Рішення
від 18.08.2020 по справі 510/2419/19
РЕНІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 510/2419/19

Провадження № 2/510/495/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2020 року Ренійський районний суд Одеської області

у складі: - головуючого судді Дудник В.І.;

-за участю секретаря Арабаджи Л.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Рені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа - Ренійська районна державна адміністрація Одеської області (структурний підрозділ - Служба у справах дітей Ренійської районної державної адміністрації Одеської області), Ренійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області) про оспорювання батьківства, виключення запису з актового запису про народження дитини, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідачка ОСОБА_2 позовні вимоги визнала, проти їх задоволення не заперечувала, просила розглянути справу у підготовчому судовому засіданні без її участі.

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на задоволенні позову наполягала, просила розглянути справу без її участі.

Треті особи - Ренійська районна державна адміністрація Одеської області (структурний підрозділ - представники Служба у справах дітей Ренійської районної державної адміністрації Одеської області), Ренійський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) МЮУ будь-яких заперечень, додаткових заяв не надали, просили розглянути справу без їхньої участі.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання.

В ході розгляду справи судом були дослідженні наступні докази: копія свідоцтва про народження дитини - сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; копія свідоцтва про розірвання шлюбу між сторонами; копія заяви ОСОБА_1 від 04.11.2005р. про надання згоди на усиновлення сина ОСОБА_5 громадянином ОСОБА_6 ; протокол опитування особи - ОСОБА_7 .

Судом в ході судового розгляду справи встановлено, що позивач, діючий через свого представника - ОСОБА_3 , звернувся до суду із позовом, яким оспорює своє батьківство щодо неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та просить виключити з актового запису про народження дитини запис про нього, як батька, зазначивши, що він перебував із відповідачкою ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі. Оскільки сімейне життя не склалося, 12.04.2006р. шлюб між ними було розірвано. У зареєстрованому шлюбі сторін ІНФОРМАЦІЯ_2 народився син - ОСОБА_5 . При народженні цієї дитини, так як вона народилася у шлюбі, в актовому запису у відомостях про батька було зазначено, що позивач є її батьком.

З квітня 2006 року сторони у справі спільно не мешкають, сумісне господарство не ведуть, відповідачка, як мати, самостійно займалася вихованням та утриманням сина. У 2019р. під час телефонної розмови відповідачка повідомила ОСОБА_1 про те, що він не є біологічним батьком дитини - хлопчика ОСОБА_4 . Таким чином, про те, що хлопчик не є його сином позивач дізнався лише у 2019 році, між позивачем та дитиною відсутнє кровне споріднення. Відповідачка не оспорює того факту, що позивач не є рідним батьком дитини, однак у досудовому порядку це питання вирішити неможливо. У зв`язку із ситуацією, що склалася, на підставі вимог ч. 1 ст. 136 СК України позивач звернувся до суду із відповідним позовом, який просить задовольнити.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані суду докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані, знайшли своє належне підтвердження, у зв`язку із чим підлягають задоволенню.

Наведені докази є належними та допустимими, оскільки отримані у встановленому законом порядку, містять інформацію щодо предмету доказування, узгоджуються між собою, не заперечуються сторонами та не викликають сумніву щодо їх достовірності.

Підстави позову, зміст позовних вимог та встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про те, що між сторонами виникли сімейні правовідносини з приводу батьківства, що врегульовано нижченаведеними нормами цивільного законодавства, оскільки дитина - син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народився у шлюбі сторін, інший чоловік (біологічний батько дитини) не звертався за визнанням за ним батьківства відносно цієї дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Частиною 3 статті 51 Конституції України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Права та обов`язки матері, батька і дитини грунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 СК України.

Згідно ч. 1 ст. 136 СК України, особа, яка записана батьком дитини, відповідно до ст. ст. 122,124,126 та 127 СК України, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього, як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Згідно із ст. 129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів , особа, яка записана батьком дитини, має право оспорювати своє батьківство, пред`являти позов про виключення запису про нього, як батька з актового про народження дитини. Відповідно до цієї ж постанови, при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів предметом доказування у справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд ухвалює рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.

Згідно до п. п. 20 п. 1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

У відповідності до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

Із зазначених положень цивільного законодавства встановлено, що позивач записаний батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач вказує, що він не є батьком даної дитини, про що не заперечує і відповідачка, а отже має право ставити на вирішення суду питання про оспорювання батьківства та виключення відомостей про батька з актового запису.

Згідно протоколу опитування ОСОБА_7 , вона є сестрою позивача, підтвердила, що в родині її брата та відповідачки народилася дитина - син ОСОБА_4 , який мешкав разом із ними і якого всі сприймали, як рідного. Однак, у 2019р., вже після розпаду сім`ї , сама ОСОБА_2 повідомила, що дитина не є рідною братові, у неї інший батько. На підтвердження того, що інший чоловік є батьком ОСОБА_4 , відповідачкою було запропоновано підписати позивачу згоду на усиновлення, брат погодився і у нотаріуса таку заяву було оформлено. В даний час сторони між собою не спілкуються, дитина - також.

Обраний позивачем спосіб захисту відповідає вимогам закону та змісту правовідносин. Строк звернення позивача із вищевказаними вимогами до суду ним не порушений, оскільки він дізнався про те,що син ОСОБА_4 не є його рідною дитиною тільки у 2019 році, після чого і звернувся до суду із відповідним позовом.

Ухвалюючи рішення, суд врахував, що при такому вирішенні спору буде досягнуто справедливий баланс інтересів сторін та останнє відповідатиме загальноприйнятим нормам та духу сімейно-правових відносин.

Згідно ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 141, 200, 258, 259, 264 - 265, 268, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 32, 51 Конституції України, ст.ст. 122, 136 Сімейного кодексу України, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Виключити з актового запису №214 від 18.11.2003 року, складеного Відділом реєстрації актів громадянського стану Ренійського районного управління юстиції Одеської області, про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 05.02.1997 р. Ренійським РВ УМВС України в Одеській області).

Стягнути з ОСОБА_2 (особисті дані суду невідомі) на користь ОСОБА_1 768 грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Суддя В.І. Дудник

СудРенійський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.08.2020
Оприлюднено31.08.2020
Номер документу91197200
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —510/2419/19

Рішення від 18.08.2020

Цивільне

Ренійський районний суд Одеської області

Дудник В. І.

Ухвала від 06.07.2020

Цивільне

Ренійський районний суд Одеської області

Дудник В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні