ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" серпня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/1206/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:
за позовом: Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Єврос" (56100, Миколаївська область, Баштанський район, м. Баштанка, вул. Ювілейна, буд. 77, кабінет 6)
за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Стрюківської сільської ради Миколаївського району Одеської області (67050, Одеська область, Миколаївський район, село Стрюкове, вулиця Ламброва, будинок 40)
про розірвання договору та стягнення 34 916,15 грн
Історія справи.
1. Короткий зміст позовних вимог Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
4.05.2020р. Головне управління Держгеокадастру в Одеській області звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єврос", в якій просить суд розірвати договір оренди землі від 23.06.2016р. №58, що укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Єврос", а також стягнути з відповідача на рахунок Стрюківської сільської ради Миколаївського району Одеської області заборгованість з орендної плати у сумі 31 473,28 грн, пеню у сумі 2 473,07 грн, інфляційні нарахування у сумі 444,74 грн, 3% річних у сумі 525,06 грн. Позивач також просить суд стягнути з відповідача на його користь витрати по сплаті судового збору.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.05.2020р. позовну заяву Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на підставі ч.1 ст.174 ГПК України залишено без руху.
Вказаною ухвалою позивачу встановлено десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (з урахуванням п.4 прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України) для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів, що підтверджують сплату судового збору у сумі 4 204 грн.
26.05.2020р. до канцелярії суду від позивача за вх.№13347/20 надійшла заява з додатками, згідно якої позивач, на виконання вимог вищевказаної ухвали суду, зазначені недоліки усунув.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.06.2020р. за даним позовом було відкрито провадження у справі №916/1206/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз`яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.
Крім того вказаною ухвалою судом визначено сторонам строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - п`ять днів з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвала суду від 01.06.2020р. була надіслана позивачу на визначену у позовній заяві електрону пошту, що підтверджується роздруківкою з поштового сервісу (а.с.53).
Відповідачу по справі ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його юридичну адресу, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.33-40).
Суд зауважує, що згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
У відповідності до п. 116 Правил надання послуг поштового зв`язку у разі невручення рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99 , 99 - 1 , 99 - 2 , 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення.
Згідно пункту 99 2 Правил рекомендовані поштові відправлення з позначкою "Судова повістка", адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку «адресат відсутній за вказаною адресою» , яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, надіслана судом рекомендованим листом з позначкою "Судова повістка" ухвала про відкриття провадження у справі була повернута поштовою установою з відбитком календарного штемпелю на конверті 22.06.2020р. та відміткою "адресат відсутній" (а.с.54-59).
Отже оскільки ухвала суд про відкриття провадження у справі направлена судом за належною адресою і повернута поштою у зв`язку із відсутністю адресата, суд доходить висновку, що відповідач повідомлений про відкриття провадження у справі та прийняття позовної заяви до розгляду.
Згідно з ч.ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
Не надходило до суду також і заяв із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 01.07.2020р. судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Стрюківську сільську раду Миколаївського району Одеської області.
Відповідна ухвала була направлена сторонам на їх юридичні адреси. Водночас, суд зауважує, що і вказана ухвала була повернута від відповідача поштовою установою з відміткою "адресат відсутній".
31.07.2020р. до суду від Стрюківської сільської ради Миколаївського району Одеської області надійшли пояснення, в яких третя особа зазначила про наявність у відповідача заборгованості за шістнадцять місяців оренди у сумі 31 473,28 грн, що є істотним порушенням умов договору оренди та має наслідком позбавлення Стрюківської сільської ради очікуваного доходу.
Водночас, суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Зі змісту ст. 165 ГПК України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 01.06.2020р. відповідачу було запропоновано подати відзив на позов в порядку ст.165 ГПК України та встановлено строк для надання відзиву та його надіслання позивачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та роз`яснено при цьому про продовження процесуальних строків згідно прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України на строк дії карантину.
Судом враховується, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020р. №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 р. № 291, від 04.05.2020 р. № 343) з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), установлено на всій території України карантин.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)" від 30.03.2020р., який набрав чинності 02.04.2020р., було внесено зміни, зокрема, до ГПК України щодо продовження процесуальних строків згідно прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), в тому числі і строків на подання відзиву на позовну заяву.
В подальшому, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.2020р., який набрав чинності 17.07.2020р., було внесено зміни, зокрема, до ГПК України, щодо процедури продовження процесуальних строків.
Вказаним законом визначено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно, зокрема, до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
Водночас, у визначений законом строк відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву чи клопотання про продовження процесуальних строків, що обґрунтоване неможливістю вчинення відповідної процесуальної дії внаслідок обмежень, впроваджених у зв`язку з карантином, не скористався, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
У відповідності до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
3. Позиція учасників справи.
3.1. Доводи Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.
На підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №868 від 23.06.2016р. №1/868 між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариства з обмеженою відповідальністю "Єврос" укладено договір оренди земельної ділянки від 23.06.2016р. №58.
В порушення прийнятих на себе зобов`язань Товариство з обмеженою відповідальністю "Єврос" не сплачує орендні платежі впродовж тривалого часу, що є підставою для розірвання договору та стягнення заборгованості з орендної плати, пені, 3% річних та інфляційних втрат.
3.2. Доводи Стрюківської сільської ради Миколаївського району Одеської області.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Єврос" систематично не сплачує орендну плату за договором оренди землі, що призвело до виникнення заборгованості з орендних платежів у сумі 31 473,28 грн.
4. Фактичні обставини, встановлені судом.
23.06.2016р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Єврос" (Орендар) було укладено договір оренди землі №58 (а.с.18-24), відповідно до якого Орендодавець, на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом № 868 від 23 червня 2016 року № 1/868 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Одеської області, Миколаївського району, Стрюківської сільської ради (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки 5123584500:01:001:0426.
Згідно п.2.1. договору в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 13,1998 га, у тому числі: 13,1998 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Миколаївського району, Стрюківської сільської ради (за межами населеного пункту).
Пунктом 2.6. договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 01.01.2016р., складає 293 502,04 гри та підлягає щорічній індексації.
За умовами п. 4.1. договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок в УДКСУ Стрюківської сільської ради, Миколаївського району, Одеської області у розмірі 8,04 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2016, а саме; 23 605 гри. за 1 (один) рік, що зазначено у протоколі проведення земельний торгів за лотом № 868 від 23 червня 2016 року №1/868 та складає 1 967,08 грн за один місяць.
Відповідно до п. 4.2. договору орендна плата за перший рік користування земельною ділянкою сплачується Орендарем протягом трьох банківських днів з дня підписання цього договору, за виключенням сплаченого гарантійного внеску, у розмірі 1174,50 грн.
Річна орендна плата протягом дії договору без внесення до нього змін самостійно визначається орендарем із діючої нормативної грошової оцінки, яка кумулятивно індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт індексації Кі, що визначається за формулою відповідно до статті 289 Податкового кодексу України. У разі набуття чинності нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є об`єктом цього договору, сторони вносять відповідні зміни до цього договору (п.4.3. договору).
Згідно п. 4.4. договору орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 28-го числа кожного місяця, наступного за звітним, у розмірі, встановленому пунктом 4.1 договору, за кожен місяць.
За умовами п.4.5. договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено висновками або іншими документами компетентних органів державної влади; зміни угідь земельної ділянки у відповідності до чинного законодавства; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до п. 3.1. договору останній укладено на строк 7 років.
Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, зокрема пунктів 5.5, 9.4.13, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається (п.п.12.3., 12.4. договору).
З матеріалів справи судом встановлено, що Стрюківською сільською радою Миколаївського району Одеської області, шляхом надіслання бухгалтерської довідки від 02.04.2020р. №90/02-16 (а.с.25), було повідомлено Головне управління Держгеокадастру в Одеській області про наявність станом на 01.03.2020р. за даними ГУ ДПС в Одеській області (Миколаївський район) у Товариства з обмеженою відповідальністю "Єврос" заборгованості з орендних платежів. Згідно вказаної довідки період прострочення орендної плати (грошові кошти на рахунок не надходили) з 01.01.2019р. до 01.04.2020р.
Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку за Товариством з обмеженою відповідальністю "Єврос" рахується заборгованість по орендні платі за період з грудня 2018р. по березень 2020р. у сумі 31 473,32 грн
5. Позиція суду.
5.1 Щодо стягнення з відповідача суми орендної плати, пені, 3% річних та інфляційних втрат.
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ст. 1 Закону України "Про оренду землі", яка кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст.15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частиною 1 ст. 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Положеннями ст.ст. 24, 25 Закону України "Про оренду землі" визначено права та обов`язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати. Орендар, у свою чергу, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження та зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Згідно до ст. 193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як встановлено судом, ТОВ "Єврос", в порушення прийнятих на себе за договором зобов`язань, у період з грудня 2018р. по березень 2020р. не вносилась орендна плата, внаслідок чого утворилась заборгованість у сумі 31 473,32 грн.
Враховуючи зазначене та те, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості з орендних платежів у розмірі 31 473,32 грн., відповідач, згідно приписів ст.ст. 74, 76-77 ГПК України, суду не надав, а вказана заборгованість підтверджується матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги Головного управління Держгеокадастру в Одеській області в цій частині цілком обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно п. 4.7. договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла за період, за який нараховується пеня, від суми до сплати за кожний день прострочення.
Під час перевірки наведеного позивачем у позовній заяві розрахунку пені, судом встановлено його помилковість з огляду на неврахування положень ч.5 ст.254 ЦК України, з огляду на що судом, за допомогою системи "Ліга-Закон" зроблено власний розрахунок пені.
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 1967.08 03.05.2019 - 06.06.2019 35 17.5000 % 0.096 % 66.02 1967.08 07.06.2019 - 18.07.2019 42 17.5000 % 0.096 % 79.22 1967.08 19.07.2019 - 05.09.2019 49 17.0000 % 0.093 % 89.79 1967.08 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 % 87.14 1967.08 25.10.2019 - 29.10.2019 5 15.5000 % 0.085 % 8.35 1967.08 29.05.2019 - 06.06.2019 9 17.5000 % 0.096 % 16.98 1967.08 07.06.2019 - 18.07.2019 42 17.5000 % 0.096 % 79.22 1967.08 19.07.2019 - 05.09.2019 49 17.0000 % 0.093 % 89.79 1967.08 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 % 87.14 1967.08 25.10.2019 - 29.11.2019 36 15.5000 % 0.085 % 60.14 1967.08 02.07.2019 - 18.07.2019 17 17.5000 % 0.096 % 32.07 1967.08 19.07.2019 - 05.09.2019 49 17.0000 % 0.093 % 89.79 1967.08 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 % 87.14 1967.08 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 % 81.86 1967.08 13.12.2019 - 29.12.2019 17 13.5000 % 0.074 % 24.74 1967.08 30.07.2019 - 05.09.2019 38 17.0000 % 0.093 % 69.63 1967.08 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 % 87.14 1967.08 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 % 81.86 1967.08 13.12.2019 - 29.01.2020 48 13.5000 % 0.074 % 69.84 1967.08 29.08.2019 - 05.09.2019 8 17.0000 % 0.093 % 14.66 1967.08 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 % 87.14 1967.08 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 % 81.86 1967.08 13.12.2019 - 30.01.2020 49 13.5000 % 0.074 % 71.30 1967.08 31.01.2020 - 29.02.2020 30 11.0000 % 0.060 % 35.47 1967.08 01.10.2019 - 24.10.2019 24 16.5000 % 0.090 % 42.68 1967.08 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 % 81.86 1967.08 13.12.2019 - 30.01.2020 49 13.5000 % 0.074 % 71.30 1967.08 31.01.2020 - 12.03.2020 42 11.0000 % 0.060 % 49.66 1967.08 13.03.2020 - 29.03.2020 17 10.0000 % 0.055 % 18.27 1967.08 29.10.2019 - 12.12.2019 45 15.5000 % 0.085 % 75.18 1967.08 13.12.2019 - 30.01.2020 49 13.5000 % 0.074 % 71.30 1967.08 31.01.2020 - 12.03.2020 42 11.0000 % 0.060 % 49.66 1967.08 13.03.2020 - 01.04.2020 20 10.0000 % 0.055 % 21.50 1967.08 29.11.2019 - 12.12.2019 14 15.5000 % 0.085 % 23.39 1967.08 13.12.2019 - 30.01.2020 49 13.5000 % 0.074 % 71.30 1967.08 31.01.2020 - 12.03.2020 42 11.0000 % 0.060 % 49.66 1967.08 13.03.2020 - 01.04.2020 20 10.0000 % 0.055 % 21.50 1967.08 31.12.2019 - 30.01.2020 31 13.5000 % 0.074 % 45.11 1967.08 31.01.2020 - 12.03.2020 42 11.0000 % 0.060 % 49.66 1967.08 13.03.2020 - 01.04.2020 20 10.0000 % 0.055 % 21.50 1967.08 29.01.2020 - 30.01.2020 2 13.5000 % 0.074 % 2.90 1967.08 31.01.2020 - 12.03.2020 42 11.0000 % 0.060 % 49.66 1967.08 13.03.2020 - 01.04.2020 20 10.0000 % 0.055 % 21.50 1967.08 29.02.2020 - 12.03.2020 13 11.0000 % 0.060 % 15.37 1967.08 13.03.2020 - 01.04.2020 20 10.0000 % 0.055 % 21.50
Таким чином, загальна сума пені складає 2 452,75 грн, з огляду на що вимоги позивача в цій частині підлягають частковому задоволенню на зазначену суму.
Згідно частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Під час перевірки наведеного позивачем у позовній заяві розрахунку 3% річних, судом встановлено його помилковість з огляду на неврахування положень ч.5 ст.254 ЦК України, з огляду на що судом, за допомогою системи "Ліга-Закон" зроблено власний розрахунок.
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 1967.08 29.01.2019 - 01.04.2020 429 3 % 69.32 1967.08 01.03.2019 - 01.04.2020 398 3 % 64.31 1967.08 29.03.2019 - 01.04.2020 370 3 % 59.78 1967.08 03.05.2019 - 01.04.2020 335 3 % 54.12 1967.08 29.05.2019 - 01.04.2020 309 3 % 49.92 1967.08 02.07.2019 - 01.04.2020 275 3 % 44.42 1967.08 30.07.2019 - 01.04.2020 247 3 % 39.89 1967.08 29.08.2019 - 01.04.2020 217 3 % 35.04 1967.08 01.10.2019 - 01.04.2020 184 3 % 29.71 1967.08 29.10.2019 - 01.04.2020 156 3 % 25.18 1967.08 29.11.2019 - 01.04.2020 125 3 % 20.17 1967.08 31.12.2019 - 01.04.2020 93 3 % 15.00 1967.08 29.01.2020 - 01.04.2020 64 3 % 10.32 1967.08 29.02.2020 - 01.04.2020 33 3 % 5.32 1967.08 31.03.2020 - 01.04.2020 2 3 % 0.32
Таким чином, загальна сума 3% річних складає 522,82 грн, з огляду на що вимоги позивача в цій частині також підлягають частковому задоволенню.
Стосовно інфляційних нарахувань, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України, суд вказує, що такі нарахування не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.
Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Згідно з Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Саме такі рекомендації судам щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ викладені у розділі 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013р. "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань".
Здійснивши перевірку розрахунку інфляційних втрат за допомогою системи "Ліга-Закон" без врахування суми орендної плати, прострочення по якій виникло в березні 2020р. (оскільки період нарахування, визначений позивачем, складає менше місяця), судом встановлено, що загальна сума інфляційних втрат складає 400,56 грн.
Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 29.01.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.037 73.63 2040.71 01.03.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.032 63.48 2030.56 29.03.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.023 45.37 2012.45 03.05.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.013 25.44 1992.52 29.05.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.006 11.59 1978.67 02.07.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.011 21.53 1988.61 30.07.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.017 33.54 2000.62 29.08.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.020 39.56 2006.64 01.10.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.013 25.61 1992.69 29.10.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.006 11.76 1978.84 29.11.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.005 9.78 1976.86 31.12.2019 - 31.03.2020 1967.08 1.007 13.74 1980.82 29.01.2020 - 31.03.2020 1967.08 1.005 9.79 1976.87 29.02.2020 - 31.03.2020 1967.08 1.008 15.74 1982.82
Враховуючи наведене вимоги позивача в цій частині підлягають частковому задоволенню у сумі 400,56 грн.
5.1 Щодо розірвання договору оренди землі.
Згідно з частинами 3, 4 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Частиною 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Стаття 141 Земельного кодексу України передбачає таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Виходячи з системного аналізу наведених положень законодавства та враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню підлягають положення частини 2 статті 651 ЦК України.
Вказаний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 912/1385/17.
З урахуванням викладених вище норм законодавства, систематична несплата орендної плати за користування земельною ділянкою може бути підставою для розірвання такого договору.
З огляду на викладене, встановлений судом факт систематичної несплати відповідачем орендних платежів (більше року), що є істотним порушенням умов договору, свідчить про достатність підстав для дострокового розірвання договору, з огляду на що вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, також покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1 . Позов задовольнити частково.
2. Розірвати договір оренди землі №58 від 23.06.2016р., укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 39765871) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Єврос" (56100, Миколаївська область, Баштанський район, м. Баштанка, вул. Ювілейна, буд. 77, кабінет 6, код ЄДРПОУ 24527692).
3. Стягнути з Товариством з обмеженою відповідальністю "Єврос" (56100, Миколаївська область, Баштанський район, м. Баштанка, вул. Ювілейна, буд. 77, кабінет 6, код ЄДРПОУ 24527692) до бюджету на рахунок Стрюківської сільської ради Миколаївського району Одеської області (67050, Одеська область, Миколаївський район, село Стрюкове, вулиця Ламброва, будинок 40, код ЄДРПОУ 04380169) заборгованість з орендної плати у сумі 31 473 /тридцять одна тисяча чотириста сімдесят три/ грн 32 коп., пеню у сумі 2 452 /дві тисячі чотириста п`ятдесят дві/ грн 75 коп., 3% річних у сумі 522 /п`ятсот двадцять дві/ грн 82 коп., інфляційні втрати у сумі 400 /чотириста/ грн 56 коп., судовий збір у сумі 4 199 /чотири тисячі сто дев`яносто дев`ять/ грн 98 коп.
4. В задоволенні решти позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2020 |
Оприлюднено | 02.09.2020 |
Номер документу | 91241071 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні