Рішення
від 27.08.2020 по справі 906/896/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" серпня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/896/20

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Давидюка В.К.,

секретаря судового засідання Зоренка О.М.

за участю представників сторін:

від позивача: Сорокопуд М.В. - директор;

від відповідача: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Приватного підприємства "Проммаркет Океан"

до Підприємства "КРАСНО" засноване Житомирською обласною радою Українського фонду "Реабілітація інвалідів"

про стягнення 48570,53 грн

Процесуальні дії у справі, стислий виклад позицій сторін у справі.

ПП "Проммаркет Океан" звернулося з позовом до суду стягнення з Підприємства "КРАСНО", заснованого Житомирською обласною радою Українського фонду "Реабілітація інвалідів", 48570,53 грн заборгованості за договором поставки №13 від 02.12.2019, з яких: 43834,96 грн - основний борг, 4093,57 грн - пеня та 642,00 грн - 3% річних.

Підставою позовних вимог зазначено порушення строків оплати за зобов`язанням з посиланням на ст. ст. 625, 629, 712 Цивільного кодексу України та ст.ст. 193, 231 Господарського кодексу України.

Ухвалою від 28.07.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив розгляд справи по суті на 27.08.2020 об 11:00.

Представник позивача в засіданні суду вказав, що підприємство не здійснило оплату вартості поставленої продукції, тому просив задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, про свідчить підпис уповноваженої особи на поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 22).

Згідно з ч.1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Крім того, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ч.9 ст.165 та ч.2 ст.178 ГПК України.

Фактичні обставини, які встановив суд, та зміст спірних правовідносин.

02.12.2019 між Приватним підприємством "Проммаркет "ОКЕАН" (постачальник/ позивач) та Підприємством "КРАСНО" засноване Житомирською обласною радою Українського фонду "Реабілітація інвалідів" (покупець / відповідач) укладено договір поставки товару №13 (а. с. 5 - 6), за умовами якого постачальник зобов`язується поставити та передати у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити таку продукцію (п. 1.1. договору).

Відповідно до п. 1.2. договору, загальна кількість товару, що підлягає поставці, визначаються за згодою сторін у видатковій накладній та рахунку на оплату.

За п. 3.1. договору, поставка товару здійснюється окремими партіями. Партією товару є товар, поставлений по одній видатковій накладній.

Як передбачено п. 3.2 договору, право власності на поставлений товар переходить до покупця в момент отримання його за видатковою накладною товару від постачальника. У момент приймання товару покупець повинен надати постачальнику довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) та видаткову накладну, підписані повноважним представником покупця і скріплені печаткою.

Зобов`язання постачальника з поставки кожної окремої партії товару вважається виконаним з моменту передачі покупцю товару по видатковій накладній (п. 3.4. договору).

Сторони домовилося у п. 4.1. договору, що приймання продукції за кількістю здійснюється у момент передачі товару від постачальника за супровідними документами.

Відповідно до п. 4.2. договору, у разі підписання представником покупця видаткової накладної вважається, що товар прийнятий покупцем і у нього немає претензій щодо його асортименту, комплектності, кількості і якості.

Згідно з п. 5.1. договору, оплата товару здійснюється покупцем у національній валюті шляхом перерахування на розрахунковий рахунок постачальника грошових коштів.

Загальна вартість даного договору становить загальну вартість товару, поставленого протягом дії цього договору (п. 5.4 договору).

У п. 5.5. договору визначено, що покупець зобов`язується оплатити конкретну партію товару в гривнях України протягом 30 календарних днів з моменту отримання партії товару в безготівковому порядку шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника, визначений в договорі, або іншим способом, не забороненим законодавством України.

На виконання умов договору поставки №13 від 02.12.2019 ТОВ "Проммаркет "Океан" поставило Підприємству "КРАСНО" засноване Житомирською обласною радою Українського фонду "Реабілітація інвалідів" товар на загальну суму 43834,96 грн, що підтверджується видатковими накладними №436 від 05.12.2019, №442 від 12.12.2019, №30 від 03.02.2020 (а.с. 7-9).

Покупець зобов`язання з оплати продукції не виконав.

ТОВ "Проммаркет "Океан" 25.03.2020 направило керівнику Підприємства "КРАСНО", заснованого Житомирською обласною радою Українського фонду "Реабілітація інвалідів", претензію з проханням оплатити вартість товару в сумі 43834,96 грн (а.с. 10, 11).

Внаслідок невиконання покупцем свого обов`язку щодо оплати вартості товару, станом на момент звернення з позовом до суду у відповідача наявна заборгованість у сумі 43834,96 грн, яку ТОВ "Проммаркет "Океан" просить стягнути в позовній заяві, а також нарахування, здійснені відповідно до ст. ст. 549, 625 ЦК України.

Норми права, які застосував суд, оцінка доказів та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з ч.1 ст.175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання (ч. 2 ст. 193 ГК України).

Згідно з матеріалами справи, правовідносини між сторонами виникли на підставі договору поставки №13 від 02.12.2019.

Відповідно до приписів частин 1, 2 ст. 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Частинами 1, 2 ст. 692 ЦК України встановлено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

Умовами договору визначено, що оплата здійснюється за конкретну партію товару протягом 30 календарних днів з моменту отримання.

Згідно з ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Матеріали справи не містять інформації щодо сплати вартості отриманого товару в повному обсязі та у встановлений строк.

Отже, вимоги ПП "Проммаркет Океан" про стягнення з Підприємства "КРАСНО", заснованого Житомирською обласною радою Українського фонду "Реабілітація інвалідів", основного боргу в сумі 43834,96 грн суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При зверненні з позовом товариство також заявило про стягнення 4093,57 грн пені та 642,00 грн 3% річних.

Відповідно до ч.1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як передбачено ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Згідно з приписів ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

У пункті 8.2. договору №13 від 02.12.2019 погоджено, що за прострочення платежу покупець, відповідно до Закону України від 22.12.1996 "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" та цього договору, за кожний день прострочення платежу сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості.

Беручи до уваги вимоги ст. ст. 79, 86 ГПК України, господарський суд має з`ясувати обставини, пов`язані з правильністю розрахунку, який надав позивач, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі, якщо відповідний розрахунок позивач здійснив неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань, що обумовлено порушенням грошового зобов`язання, не виходячи за межі заявлених вимог.

ТОВ "Проммаркет "Океан" нарахувало пеню на суму 43834,96 грн за період 13.01.2020 по 13.07.2020, однак вказаний розрахунок є неправильним, оскільки до суми заборгованості включено 12215,10 грн вартості товару, який поставлений покупцю лише 03.02.2020 (а.с. 9).

Враховуючи викладене, суд здійснив власний розрахунок пені, за результатами якого розмір пені становить 3780,98 грн

За видатковою накладною №436 від 05.12.2019 з кінцевим строком оплати 04.01.2020:

19700,06 грн х 26 днів (за період з 05.01.2020 по 30.01.2020) х 27% (подвійна ставка НБУ) / 366 днів х 100 % = 377,85 грн;

19700,06 грн х 42 дні (з 31.01.2020 по 12.03.2020) х 22% / 366 днів х 100% = 497,35 грн;

19700,06 грн х 42 дні (з 13.03.2020 по 23.04.2020) х 20% / 366 днів х 100% = 452,13 грн;

19700,06 грн х 49 дні (з 24.04.2020 по 11.06.2020) х 16% / 366 днів х 100% = 421,99 грн;

19700,06 грн х 23 дні (з 12.06.2020 по 04.07.2020) х 12% / 366 днів х 100% = 148,56 грн.

Всього: 1897,88 грн.

За видатковою накладною №442 від 12.12.2019 з кінцевим строком оплати 11.01.2020:

11919,80 грн х 19 днів (за період з 12.01.2020 по 30.01.2020) х 27% (подвійна ставка НБУ) / 366 днів х 100 % = 167,07 грн;

11919,80 грн х 42 дні (з 31.01.2020 по 12.03.2020) х 22% / 366 днів х 100% = 300,93 грн;

11919,80 грн х 42 дні (з 13.03.2020 по 23.04.2020) х 20% / 366 днів х 100% = 273,57 грн;

11919,80 грн х 49 дні (з 24.04.2020 по 11.06.2020) х 16% / 366 днів х 100% = 255,33 грн;

11919,80 грн х 30 дні (з 12.06.2020 по 11.07.2020) х 12% / 366 днів х 100% = 117,24 грн.

Всього: 1114,14 грн.

За видатковою накладною №30 від 03.02.2020 з кінцевим строком оплати 04.03.2020:

12215,10 грн х 8 днів (за період з 05.03.2020 по 12.03.2020) х 22% (подвійна ставка НБУ) / 366 днів х 100% = 58,74 грн;

12215,10 грн х 42 дні (з 13.03.2020 по 23.04.2020) х 20% / 366 днів х 100% = 280,35 грн;

12215,10 грн х 49 дні (з 24.04.2020 по 11.06.2020) х 16% / 366 днів х 100% = 261,66 грн;

12215,10 грн х 42 дні (з 12.06.2020 по 23.07.2020) х 12% / 366 днів х 100% =168,21 грн.

Всього: 768,96 грн.

Отже, в стягненні пені в розмірі 312,59 грн (4093,57 - 3780,98) необхідно відмовити за безпідставністю.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сплата трьох процентів річних не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.

За розрахунком суду, 3% річних становить 644,50 грн:

- за видатковою накладною №436 від 05.12.2019 - 319,72 грн (19700,06 грн х 198 днів (05.01.2020 - 20.07.2020) х 3% / 366 днів х 100%);

- за видатковою накладною №442 від 12.12.2019 - 186,61 грн (11919,80 грн х 191 днів (12.01.2020 - 20.07.2020) х 3% / 366 днів х 100%);

- за видатковою накладною №430 від 03.02.2020 -138,17 грн (12215,10 грн х 138 днів (05.03.2020 - 20.07.2020) х 3% / 366 днів х 100%).

Враховуючи те, що суд не може вийти за межі позовних вимог, правомірною до стягнення є 3% річних в сумі 642,00 грн, яку заявив позивач.

Згідно з ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 73 ГПК України).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та підлягають задоволенню у розмірі 43834,96 грн основного боргу, 3780,98 грн пені та 642,00 грн 3% річних.

Судові витрати за результатами розгляду справи.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судовий збір в розмірі 2088,47 грн (48257,94 (сума задоволених позовних вимог) х 2102,00 (сплачений судовий збір) / 48570,53 (сума заявлених позовних вимог) покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Підприємства "КРАСНО" засноване Житомирською обласною радою Українського фонду" Реабілітація інвалідів" (10030, м. Житомир, вул. Київська, 74, ідентифікаційний код 35611242)

на користь Приватного підприємства "Проммаркет Океан" (10005, м. Житомир, вул. Черняховського (Чуднівська), 92, ідентифікаційний код 32467697):

- 43834,96 грн основного боргу,

- 3780,98 грн пені;

- 642,00 грн 3% річних;

- 2088,47 грн судового збору.

3. В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено: 01.09.20

Суддя Давидюк В.К.

Віддрукувати:

1- в справу;

2,3- сторонам (рек. з пов.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення27.08.2020
Оприлюднено02.09.2020
Номер документу91240373
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/896/20

Рішення від 27.08.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Давидюк В.К.

Ухвала від 28.07.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Давидюк В.К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні