Рішення
від 27.08.2020 по справі 658/1582/20
КАХОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 658/1582/20

(провадження №2/658/906/20)

РІШЕННЯ

(ЗАОЧНЕ)

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2020 року м.Каховка

Каховський міськрайонний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Рахімової О.В.

за участю секретаря Марчук В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовною заявою Споживчого товариства Каховський кооператор до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної працівником при виконанні трудових обов`язків,

встановив:

На розгляді в Каховському міськрайонному суді Херсонської області знаходиться вказана цивільна справа.

Представник позивача позовні вимоги обгрунтовує тим, що ОСОБА_1 , була прийнята стажером на посаду буфетника бару №1 в с. Чорнянка Каховського району Херсонської області споживчого товариства Каховський кооператор з 25 квітня 2019 року по 14 травня 2019 року, а з 14 травня 2019 року на підставі розпорядження №19-к від 13 травня 2019 року вона призначена буфетником цього бару.

25 квітня 2019 року позивачем з ОСОБА_1 був укладений договір про повну матеріальну відповідальність, відповідно до п. 1 якого робітник, що займає посаду буфетника в кафе-бар в„–1 в с. Чорнянка приймає на себе матеріальну відповідальність за забезпечення збереження ввірених йому підприємством матеріальних цінностей.

Посадовою інструкцією буфетника, з якою ОСОБА_1 ознайомилася 25 квітня 2019 року передбачені її посадові обов`язки.

Проведеними 23 березня 2000 року та 07 травня 2020 року інвентаризаціями підзвітних відповідачеві товарно-матеріальних цінностей виявлено їх нестачу на суму 39 197 грн. 95 коп., яка виникла внаслідок розтрати відповідачем матеріальних цінностей на ввіреному їй торгівельному об"єкті.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, подала заяву, якою позов підтримала в повному обсязі, просила справу розглянути без її участі.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, про день і час розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України не здійснювалося.

На підставі ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення спору.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , була прийнята стажером на посаду буфетника бару №1 в с. Чорнянка Каховського району Херсонської області споживчого товариства Каховський кооператор з 25 квітня 2019 року по 14 травня 2019 року, а з 14 травня 2019 року на підставі розпорядження №19-к від 13 травня 2019 року вона призначена буфетником цього бару.

Проведеними 23 березня 2000 року та 07 травня 2020 року інвентаризаціями підзвітних відповідачеві товарно-матеріальних цінностей виявлено їх нестачу на суму 39 197 грн. 95 коп., яка виникла внаслідок розтрати відповідачем матеріальних цінностей на ввіреному їй торгівельному об"єкті.

Вина ОСОБА_1 в нестачі товарно-матеріальних цінностей підтверджується: договором про повну матеріальну відповідальність від 25 квітня 2019 року, пояснювальною запискою ОСОБА_1 від 23 березня 2020 року, звіряльною відомостю результатів інвентаризації товарів, матеріалів, тари і грошових засобів в торгівлі від 23 березня 2020 року, інвентаризаціним описом №1 товарів, тари та грошових засобів в торгівлі від 23 березня 2020 року, товарно-грошовим звітом від 23 березня 2020 року, накладними №112 від 23 березня 2020 року, №325 від 01 квітня 2020 року, №322 від 01 квітня 2020 року, №321 від 01 квітня 2020 року, №320 від 01 квітня 2020 року, №323 від 01 квітня 2020 року, №324 від 01 квітня 2020 року, №326 від 01 квітня 2020 року, №328 від 09 квітня 2020 року, №329 від 09 квітня 2020 року, за якими вона прийняла підзвіт товарно-матеріальні цінності для реалізації їх в кафе-барі №1 в с. Чорнянка Каховського району Херсонської області, звіряльною відомістю результатів інвентаризації товарів, матеріалів, тари та грошових засобів в торгівлі від 07 травня 2020 року, інвентаризаційним описом товарів, тари та грошових засобів в торгівлі від 07 травня 2020 року.

Відповідач добровільно частково погасила нестачу товарно-матеріальних цінностей на суму 5 125 грн. 00 коп. Однак, відшкодувати нестачу на суму 34 072 грн. 95 коп. ОСОБА_1 не погоджується.

Статтею 134КЗпП України передбачено, що відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках, коли: 1) між працівником і підприємством, установою, організацією відповідно до статті 135-1цього Кодексу укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей, переданих йому для зберігання або для інших цілей; 2) майно та інші цінності були одержані працівником під звіт за разовою довіреністю або за іншими разовими документами; 3) шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку; 4) шкоди завдано працівником, який був у нетверезому стані; 5) шкоди завдано недостачею, умисним знищенням або умисним зіпсуттям матеріалів, напівфабрикатів, виробів (продукції), в тому числі при їх виготовленні, а також інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу та інших предметів, виданих підприємством, установою, організацією працівникові в користування; 6) відповідно до законодавства на працівника покладено повну матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов`язків; 7) шкоди завдано не при виконанні трудових обов`язків; 8) службова особа, винна в незаконному звільненні або переведенні працівника на іншу роботу; 9) керівник підприємства, установи, організації всіх форм власності, винний у несвоєчасній виплаті заробітної плати понад один місяць, що призвело до виплати компенсацій за порушення строків її виплати, і за умови, що Державний бюджет України та місцеві бюджети, юридичні особи державної форми власності не мають заборгованості перед цим підприємством.

Відповідно до ст.135-1КЗпП України письмові договори про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади або виконують роботи, безпосередньо зв`язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.136КЗпП України покриття шкоди працівниками в розмірі, що не перевищує середнього місячного заробітку, провадиться за розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, керівниками підприємств, установ, організацій та їх заступниками - за розпорядженням вищестоящого в порядку підлеглості органу шляхом відрахування із заробітної плати працівника. Розпорядження власника або уповноваженого ним органу, або вищестоящого в порядку підлеглості органу має бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди і звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівникові. Якщо працівник не згоден з відрахуванням або його розміром, трудовий спір за його заявою розглядається в порядку, передбаченому законодавством. У решті випадків покриття шкоди провадиться шляхом подання власником або уповноваженим ним органом позову до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду.

У відповідності до ст.137КЗпП України суд при визначенні розміру шкоди, що підлягає покриттю, крім прямої дійсної шкоди, враховує ступінь вини працівника і ту конкретну обстановку, за якої шкоду було заподіяно. Коли шкода стала наслідком не лише винної поведінки працівника, але й відсутності умов, що забезпечують збереження матеріальних цінностей, розмір покриття повинен бути відповідно зменшений.

Статтею 138КЗпП України передбачено обов`язок доказування наявності умов для покладення матеріальної відповідальності на працівника, а саме, що для покладення на працівника матеріальної відповідальності за шкоду власник або уповноважений ним орган повинен довести наявність умов, передбачених статтею 130 КЗпП України.

Разом із тим, у відповідності до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 29.12.1992 року Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками суд у кожному випадку зобов`язаний вживати передбачених законом заходів до всебічного, повного й об`єктивного з`ясування обставин, від яких згідно зі статтями130,135-3,137КЗпП України залежить вирішення питання про покладення матеріальної відповідальності та про розмір шкоди, що підлягає відшкодуванню. Зокрема, з`ясовувати: наявність прямої дійсної шкоди та її розмір; якими неправомірними діями її заподіяно і чи входили до функцій працівника обов`язки, неналежне виконання яких призвело до шкоди; в чому полягала його вина; в якій конкретно обстановці заподіяно шкоду; чи були створені умови, які забезпечували б схоронність матеріальних цінностей і нормальну роботу з ними; який майновий стан працівника.

На підставі ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, а тому враховуючи те, що позов підлягає задоволенню з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені судові витрати.

Керуючись ст. ст.258,259,264,265,273ЦПК України, суд -

вирішив:

Позов Споживчого товариства Каховський кооператор до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної працівником при виконанні трудових обов`язків - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_3 , ІПН - НОМЕР_1 на користь споживчого товариства " Каховський кооператив" ( 74800 Херсонська область, м. Каховка, вул. Пушкіна, 90 код ЄДРПОУ 40360154 р/р НОМЕР_2 в АТ " Укрсиббанк" м. Харків МФО 351005) матеріальну шкоду в розмірі 34 072 грн. (тридцять чотири тисячі сімдесят дві гривні) гривню 95 копійок та судові витрати в сумі 2 102 грн. 00 коп.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя О. В. Рахімова

СудКаховський міськрайонний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення27.08.2020
Оприлюднено03.09.2020
Номер документу91259427
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —658/1582/20

Рішення від 27.08.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Рахімова О. В.

Ухвала від 09.06.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Рахімова О. В.

Ухвала від 01.06.2020

Цивільне

Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Рахімова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні