Рішення
від 19.08.2020 по справі 709/997/20
ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

709/997/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2020 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Кваші І.М.,

за участі секретаря - Дем`яненко Н.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,41 га, що розташована в адміністративних межах Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району. Мотивує позов тим, що дана земельна ділянка належала її бабі ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а в подальшому її батькові ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_5 прийняла спадщину, подавши відповідну заяву до нотаріальної контори. Не може оформити свої спадкові права у зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів.

В судове засідання представник позивача за дорученням Брус С.М. не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, позовні вимоги підтримав.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , подали до суду заяви, в яких просили розгляд справи проводити за їх відсутності, проти задоволення позову не заперечують.

Виходячи з приписів ст.ст. 43, 223, ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд постановив слухати справу за відсутності сторін, та враховуючи визнання позову відповідачами, ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 (копія виданого повторно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , а.с. 15).

Спадщину після її смерті шляхом вступу у фактичне управління і володіння спадковим майном прийняв син ОСОБА_5 (довідка від 02 травня 2020 року, а.с. 20).

При цьому юридичне оформлення спадкових прав спадкоємець не здійснив, свідоцтв про право на спадщину на нерухоме майно не отримував.

Серед іншого, ОСОБА_5 успадкував після смерті матері земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,41 га, що розташована в адміністративних межах Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району ( копія державного акту, а.с. 18).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер (копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 , а.с. 9).Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції з прав людини і основоположних свобод гарантує право на вільне володіння своїм майном, яке звичайно називається правом на власність.

Позивач та відповідач ОСОБА_2 є дітьми померлого, а ОСОБА_3 - дружиною (копії свідоцтв про народження серія НОМЕР_3 , серія НОМЕР_4 , свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_5 , витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 25 травня 2020 року № 00026440759, а.с. 10,13-14, 62).

Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина до складу якої, зокрема, входить земельна ділянка, успадкована ним від матері.

У відповідності до п. 1, 2 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР .

Оскільки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 померли до 01 січня 2004 року, в обох випадках суд має застосовувати відповідні норми Цивільного кодексу Української РСР .

За положеннями ч. 1 ст. 524 ЦК Української РСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно положень ст. 548 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Частиною 1 ст. 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазанчені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 22 травня 2020 року № 1390, ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На день його смерті за вказаною адресою також були зареєстровані ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 (а.с. 22).

З копії спадкової справи, наданої приватним нотаріусом Золотоніського міського нотаріального округу Черкаської області Співак М.А. (а.с.45-69) вбачається, що спадкодавець ОСОБА_5 заповіту не складав. У встановлений законодавством 6-місячний строк з заявами про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини до нотаріуса ніхто не звертався.

Серед осіб, які проживали разом зі спадкодавцем на день його смерті спадкоємцями першої черги є: дочка ОСОБА_1 , син ОСОБА_2 та дружина ОСОБА_3 (відповідачі по справі).

А відтак, суд приходить до висновку, що спадкоємцями померлого ОСОБА_5 , які прийняли спадщину у встановлений законом спосіб - є позивач ОСОБА_1 та відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Разом з тим, у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку сторонам по справі відмовлено у зв`язку з відсутністю оригіналів правостановлюючих документів на спадкове майно (постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Золотоніського міського нотаріального округу Співак М.А. № 127/01-16 від 28 травня 2020 року, а.с. 69).

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на земельну ділянку, що є предметом спору не претендують, позов визнають.

Згідно інформації відділу у Чорнобаївському районі ГУ Держгеокадастру у Черкаській області земельна ділянка, що належала ОСОБА_4 площею 2,41 га, має кадастровий номер 7125182400:02:000:0320.

В розумінні глави 12 Цивільного кодексу України земельна ділянка як нерухоме майно є об`єктом цивільних прав.

Згідно ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об`єктом права власності.

За приписом ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, прийняття спадщини.

За положенням ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.

Враховуючи викладені обставини, грунтуючись на вищезазначених нормах права, беручи до уваги визнання позову відповідачами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_1 прийняла спадщину у встановлений законом спосіб, а наданими суду доказами підтверджено її право на спадкування зазначеного майна за законом та його належність на час смерті спадкодавцю.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 10, 11, 43, 200, 223, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,41 га, кадастровий номер 7125182400:02:000:0320, розташовану в адміністративних межах Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформація про сторін:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

відповідач-1: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , місце проживання:

АДРЕСА_2 ;

відповідач-2: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , місце проживання:

АДРЕСА_3 .

Суддя І.М. Кваша

СудЧорнобаївський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення19.08.2020
Оприлюднено31.08.2020
Номер документу91206952
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —709/997/20

Рішення від 19.08.2020

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Ухвала від 22.07.2020

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні