Ухвала
від 10.08.2020 по справі 2-1531/11
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

20300, м. Умань Черкаської області,

вул. Садова, 5, тел. 8 (04744) 3-57-77, факс 3-73-70

e-mail: inbox@um.ck.court.gov.ua

Справа №2-1531/11

6/705/44/20

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2020 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області, у складі:

головуючого - судді Коваля А.Б.

при секретарі Романовій О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умані Черкаської області заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал про заміну сторони у справі, шляхом заміни стягувача його правонаступником, -

В С Т А Н О В И В:

На адресу суду надійшла заява представника Товариства з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал про заміну сторони у справі, шляхом заміни стягувача його правонаступником, яку обґрунтував наступним.

14.09.2011 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області ухвалив рішення по справі № 705/1768/17 про стягнення з боржника (відповідача), яким є ОСОБА_1 , на користь ПАТ Всеукраїнський акціонерний банк заборгованості за кредитним договором № U074.

28.11.2019 року між ПАТ ВіЕйБі Банк та ТОВ Вердикт Капітал було укладено договір про відступлення прав вимоги № 212009, відповідно до якого ПАТ ВіЕйБі Банк відступило ТОВ Вердикт Капітал , а ТОВ Вердикт Капітал набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за Договором кредиту № U074.

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь якій стадії процесу.

Просить суд замінити вибулого стягувача Публічне акціонерне товариство Всеукраїнський Акціонерний Банк на правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал (код ЄДРПОУ: Код ЄРДРПОУ: Код 36799749, місце знаходження: вул. Кудрявський Узвіз, буд. 5-Б, м. Київ 04053) у справі № 2-1531-2011 за позовом Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський Акціонерний Банк до відповідача, яким є: ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором № U074.

Учасники в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Згідно ч. 3 ст. 442 ЦПК України неявка сторін та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Суд, дослідивши матеріали заяви, докази, надані заявником, дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини 1 статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.

Виходячи із вказаних норм, зокрема, п. 1 ч. 1 ст. 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.

Частиною 1 ст. 513 ЦК України передбачено, що правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

На підтвердження заміни кредитора у зобов`язанні представник заявника надав суду Договір про відступлення прав вимоги №212009 від 28.11.2019 року.

Статтею 516 ЦК України визначено порядок заміни кредитора у зобов`язанні. За змістом цієї норми заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням.

Відповідно до положень ст. 517 ЦК України первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.

Згідно додатку №1 до Договору про відступлення прав вимоги № 212009 від 28.11.2019 року, а саме Реєстру договорів, права вимоги за якими відступаються, та боржників за такими номерами станом на 26.11.2019 року, за № 278 зазначений ОСОБА_1 , номер кредитного договору U074, дата договору 24.09.2007 року.

При цьому, відповідно до рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 14.09.2011 року, що міститься в матеріалах цивільної справи № 2-1531-2011, та копія якого додана заявником ТОВ Вердикт Капітал , стягнуто з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства акціонерного банку Всеукраїнський Акціонерний Банк заборгованість за кредитним договором № U074 від 24 вересня 2007 року станом на 18 серпня 2010 року звернення позивача до суду з позовом, борг у розмірі 213887,55 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

На підставі ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Виходячи із цих норм, зокрема, пунктами 1, 2 частини першої статті 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.

Така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.

У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, внаслідок чого припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України Про виконавче провадження за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.

Таким чином, у цій справі відбулася заміна кредитора у зобов`язанні, зокрема заявник Товариство з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал є новим кредитором у правовідносинах з боржником, а також новим стягувачем.

За таких обставин, звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу сторони виконавчого провадження відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України та статті 15 Закону України Про виконавче провадження .

Вищезазначене підтверджено правовою позицією, висловленою Верховним Судом України в постанові від 20.11.2013 року (справа № 6-122цс13).

Крім того, в Ухвалах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25.03.2015 року, 30.09.2015 року та інших, зроблені наступні висновки щодо заміни сторони у виконавчому провадженні: ...Разом із тим суди, вирішуючи питання про заміну сторони виконавчого провадження, неправильно витлумачили вищезазначені положення закону та дійшли помилкового висновку про те, що заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником має відбуватися лише у відкритому виконавчому провадженні, та залишили поза увагою те, що процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувача або боржника іншою особою у зв`язку з вибуттям правопопередника після постановления щодо нього судового рішення і заміни його правонаступником, тобто підставою заміни кредитора внаслідок правонаступництва, в тому числі й у виконавчому провадженні, є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки, або пряма вказівка акту цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами. При цьому посилання судів на те, що виконавче провадження завершено, а тому неможлива заміна сторони виконавчого провадження, є неправильним, так як не замінивши сторону, вона не зможе повторно звернутися до державної виконавчої служби, що передбачено Законом... .

Таким чином, виходячи з аналізу зазначених норм права, суд приходить до висновку про те, що заява про заміну сторони у виконавчому провадженні є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , ст. 442 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву задоволити.

Замінити вибулого стягувача Публічне акціонерне товариство Всеукраїнський Акціонерний Банк на правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал (код ЄДРПОУ: Код ЄРДРПОУ: Код 36799749, місце знаходження: вул. Кудрявський Узвіз, буд. 5-Б, м. Київ 04053) у справі № 2-1531-2011 за позовом Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський Акціонерний Банк до відповідача, яким є: ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором № U074.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Уманський міськрайонний суд Черкаської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А. Б. Коваль

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.08.2020
Оприлюднено04.09.2020
Номер документу91282273
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1531/11

Ухвала від 02.04.2021

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Новак Р. В.

Ухвала від 05.10.2021

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 07.06.2021

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 07.06.2021

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 12.05.2021

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 28.04.2021

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 04.03.2021

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 27.01.2021

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Бобрушко В. І.

Ухвала від 10.08.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Коваль А. Б.

Ухвала від 18.02.2020

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Пушкарчук В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні