Рішення
від 31.08.2020 по справі 904/1605/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.08.2020м. ДніпроСправа № 904/1605/20

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бондарєва Е.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справу

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, Дніпропетровська область, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 22, ідентифікаційний код 23359034)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "АМО" (50070, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Центрально-міський район, територія ВАТ "Фенікс", ідентифікаційний код 31735277)

про стягнення 133 562,72 грн. недорахованої електроенергії

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою №б/н від 16.03.2020 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АМО" 133 562,72 грн. недорахованої електроенергії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12.03.2019 при перевірці дотримання ПРРЕЕ відповідачем за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Каменедробильна, 21, представниками Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" було виявлено порушення п.5.5.5 ПРРЕЕ передбаченого підпунктом 5,6,7 п.2.1 (підпункт 4,5,6, пункту 3.1) Методики - самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, яка не належить електропостачальнику, поза комерційним приладом обліку, без порушення схеми комерційного обліку. Без облікове підключення струмоприймачів комплексу будівель відповідача вул. Каменедробильна, 21, виконано проводом ПВ 2*2,5мм 2 , 2 шт. від контактного з`єднання дооблікової кабельної лінії к СО "Білі камні" на опорі. Підключення виконано скрито, виявити яке при контрольному огляді без застосування спільних технічних засобів та часткового демонтажу можливості не було. При включенні навантаження електрична енергія споживається, але лічильником №0421259 не враховується. На підставі виявленого порушення був складений Акт про порушення №122310 від 12.03.2019, який було підписано представником відповідача без заперечень. 17.04.2019 комісією енергопостачальника по розгляду акту про порушення №122310 від 12.03.2019 було прийнято рішення у вигляді протоколу №14-21 про нарахування кількості недорахованої електроенергії. Нарахування було здійснено у відповідності до п.2.9 за формулами 2.7 та 2.8 Методики. Період нарахування було взято з 30.01.2018 (дата технічної перевірки) по 12.03.2019 (день виявлення порушення та його усунення) за 406 днів. Сума нарахувань склала 133 562,45 грн. згідно розрахунку кількості недорахованої електроенергії по Акту №122310 від 12.03.2019.

Ухвалою суду від 30.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №904/1605/20, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення (частина 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

На підтвердження адреси відповідача судом долучено до матеріалів справи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 23.03.2020, з якого вбачається, що місцезнаходженням відповідача є: 50070, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Центрально-міський район, територія ВАТ "Фенікс", на яку і була направлена кореспонденція суду для відповідача.

Поштове відправлення на вказану адресу відповідача, в якому містилися ухвала суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, отримана відповідачем, що підтверджується рекомендованими повідомлення про вручення поштового відправлення.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Відповідно до ч.5 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (яке в подальшому змінило назву на Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі"), як постачальником (далі - енергопостачальник, позивач), та Товариством з обмеженою відповідальністю "АМО", як споживачем (далі - споживач, відповідач), 01.07.2003 укладено договір №386 про постачання електричної енергії, з урахуванням Додаткової угоди №1 від 01.04.2014, (далі - договір), за умовами якого (п. 1) постачальник продає електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 50 кВт, величини якої по об`єктах споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємною частиною договору.

Відповідно до п. 2.1 договору під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією(ПКЕЕ).

Пунктом 4.2.3 договору, зокрема, встановлено, що споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - Методика) за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням у разі таких дій споживача: 1) самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; 2) пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу або зняття пломб з засобів обліку; 3) інших умов, визначних Методикою.

Споживач не несе відповідальність перед постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1 - 4.2.3 договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або внаслідок дії обставин непереборної сили (п. 4.2.8 договору).

Межа відповідальність за стан та обслуговування електроустановок визначаються відповідно до додатка "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" (крім випадків, передбачених пунктами 8.2 і 8.3) (п.9.6 договору).

Відповідно до Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток №2) сторони цим актом установили за об`єктом споживача: ТОВ "АМО", вул. Каменедробильна, 21, споживач несе відповідальність за: технічний стан та безпечну експлуатацію КЛ-0,4 кВ від оп №32, ПЛ-0,4 кВ, РБ-2 до РЩ-0,4 кВ споживача; РЩ-0,4 кВ прилад обліку та внутрішня електропроводка приміщення. Справний стан та експлуатацію заземлюючих пристроїв (ЗП). Заземлення нульового робочого провідника на вводі застосування пристроїв захисного відключення - захисту від розтікання струму на землю, захисту від враження ел. струмом та перенапруги (ПВЗ).

Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2014 року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.п. 9.8, 9.8.2 договору).

Представниками постачальника електричної енергії 12.03.2019 під час перевірки дотримання відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії на об`єкті відповідача за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Каменедробильна, 21, виявлено порушення п.5.5.5 ПРРЕЕ передбаченого підпунктом 5,6,7 п.2.1 (підпункт 4,5,6, пункту 3.1) Методики - самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, яка не належить електропостачальнику, поза комерційним приладом обліку, без порушення схеми комерційного обліку. Безоблікове підключення струмоприймачів комплексу будівель відповідача вул. Каменедробильна, 21, виконано проводом ПВ 2*2,5мм 2 , 2 шт. від контактного з`єднання дооблікової кабельної лінії к СО "Білі камні" на опорі. Підключення виконано скрито, виявити яке при контрольному огляді без застосування спільних технічних засобів та часткового демонтажу можливості не було. При включенні навантаження електрична енергія споживається, але лічильником №0421259 не враховується. Порушення споживачу продемонстровано.

На підставі виявленого порушення був складений Акт про порушення №122310 від 12.03.2019. В Акті про порушення вказано, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 03.04.2019 за адресою В.Великого, 57А, к.19 з 10:00 - 12:00. Акт про порушення підписано трьома представниками постачальника електричної енергії, представник споживача Куксов Михайло Васильович від підпису відмовився. З актом про порушення ознайомлені свідки три представника "Білі камні".

Додатками до акту є: Акт технічної перевірки та пломбування, Акт усунення порушення, Сейф-пакет UA00094853, 4 фото та відео матеріал.

Відповідно до Акту про усунення порушення від 12.03.2019 виконано відключення безоблікового підключення.

На засіданні комісії по розгляду акту про порушення №122310 від 12.03.2019, без присутності споживача, було прийнято рішення у вигляді протоколу №14/21 від 17.04.2019 про нарахування кількості недорахованої електроенергії. Нарахування було здійснено у відповідності до п.2.9 за формулами 2.7 та 2.8 Методики. Період нарахування було взято з 30.01.2018 (дата технічної перевірки) по 12.03.2019 (день виявлення порушення та його усунення) за 406 днів. Сума нарахувань склала 133 562,45 грн. згідно розрахунку кількості недорахованої електроенергії по Акту №122310 від 12.03.2019.

Відповідач на засідання комісії не прибув, другий екземпляр протоколу №14/21 від 17.04.2019, розрахунок нарахувань та рахунок №121/401 по акту № 122310 від 17.04.2019 на оплату суми 133 562,72 грн. було направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "АМО" засобами поштового зв`язку 18.04.2019 та 18.06.2019 та отримано останнім 24.06.2019.

Відповідач вказану суму не сплатив, що стало підставою для звернення позивача з позовом до суду, про стягнення 133 562,72 грн. нарахувань за недорахованої електроенергії.

Предметом доказування є обставини, пов`язані з достовірністю встановленого за актом №122310 від 12.03.2019 порушення з боку відповідача, правомірністю цього акта та прийнятого на його підставі рішення про нарахування вартості недоврахованої електроенергії на суму 133 562,72 грн.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочин.

Згідно з приписами ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст.174 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.

Частиною 7 ст. 179 Господарського кодексу України визначено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 №2019-VIII та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії (далі - Правила РРЕЕ), що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, позивач здійснює постачання електроенергії її споживачам.

Статтею 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

Згідно зі статтею 77 цього Закону учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики.

Правилами РРЕЕ врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Підпунктом 1.2.1. ПРРЕЕ передбачено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Згідно з абзацом першим підпункту 1.2.4. цих Правил точка розподілу (передачі) електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи.

Частинами першою, другою статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (стаття 216 Господарського кодексу України).

Приписами частини другої статті 217 Господарського кодексу України встановлено, що у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Відповідно до підпункту 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Підпунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

За змістом підпункту 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв`язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до підпункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Відповідно до пункту 4.5 чинної у спірний період Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656) (далі - Методика), акт про порушення складається у двох примірниках у присутності споживача або уповноваженого представника споживача в разі виявлення порушень ПКЕЕ.

Згідно з пунктом 4.2 Методики акт про порушення оформляється згідно з формою, наведеною в Додатку 3 до Методики, відповідно до якого в акті про порушення має бути докладно вказано вид, обставини і суть порушення.

Складений позивачем акт про порушення за своїм змістом та порядком його складання відповідає вказаним нормативним приписам.

Так, відповідно до цих Правил та Методики акт про порушення складений за встановленою формою із зазначенням виду, обставин і суті порушень, у присутності представника відповідача - керівника Куксова М.В., в акті про порушення зроблено запис про відмову останнього підписати акт.

Визначений і зафіксований в акті вид порушення відповідає виду порушення, передбаченого підпунктами 5, 6, 7 пункту 2.1 Методики, а саме: 5) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку; 6) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю енергопостачальника; 7) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії.

Із комісійного акта про порушення вбачається, що представник відповідача повідомлявся про дату, час та місце засідання комісії з розгляду питання щодо виявленого порушення, однак правом на участь у засіданні комісії не скористався.

За результатами засідання комісії з розгляду акта про порушення № 122310 від 12.03.2019 позивачем здійснено розрахунок загального обсягу позаобліково спожитої електричної енергії відповідно до пункту 2.9 за формулою 2.7 та 2.8 Методики за період з 30.01.2018 по 12.03.2019.

Відповідно до пункту 2.9 Методики у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 цієї Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт.год), доб.с.п. розраховується за формулою (2.7) Методики.

Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6) Методики.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-7 пункту 2.1 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місце вилучення зразків позначається на схемі.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-7 пункту 2.1 цієї глави, Методика застосовується за умови виявлення місця (точки) підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі.

Отже, відсутність зразків кабелю (провода), через яке було допущене самовільне підключення, не є порушенням під час складання акта.

Виявлене й відображене в акті № 122310 від 12.03.2019 порушення, допущене відповідачем, передбачене підпунктом 5,6,7 пункту 2.1 Методики й відповідно до пункту 2.9 цієї Методики розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії повинен визначатися за формулою:

№ 2.7 . Wдоб.с.п. =Pс.п.* tвик.с.п. , де

Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), визначається за формулою 2.8;

tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год/добу);

?І = 60 А (провод 2*2,5 мм2(мідь) = 30А*2шт.).

№2.8. Pс.п.=І*Uном.фаз.*cos ц , де

І - сила струму, визначена, виходячи з найменшої поперечної площі перерізу (кабелів), що використані в схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати (ПУЕ),

Uном.фаз. - номінальна фазна напруга (кВ),

Pс.п. = 60 * 0,22*0,9 = 11,88 кВт.

Перевіривши розрахунок, наведений позивачем, судом вставлено, що його виконано за формулою 2.7 з використанням формули 2.8 Методики та з урахуванням останньої технічної перевірки засобів обліку відповідача за актом № 303090 від 30.01.2018 (а.с. 44).

Відповідачем не надано доказів судового оскарження рішення про донарахування розміру вартості та обсягу недооблікованої електричної енергії, яке оформлене протоколом № 14/21 від 17.04.2019.

Доказів оплати виставленого позивачем рахунку на оплату вартості недоврахованої електричної енергії у сумі 133 562,72 грн. відповідач суду не надав. Строк оплати є таким, що настав.

Відтак з урахуванням встановлених обставин у справі й висновків суду інші доводи відповідача не спростовують позовних вимог.

З огляду на викладене законними й обґрунтованими є вимоги позивача про стягнення на його користь з відповідача вартості недоврахованої електроенергії у сумі 133 562,72 грн.

Судовий збір у сумі 2 102,00 грн. покладається на відповідача відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Товариства з обмеженою відповідальністю "АМО" про стягнення 133 562,72 грн. недорахованої електроенергії задовольнити .

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АМО" (50070, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Центрально-міський район, територія ВАТ "Фенікс", ідентифікаційний код 31735277) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, Дніпропетровська область, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 22, ідентифікаційний код 23359034) 133 562,72 грн. недорахованої електроенергії та судовий збір у сумі 2 102,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Е.М. Бондарєв

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення31.08.2020
Оприлюднено01.09.2020
Номер документу91216044
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/1605/20

Судовий наказ від 23.09.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Рішення від 31.08.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 30.03.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні