Справа № 485/803/20
Провадження №2/485/349/20
Рішення
іменем України
26 серпня 2020 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Яворського С.Й.,
секретар судового засідання Шеремет Ю.Є.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м.Снігурівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Снігурівської міської ради Миколаївської області про визнання права на земельну частку (пай),
встановив:
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Снігурівської міської ради Миколаївської області про визнання права на земельну частку (пай).
Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 1960року він працював в радгоспі Комінтерн та з 10.09.1995 року вийшов на пенсію за віком з радгоспа Комінтерн .
В вересні 2019 року у відділі у Снігурівському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області йому було видано довідку про те, що під час розпаювання КСП його було внесено до списків осіб, які мають право на земельну частку (пай) колишнього КСП "Комінтерн", розмір якої становить 6,30 умовних кадастрових гектарів. Проте сертифікат на право на земельну частку (пай) він не може отримати, так як на сьогоднішній день КСП Комінтерн ліквідовано.
Посилаючись на викладене, позивач просив визнати за ним право на земельну частку (пай) розміром 6,30 га колишнього КСП Комінтерн в межах території Снігурівської міської ради Миколаївської області.
Позивач в судове засідання не з`явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, з викладених у позові підстав просив про їх задоволення.
Представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позов визнає, щодо задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно з ч. 4 ст. 200 ЦПК України суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
За таких обставин, суд вирішив ухвалити рішення у підготовчому судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Згідно записів в трудовій книжці позивача серії № НОМЕР_1 від 15 травня 1958 року, судом встановлено що 26 лютого 1965 року ОСОБА_1 було прийнято на роботу в радгосп "Комінтерн" водієм, 02 липня 1985 року звільнений. В подальшому 19 січня 1987 року позивача було прийнято на роботу в радгосп Комінтерн та звільнений 01 березня 1995 року позивача було звільнено, згідно ст.38 КЗпП по власному бажанню (а.с.29-30).
10 жовтня 1996 року КСП Комінтерн отримало державний акт на право колективної власності на землю на підставі рішення Нововасилівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області від 13 вересня 1996 року (а.с.8-9).
За даними списку членів КСП Комінтерн , який додається до Державного акту на право колективної власності на землю, ОСОБА_1 значиться у списку за порядковим записом № 256 (а.с.12).
Листом заступника начальника Відділу у Снігурівському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області Кравченко О. від 19.09.2019 № Б-117/0-0,35-121/149-19 також підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно включений до списку членів КСП Комінтерн за номером 256, який додається до державного акту на право колективної власності КСП Комінтерн , сертифікат при розпаюванні останній не отримував. Розмір земельної частки паю по КСП Комінтерн складає 6,30 умовних кадастрових гектарів, вартість земельної частки (паю) становить 22611,00 грн. без урахування коефіцента індексації (а.с.14).
Згідно повідомлення голови Снігурівської РДА Зубрицького І. від 21.08.2020 року №01-1446/2042, вбачається що 04 січня 2006 року Снігурівською райдержадміністрацією проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи приватно-орендного підприємства "Комінтерн" (код ЄДРПОУ 00857746) на підставі Ухвали господарського суду Миколаївської області від 20 грудня 2005 року справа №2/66/05 в зв`язку з визнанням його банкрутом (без правонаступництва) .
Відповідно до ст.ст. 22, 23 ЗК України від 1990 року, п. 2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року №720 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Отже, право на земельну частку (пай) виникає в осіб, у тому числі й пенсіонерів, які на час видачі колективному сільськогосподарському підприємству державного акта на право колективної власності на землю були чи залишалися членами цього підприємства.
У роз`ясненнях, що містяться у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16 квітня 2004 року "Про практику застування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", зазначено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта на право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Таким чином, для набуття права на земельний пай необхідна наявність таких умов: перебування у членах КСП на момент паювання землі, включення до списку осіб, долучених до державного акту на право колективної власності на землю, одержання КСП цього акту.
Оскільки позивач включений до списку громадян, які мають право на отримання земельної частки (паю), який додано до Державного акту на право колективної власності на землю КСП Комінтерн , то є підстави для визнання за ним права на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах, визначених для членів КСП Комінтерн .
Як слідує з наведених норм права член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта та не залежить від неотримання такою особою з різних причин сертифікату на право на земельну частку (пай).
Законом України 2498-VIII від 10 липня 2018 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні", що набрав чинності 01.01.2019 року, вказаний Закон "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)"N 899-IV було доповнено статтею 14-1, згідно з якою повноваження щодо організації розподілу земель, що залишилися у колективній власності, залишені за сільською, селищною, міською радою, на території якої такі землі розташовані.
Відповідно до рішення № 4 від 16 липня 2019 року Снігурівської міської ради розпочато процедуру реорганізації Нововасилівської сільської ради шляхом її приєдання до Снігурівської міської ради. На підставі рішення міської ради № 6 від 16 липня 2019 року утворено Нововасилівський старостинський округ Снігурівської міської ради Снігурівської об"єднаної територіальної громади . Відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою.
Отримати сертифікат на право на земельну частку (пай) на теперішній час не представляється можливим.
Таким чином, оскільки позивач набув право на земельну частку (пай) у КСП Комінтерн , суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 142, 200, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Снігурівської міської ради Миколаївської області про визнання права на земельну частку (пай) - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) орієнтовним розміром 6,30 умовних кадастрових гектарів по КСП Комінтерн в межах території Снігурівської міської ради Миколаївської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд, який відраховується з дати складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 26.08.2020 р.
Суддя С.Й. Яворський
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2020 |
Оприлюднено | 28.08.2020 |
Номер документу | 91183686 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Яворський С. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні