А-5/93
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2007 р. Справа № А-5/93
Cуддя Цюх Ганна Захарівна
При секретарі Ломей Любов Романівна
за позовом ТзОВ "Гал вапно", вул. Коцюбинського, 5,с.Старий Лисець,Тисменицький район, Івано-Франківська область,77452
до відповідача Дитятинської сільської ради, с.Дитянин,Галицький район, Івано-Франківська область
третя особа на стороні відповідача: Фермерське господарство "Вилка", с.Хохонів, Галицький район, Івано-Франківська область
про визнання недійсним рішення Дитятинської сільської ради Галицького району від 09.02.07р. "Про розгляд протесту прокурора на рішення сесії від 12 січня 2007р." та про визнання недійсним рішення цієї ж сільради "Про надання дозволу ФГ "Вилка" на збір матеріалів на початок робіт для отримання ліцензії на геологічне вивчення земель не с/г призначення для дослідження промислових запасів вапняків".
Представники:
Від позивача: не з"явився,
Від відповідача: Перепічка М.М.-голова сільської ради
Від третьої особи на стороні відповідача: Вилка В.С.-директор
СУТЬ СПРАВИ: заявлено позов про визнання недійсним рішення Дитятинської сільської ради Галицького району від 09.02.07р. "Про розгляд протесту прокурора на рішення сесії від 12 січня 2007р." та про визнання недійсним рішення цієї ж сільради "Про надання дозволу ФГ "Вилка" на збір матеріалів на початок робіт для отримання ліцензії на геологічне вивчення земель не с/г призначення для дослідження промислових запасів вапняків".
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на необгрунтованість вимог позивача, вказує на право ради розпоряджатись землями запасу територіальної громади.
Третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог проти позову заперечує, посилаючись на те, що сесією позивачу було надано в користування 10 арів землі для обслуговування придбаної будівлі, а його вимога про надання 1,5 га землі є безпідставною.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши представників сторін, вивчивши додатково подані матеріали, суддя встановив, що позивач звернувся до сільської ради з заявою про надання дозволу на погодження матеріалів про відведення земельної ділянки біля старої вапнярки площею 1,5га для реконструкції вапнякової печі в с.Набережна (вх. № 7 від 08.02.2007р.), а також з заявою (вх. № 8 від 08.02.07р.) про надання дозволу на геологорозвідувальні роботи та видобуток на землях сільради с.Дитятин на площі 1,5 га для відкриття вапнякового кар"єру та реконструкції вапнякової печі.
Дані заяви сесією не розглядались. Протест прокурора Галицького району на рішення сесії сільради від 12.01.07р. був розглянутий 09.02.07р., одночасно були розглянуті заяви позивача, які він подавав 26.12.2006р. Сесія прийняла рішення, згідно з яким відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України позивачу дано дозвіл про виділення землі в кількості 0,10 га для обслуговування вапнякової печі в с.Набережна.
Позивачу відмовлено на геологорозвідувальні роботи та відведення земельної ділянки біля старої вапнярки площею 1.5 га для розробки кар"єру, вапняку в с.Набережна (п.2 рішення сесії від 09.02.07р.).
Рішенням сесії від 09.02.07р. було задоволено заяву фермерського господарства "Вилка" і в відповідності до ст.ст. 12, 151 Земельного кодексу України ФГ надано дозвіл на початок робіт для отримання ліцензії на геологічне вивчення земель з дослідженням промислових запасів вапняків, які належать сільраді в с.Набережна в урочищі "Коло вапнярки" на землях несільськогосподарського призначення з послідуючою розробкою для виробництва вапна будівельного, вапнякової муки, щебеню для дорожно-будівельних робіт.
За Конституцією України (ст. 140) до територіальної громади належать жителі села чи добровільного об"єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, що має місце в даному випадку (Дитятинська сільрада об"єднує декілька сіл Галицького району в т.ч. і с. Набережна).
Згідно зі ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад.
У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об"єкти комунальної власності.
Як власник землі, рада може передавати земельні ділянки у власність та в користування громадян та юридичних осіб. Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин - регламентується ст.12 Земельного кодексу України, зокрема п. в цієї статті говорить, що сільрада надає в користування землі комунальної власності.
Відповідно до ч. 5 ст. 120 Земельного кодексу України - при переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.
Як вбачається з відповіді Галицького районного відділу земельних ресурсів № 04-05-07/07237 від 27.08.07р. на запит господарського суду № 769 від 13.08.07р. - вапнякова піч в с.Набережна Дитятинської сільради належала колишній спілці "Рідна земля". Під час роботи цієї печі, господарством використовувалось 1 га вапнякового кар"єру, хоча земельна ділянка не була облікована за селянською спілкою. Під час реформування с/г підприємства піч було включено в склад майнових паїв, який декілька разів продавався і на даний час піч є власністю позивача.
За таких обставин, суд приходить до висновку про неправомірність прийнятого сесією рішення від 09.02.2007р. про надання позивачу тільки 0,10 га землі для обслуговування вапнякової печі, хоча, як вказувалось вище, для її функціонування необхідно не менше 1га землі з вапняками. Сільрада ніяким чином не мотивувала свою відмову в наданні позивачу дозволу на геологорозвідувальні роботи та відведення 1, 5 га землі для розробки кар"єру.
Земельний кодекс України забороняє юридичній особі самостійно займати земельну ділянку для своїх потреб без належного юридичного оформлення прав на отримання земельної ділянки в користування.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України (ч. 2) - юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в постійне користування із земель комунальної власності, звертається з клопотанням до сільської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються документи, що обгрунтовують її розмір, призначення та місце розташування (п.4). Відповідна рада розглядає клопотання в місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки (п.5).
Після погодження проекту відведення у відповідних службах, він подається до сільради, яка розглядає його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених Земельним кодексом України, приймає рішення про надання земельної ділянки. Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади в наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку.
Як вбачається з оскаржуваного рішення - сільрадою порушена процедура його прийняття, воно не вмотивоване, а тому його слід визнати незаконним (недійсним).
Стосовно рішення від 09.02.07р. про надання ФГ "Вилка" дозволу на початок робіт для отримання ліцензії на геологічне вивчення земель з дослідженням промислових запасів вапняків, то його також слід визнати недійсним, виходячи з того, що ст. 12 Земельного кодексу України не відносить до повноважень сільради надання дозволів на роботи для отримання ліцензії на геологічне вивчення земель з дослідженням промислових запасів вапняків. Земельна ділянка надається в установленому ст. 123 Земельного кодексу України порядку. Відповідно ж до ст. 10 Кодексу України "Про надра" - до відання сільрад належить: погодження клопотань про надання надр у користування з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин місцевого значення. Таким чином, суд приходить до висновку про те, що при прийнятті даного рішення рада вийшла за межі своєї компетенції.
Враховуючи вищесказане та у відповідності до ст. ст. 124, 129 Конституції України, ст. ст. 12, 120, 123 Земельногокодексу України, ст.ст. 10, 18, 23 Кодексу України "Про надра", керуючись ст.ст. 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задоволити.
Визнати недійсним рішення Дитятинської сільської ради Галицького району від 09.02.07р. "Про розгляд протесту прокурора на рішення сесії від 12 січня 2007р." та про відмову ТзОВ "Гал вапно" на геологорозвідувальні роботи та відведення земельної ділянки біля старої вапнярки площею 1, 5 га для розробки вапнярки в с.Набережна, та визнати недійсним рішення сесії Дитятинської сільської ради від 09.02.07р. "Про надання дозволу ФГ "Вилка" на збір матеріалів на початок робіт для отримання ліцензії на геологічне вивчення земель не с/г призначення для дослідження промислових запасів вапняків".
Стягнути з відповідача - Дитятинської сільської ради, с.Дитятин, Галицький район, Івано-Франківська область на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Гал вапно", вул. Коцюбинського, 5, с.Старий Лисець, Тисменицький район, Івано-Франківська область (код 33071927) - 3 грн. 40 коп. судового збору.
Виконавчий лист видати позивачу за заявою після набрання постановою законної сили.
На постанову господарського суду, яка не набрала законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) постанови через місцевий господарський суд.
Суддя Цюх Ганна Захарівна
постанова підписана 29.08.07.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
29.08.07. Ломей Любов Романівна
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2007 |
Оприлюднено | 05.09.2007 |
Номер документу | 911822 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Цюх Г.З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні