Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
2 6100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26
28.08.2020 394/434/20
2/394/252/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого- судді Краснопольської Л.П.
при секретарі судового засідання Владовій В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, третя особа-приватний нотаріус Новоархангельського районного нотаріального округу Кіровоградської області Малютяк А.В. про встановлення факту, що має юридичне значення (факту родинних відносин) та визнання права на земельну частку(пай),-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Новоархангельського районного суду з позовом про встановлення факту, що має юридичне значення (факту родинних відносин) та визнання права на земельну частку (пай), зазначивши в позові, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його рідний дід ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане Торговицькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області за актовим записом №13). Його дідусь постійно проживав в АДРЕСА_1 . У його діда ОСОБА_2 , залишилося спадкове майно, яке складається із права на землю частку (пай) на підставі сертифікату серії КР № 0162502 виданого 06 лютого 1997 року, розміром 4.71 га., що перебувала у КСГП "КОЛОС", яка розташована на території Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його рідний батько ОСОБА_3 (відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ). Інших спадкоємців після смерті мого діда немає. Заповіти від його імені посвідчені не були. 18 червня 2020 року під час звернення до приватного нотаріуса Малютяк А.В., він одержав постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій на майно, яке належало його дідові ОСОБА_2 , оскільки видати свідоцтво про право на спадщину не є можливим, з тих підстав, що для оформлення спадщини йому необхідно надати документи підтверджуючі родинні відносини з спадкодавцем, а саме свідоцтво про народження, але в даних документах розбіжності та він не входить в коло спадкування. Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 06 травня 1997 року Торговицькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області вказано ім`я ОСОБА_4 , а згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого на ім`я ОСОБА_1 в графі "Батько" зазначений ОСОБА_3 . Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого на ім`я ОСОБА_5 в графі " Батько" зазначений ОСОБА_6 . Тому він не може оформити свідоцтво про право на спадщину за законом на своє ім 'я, оскільки потрібно довести факт родинних відносин з спадкодавцем та визнати право на земельну ділянку частку (пай).
Просить встановити факт, що має юридичне значення про те, що він доводиться рідним внуком ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Торговиця Новоархангельського району Кіровоградської області та визнати за ним право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату серії КР № 0162502 виданого 06 лютого 1997 року, яка знаходиться на території Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом після смерті діда , ОСОБА_2 .
В судове засідання позивач не з`явився, від нього надійшла заява про проведення судового засідання за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив позов задовольнити. Судові витрати просив залишити за ним.
Представник відповідача - Торговицької сільської ради, в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду, подали заяву про розгляд справи без участі представника Торговицька сільська ради, позовні вимоги визнали в повному обсязі, просили задовольнити.
Представник третьої особи - приватний нотаріус Новоархангельського районного нотаріального округу Кіровоградської області Малютяк А.В. в судове засідання не з`явилась, причини неявки суду не відомі, при цьому надіслала копію спадкової справи.
Сторони скористалися своїм правом, передбаченим ст. 211 ЦПК України.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав:
Судом встановлено, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення та визнання права власності. При цьому , правовідносини сторін регулюються і ЦК УРСР.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення родинних відносин між фізичними особами. Ч.1 ст.316 ЦПК України визначено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦК України змістом права власності є право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст.ст. 524, 529 ЦК УРСР спадкування здійснюється за законом і за заповітом. При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини після смерті спадкодавця, який помер до 01 січня 2004 року, фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини (ст.549 ЦК УРСР). Доказом вступу в управління або володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконкому місцевої ради про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця, довідки про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі, оплачувались комунальні послуги,запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, державного акту про право приватної власності на землю тощо.
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно з ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ст. ст. 1268, 1296 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
У відповідності до вимог ст.ст. 234, 256, 258 ЦПК України, роз`яснень п. 1, 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає справи про встановлення факту за наявності певних умов: згідно з законом факт породжує юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту; заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Згідно вказаної Постанови свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку установленому цивільним законодавством.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальних
дій на майно, яке належало ОСОБА_2 , оскільки не було надано документів, які б підтверджували родинні відносини ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 11)
Згідно копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого Торговицькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, за актовим записом №13, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7)
Згідно копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 , виданого Торговицькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, за актовим записом №46, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.8)
Відповідно до копії свідоцтва про народження померлого ОСОБА_5 його батьком записаний ОСОБА_6 (а.с.9)
З копії свідоцтва про народження позивача серії: НОМЕР_3 вбачається, що батьком ОСОБА_1 записаний ОСОБА_3 (а. с. 10.)
Отже, як вбачається відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 06 травня 1997 року Торговицькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області вказано ім`я ОСОБА_4 , а згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого на ім`я ОСОБА_1 в графі "Батько" зазначений ОСОБА_3 . Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого на ім`я ОСОБА_5 в графі " Батько" зазначений ОСОБА_6 .
Згідно довідки виданої Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 проживав і був зареєстрований до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 в АДРЕСА_1 . Торговицькою сільською радою від імені ОСОБА_2 заповіти не посвідчувалися (а.с.14).
Відповідно до копій витягів з погосподарських книг, реєстрація місця проживання ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 (а.с.51-54)
З довідки виданої виконавчим комітетом Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, вбачається, що ОСОБА_1 , 1977 року народження, житель с. Левківка Новоархангельського району Кіровоградської області і згідно погосподарської книги, являється онуком ОСОБА_2 , 1909 року народження(а.с.50)
ОСОБА_2 , належало право на земельну частку (пай), відповідно до сертифікату серії КР №0162502, виданого 06 лютого 1997 року, на підставі рішення Новоархангельської РДА від 04.02.1997 року, йому належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у КСГП "КОЛОС", розміром 4.71 га, яка розташована на території Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області(а.с.13)
Згідно інформації з відділу у Новоархангельському району ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, стосовно наявності державного акта на право власності на землю згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серія КР №0162502, яка розташована на території Торговицької сільської ради належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно Книг записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та на право приватної власності на землю членів колишнього КСП Колос Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області , за гр. ОСОБА_2 не зареєстровано державні акти(а.с.12)
В судовому засіданні оглянутий оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0162502, видано члену колективного сільськогосподарського підриємства КСП Колос , яке дійсно належало гр. ОСОБА_2 .
Судом витребовувалася спадкова справа після смерті ОСОБА_2 . Із копій матеріалів спадкової справи вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкова справа не відкривалась. Згідно Єдиного реєстру спадкових справ від імені ОСОБА_2 заповіти не посвідчувались(а.с.26)
Враховуючи ту обставину, що інші особи, які можуть бути спадкоємцями до суду з позовними вимогами про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності не зверталися, своїм правом не скористалися, при цьому, відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, при цьому суд приймає до розгляду тільки ті докази, які мають значення по справі. Відповідно до ст. 4 ЦПК України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суд вважає, що неможливість позивача отримати свідоцтво про право на спадщину є порушенням його права власності, оскільки унеможливлює оформити спадщину та визнання такого права з боку держави перед іншими суб`єктами цивільних та інших правовідносин.
Позивач не має іншої можливості захистити своє майнове право, окрім як в судовому порядку, за положеннями ст. 16 ЦК України його право підлягає захисту судом і заявлений позивачем спосіб такого захисту відповідає способу у який можливе відновлення цих прав.
При цьому суд зазначає, що визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому, суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Таким чином, зваживши у сукупності наведені вище докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки встановивши правовідносини, які випливають з правових підстав для встановлення факту родинних відносин, матеріали справи містять належні докази, що свідчать про наявність достатніх правових підстав та визнання за позивачем ОСОБА_1 визнання права на земельну частку (пай) та відсутність можливості у позасудовому порядку оформити спадщину.
Зважаючи на те, що на підставі ст. 141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, однак такі вимоги позивачем не заявлені, то понесені витрати не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача. При цьому, суд вважає, що понесені позивачем витрати по оплаті судового збору залишити за нею у зв`язку з поданою про це письмовою заявою.
Судові витрати у справах окремого промадження, згідно ст. 294 ЦПК України не відшкодовуються.
Підстав для допущення до негайного виконання судового рішення немає.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 4 , 5 , 13 , 16 , 247 , 259 , 263-265 , 274-279, 293, 315 ЦПК України , ст. ст. 328, 392, 1217 , 1220 , 1223 , 1225 , 1258 , 1261 , 1268 ЦК України , ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод суд -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, третя особа-приватний нотаріус Новоархангельського районного нотаріального округу Кіровоградської області Малютяк А.В. про встановлення факту, що має юридичне значення (факту родинних відносин) та визнання права на земельну частку(пай) - задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт, що має юридичне значення про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , доводиться рідним внуком ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Левківка Новоархангельського району Кіровоградської області.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителем АДРЕСА_2 право на земельну частку (пай), площею 4,71 га в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості на підставі сертифікату серії КР № 0162502, виданого 06 лютого 1997 року, яка знаходиться на території Торговицької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом після смерті діда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Левківка Новоархангельського району Кіровоградської області.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Копію даного рішення направити учасникам справи.
Ідентифікаційні дані учасників:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 виданий Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області.
Торговицька сільська рада Кіровоградської області, місце знаходження: с. Торговиця Новоархангельського району Кіровоградської області, код юридичної особи - 04366927.
Приватний нотаріус Новоархангельського районного нотаріального округу Кіровоградської області, місце знаходження: вул. Центральна 22/25, смт Новоархангельськ Кіровоградської області, індекс 26100.
Суддя
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2020 |
Оприлюднено | 04.09.2020 |
Номер документу | 91274488 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні