Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2/733/326/20
Єдиний унікальний №733/582/20
Рішення
Іменем України
28 серпня 2020 року Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі :
головуючого судді Т.В. Карапиш
при секретарі В.Ю. Донченко,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Ічня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бережівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 , вказуючи на те, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина на дане майно. Як спадкоємиця за заповітом своєчасно прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , але не може її належним чином оформити, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок з надвірними будівлями, який би підтверджував право власності померлої на дане спадкове майно. Просить визнати за нею право власності на вищевказане майно в порядку спадкування.
В підготовче судове засідання позивачка не з`явилася, але надала суду заяву, в якій просить суд справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача Бережівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області в підготовче судове засідання не з`явився, але надав суду заяву, в якій просить суд справу розглядати без його участі за наявними в матеріалах справи документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.6). Після її смерті відкрилася спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 .
Із матеріалів справи вбачається, що вищевказаний житловий будинок належить ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 19 січня 2001 року. Дане спадкове майно остання успадкувала після смерті сестри ОСОБА_3 (а.с.10). Також факт належності будинку ОСОБА_2 підтверджується довідкою виконавчого комітету Бережівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області від 10 червня 2020 року за № 03-12/139 (а.с.12). Проте право власності на даний будинок спадкодавиця за життя юридично в БТІ не зареєструвала.
Відповідно до довідки ФОП ОСОБА_4 від 10 червня 2020 року № 82 право власності на вищевказаний житловий будинок зареєстровано за попереднім власником, а саме: чоловіком ОСОБА_3 - ОСОБА_5 на підставі Свідоцтва про право власності від 16 квітня 1991 року № 151 (а.с.11). Таким чином, ОСОБА_3 своєчасно прийняла спадщину після ОСОБА_5 , але юридично за життя юридично у встановленому законом порядку не оформила.
18 червня 2001 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений та зареєстрований в реєстрі секретарем Бережівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області, яким заповіла все належне їй майно, в тому числі вищевказаний житловий будинок, ОСОБА_1 (а.с.8).
Із копії довідки виконавчого комітету Бережівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області вбачається, що ОСОБА_2 на день смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 разом із позивачкою та дітьми останньої ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.7).
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1222 ч.1 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Згідно ст.ст. 1220-1221, 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Спадкоємцем за заповітом (а.с.8) після смерті ОСОБА_2 на вищевказаний житловий будинок являється позивачка по справі.
П. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику в справах про спадкування" вказує, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно повідомлення Ічнянської районної державної нотаріальної контори від 09 червня 2020 року № 507/02-14 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі Свідоцтва про право власності на спадкове майно - житловий будинок після смерті ОСОБА_2 , так як нею не подано правовстановлюючі документи на спадкове майно, необхідні для вчинення нотаріальних дій (а.с.16).
Відповідно до ст. ст. 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
ОСОБА_1 , як спадкоємиця за заповітом, своєчасно прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки звернулась із заявою про прийняття спадщини до Ічнянської районної державної нотаріальної контори, що підтверджується копією спадкової справи № 112/2020 (а.с.9,29-31), вступила в управління та розпорядження спадковим майном, інші спадкоємці відсутні, на даний час користується та розпоряджається спадковим майном, але юридично не може оформити свої спадкові права, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок з надвірними будівлями, який би підтверджував право власності померлої на дане спадкове майно, тому суд вважає, що позивачка правомірно набула право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, в зв`язку з чим за нею слід визнати право власності на дане майно в порядку спадкування.
Керуючись ст. ст. 4,19,76,81, 200, 247, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, ст. ст. 328, 392, 1235, 1268 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності в порядку спадкування на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований в АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Бережівська сільська рада Ічнянського району Чернігівської області, місце знаходження: с. Бережівка, вул. Леніна, 30 Ічнянського району Чернігівської області, ЄДРПОУ 04413093.
Повне судове рішення складено 28 серпня 2020 року.
Суддя Т. В. Карапиш
Суд | Ічнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2020 |
Оприлюднено | 31.08.2020 |
Номер документу | 91212436 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Карапиш Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні