Рішення
від 01.09.2020 по справі 703/2635/20
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/2635/20

2-о/703/113/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2020 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Ігнатенко Т.В.

секретар судових засідань Бондаренко А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - ОСОБА_2 , про встановлення факту належності правовстановлюючого документа

встановив:

07 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаною заявою, в якій просить встановити юридичний факт, що правовстановлюючий документ - державний акт серії ЧР №147132 від 15 жовтня 2004 року на право власності на земельну ділянку 2,83 га, яка розташована в межах Калинівської сільської ради Городищенського району Черкаської області, кадастровий номер 7120384000:02:001:0151, виданий на ім`я ОСОБА_3 , належить ОСОБА_3 .

Заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сміла Черкаської області помер його батько - ОСОБА_3 . Після його смерті залишилось спадкове майно, яка складається з належної йому земельної ділянки площею 2,83 га, яка розташована в межах Калинівської сільської ради Городищенського району Черкаської області, згідно державного акту серії ЧР №147132 від 15 жовтня 2004 року, кадастровий номер 7120384000:02:001:0151. Спадщину після смерті батька прийняли заявник та його сестра ОСОБА_2 , звернувшись до Смілянської державної нотаріальної контори з відповідними заявами. При подачі вказаних заяв нотаріусом було роз`яснено, що в наданому ним державному акті на право власності на земельну ділянку вказано прізвище особи, якій виданий даний акт як ОСОБА_3 , яке відрізняється від його та спадкодавця прізвищ - ОСОБА_3 .

Зазначені обставини перешкоджають заявнику реалізувати своє право спадкування, в зв`язку з чим звернувся до суду з вказаною заявою.

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою, в якій просив розгляд справи провести без його участі, заяву підтримує та просить її задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_2 та її представник - адвокат Євсік О.М. у судове засідання не з`явилися, звернулися до суду з заявами, в яких просили розгляд справи провести без їх участі, проти задоволення заяви не заперечують.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.

Суд, врахувавши позицію заявника, яка викладена в його заяві, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Судом встановлено, що на підставі державного акту серії ЧР №147132 від 15 жовтня 2004 року на право власності на земельну ділянку, ОСОБА_3 , який проживає в с. Калинівка, на підставі розпорядження Городищенської райдержадміністрації від 20 серпня 2004 року №422, на праві власності належить земельна ділянка площею 2,83 га, яка розташована в межах Калинівської сільської ради Городищенського району Черкаської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7120384000:02:001:0151 (а.с.11).

Крім того, належність вищевказаної земельної ділянки на праві власності ОСОБА_3 підтверджуються копією Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-7114796112020 від 29 липня 2020 року (а.с.7-8).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно Смілянським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області 05 червня 2019 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - Черкаська область, Городищенський район, с. Калинівка, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сміла Черкаської області, у віці 86 років, про що 03 грудня 2018 року складено відповідний актовий заспи №835 (а.с.6).

Таким чином, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне йому майно, однак з вищевказаних документів вбачається, що прізвище власника вищевказаної земельної ділянки є відмінним від спадкодавця, та різниться виключно написанням через апостроф, а саме: ОСОБА_3 .

Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особа, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ст.1261 ЦК України в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Калинівською сільською радою Городищенського району Черкаської області 11 червня 1957 року, батьком заявника ОСОБА_1 є ОСОБА_3 (а.с.9).

Отже, враховуючи, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , він є спадкоємцем першої черги.

Заявником зазначено, що спадщину після смерті батька прийняв він та його сестра ОСОБА_2 звернувшись до Смілянської державної нотаріальної контори з відповідними заявами, однак нотаріусом було роз`яснено, що в наданому ним державному акті на право власності на земельну ділянку вказано прізвище особи, якій виданий даний акт як ОСОБА_3 , яке відрізняється від його та спадкодавця прізвищ - ОСОБА_3 .

Таким чином, зазначені обставини позбавляють заявника об`єктивної можливості прийняти спадщину після смерті його батька ОСОБА_3 .

Згідно п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року Про встановлення фактів, що мають юридичне значення , при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документу, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові надати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Згідно ст.76 ЦПК України , доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч.1 ст.95 ЦПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з: копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно Смілянським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області 05 червня 2019 року; копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Калинівською сільською радою Городищенського району Черкаської області 11 червня 1957 року; копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого Калинівською сільською радою Городищенського району 05 січня 1952 року, прізвище ОСОБА_3 пишеться без апострофа.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 , який, згідно державного акту серії ЧР №147132 від 15 жовтня 2004 року на право власності на земельну ділянку, є власником земельної ділянки площею 2,83 га, яка розташована в межах Калинівської сільської ради Городищенського району Черкаської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 7120384000:02:001:0151, та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є однією і тією ж особою, та при складанні вказаного державного акту була допущена помилка у написанні прізвища власника земельної ділянки.

При цьому, суд враховує, що виправлення помилки, допущеної у державному акті на право власності на земельну ділянку, органом який його видав, чинним законодавством України не передбачено.

Відповідно до листа Верховного Суду України від 01 січня 2012 року Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення , коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п.6 ч.1 ст.256 ЦПК України громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності їм правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що, в зв`язку з розбіжностями у написанні прізвища спадкодавця в документі, який підтверджує його право власності на спадкове майно, та в документів, що свідчить про його смерть, а також прізвищем заявника, останній позбавлений об`єктивної можливості підтвердити своє право на спадкування майна померлого, та враховуючи відсутність можливості заявника виправити вищевказані розбіжності у інший спосіб, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Під час розгляду справи судом не встановлено існування спору про право та можливих порушень прав та інтересів третіх осіб внаслідок встановлення факту належності правовстановлюючого документу заявнику.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 4, 76, 81, 82, 89, 247, 263-265, 293, 315 ЦПК України,

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - ОСОБА_2 , про встановлення факту належності правовстановлюючого документа - задовольнити.

Встановити юридичний факт, що правовстановлюючий документ - державний акт серії ЧР №147132 від 15 жовтня 2004 року на право власності на земельну ділянку 2,83 га, яка розташована в межах Калинівської сільської ради Городищенського району Черкаської області, кадастровий номер 7120384000:02:001:0151, виданий на ім`я ОСОБА_3 , належить ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники у справі:

Заявник - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .

Заінтересована особа - ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 .

Головуючий Т.В. Ігнатенко

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення01.09.2020
Оприлюднено04.09.2020
Номер документу91255090
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —703/2635/20

Рішення від 01.09.2020

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Ігнатенко Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні