контори про скасування заборони відчуження з нерухомого майна.

В позовній заяві зазначає, що Згідно із свідоцтвом про право власності на будівлі, виданим виконкомом Стоянівської сільської ради від 03.02.1989 року, нерухоме майно, яке розташоване на АДРЕСА_1 , в цілому належало на праві власності колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_2 . Вказане свідоцтво видано на підставі рішення Радехівського райвиконкому від 19.01.1989 року №9. У зазначеному свідоцтві вказано, що будинковолодіння АДРЕСА_1 зареєстроване на праві власності за колгоспним двором, головою якого є ОСОБА_2 , і записане в реєстрову книгу під №209. ОСОБА_1 , є мешканкою та володільцем і власником будинку АДРЕСА_1 , проживає та офіційно зареєстрована за вказаною адресою, володію нерухомим майном за цією адресою. На її запит архівним відділом Радехівської районної державної адміністрації листом від 05.11.2019 року №275 надано відповідь про те, що на зберіганні у відділі знаходяться документи постійного зберігання та особового складу колгоспу Жовтень , с.Стоянів, що був реорганізований у 1992 році в колективне сільськогосподарське підприємство Стоянів , яке в свою чергу в 1997 році було реформоване у сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Стоянів . Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Стоянів (код ЄДРПОУ 03762503) припинено, дата запису: 30.05.2008 року, номер запису про припинення суб`єкта: 14051170003000407. Стан суб`єкта (юридичної особи): припинено. Правонаступництва вказаної юридичної особи не визначено. При цьому, в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна міститься обтяження, об`єктом якого є невизначене майно, окреме майно, склад: ціле, стан: добудоване, статус: житлове, коментар: с.Стоянів Львівської області Радехівського району . Тип обтяження: заборона (архівний запис), реєстраційний номер обтяження: 4169844. Зареєстровано 06.12.2006 за №4169844 Радехівською державною нотаріальною конторою. Підставою для накладення обтяження визначено повідомлення від 27.05.1967 року б/н колгоспу Жовтень , власник - ОСОБА_2 . За адресою АДРЕСА_1 відсутні будь-які інші об`єкти нерухомого майна, окрім тих, що належать їй на праві власності. Відтак, наявне обтяження унеможливлює розпоряджання належним їй на праві власності майном, а відтак порушує її права та законні інтереси як власника нерухомого майна на АДРЕСА_1 . Таким чином, просить скасувати заборону відчуження нерухомого майна, яке розташоване на АДРЕСА_1 , яке накладено Радехівською державною нотаріальною конторою 06.12.2006 року за №4169844 на підставі повідомлення колгоспу Жовтень від 27.05.1967 б/н (а.с.1-5).

Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися, позивач подала до суду заяву про розгляд справи у його відсутності позовні вимоги підтримує (а.с.32).

Відповідач в судове засідання з`явився, в строк, встановлений судом, відзив на позовну заяву до суду не подав, подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника та визнання позову (а.с.33).

Дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

У відповідності до ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до положень, викладених у ст.ст.13,81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду встановленої сили. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 , виданим 07 квітня 2004 року Стоянівською сільською радою Радехівського району Львівської області (а.с.24,25).

ОСОБА_2 належав житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами (будинковолодіння), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).

ОСОБА_1 після смерті її батька фактично прийняла спадщину та володіє нерухомим майном, яке розташоване в АДРЕСА_1 (а.с.26-31).

Із Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна вбачається, що на будинок, який знаходиться в с. Стоянів, Радехівського району Львівської області, на підставі повідомлення б/н від 27.05.1967 року к-п Жовтень , Радехівською державною нотаріальною конторою накладено заборону (архівний запис). Власником вказаного будинку зазначено ОСОБА_2 (а.с.8).

Із листа Архівного відділу Радехівської райдержадміністрації від 05.11.2019 року №275 вбачається, що на зберіганні в архівному відділі знаходяться документи постійного зберігання та особового складу колгоспу Жовтень , с. Стоянів, що був реорганізований в 1992 році в колективне сільськогосподарське підприємство Стоянів , яке в свою чергу в 1997 році було реформовано в сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Стоянів . Також знаходяться на зберіганні книги нарахування заробітної плати та обліку трудового стажу колгоспників та членів товариства, з постійного зберігання - протоколи загальних зборів колгоспників та уповноважених членів правління колгоспу Жовтень , КСП Стоянів , СТзОВ Стоянів (а.с.7).

Статтею 41 Конституції України передбачено право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Згідно з ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17 липня 1997 року відповідно до Закону №475/97-ВР від 17 липня 1997 року Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції , закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно з ч.1 ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Частиною 1 статті 319 ЦК України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно з ч.1 ст. 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності.

У рішенні Європейського суду з прав людини в справі Вендітеллі проти Італії суд відзначив порушення в тому, що уряд не вжив швидких заходів для того, щоб знову надати в повноправне користування власність після закінчення відповідних розслідувань. Також, Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.

Тобто, наявність заборони відчуження майна за відсутності правових підстав для цього порушує право власності позивача, внаслідок чого вона позбавлена змоги в повному обсязі користуватися та розпоряджатися своїм майном та власний розсуд.

Узагальнюючи вищенаведене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, враховуючи те, що у позивача немає іншого способу захисту порушених прав, суд робить висновки, що заборона відчуження нерухомого майна, яке розташоване на АДРЕСА_1 , яке накладено Радехівською державною нотаріальною конторою 06.12.2006 року за №4169844 на підставі повідомлення колгоспу Жовтень від 27.05.1967 б/н, є безпідставним та обмежує права позивача як володільця майна, тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 206, 258-259, 263-265, 273, 279 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати заборону відчуження нерухомого майна, яке розташоване на АДРЕСА_1 , яке накладено Радехівською державною нотаріальною конторою 06.12.2006 року за №4169844 на підставі повідомлення колгоспу Жовтень від 27.05.1967 б/н.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання через Радехівський районний суд Львівської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

ГоловуючийСеменишин О. З.

Рішення суду виготовлено в нарадчій кімнаті 25 серпня 2020 року.

СудРадехівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення25.08.2020
Оприлюднено27.08.2020
Номер документу91148674
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —451/1613/19

Рішення від 25.08.2020

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 11.12.2019

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні