Рішення
від 25.08.2020 по справі 470/457/20
БЕРЕЗНЕГУВАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2-о/470/10/20

Справа № 470/457/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2020 року смт. Березнегувате

Березнегуватський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого: судді Орлової С.Ф.,

за участю секретаря судового засідання Михалюк С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Любомирівська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області, ОСОБА_2 , про встановлення факту місця відкриття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

07 липня 2020 року заявник звернулася до суду з відповідною заявою у якій зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат ОСОБА_3 . За життя він набув право на земельну частку (пай) розміром 7,05 умовних кадастрових гектарів та отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3. На час смерті брат не мав зареєстрованого місця проживання, оскільки у 2000 році знявся з реєстрації та ніде не реєструвався, однак постійно проживав до дня смерті разом з батьком ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 батько помер. У листопаді 2019 року звернувшись до нотаріуса за оформленням спадкових прав після смерті брата їй було роз`яснено про необхідність звернення до суду з заявою про встановлення місця відкриття спадщини та кола спадкоємців які її прийняли. Посилаючись на викладене вище, заявник просила суд встановити що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 є АДРЕСА_1 , а спадкоємцем який прийняв спадщину після його смерті є ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заявниця в судове засідання з`явилась, вимоги викладені у заяві до Любомирівського старостинського округу підтримала у повному обсязі, просила суд їх задовольнити, а справу розглядати за її відсутності.

Заінтересована особа по справі в.о. старости Любомирівського старостинського округу до суду направив заяву про розгляд справи за його відсутності, проти вимог заявниці не заперечував.

Заінтересована особа по справі ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить наступного.

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 убачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Любомирівка Березнегуватського району Миколаївської області помер ОСОБА_3 , рідний брат заявниці ( а.с.9,11-12).

Згідно довідки Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області відділ у Березнегуватському районі №62/166-20 від 14.01.2020 року, за життя ОСОБА_3 отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) НОМЕР_3 виданий 10.07.1996 року на підставі розпорядження Березнегуватської райдержадміністрації від 09.07.1996 року №195 розміром 7,05 в умовних кадастрових гектарах, про що в Книзі записів реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП "Зоря" було вчинено запис за № 45 ( а.с.13).

За довідками Любомирівського старостинського округу від 24.12.2019 року за № 276/04-12 та №277/04-12 ОСОБА_3 до 2000 року мав зареєстроване місце проживання у с.Любомирівка Березнегуватського району Миколаївської області, однак з червня 2000 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживав без реєстрації разом з батьком ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 . Вказане також підтверджується і витягом з погосподарської книги № 2 по с.Любомирівка за 2000-2005 роки ( а.с.7-8,25-26,28-31).

22 листопада 2019 року завідувачем Березнегуватською державною нотаріальною конторою заявниці було відмовлено в оформленні спадкових прав після смерті брата ОСОБА_3 та роз`яснено про необхідність звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини та кола спадкоємців які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 ( а.с.6).

Згідно з частиною 1 ст.1221 Цивільного кодексу України та п.1.12 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 296/05 від 22.02.2012 року (далі Інструкція) - місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця відповідно до ст.29 Цивільного Кодексу України. За 1.13. Інструкції - місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою житлово-експлуатаційної організації, довідкою правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; записом у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідкою адресного бюро, довідкою райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою.

Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.

1.14. У разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.

Матеріалами справи, а саме довідками виданими Любомирівським старостинським округом Висунської сільської ради та витягами з погосподарських книг підтверджується, що ОСОБА_3 з червня 2000 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживав без реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 . Відповідно місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 є АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За змістом статей 1268 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

До першої черги спадкоємців за законом належать діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. З довідки Березнегуватського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) убачається, що на день смерті ОСОБА_3 у зареєстрованому шлюбі не перебував, неповнолітніх дітей не мав (а.с.22). За інформацією завідувача Березнегуватською державною нотаріальною конторою Миколаївської області від 22 липня 2020 року № 163/01-16, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась (а.с.32). Натомість з довідок Любомирівського старостинського округу Висунської сільської ради убачається, що ОСОБА_3 з 2000 року по день смерті проживав разом з батьком ОСОБА_4 , який є спадкоємцем першої черги за законом та відповідно прийняв спадщину в силу ч.3 ст. 1268 ЦК України. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер (а.с.10). Заявниця прийняла спадщину за заповітом після смерті батька звернувшись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини ( а.с.32-39).

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Наведений у ст. 315 ЦПК перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним, за ч.2 зазначеної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Дослідивши наявні у справі докази суд доходить висновку, що заява заявниці є обґрунтованою, факти які вона просить суд встановити мають для неї юридичне значення, оскільки дозволяють реалізувати спадкові права після смерті брата ОСОБА_3 .

Однак у задоволенні вимог заявниці до ОСОБА_2 слід відмовити, оскільки матеріали справи не містять даних які б свідчили що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті сина ОСОБА_3 та може бути заінтересована у розгляді зазначеної справи.

Керуючись статями 76-89,263-265,268,273,315-319ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 до Любомирівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області (Любомирівського старостинського округу Висунської сільської ради) про встановлення факту місця відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 є АДРЕСА_1 .

Встановити факт що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняв спадщину після смерті сина ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У задоволенні заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту місця відкриття спадщини - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Заявник:

ОСОБА_1 - адреса реєстрації та місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Заінтересована особа по справі:

Любомирівська сільська рада (Любомирівський старостинський округ Висунської сільської ради): адреса: індекс 56240, вул. Ковтюха,3 с.Висунськ Березнегуватський район Миколаївська область, код ЕДРПОУ 04375820.

Суддя С. Ф. Орлова

Повне судове рішення складене 26 серпня 2020 року.

СудБерезнегуватський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення25.08.2020
Оприлюднено28.08.2020
Номер документу91154686
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —470/457/20

Рішення від 25.08.2020

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Орлова С. Ф.

Ухвала від 09.07.2020

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Орлова С. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні